Skocz do zawartości
let_me_b3

[Instrukcja] Alternatywa HOMELINK - pilot we włączniku bluetooth

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jakiś czas temu pytałem na forum  o opis pinów włącznika bluetooth montowanego w lampce sufitowej, takiego jak na zdjęciu

waterIMG_20180627_201838.thumb.jpg.7463bddd399b682a8ee0730df9921a2a.jpg

Wpadłem na pomysł aby wykorzystać go do otwierania bramy wjazdowej.

Coś na zasadzie dedykowanego do vw i audi HOMELINK, który ze względu na dosyć duże koszty i niekonieczną kompatybilność ze wszystkimi napędami do bram sobie odpuściłem.

W lampce są 3 przyciski, tak więc można śmiało podłączyć 3 różne piloty, ja wykorzystałem 2.

 

Idea prosta, już niejedna osoba wykorzystała przycisk w samochodzie do wyzwolenia impulsu w pilocie, więc to ta sama zasada – impuls z przycisku podpinamy pod mikrostyk w pilocie do bramy.

 

Zakupiłem używaną lampkę z której tak naprawdę potrzebny jest tylko włącznik wraz z ramką, więc stan przycisków i całej lampki nie jest taki istotny.

Nie trzeba przekładać całości, bo wystarczy przerzucić te dwa elementy (oczywiście kolorystyka musi się zgadzać)

Tutaj mała uwaga- dobrze jak w zestawie jest wtyczka z gniazdem- znacznie ułatwi to przeróbkę.

 

IMG_20180627_201429.thumb.jpg.e1822834ecc4b1cab72fb6667f632521.jpg

@nTomek we wspomnianym wyżej poście rzucił światła

Cytat z jego wypowiedzi:

"Do podświetlenia przycisków podłączasz zasilanie pomiędzy pin 1 (+) i pin 6 (-).

Między pinami 2 i 5 jest odpowiednia/zmienna rezystancja w zależności od tego który klawisz jest naciśnięty - tu się przyda miernik.

Piny 3 i 4 służą (opcjonalnie) do podświetlania tego mlecznego "dynksa" pomiędzy "i" i kluczem "

 

imageproxy.php?img=&key=4ac350283c2c00a81.thumb.jpg.86172034589cae53f45c8ac425b29c29.jpg

 

 

Ja po uprzednim  przerobieniu włącznika uzyskałem takie zestawienie

Pin 1 --> +12V (podświetlenie przycisków wraz ze ściemnianiem)

Pin2 -->  impuls sw3 (switch3 na schemacie)

Pin3 -->  impuls sw1 (switch1 na schemacie)

Pin4 --> 12v po stacyjce

Pin5 --> impuls sw5  (switch5 na schemacie)

Pin6 --> masa

 

Zmiany w module

Wylutowałem zaznaczone na zdjęciu elementy

3.thumb.jpg.b71c48753f445b4c76544bb21ba3ae5c.jpg

 

Wywierciłem otwór i przylutowałem przewody w zaznaczone miejsca a później połączyłem je z odpowiednimi przewodami od wtyczki

4.thumb.jpg.674739f2bdedc8e15d29813750f60e56.jpg

 

water5.thumb.jpg.f7f1e6e68f4cf0523b2722667052a78c.jpg

Zmiany w pilocie

Przylutowanie przewodów w zaznaczone miejsca

water6.thumb.jpg.5defe98586eb8dce55af152dd4de849d.jpg

 

 

tabela.jpg.b8c26f234262802c812aa7b2ce087188.jpg

 

 

Pin 1 i Pin 6 służą do podświetlenia przycisków na płytce modułu Led2, Led3, Led4

Pin 4  i Pin 6 zasilają moduł pilota (zamiast baterii)

Na switche Sw1, Sw3, sw5  podane jest napięcie +12V

 

Po wciśnięciu danego switcha uzyskujemy odpowiednio

Sw1 --> załącza Led1 (czerwony) i aktywuje Sw.br2 (switch bramy nr.2)

Sw3 --> załącza Led1 (zielony) i aktywuje Sw.br1 (switch bramy nr.1)

Sw5 --> załącza Led1 (czerwony) i aktywuje Sw.br2 (switch bramy nr.2)

            - ja zdublowałem ten przycisk bo nie miałem do czego go wykorzystać, oczywiście można go nie podłączać lub załączać nim inną bramę

waterIMG_20180625_202223.thumb.jpg.09eaebe5f965289a040cb873e497604c.jpg

 

Demontaż lampki sufitowej pomijam bo to kilka zatrzasków i 4 śrubki do odkręcenia, kilkukrotnie opisany już na forum, np. przez @latinoo_80

w temacie o podłączeniu rejestratora jazdy pod lampkę.

 

Do niebieskiej wtyczki lampki wpinamy się pod dwa przewody

Pin 1 wtyczki lampki -->  Pin 1 od modułu (+12 podświetlenie)

Pin 5 wtyczki lampki -->  Pin 4 od modułu (+12 zasilanie po stacyjce)

Trzeci przewód to masa lampki --> Pin 6 (masa modulu)

waterIMG_20180701_121905.thumb.jpg.f397d07ddd5dcafbb3cdfe6716a91f82.jpg

waterIMG_20180701_125217.thumb.jpg.a0bdd8f7917f73bd8f731dae6c75d4df.jpg

Pilot po przeróbkach mieści się w podsufitce, do której dostęp zyskujemy po wyjęciu schowka na okulary i lampki z oświetleniem.

Całość składamy i gotowe

 

Wiem, że trochę namotałem i opis może być mało zrozumiały, ale efekt myślę, że dosyć ciekawy.

 

Po takich przeróbkach"

- podświetlane przyciski

- przyciskiem z mikrofonem otwieram bramę nr1 – potwierdzeniem jest zielona dioda

- przyciskiem z kluczem lub z literą „i” otwieram bramę nr2- potwierdzeniem jest czerwona dioda

Jak pisałem wcześniej można podłączyć 3 różne bramy, ja takiej potrzeby nie miałem daltego postanowiłem dwa mniejsze przyciski wykorzystać do tej samej bramy.

Można też zmodyfikować tak układ, żeby każdy przycisk potwierdzany był innym kolorem

-zielonym

-czerwonym

- pomarańczowym (czyli z jednego switcha podać napięcie na led1 i zapalić jednocześnie dwa kolory –zielony i czerwony) ja pomyślełem o tym jak już moduł podłączyłem w aucie.

waterIMG_20180701_131838.thumb.jpg.4346091f73e52d830459bab1c7c196ea.jpg

waterIMG_20180701_131841.thumb.jpg.90b2053bdfe164c49ab9c887e4501788.jpg

Wiem, że do homelink się to nie umywa, ale koszt przeróbki to praktycznie koszt maskownicy z modułem- więc kilkanaście zł a efekt zadowalający.

Na pewno można było to zrobić lepiej, może nawet nie potrzeba było odlutowywać tych elementów ale dla mnie jakoś dużo łatwiejszy układ się wydał jak pozbyłem się kilku rzeczy

 

Podziękowania

 @nTomek

@Wolfe

@latinoo_80

 

 

 

waterIMG_20180701_131806.jpg

 

 

 

 

 

 

 

W razie jakiś niejasności poprawię opis

 

pozdrawiam

Edytowane przez let_me_b3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć 

Jaką miałeś baterie w pilocie?

Ja mam 2 baterie 3V CR 2016 i obawiam się że podając zasilanie z auta coś się upali.  Jak to rozwiązałeś?

Pozdrawiam 

To w przypadku bram Novaferm z oryginalnym pilotem nie podziała. Najprostsze rozwiązanie kupić pilot zamiennik z zasilaniem 12V koszt około 50zł. 

Edytowane przez Palbi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Ja w pilocie od bramy miałem 12v, dlatego bez przeróbek mogłem sobie pozwolić na zastąpienie baterii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 4.07.2018 o 20:27, Palbi napisał:

Cześć 

Jaką miałeś baterie w pilocie?

Ja mam 2 baterie 3V CR 2016 i obawiam się że podając zasilanie z auta coś się upali.  Jak to rozwiązałeś?

Pozdrawiam 

To w przypadku bram Novaferm z oryginalnym pilotem nie podziała. Najprostsze rozwiązanie kupić pilot zamiennik z zasilaniem 12V koszt około 50zł. 

Albo przetwornicę napięcia za kilkanaście zł z 12V  na 6, czy tam 3. Ile potrzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, wektor napisał:

Albo przetwornicę napięcia za kilkanaście zł z 12V  na 6, czy tam 3. Ile potrzeba.

Tylko, że musiałby moduł inaczej podłączyć, bo teraz dioda zielono/czerwona dostaje napięcie 12V, tak więc trzeba zmostkowac rezystory przed tą dioda

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super opisik, chyba zrobię to u siebie:) i tak nie używam tego dzwonienia:), ale u mnie domyślnie zaprogramowane było: serwis i 112.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, mark2121 napisał:

Super opisik, chyba zrobię to u siebie:) i tak nie używam tego dzwonienia:), ale u mnie domyślnie zaprogramowane było: serwis i 112.

Ciesze się, że idzie jakoś połapać się w tych moich opisach.

U Ciebie z podłączeniem trochę inaczej będzie bo masz instalacje już fabryczna więc musisz na to zwrócić uwagę i odpowiednio zmodyfikować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, let_me_b3 napisał:

Ciesze się, że idzie jakoś połapać się w tych moich opisach.

U Ciebie z podłączeniem trochę inaczej będzie bo masz instalacje już fabryczna więc musisz na to zwrócić uwagę i odpowiednio zmodyfikować

Tak, wiem o tym:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i dodatkowo wykodowac bo inaczej błędami będzie sypal- tzn tak mi się wydaje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie środkowego mlecznego kawałeczka, czy jest on podświetlany (w oryginale) jak przycisk jest aktywny(połączenie), czy jest nie używany ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest podświetlany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności