Skocz do zawartości
Glizda

Podświetlenie nawiewów B5

Rekomendowane odpowiedzi

już próbowałem nożami kuchennymi wcześniej, nic nie wyszło. Nie wiem czy te zaczepy trzeba podważyć czy docisnąć. Cierpliwości mi brakuje.

Dasz rade...ja jestem mało cierpliwy, ale zacisnąłem w zęby myszke od lapt. i wyciągnąłem to ustrojstwo.

Jak już gdzie pisałem...najlepiej jak robisz to w 2 osoby :hyhy: jedna świeci latarką, a druga wkłada mały śrubokręt w miejsce tych zaczepów(zacząłbym od prawej góry)-dociskasz i lekko pchasz w dół, kolejnym śrubokrętem bierzesz się za dół i odciągasz całą prawą stronę. Następnie zabierasz się za środek i praktycznie już po robocie. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość piryd

Ja nawiewów nie robiłem, ale z doświadczenia wiem, że do takiej roboty śrubokrętów się nie stosuje, to tak jak siekierą obcinać paznokcie :)) Najlepiej jest użyć karty bankomatowej. :ok:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako założyciel tego wątku chciałbym dla porządku poinformować o zainstalowaniu podświetlenia nawiewów. Użyłem wszystkich oryginalnych elementów, czyli nawiewów, żarówek i wiązki elektrycznej zasilającej żarówki. Odbyło się to dzięki życzliwości kolegi phans, , który miał na zbyciu te elementy i w bardzo atrakcyjnej cenie mi je odstąpił.

Samo wyciągniecie nawiewów opanowałem przy użyciu 3 szt. noży kuchennych, tępych niemiłosiernie i z wielce zaokrąglonymi końcami. Tak naprawdę każdy kto obejrzy wyjęte nawiewy to już wie jak je wyciągnąć, a kto nie widział ten przeczyta dużo opisów i też do końca pewnie nie bedzie wiedział.

Wyciąganie środkowego - tylko użycie noży, boczne z pomocą wypychania śrubokrętem od tyłu po zdjęciu bocznych osłon deski rozdzielczej.

 

Czas operacji u mnie ok 1 godz. ale aż tyle bo bawiłem się w rozbieranie nawiewów i czyszczenie z kurzu. No i trochę też zajmuje kombinacja z przeciągnięciem przewodu zasilającego.

 

Efekt... No cóż, przyznam szczerze, że bardziej psychologiczny niż wizualny. Wiem, że mam "pełnowartościowe" oświetlenie (to ta psychologia), ale żarówki w zestawieniu z oświetleniem diodowym innych elementów nie dają powalającego efektu. Ja w ogóle jeżdżę z dosyć małym natężeniem oświetlenia wskaźników, więc jak nie jest zupełnie ciemno to czasami trudno ocenić, czy te nawiewy są podświetlone, czy nie.

 

Może więc następnym etapem będzie zmiana na diody ? Tyle, że jako nieelektronik musiałbym skorzystać z jakiegoś gotowego rozwiązania. No i takiego, żeby natężenie oświetlenia nawiewów podlegało takiej samej regulacji jak cała reszta podświetlenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RomanS z racji tego, że nie bardzo miałem czasu udać sie do ASO i poszukać gdzieś indziej...możesz mi powiedzieć jaki był całkowity koszt. dorobienia podświetlenia?? :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
RomanS z racji tego, że nie bardzo miałem czasu udać sie do ASO i poszukać gdzieś indziej...możesz mi powiedzieć jaki był całkowity koszt. dorobienia podświetlenia??

 

Poszło na priv :ok:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej

 

a ja juz mam

koszt operacji about 35 zeta (najdrozej wyszla oryginalna wtyka VW)

czasu pracy nie liczylem

 

zastosowalem diody 5mm

oswietlenie dziala oczywiscie ze sciemnianiem zegarow

 

pict0016um1.th.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kriscor

Witam!!!Ja wymieniałem żarówki w kanałach nawiewu, i robota jest prosta.Trzeba włożyć cieniutka igłę pomiędzy czerwony plastik a żarówkę do oporu,i cienki śrubokręt włożyć w otwór wycięty w białym plastiku w kształcie litery 'L' i popchną żarówkę za taki kołnierzyk który jest do tego przeznaczony znajduje się na obudowie żarówki (żarówka wychodzi ciasno trzeba użyć trochę kontrolowanej siły).Ps.Nie trzeba nic rozbierać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
hej

 

zastosowalem diody 5mm

oswietlenie dziala oczywiscie ze sciemnianiem zegarow

 

vanBulion a powiedz mi jakich rezystorów (jaka wartość) użyłeś do diód?

 

Pozdrawiam suchy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam forumowiczów. od lutego 2007 jestem posiadaczem paska 3BG 1,9 TDI PD AVB. Nie mam podswietlenia nawiewów na desce dzisiaj to rozebrałem i kicha.

p4110642aaaaua2.th.jpg

Do czego służy ta kostka? jest w prawym boczku i ma napiecie po załączeniu oświetlenia, czy można z t ej kostki zasilić podświetlenie nawiewu

 

 

 

p4110646yc4.th.jpg

p4110645on4.th.jpg

czy da sie dorobić lampki lub lepiej diody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kostka ta jest właśnie od podświetlenia nawiewów :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej

 

generalnie sprawa nawiewow jest prosta

diody 5mm najtansze niebieskie - diody potraktowalem papierem sciernym zeby swiatlo bylo bardzie rozproszone

do kazdej diody z osobna dalem resystor 1k

przy kazdym nawiewie minizlaczka kupiona w elektroniku cos okolo 1 zeta

dobrze kupic oryginalna wtyke z pinami u VW (sprzedawane osobno) zeby podpiac sie do gniazda przy prawym nawiewie (dziala wtedy centralne sciemnianie calego oswietlenia)

mocowanie diodek na nawiewach przy pomocy specjalnego podgrzewanego kleju z pistoletu (taka masa przezroczysta, mozna kupic w OBI lub podobnym)

przy klejeniu trzeba tylko zadbac o to zeby mechanizm przy nawiewach nie byl po klejeniu blokowany - ale miejsca jest sporo

 

 

tak wyglada zestaw testowy - diody 3mm okazaly sie za slabe, dawaly za malo swiatla

 

stage0001gg3.th.jpg

 

Pozdr

vanBulion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
hej

 

do kazdej diody z osobna dalem resystor 1k

 

 

No i o to właśnie mi chodziło. Bardzo dziękuję.

 

Pozdrawiam suchy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam @ll !!

Po wielkich wypocinach udało mi sie wymienic żarówki w nawiewach!! Super zdjecia, że ja ich wcześniej nie znalazłem ale nauka nie poszła w las.

Kiedy wymieniłem jedna żarówkę która nie paliła się to przy podłączeniu odrazu zjarała sie kolejna - kiedy ja wymieniłem czyli juz 2ga to spalila sie trzecia jutro wymienie kolejna i zobaczymy czy w kolejnym nawiewie spali sie zarowka ehhh... mam nadzieje ze bedzie OK.

Zarowki wylutowalem i na ich miejsce wlutowalem zarowki za 70gr ( spalily sie oryginalne wymienione OK )

Podczas wyciagania i podwazania srubokretami zaczepy w nawiewach zrobilem sobie haczyk z twardego drutu aby podciagac przy srubokrecie nawiew pomoglo wysmienicie.

 

Pozdrawiam i powodzenia macajacym dopiero temat :)

 

Ktos moze napisac jakie maja byc diody 12V??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc.

Wlasnie skonczylem sie bawic z naprawa krateki nawiewu w panelu srodkowym.

Po podlaczeniu teraz nie mam podswietlenia w panelu srodkowym.

O co chodzi?

Boczne sie swiecą.

Dobrze ,ze przed wlozeniaem panela sprawdzilem czy sie swieca bo bym teraz drugi raz to przerabial.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi kiedyś padła jedna żarówka, wyjąłem nawiew by zobaczyć jak to wszystko jest tam zamontowane i jakie żarówki podchodzą, po wsadzeniu z powrotem nie świecił już cały nawiew. Też byłem zdziwiony. Co się okazało przy wymianie żarówek – żarówka podczas wyjmowania nawiewu po prostu się chyba przepaliła, bo jak dałem nowe żarówki to ładnie wszystko zaczęło świecić.

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten patent to mnie drazni ,

w takim ukladzie na 100% spalily sie dwie zarowki,pierd. teraz dobiore sobie w elektrycznim a nie bede placil po 16 PLN ,zeby pozniej przy kolejnym demontazu znowu bylo to samo

teraz to si ewkurwilem na te oswietlenie bo godzine siedzialem i sie bawilem jak "maly kazio"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ten patent to mnie drazni ,

w takim ukladzie na 100% spalily sie dwie zarowki,pierd. teraz dobiore sobie w elektrycznim a nie bede oddawal po 16 PLN ,zeby pozniej przy kolejnym demontazu znowu bylo to samo

teraz to si ewkurwilem na te oswietlenie bo godzine siedzialem i sie bawilem jak "maly kazio"

Zrób sobie na diodach...i tak i tak będziesz grzebał przy żarówkach. Przynajmniej będzie widoczne na co tyle czasu straciłeś :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie tak zrobie

 

ps;Ma moze ktos pelna wersje HDD regenerator 1.51 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co się okazało przy wymianie żarówek – żarówka podczas wyjmowania nawiewu po prostu się chyba przepaliła, bo jak dałem nowe żarówki to ładnie wszystko zaczęło świecić.

 

Tak się dzieje nie tylko z tymi żarówkami. Analogicznie również miałem wielokrotnie tą samą historię z żarówkami podświetlenia zapalniczki. Po prostu żarówki po kilku latach mają przegrzane włókna, (niektóre nawet poddymione szkło bańki), i przy jakimkolwiek wstrząsie (demontaż, ponowny montaż) to włókno ulega przerwaniu.

Na miejscu ASO też wymieniałbym profilaktycznie wszystkie, po co się potem szarpać z reklamacjami zdenerwowanego klienta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ten patent to mnie drazni ,

w takim ukladzie na 100% spalily sie dwie zarowki,pierd. teraz dobiore sobie w elektrycznim a nie bede placil po 16 PLN ,zeby pozniej przy kolejnym demontazu znowu bylo to samo

teraz to si ewkurwilem na te oswietlenie bo godzine siedzialem i sie bawilem jak "maly kazio"

 

a czemu ty az 16 zł pałciłes za zarowke ja podpasowałem zarowke ze sklepu za 2 zł i tylko ją troche opiłowałem zeby weszła i lux swieci wymieniłem wszystkie za 8 zł...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności