Skocz do zawartości
Łoluś

benzyna Passat B5 2.0 AZM wymiana odmy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od jakiegoś czasu czułem zapach spalin, oleju z nawiewu przy włączonym silniku na postoju. W czasie jazdy nie był taki odczuwalny , myślałem że może jakiś przedmuch na wydechu . Okazało się że to wina odmy , która rozleciała się od starości .Kupiłem odmę firmy MEYLE i zabrałem się do wymiany . Dodam kilka fotek może się komuś przyda jak to wymienić bez podnośnika  .

W tym miejscu widać pęknięta odmę . Jako że dostęp w tym miejscu nie jest problemem to problem jest na dole pod kolektorem ssący przy filtrze oleju , ale da radę to zrobić bez demontażu kolektora itd: Odma to nie żaden wąż gumowy lecz profilowana rurka z tworzywa z taka harmonijką która ze starości rozleciała się na kilka kawałków w trakcie demontażu 

 

A.thumb.jpg.30fc4d4e6a0ec4dd4f5dc561a7098710.jpg 

 

 

Na początku trzeba ścisnąć opaskę żaden problem :)

 

B.thumb.jpg.9fdbcfa2429f24ff073060fda02953cc.jpg

 

Problem pojawia się pod kolektorem ssącym , przerąbany dostęp , można oczywiście zdemontować kolektor a najlepiej to mieć podnośnik , lecz robiłem to na podwórku bez żadnych udogodnień itd . 

I.thumb.jpg.1b94e24d69caa23631de69ef456e79c1.jpg

 

Pierwsze to poluzowanie napinacza kluczem płaski 19 

 

C.thumb.jpg.6bf9f76107cf33ce353eebf1c9844b08.jpg

 

Odkręcenie górnej śruby na imbus 6 i poluzowanie dolnej  śruby na imbus 8

 

D.thumb.jpg.61ff56838cd7c2b18b49f98f24e7a5e9.jpg

 

Podwiesiłem pasek alternatora i odchyliłem alternator ile się dało 

 

E.thumb.jpg.c99c6d63e76a3a7e509d0a3e25b154d6.jpg

 

Odkręciłem śruby mocujące rurę która idzie do chłodnicy 

 

F.thumb.jpg.fdcfb41b88e6b5a0f40d5c80a42dcd53.jpg

 

I w miarę dostęp jest na tyle aby można było wyciągnąć zawleczkę i wysunąć  odmę . Akurat na zdjęciu jest już wymieniona odma to jednak stara rozleciała się i metalowa tuleja co jest zalana w tworzywie  została w środku , która bez problemu wychodzi łapiąc ją szczypcami . Po oczyszczeniu i założeniu oringu najpierw wciskamy odme i zakładamy zawleczkę potem góra opaska .

 

G.thumb.jpg.72530a102f41e94f850cd5043dc8570a.jpg

 

Opaskę najlepiej dać oryginalną, ta w komplecie z odmą była za słaba i odma z chodziła razem z opaską 

 

B.thumb.jpg.9fdbcfa2429f24ff073060fda02953cc.jpg

 

A tak wygląda 15-stoletnia oryginalna  odma :)

 

H.thumb.jpg.9b3e387ca1746fa001d7a04efb382b83.jpg

 

Namęczyłem się pół dnia , bo nie wiedziałem jak do tego podejść , teraz to myślę godzinka i po sprawie :)

 

Pozdrawiam Robert.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opis bardzo fajny

Wymieniałem świece i przewody i przy okazji zobaczyłem że odma jest do wymiany.

Odma była pęknięta pod zawleczką. Wyjąłem odmę i tę metalową opaskę wzmacniającą .

Mam problem taki że kawałek plastiku zaznaczony na rysunku spierniczył mi i wpadł głębiej .

No i jestem w kropce .

Muszę chyba zdjąć podstawę filtra oleju.

Czy muszę spuszczać płyn chłodniczy? 

 

odma1.jpg

filtr.png

Edytowane przez ernest_1978

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plastik spadł do miski oleju i może sobie tam pływać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór

powiedzcie proszę czy jest jeszcze szansa kupić gdzieś do AZM odmę i rurę ssaca 06b133354 sensownej jakości?
Te z allegro sa liche strasznie...

Pozdr.,
js

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2020 opis bardzo przydatny dzięki temu odma w moim pasku już wymieniona? identyczny silnik i identyczne pęknięcie starej (tylko rączki troszkę poobdzierane bo dostęp naprawdę przerąbany)?pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności