Skocz do zawartości
skur18t

Wymiana tylnych modułów drzwi 1 genracji na 3 generację - uruchomienie LIN-BUS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

niestety nie znalazłem zbieżnego wątku na forum, więc pozwoliłem sobie na założenie nowego tematu. Dotyczy on próby, jak na chwilę obecną nie udanej adaptacji sterowników tylnych drzwi 3 generacji w miejsce sterowników 1 generacji. Poniżej postaram się streścić krótko całą ideę:

 Wszystko ma związek z zakupieniem kompletnego zestawu sterowników modułów drzwi trzeciej generacji wraz z elektrycznie składanymi i podświetlanymi lusterkami zewnętrznymi. Części zostały zakupione z Passata z roku 2008 i zaimplementowane częściowo do Passata z roku 2006. Bordnetz automatycznie przyjął kodowanie przednich sterowników drzwi tak , że pełna funkcjonalność lusterek została osiągnięta. Natomiast straciłem możliwość sterowania tylnymi szybami z panelu kierowcy.

Podjąłem zatem próbę przełożenia tylnych modułów drzwi i pociągnięcia przewodu lin z przednich drzwi. Niestety bez efektów- oprócz twardego plusa na sterowaniu tylną szybą. Odkryłem natomiast ciekawostkę - niezgodność przyłączy w słupku tylnych drzwi - zamiast 3/4 przewodów są doprowadzone także przewody dodatkowe - jakby do sterowania elektryką zamka( ryglowanie/odryglowanie). Ponieważ samochód jest w domu praktycznie od 2008 roku jeszcze z gwarancją VW, przeszedł niedawno w moje ręce, wiem że był w momencie zakupu wyposażony w elektrykę tylnych szyb. Zakładam, że mógł zostać doposażony przez Dealera w tylną elektrykę. Po podłączeniu na "krótko" tylnych modułów z 2008 roku vcds nie widzi sterowników tylnych drzwi po LIN.

 

Zważywszy na powyższe chciałbym poprosić o pomoc lub o jakąś wskazówkę. Zakładam, że fizyczny problem tkwi po stronie kodowania - być może modułu komfortu jak i modułów drzwi przednich. Byłbym wdzięczny za udostępnienie kodowania w samochodach z modułem LiN i sposobem połączenia się z tylnymi sterownikami za pomocą VCDS.

 

Fabryczne kodowanie tylnych modułów drzwi -> 0000144

Kodowanie modułu kierowcy 0004215 (1k0 959 701AS)

Kodowanie modułu pasażera 0004214(1k0 959 702AS)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie jest tak, że łączysz się najpierw z modułem w drzwiach przednich i w nim dopiero przełączasz się na kodowanie sterowników drzwi tylnych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. U mnie zawsze było tak, że łącząc się VCDS wybierałem sterownik drzwi, który mnie interesował. W menu głównym, w Chasis wybierałem konkretne drzwi i bezpośrednio się z nimi łączyłem i łącze. Nigdy nie musiałem łączyć się wpierw z modułem drzwi przednich -  przyznam szczerze, że ie widziałem tam opcji połączenia się z drzwiami tylnymi. Jeśli jest taka możliwość prosiłbym o udostępnienie jakiegoś Printscreen'a .

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wchodzisz w sterownik przednich drzwi i rozwijasz listę powyzej kodowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś ponownie, w zgodzie ze schematami podłączyłem nowsze sterowniki szyb tylnych. Sprawdziłem, w zgodzie z sugestiami ich podłączenie w VCDS. Niestety program ich nie widzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wklej aktualny "autoscan" - ułatwi to dalszą analizę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiegiem okoliczności znalazłem ciekawy skan z VCDS z połączenia z modułem komfortu w nowszym Passacie. U mnie po połączeniu z modułem komfortu nigdzie nie widziałem możliwości zakodowania sterownika tylnych drzwi po LIN jak w Bit 6.

vcds-7.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz jakie masz te wszystkie moduły i ich kodowania bo dalsza rozmowa nie ma sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, nTomek napisał:

Napisz jakie masz te wszystkie moduły i ich kodowania bo dalsza rozmowa nie ma sensu.

Załączam printscreeny kodowania bordnetz, gateway, modułu komfortu, sterowników drzwi przód, sterowników drzwi tył ( moich fabrycznych), oraz logi z  autoscanu.

bordnetz kodowaie.bmp

bordnetz.bmp

drzwi lt kod.bmp

drzwi lt.bmp

drzwi tyl.bmp

dzwi kierowcy kodowanie.bmp

dzwi kierowcy.bmp

dzwi pasazera przod kodowanie.bmp

dzwi pasazera przod.bmp

gateway.bmp

Log-107180km-66598mi.txt

Log-WVWZZZ3CZ6E227688-107180km-66598mi.txt

modul komfortu 1.bmp

modul komfortu kodowanie.bmp

gateway kodowanie.bmp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz przesada w drugą stronę ? Wystarczyłby sam Log-WVWZZZ3CZ6E227688-107180km-66598mi.txt.

Po pierwsze masz bardzo stary VCDS i dlatego nie widzisz wszystkiego. Zacznij od tego...

Możesz też wbić takie kodowanie do modułu komfortu: 199102085103407F3802941D70084F0E707D80 (wklej w pole "New Coding" i "Do It"). To powinno włączyć obsługę tylnych drzwi przez LIN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, nTomek napisał:

Teraz przesada w drugą stronę ? Wystarczyłby sam Log-WVWZZZ3CZ6E227688-107180km-66598mi.txt.

Po pierwsze masz bardzo stary VCDS i dlatego nie widzisz wszystkiego. Zacznij od tego...

Możesz też wbić takie kodowanie do modułu komfortu: 199102085103407F3802941D70084F0E707D80 (wklej w pole "New Coding" i "Do It"). To powinno włączyć obsługę tylnych drzwi przez LIN.

Wyszedłem z założenia, że gdzieś jeszcze może znajdować się cenna informacja więc dodałem więcej danych :)

Dziękuję za uwagę. Spróbuję uaktualnić oprogramowanie. Wpierw jednak zerknę z czystej ciekawości czy kod zostanie przyjęty ( dziękuję również za jego dodanie) i czy to ruszy, ale dopiero jutro. Tymczasem jeszcze raz dziękuję za pomocną dłoń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.08.2018 o 20:39, nTomek napisał:

Teraz przesada w drugą stronę ? Wystarczyłby sam Log-WVWZZZ3CZ6E227688-107180km-66598mi.txt.

Po pierwsze masz bardzo stary VCDS i dlatego nie widzisz wszystkiego. Zacznij od tego...

Możesz też wbić takie kodowanie do modułu komfortu: 199102085103407F3802941D70084F0E707D80 (wklej w pole "New Coding" i "Do It"). To powinno włączyć obsługę tylnych drzwi przez LIN.

 Pierwsza sugestia okazała się być najtrafniejsza. Samo zakodowanie opcji komunikacji z tylnymi sterownikami po LIN w module komfortu niczego nie zmieniło. Nowszy VCDS umożliwił mi zakodowanie modułów przednich drzwi w analogiczny sposób jak kodowany jest bordnetz - dodatkowym oknem ze wszystkimi dostępnymi opcjami kodowania trzech bajtów. Dodanie do kodowania bazowego drzwi komunikacji z tylnym sterownikiem dopiero pozwoliło na połączenie się ze sterownikami tylnych drzwi.

 

Dnia 14.08.2018 o 15:27, lysy78_03 napisał:

A nie jest tak, że łączysz się najpierw z modułem w drzwiach przednich i w nim dopiero przełączasz się na kodowanie sterowników drzwi tylnych?

W nawiązaniu do powyższego w kododwanie tylnych sterowników drzwi wchodzi się z głównego menu VCDS - bez opcji wyboru kodowania sterownika jak ma to miejsce w cent.electic -> do wyboru bordnetz, czujnik deszczu etc.

 

Podsumowując:

Zyskałem zdolność obsługi szyb tylnych z panelu kierowcy. Ryglowanie, podwójne ryglowanie, odryglowania tylnych zamków działa.

Straciłem automatyczne domykanie/otwieranie szyb przy trzymaniu przycisku pilota. Fabrycznie mam zegary z 1/2 FIS -> przy otwarciu tylnych drzwi nie sygnalizuje ich otwarcia.

Pozostało do uruchomienia oświetlenie awaryjne tylnych drzwi. Mimo zakodowania go w module komfortu i sterownikach tylnych drzwi nie uruchamia się. Podejrzewam, że ma to związek z brakiem sygnalizacji otwarcia -> nie wie o tym, że drzwi są otwarte więc niczego nie wyzwala. Nie wiem jeszcze jak to ugryźć. Byłbym wdzięczny za jakieś sugestie.

przód kod.bmp

tylny kod.bmp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności