Skocz do zawartości
RomanS

benzyna Passat B5FL-duży luz na gałce zmiany biegów- jak naprawić?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na gałce zmiany biegów mam duży luz, zaczynają się kłopoty z włączaniem biegów. Dla jasności to jest benzyna, AWT 1,8T, auto z 2003 roku. Luz góra- dół wynosi ok 1 cm, luz promieniowy też pewnie jakiś jest ale trudno to określić. Miejsce tego luzu jest mi znane, to tzw. jabłko (kula) na drążku zmiany biegów. Jabłko współpracuje z takim gniazdem-panewką. Obydwa elementy z tworzywa. Czy ktoś przerabiał wymianę zużytych elementów? Zakupiłem już nowe gniazdo, ale nasuwają mi się pytania:

1. Czy zużywają się równo obydwa współpracujące elementy (wtedy muszę dokupić drążek zmiany biegów) czy też zdecydowanie bardziej jeden z nich (na innych forach,np Audi znalazłem opisy wymiany tylko gniazda i to ponoć załatwiało sprawę). Wiem, że nigdy nie jest tak, że tylko jeden współpracujący element się zużywa a ten drugi nic całkiem. Ale być może jeden z nich (np. gniazdo) zużywa się szybciej (mniej wytrzymałe) i dlatego ta opinia, że wystarcza wymiana gniazda? Wiadomo, jakiś tam luz może pozostać, w końcu to nie koła zębate w skrzyni biegów :)  Wiecie coś o tym ???

2. Czy można naprawę wykonać z wnętrza auta? Czy tez konieczne są jakieś działania pod samochodem? Wiem jak to jest zbudowane ale nigdy tego nie przerabiałem. Jak będzie można z wnętrza to zrobię sam a jak trzeba od dołu to niestety nie mam warunków :(

Jakby znalazł się ktoś kto to rozbierał i zechciał by mnie oświecić to bym się ucieszył :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skrzynia 5-bieg? 

Jeśli tak to kup:

  1.  8D0711279 1szt
  2.  8D0711901A  2szt
  3.   8D0711099A 1szt

Jeśli 6-bieg to oprócz ww. jeszcze  kulka 1 szt 8E0711118.

 

W skrzyni 5  czop/kulka nie występuje jako osobny element. Trzeba by wymienić cały drążek 8D0711117E.
Wszystko robisz z wnętrza auta. Po wszystkim pozostaje regulacja dźwigni

Regulacja mechanizmu przełączania biegów - Skrzynia 5B.pdf

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podziękowania, skrzynia 5 biegowa (do dziś byłem święcie przekonany, że z benzyną AWT tylko takie były kojarzone, no ale może 6-tki też były?).

Co do gumowych pierścieni 8D0711 901A to na pewno są 2szt? ETKA dla skrzyni 5 biegowej twierdzi, że 1 szt. a dla 6-biegowej 2 szt. Wiadomo, nie takie cuda w ETCE są :)

Pierścień osadczy 8DO 711 099A - jaki cel wymiany?, wygląda na zwykłą stalową podkładkę, czy też się zużywa (raczej nie pracuje , siedzi przyciśnięty pierścieniem Seegera ?

Instrukcję wymiany "ru" przejrzałem na  razie pobieżnie, z językiem problemów raczej nie ma, no może jakieś pojedyncze słowa :)

13 godzin temu, marcin_pesel napisał:

W skrzyni 5  czop/kulka nie występuje jako osobny element. Trzeba by wymienić cały drążek 8D0711117E.

Wymieniałeś drążek? Czy nie było potrzeby?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, RomanS napisał:

, no ale może 6-tki też były?

nie wiem jakie występowały w awt dlatego pytam

 

6 minut temu, RomanS napisał:

8D0711 901A to na pewno są 2szt? ETKA dla skrzyni 5 biegowej twierdzi, że 1 szt

U mnie siedziały 2, jeden pod i drugi nad gniazdem.  Zamówiłem też jeden jak w ETCE i  jeden wymieniłem

 

7 minut temu, RomanS napisał:

8DO 711 099A - jaki cel wymiany?, wygląda na zwykłą stalową podkładkę, czy też się zużywa

Nie zużywa się, nie ma potrzeby wymieniać. Ja kupiłem bo w zasadzie zamawiałem na podstawie etki i nie wiedziałem co jest co ;)

9 minut temu, RomanS napisał:

Wymieniałeś drążek? Czy nie było potrzeby?

Drążka nie wymieniałem,  minimalny luz pozostał wiec można by to zrobić. Ale mimo to jest wyraźna poprawa

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności