Skocz do zawartości
bandzior2

Ciągnięcie przyczep. Jaka kategoria?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam problem. Przeszukalem internet. Sprawa jest następującą. Dotyczy ciągnięcia przyczep. Na kat. B mogę do 3.5t ewentualnie jak mam auto 3.5t i przyczepke lekko 750kg. Mogę tez

Na kat b.+96 auto poniżej 3.5t i przyczepka powyżej 750kg ale masa zestawu max 4.25t

Kat. B+e auto 3.5t i przyczepia 3.5t

 

 

Teraz. Czy można ciągnąć pojazdem cięższa przyczepke niż masa auta? Slyszalem cos o tym ze terenowe mogą do 150%swojej masy.

 

Ja zas słyszałem ze auto musi być o 1.33 faza cięższe od przyczepki. Proszę o wyjaśnianie bo mamy w pracy t4. Masa 2.7t i przyczepke 3t i szef się kłóci ze ten zestaw może jeździć bo traktory jakoś ciągną cięższe przyczepki jak i ciągniki siodłowe. Kto jest tuman?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, bandzior2 napisał:

Proszę o wyjaśnianie bo mamy w pracy t4. Masa 2.7t i przyczepke 3t i szef się kłóci ze ten zestaw może jeździć bo traktory jakoś ciągną cięższe przyczepki jak i ciągniki siodłowe. Kto jest tuman?

Różnica jest w hamulcach, bo te przyczepy w traktorach czy ciężarówkach mają własne hamulce sterowane pneumatycznie z pojazdu ciągnącego.

T4 ciągnie przyczepę z hamulcem najazdowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A stare przyczepy traktorowe nie maja pneumatycznych tylko tez najazdowe. A co z autami terenowymi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile taki zestaw będzie dopuszczony do ruchu, to chyba trzeba go jeszcze wyposażyć w viatolla

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, bandzior2 napisał:

A co z autami terenowymi?

To samo co z T4. To nie są pojazdy projektowane / budowane w celu ciągnięcia przyczep.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To juz sam Nie wiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

Art. 62. 1. Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez:

1) samochód osobowy, samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobus – nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego;

Cytuj

7. Dopuszczalna masa całkowita przyczepy z hamulcem, ciągniętej przez samochód osobowy, samochód ciężarowy i specjalny o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, nie może przekroczyć:

1) wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego,

2) dopuszczalnej masy całkowitej tych pojazdów,

3) maksymalnej masy ciągniętej określonej dla tych pojazdów przez producenta,

4) 3500 kg

– z tym że w przypadku samochodu terenowego, zgodnie z definicją zawartą w załączniku II do dyrektywy 2007/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 września 2007 r. ustanawiającej ramy dla homologacji pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, części i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów (Dz. Urz. UE L 263 z 09.10.2007, str. 1, z późn. zm.), masa ta nie może przekroczyć 150% dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu ciągnącego przy jednoczesnym spełnieniu warunków określonych w pkt 1, 3 i 4.

Tu masz chyba wszystko. Reszta jest w dowodzie rejestracyjnym no i uprawnienia to osobna kwestia.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I o to mi chodziło. Dziękuje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności