Skocz do zawartości
rainman777

Światła do jazdy dziennej

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

czy światła do jazdy dziennej muszą świecić razem z pozycjami tak jak halogeny???

 

Podłączałem temat do innych wątków ale się nie dowiedziałem.

 

Dzięki za pomoc Pozdrawiam :vw:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

światła do jazdy dziennej muszą świecić z pozycyjnymi! nie mogą świecić z krótkimi i długimi! Jak np masz właczone do jazdy dziennej i chcesz włączyć światła mijania to dzienne muszą automatycznie zgasnąć!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś, bardzo dawno temu, kiedy korzystałem z malucha, to zainstalowałem w nim światła do jazdy dziennej, ba, nawet automatykę, by sprostać przepisom, ale przyznac muszę, że dziwny był i jest ten zapis o alternatywie dzienne/mijania/drogowe.

Nie znajduję technicznego uzasadnienia tego przepisu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez za bardzo nie rozumien dlaczego tak jest, no ale policja sie czepia jak ktoś nie ma podłaczonego w ten sposób!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszą się świecić ze światłami pozycyjnymi TYLNYMI - przednie nie muszą, ale mogą, muszą się wyłączyć po włączeniu świateł mijania/drogowych - z wyjątkiem puszczania krótkotrwałych sygnałów tymi światłami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kubala0487

W Angli jeżdza jak chcą.. czasem w nocy na postojówkach, czasem na autostradzie w noocy całkiem bez świateł. Czasm to dobre, bo nie dostaniesz mandatu jak zapomnisz właczyć w piękny słoneczny dzień:) Ogólnie jestem za światłami 24h/dobe, pod warunkiem, że światła są dobrze ustawione i oryginalne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W Angli jeżdza jak chcą..

Dobrze powiedziane wlaczaja kierunkowskaz w prawo i jada w lewo na rondzie albo prosto, jak im nie napiszesz na komunikatach na autostradzie wlacz swiatla bo pada to zapomnij nie ma takiej potrzeby a dzienne swiatla to juz w ogole odrebny temat dla UK w ogole czasem mysle ze to kraina niedorozwoi az cud ze byli i ponoc sa nadal potega:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak napisał malysdd, przy włączonych światłach do jazdy dziennej chodzi przede wszystkim o tylne światła, ale wiadomo, jak je się montuje to po co kombinować żeby przednie gasły. Logiczne też jest, że mają gasnąć jak włącza się światła mijania, których w tym momencie używamy tylko w nocy, podczas opadów deszczu czy mgły (tak tak, światła do jazdy dziennej mogą być używane tylko w dzień przy dobrej widoczności!), a skoro używam świateł mijania to po co jeszcze lampy mają pobierać dodatkowe 42W mocy z świateł, które praktycznie nie oświetlają drogi. Co do długich to wydaje się to trochę głupie, aczkolwiek tak stanowi prawo. Ja kiedyś w maluszku miałem dzienne zrobione na przekaźnikach. Sam główkowałem parę dni jak je założyć i wykorzystałem 2 przekaźniki (541 i 561 po sztuce) i wszystko działało ślicznie, włączam postojówki bez zapłonu i świecą postojówki, zapłon i postojówki są i dzienne, mijania-dzienne gasną... wszystko niby ok, ale nie przewidziałem jednego małego szczegółu-otóż, sterowanie odbywało się za pomocą zapłonu i obwodu włączania świateł mijania-czyli zapłon i wyłączone mijania+postój=dzienne, a zapłon i włączone mijania=dziennych brak tylko zapomniałem, że w żarówce H4 jak włącza się długie to mijania gasną czyli w momencie jak w nocy chciałem mignąć długimi włączały się automagicznie dzienne i powstało coś w rodzaju "poganiaczy" hehehe gdzieś może mam jeszcze nawet schemat.

 

ps. światła dzienne to nie tylko sposób podłączenia, ale także montowania, są określone w prawie odległości od drogi i krańców auta, ale trzeba szukać w kodeksie drogowym szczegółów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w fabrycznych światłach dziennych w audi,z tego co zauważyłem świecą się tylko z przodu,z tyłu wogóle:)

tzn w GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ps. światła dzienne to nie tylko sposób podłączenia, ale także montowania, są określone w prawie odległości od drogi i krańców auta, ale trzeba szukać w kodeksie drogowym szczegółów

 

W rozporzadzeniu o warunkach technicznych pojazdow;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
w fabrycznych światłach dziennych w audi,z tego co zauważyłem świecą się tylko z przodu,z tyłu wogóle

tzn w GB

zgadza się, nawet w sprzedawanych u nas VW tak jest. W sumie słusznie bo w dzień tylne pozycyjne są w ogóle niepotrzebne... no ale przepisy przepisami. a co do schematów, schemat dziennych jest prosty i zamieszczałem go gdzieś na forum (sam jeżdżę na dziennych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Regulamin nr 48 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ, określający homologację świateł dziennych, nie wymaga włączania tylnych świateł pozycyjnych. W Polsce to prawo jest obowiązujące."

Polecam lekturę:

www.motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/bezpieczenstwo/news/kontrowersyjne-swiatla,1222034

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

światła do jazdy dzienne sa jednocześnie światłami pozycyjnymi,czyli w lampach dodatkowe pozycje są nie potrzebne,ale muszą przygasnąć w np w 50% wtedy to jest pozycja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
światła do jazdy dzienne sa jednocześnie światłami pozycyjnymi,czyli w lampach dodatkowe pozycje są nie potrzebne,ale muszą przygasnąć w np w 50% wtedy to jest pozycja

 

Dokladnie. Tak wlasnie maja najnowsze A6 po liftingu. Dzienne diodowki sa zalaczone ale jak sie odpali swiatla mijania to one przygasaja.. I tak samo przy skrecaniu tez podobnie maja. Mam gdzies to nawet w gazecie opisane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość m@ri@n11

Witam. Zamontowałem u siebie diodowe światła do jazdy dziennej, ale nie mam pewności co do możliwości ich używania zgodnie z obowiązującymi przepisami... Czytając fora i różnego rodzaju publikacje w internecie można wywnioskować, że wystarczy włączyć światła do jazdy dziennej bez włączania jakichkolwiek innych, np. pozycji czy podświetlenia tablicy rejestracyjnej, od świtu do zmierzchu przy normalnej przejrzystości powietrza itd. Oczywiście gdy włączam światła mijania to światła dzienne się automatycznie wyłączają. Są również zamontowane zgodnie z wymiarami, czyli min. 25 od podłoża max 150, 60 od siebie, 40 od obwodu samochodu. Ale rozmawiałem z jednym gościem z drogówki i powiedział, że światła dzienne mogą być używane tylko wtedy, gdy były zamontowane fabrycznie... Na jakie przepisy można się powołać przy ewentualnej kontroli? Dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście że można, tak samo jak można doposażyć auto w światła przeciwmgłowe, dodatkowe drogowe albo trzeci stop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ale rozmawiałem z jednym gościem z drogówki i powiedział, że światła dzienne mogą być używane tylko wtedy, gdy były zamontowane fabrycznie...

 

oczywiście gliniarz racji nie miał, nie ma takiego przepisu.

 

śmigałem długo na diodówkach ale mnie policjanty często do kontroli zatrzymywali, gaśnica, światełka, oc itd aż się w końcu wkurzyłem, zdemontowałem i... żadnej kontroli od kilku miesięcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam. Zamontowałem u siebie diodowe światła do jazdy dziennej, ale nie mam pewności co do możliwości ich używania zgodnie z obowiązującymi przepisami... Czytając fora i różnego rodzaju publikacje w internecie można wywnioskować, że wystarczy włączyć światła do jazdy dziennej bez włączania jakichkolwiek innych, np. pozycji czy podświetlenia tablicy rejestracyjnej, od świtu do zmierzchu przy normalnej przejrzystości powietrza itd. Oczywiście gdy włączam światła mijania to światła dzienne się automatycznie wyłączają. Są również zamontowane zgodnie z wymiarami, czyli min. 25 od podłoża max 150, 60 od siebie, 40 od obwodu samochodu. Ale rozmawiałem z jednym gościem z drogówki i powiedział, że światła dzienne mogą być używane tylko wtedy, gdy były zamontowane fabrycznie... Na jakie przepisy można się powołać przy ewentualnej kontroli? Dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam.

 

Otóż błąd-nie trzeba mieć załączonych żadnych innych świateł niż do jazdy dziennej,oczywiście tylko przed zmrokiem i w warunkach dobrej przejrzystości powietrza...Można spokojnie doposażyć w nie każdy samochód,w LED lub zwykłe np firmy Hella.Jak chcesz to poczytaj na temat montażu,dokładnie opisane co i jak: http://forum.vw-passat.pl/showthread.php?t=45398&highlight=%B6wiat%B3a+jazdy+dziennej .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość m@ri@n11

Wychodzi na to, że mamy niedoedukowanych policjantów(zresztą chyba od zawsze). Dla pewności zadzwoniłem jeszcze do dwóch stacji diagnostycznych i również potwierdzili, że jeżeli jest odpowiednia homologacja i sposób instalacji nie mogą się do niczego przyczepić. Szkoda tylko, że na drogach jeździ sporo kierowców, którzy wogóle nie wiedzą, że coś takiego jak światła dzienne istnieje i co chwila mrugają długimi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

 

czy światła do jazdy dziennej muszą świecić razem z pozycjami tak jak halogeny???

 

Podłączałem temat do innych wątków ale się nie dowiedziałem.

 

Dzięki za pomoc Pozdrawiam

 

Światła do jazdy dziennej mają świecić do momentu włączenia innych świateł czyli juz po włączeniu pozycyjnych światła do jazdy dziennej muszą być zgaszone. Na stacji diagnostycznej dowiedziałem się również tego że z tyłu nie muszą się świecić żadne światła w przypadku jazdy na światłach dziennych. Natomiast światła muszą posiadać homologację w przeciwnym razie można stracić dowód rejestracyjny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności