Skocz do zawartości
dszyszko

Brak klimy, sprzęgło nie załącza

Rekomendowane odpowiedzi

Samochód: B7 2.0 TDI 170KM DSG
    Rok prod: 2012

Czy ktoś wie, jakie dokładnie muszą być spełnione warunki do uruchomienia sprężarki?

Przestała mi po zimie działać klima, pasek napędza kółko, ale widzę, że docisk się nie kręci, czyli sam wałek nie kręci i nie ładuje klimy.

Po podłączeniu VCDS mam tak, jak w załączniku, może ktoś pomoże, co może być nie tak?

Jakieś pomysły?

Schowek01.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
    Samochód: B7 2.0 TDI 140KM (CFFB) 4x4

W B7 nie ma sprzęgła elektromagnetycznego. Ośka kompresora powinna się kręcić cały czas.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
    7 minut temu, nTomek napisał:

W B7 nie ma sprzęgła elektromagnetycznego. Ośka kompresora powinna się kręcić cały czas.

No własnie też tak mi się wydawało, ale wolałem się upewnić. No dobra, to co w takim razie jest, że koło pasowe kręci się z paskiem, a element wewnątrz koło (blaszki plus w środku śruba stoi w miejscu)?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tam jest "sprzęgło zrywalne". Jeśli stoi w miejscu to znaczy, że oś sprężarki jest zablokowana, a sprzęgło zerwane.

Chyba, że po prostu sprzęgło się rozleciało, a jak kompresor zwiększ obciążenie (robi to ponoć w zakresie ~2..100%) to się zatrzymuje. Sprawdź czy możesz pokręcić ośką, na wyłączonym silniku rzecz jasna ;)

Dla ciekawostki - tu masz mój przypadek.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
    Dnia ‎2018‎-‎04‎-‎11 o 22:21, nTomek napisał:

Sprawdź czy możesz pokręcić ośką, na wyłączonym silniku rzecz jasna

W weekend sprawdziłem, Ośkę wraz z elementem "sprężystym" mogę kręcić, kręci się w miarę luxno, reką bez problemu mogę.

Czyli rozumiem, że zerwane sprzęgło, pytanie co dalej? Jak dobrze rozumiem, może być zablokowana spręzarka? Czy po zdjęciu koło napędowego i dojściu do samej osi wychodzacej ze sprężarki jestem w stanie to zdiagnozować, tzn czy oś powinna się kręcić, czy nie jestem w stanie tego obrócić?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Koła pasowego nie ściągasz. Demontujesz tylko sprzęgło! 4 śruby torx i powinno łatwo zejść. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
    Samochód: B6 2.0 TDI-PD 140KM (BMP)
    Rok prod: 2007

Witam. Mam pytanie mianowicie klima działała jak należy, wszystko grała. Kilka dni temu wracając z pracy zatrzymałem się pod sklepem. Kiedy ponownie ruszyłem coś w rejonie alternatora zaczęło dziwnie dzwonić. W pierwszym momencie myślałem że to alternator ale jak się okazało padło sprzęgło sprężarki klimatyzacji tzn. pourywały się te blaszki. Zawiozłem samochód do mechanika aby wymienił mi to sprzęgło jednak jak się okazało po wykonanej diagnostyce zatarła się sprężarka klimatyzacji. Moje pytanie czy według Was faktycznie sprzęgło się zepsuło na skutek zatarcia kompresora? Czy awaria sprzęgła klimy ma związek z zatarciem kompresora? Czy mechanik który twierdzi że rzekomo dobił mi oleju do kompresora oraz czynnika ma racje twierdząc iż kompresor trzeba wymienić? Dziwne dla mnie jest to że kiedy zacząłem się wahać czy teraz będę z tym robił  stwierdził że może zostawić mi to sprzęgło i może się to wszystko ,,jakoś rozrusza". Zadzwoniłem z kolei do innego mechanika i ten stwierdził że tylko muszę wymienić to sprzęgło i wszystko będzie ok.  Co byście mi radzili- kupować sprężarkę tak jak radzi mi pierwszy mechanik czy może  skonsultować to jeszcze z kimś? Ogólnie nie chce się dać wyrolować na kasę. Czy  sprawdzę organoleptycznie wizualnie czy faktycznei dolał tego oleju do sprężarki? Ewentualnie po czym poznam że tam zaglądał?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wymiana sprzęgła to godzina roboty. Cena w zamienniku 50..70zł. Wymiana ma sens gdy ośka sprężarki da się obracać w palcach.

Olej w sprężarce wymienia się razem z czynnikiem/gazem. Bez profesjonalnej maszyny tego (czy ”dolał”) nie sprawdzisz. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
    Samochód: B6 2.0 TDI-PD 140KM (BMP)
    Rok prod: 2007

A czy wydruk z maszyny coś mi da. Mechanik jak stwierdził zrobił wydruk na okoliczność dobicia czynnika.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
    Samochód: B6 1.4 TSI 122KM
    Rok prod: 2009

To raport maszyny - teoretycznie  można na tym polegać ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
    Rok prod: 2011

Witam,

Klima nagle z dnia na dzień przestała działać. Kompresor w ogóle się nie załącza. Nie słychać go i nie widać różnicy w spalaniu na jałowym biegu (wcześniej różnica była 0,2 l/h).

Sprawdziłem miernikiem wszystkie bezpieczniki, chciałbym sprawdzić jeszcze przekaźnik ale nie wiem gdzie go zlokalizować. 

Gdzie jest przekaźnik i co mogę jeszcze sprawdzić domowym sposobem zanim pojadę do serwisu?

pozdrawiam

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

@maany1 Jest tu już podobny temat więc twój przeniosłem. Dodatkowo możesz sprawdzić czy nie masz rdzawego nalotu na sprzęgle i w okolicy - patrz post.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta