Skocz do zawartości
maciek34

Czy ktoś wie co to za felgi?

Rekomendowane odpowiedzi

14 minut temu, lysy78_03 napisał:
1 godzinę temu, Macmaciek napisał:

Jeszcze raz: nie chodzi o 12 kg różnicy w masie auta (12 kg jabłek w bagażniku), ale o 12 kg różnicy w masie nieresorowanej, wirującej... 

tak tak i tych dodatkowych 12 kg (nieresorowanych, wirujących), przy masie pojazdu około 1400 nie będzie w stanie zmierzyć nawet najdokładniejsza aparatura pomiarowa. wyniki będą się mieścić w granicach błędu pomiarowego.

możesz rozbierać pomidorową na atomy,ale nie zmieni to faktu, że w przypadku samochodu niema to żadnego znaczenia. 

 

 

Ewidentnie nie wiesz, o czym piszesz. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z punktu widzenia fizycznego masa na kołach ma znaczenie tylko przy zmianach obciążenia (przynajmniej tak ja to widzę). Jeśli więc mamy przyspieszać, układ napędowy musi się bardziej wysilić aby daną masą "zakręcić". Podobnie przy hamowaniu czy jednak są to wartości odczuwalne dla przeciętnego kowalskiego, a nie tzw. placebo - śmiem wątpić.

Jak zawsze, należałoby wykonać tzw. ślepy test - ale kto by się chciał w to bawić :)

Inna sprawa to przyczepność - ze względu na bezwładność i tłumienie drgań, lżejsze koło (czy ogólnie mniejsza masa nieresorowana) sprzyja lepszej trakcji ale znów - trzeba wiedzieć na co zwracać uwagę aby to wyczuć.

To jest tak samo jak z "szybszym" dieslem niż benzyną - daj komukolwiek podobne auta z silnikiem diesla i benzynowym to powie Ci, że diesel jest szybszy (bo bardziej "kopie" momentem obrotowym) mimo, że zostanie za benzyniakiem o kilka długości. Wszystko rozchodzi się o odczucia i nastawienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze kwestia efektu żyroskopowego czy jak to się nazywa. To jest szczególnie odczuwalne w motocyklach, nie wiem jak w autach. :-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Tobol napisał:

Jest jeszcze kwestia efektu żyroskopowego czy jak to się nazywa. To jest szczególnie odczuwalne w motocyklach, nie wiem jak w autach. :-)

 

Szczególnie odczuwalne, bo koła motocyklowe się pochylają. Masa pojazdu z kierownikiem to około 300 kg. Powyżej masa nieresorowana stanowi coraz mniejszą część i staje się bardziej nieistotna. 

Dnia 19.12.2017 o 07:29, radekrp90 napisał:

Z punktu widzenia fizycznego masa na kołach ma znaczenie tylko przy zmianach obciążenia (przynajmniej tak ja to widzę). Jeśli więc mamy przyspieszać, układ napędowy musi się bardziej wysilić aby daną masą "zakręcić". Podobnie przy hamowaniu czy jednak są to wartości odczuwalne dla przeciętnego kowalskiego, a nie tzw. placebo - śmiem wątpić.

Właśnie cały czas o tym mówię, zwyczajnie nie da się tego wyczuć. Może dałoby się to zmierzyć, ale wynik będzie leżał w granicach błędu pomiarowego.

 

Dnia 19.12.2017 o 07:29, radekrp90 napisał:

Jak zawsze, należałoby wykonać tzw. ślepy test - ale kto by się chciał w to bawić

Niech kolega poprosi, żeby ktoś zapakował się do bagażnika i niech zgadnie czy tam ktoś jest czy nie.

Nigdy nie powiedziałem, że różnicy niema. JEST- niewielka, nieistotna, niemierzalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a nie zastanawialiście się nad tym w jeszcze nieco inny sposób... nie na zasadzie +3kg do masy danego koło, nie +12kg całości itp...to wiadomo jakieś sobie liczby, ale... Ja tam wychodzę z innego punktu. Otóż przy założeniu, że felga może ważyć 9kg, a nagle ktoś robi z tego 12, to zwyczajnie zwiększa wartość masy nieresorowanej o 33%, a to moim zdaniem dużo. Kwestia odczuwania na przyspieszeniu jest faktycznie ciężka do udowodnienia, choć moim zdaniem w słabszych wersjach może występować... ważniejsze jest jednak zachowanie się samego układu zawieszenia no i jego przyspieszone zużywanie się. To niemalże bezdyskusyjne wg mnie.

Co do samych felg, to sprzedając oryginalne 18" VW model Marseille wrzuciłem je na wagę i to zdecydowanie nie było 9kg, to okolice 12,7kg.(foto) Nie przypadkiem założyłem lżejsze ATS, co sobie chwalę z kilku powodów.

IMG_20170202_155917.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Macmaciek napisał:

Polecam obejrzeć to wideo wyjaśniające fizykę

Obejrzałem i ??? Ewidentnie nie rozumiesz istoty zagadnienia. Dołóż sobie do tego ultra lekkiego koła nawet po 5 kg to przy masie pojazdu sięgającą 1500 kg niema ISTOTNEJ (żadnej) różnicy dla przyspieszenia. 

Jeżeli tak bardzo będzie Tobie brakować tych niutków i koni mechanicznych przy cięższych felgach to zgaś światła i wyłącz klimę. Przyspieszenie wgniecie Ciebie w fotel. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie chodzi o dodatkowe kilogramy dla ciągnięcia a dodatkową masę koła (opona + felga) którą trzeba obrócić (napędzić).

Ile to jest % więcej to nie liczyłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy policzyć. 

Dorzucając masę do ciężaru koła obciążamy podwójnie, ta masa wymaga napędzenia liniowo jak i kątowo.

Energia samochodu ważącego 1600kg przy prędkości 100km/h to ok. 616938J.

Dorzucamy 10kg do masy samochodu to dodatkowa energia potrzebna do rozpędzenia to 3854J czyli 0,6% energii całości.

Dorzucając te 10kg do masy koła (rozkład masy liniowy, jako dysk) poza 3854J dochodzi energia mas wirujących 1926J. Razem 5780J.

To 0,9% energii całości. Zmieniając felgi na większe przenosimy masę dalej od osi obrotu, więc policzmy że te dodatkowe 10kg to najgorszy przypadek dodajemy je na krawędzi, to doda drugie tyle energii mas wirujących czyli 3854J, razem z tym samym od kinetycznej 3854J razem 7708J czyli 1,2%.

To tyle z fizyki......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow...tak daleko w obliczeniach nie byłem nigdy, ale Twoje wyglądają ciekawie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dziki_pl napisał:

czyli 1,2%

czizas. przecież tak się nie da  jeździć. całe 1,2 % "wolniej". 

:drinks:

  • Thanks 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, dziki_pl napisał:

Wystarczy policzyć. 

Dorzucając masę do ciężaru koła obciążamy podwójnie, ta masa wymaga napędzenia liniowo jak i kątowo.

Energia samochodu ważącego 1600kg przy prędkości 100km/h to ok. 616938J.

Dorzucamy 10kg do masy samochodu to dodatkowa energia potrzebna do rozpędzenia to 3854J czyli 0,6% energii całości.

Dorzucając te 10kg do masy koła (rozkład masy liniowy, jako dysk) poza 3854J dochodzi energia mas wirujących 1926J. Razem 5780J.

To 0,9% energii całości. Zmieniając felgi na większe przenosimy masę dalej od osi obrotu, więc policzmy że te dodatkowe 10kg to najgorszy przypadek dodajemy je na krawędzi, to doda drugie tyle energii mas wirujących czyli 3854J, razem z tym samym od kinetycznej 3854J razem 7708J czyli 1,2%.

To tyle z fizyki......

Coś mi te Twoje "dżule" nie pasują - jeśli podajesz pęd, to przelicz to na m/s to dostaniesz coś zupełnie innego. Chyba, że Twoja "energia" to zupełnie coś innego niż mnie uczono na fizyce ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, radekrp90 napisał:

Coś mi te Twoje "dżule" nie pasują - jeśli podajesz pęd, to przelicz to na m/s to dostaniesz coś zupełnie innego. Chyba, że Twoja "energia" to zupełnie coś innego niż mnie uczono na fizyce ;)

Podaję energię a nie pęd stąd J.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Potrzebuję lakier zaprawkowy do felg  Monterey szare 8J x 18. Ktoś się orientuje jaki to może być numer lakieru?

Pozdraiwam

142906466_F_N.jpg

 

Edytowane przez farules

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niech Ci lakiernik dobierze, ja tak robiłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, kriss555 napisał:

niech Ci lakiernik dobierze

Myślałem, żeby gotowy lakier z netu kupić na podstawie koloru. :) No ale jak nie ma innego wyjścia to zostaje lakiernik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności