Skocz do zawartości
blazio1946

Szkoda całkowita Rti w praktyce

Rekomendowane odpowiedzi

Opiszę tu moje doświadczenie ze szkodą całkowitą w VW bank i dopłacie z RTI - Cardif

Mój samochód kosztował 130 tys, leasing był z 40% wpłatą (52tys) , spłaciłem 17 rat po 1994zł  (33898zł),  w sumie wpłaciłem 85898zł.

PZU (oc sprawcy) wycenili samochód przed szkodą na 110 tys i tyle przelali ( po wielkich bojach bo chcieli przelać kwotę netto, czyli o 10tys mniej)  do leasingodawcy.  Powstałą nadpłatę 52tys dostałem wraz z notą księgową (do zapłaty podatek 19%) z vw bank,  pobrali dodatkową opłatę 1% za wcześniejsze zakończenie umowy leasingowej.

Cardif  RTI, mają własnego rzeczoznawcę i ten wycenił auto na 112tys, mają przelać mi 18tys,  czyli z tych wpłaconych 85,9tys mam 70tyś - na szczęście nie zapłacę podatku z tej noty księgowej, bo wpłaciłem większą kwotę na Arteona i mam fakturę z tego samego miesiąca to się wyrówna.

Zwrot z polisy za nie wykorzystany okres ubezpieczenia dostałem tylko 1600zł, polisa kupiona (3600zł) w maju, wypadek we wrześniu - oddali tylko za AC i NWW

Ogólnie nie wyszło tak strasznie, bo udało mi się z pzu wyciągnąć kwotę brutto i nie zapłacę podatku z noty księgowej od vw bo mam f-ry w tym samym miesiącu. Jakby to się nie zgrało to bym był dodatkowe 20tys do tyłu.

Samochód zastępczy miałem tylko do czasu wypłaty odszkodowania przez pzu, więc muszę tu doliczyć koszt wynajmu samochodu 3500zł.

Wypadek 9 września

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie miałeś oprocentowanie leasingu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wydębiłeś kwotę brutto z pzu? Auto nie było na firmę?

Co do podatku to dlaczego miałbyś być w plecy? W jednym miesiącu tak, ale np w następnym byś auto i tak kupił to by się wyrównało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobną sytuację z 5 miesięcznym Golfem,
Wszystko zależy jaką masz polisę - ja świadomie ubezpieczyłem auto od kwoty brutto.

nie dodałeś, że od wpłaconych 85898 pln miałeś korzyści podatkowe (w postaci połowy VATu i podatku dochodowego)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z jakiej racji dla RTI auto jest wyceniane przez rzeczoznawcę? Przecież to jest "Return To Invoice", a kwota na fakturze jest znana. Co to za znowu dymanie przez ubezpieczycieli?!

Muszę jeszcze raz poczytać dokładnie warunki mojego GAPu. I żonie muszę powiedzieć, żeby bigosu na uspokojenie nagotowała, bo przecież mi zaraz pikawa wyskoczy, jak czytam o tych złodziejach.

Edytowane przez googie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Lihu napisał:

nie dodałeś, że od wpłaconych 85898 pln miałeś korzyści podatkowe (w postaci połowy VATu i podatku dochodowego)

Nie korzyści, a brak strat na podatkach. Po to auta wlicza się w koszta firmy. Poza tym dochodowy i tak musi zapłacić od tego co dostał z powrotem. Biorąc pod uwagę, że przy kwocie ok. 110k VAT to  ok. 10k domyślam się, że PZU nie chciało np. zapłacić za VAT od pozostałej do spłaty części pojazdu, który kupujący jest w ramach umowy leasingowej winien leasingodawcy i nie odliczy go sobie po wygaśnięciu umowy (chyba, że wystawiają fakturę na resztę pojazdu i można to jakoś wrzucić w koszta?). Znając życie pewnie i tak wyliczyli coś zupełnie nie związanego z rzeczywistością i nijak się te wartości nie mają do przepisów podatkowych.

Wynika z tego wszystkiego, że udało się uzyskać niemal dokładnie tyle ile zostało wpłacone bo wpłacone 86k brutto to właśnie około otrzymanych 70k netto.

Z tego wszystkiego najbardziej zastanawia mnie wyliczona wartość pojazdu przez PZU bo wychodzi na to, że po 1,5 roku używania ten Passat zachował aż 85% ceny!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@blazio19461946 Ile kosztował bez zniżek i rabatów ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem polisę do kwoty brutto ale to dotyczy szkody z AC.

Leasing 106% razem z rti i ubezpieczeniem wliczonym w raty. 

 

Auto przed rabatem kosztowało 141tys.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 hours ago, blazio1946 said:

Miałem polisę do kwoty brutto ale to dotyczy szkody z AC.

Leasing 106% razem z rti i ubezpieczeniem wliczonym w raty. 

 

 

Czyli jak napisałeś,  że

On 11/29/2017 at 10:31 PM, blazio1946 said:

spłaciłem 17 rat po 1994zł  (33898zł)

to powinieneś z każdej raty wyciągnąć koszt ubezpieczenia jakieś 350 (netto bo jak ubezpieczenie jest w ratach to vat dodają, przynajmniej tak pamiętam) złotych miesiecznie więc koniec końców spłaciłeś auto o mniej więcej 6000 mniej niż na początku pisałeś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, blazio1946 napisał:

Miałem polisę do kwoty brutto ale to dotyczy szkody z AC.

Leasing 106% razem z rti i ubezpieczeniem wliczonym w raty. 

 

Auto przed rabatem kosztowało 141tys.

Czyli po 17 miesiącach samochód został wyceniony na 110 tys. (112 tys.) co stanowi 110/141= 78% (79%) wartości nowego.

Po szkodzie całkowitej musiałeś nadal płacić raty czy już nie ? Nie użytkowałeś samochodu więc raty chyba by nie wchodziły w koszty firmy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapłaciłem 2 raty po wypadku. 

Wypadek był 9 września to faktura wrześniowa i w październiku też płaciłem bo pzu coś długo nie przesłali jakiś dokumentów do vw.

Na ogólnym rozliczeniu ratę za październik mi oddali. 

Edytowane przez blazio1946

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11/29/2017 o 22:31, blazio1946 napisał:

Opiszę tu moje doświadczenie ze szkodą całkowitą w VW bank i dopłacie z RTI - Cardif

Mój samochód kosztował 130 tys, leasing był z 40% wpłatą (52tys) , spłaciłem 17 rat po 1994zł  (33898zł),  w sumie wpłaciłem 85898zł.

PZU (oc sprawcy) wycenili samochód przed szkodą na 110 tys i tyle przelali ( po wielkich bojach bo chcieli przelać kwotę netto, czyli o 10tys mniej)  do leasingodawcy.  Powstałą nadpłatę 52tys dostałem wraz z notą księgową (do zapłaty podatek 19%) z vw bank,  pobrali dodatkową opłatę 1% za wcześniejsze zakończenie umowy leasingowej.

 

 

Czegoś nie rozumiem, samochód kosztował 130, wpłaciłeś w uproszczeniu 86, zostało do spłacenia 44. 2% za wcześniejszą spłatę daje 45 do spłacenia. 110 dostałeś od PZU, minus 45 powinni oddać 65.

Gdzie 13?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, dziki_pl napisał:

 

Czegoś nie rozumiem, samochód kosztował 130, wpłaciłeś w uproszczeniu 86, zostało do spłacenia 44. 2% za wcześniejszą spłatę daje 45 do spłacenia. 110 dostałeś od PZU, minus 45 powinni oddać 65.

Gdzie 13?

W spłaconych ratach o łącznej wartości 86.000 PLN pewnie też jest koszt RTI / GAP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności