Jump to content
Darek Zw

Hamulce tył - Lewa tarcza grzeje się bardziej od prawej

Recommended Posts

Witajcie otóż mam taką zagadkę:

Jestem po kompleksowej wymianie tylnych hamulców:

- nowe zaciski tył z silniczkami (profesjonalna regeneracja na org częściach )

-  nowe tarcze + klocki, prowadnice, odp smar. Tarcze zamontowane na sucho do piasty po odp oczyszczeniu

Tylna lewa tarcza grzeje się - osiąga 100-110 stopni, prawa 30-40 stopni ( normalna jazda bez przepałów)

Przed wymianą na starym zestawie lewa str była zapieczona, mocno grzała tarczę  i to było przyczyną kompleksowej wymiany. Do tego popękane obudowy silniczków i wyciek na str. prawej

Pytanie, co grzeje dalej tarczę? Piasta? Piasty kręcą się z oporem ale są cichutkie (sprawdzane na goło bez tarcz). Wszystko wygląda nówka aż miło patrzeć, wykluczam zatarte tłoczki - są nowe, chodzą ciacia. Na lewarku, auto podniesione - koła kręcą się z tym samym oporem - silnik uruchomiony.

Edited by Darek Zw

Tak mi kolego nie pomożesz. Zregenerowane są profi, jestem pewny. Zaciski ładnie pływają bez oporów. Silniczki również widać nie klejone i ciaprane i tykają jak w zegarku. Może wyłacz Caps Lock i napisz jeszcze raz po polsku ostatnie zdanie bo coś krzyczysz i nie wiem o co Ci chodzi. Co do tematów, czekam na te setki z tym problemem, jak na razie na forum jest jeden podobny problem nierozwiązany ale w innym modelu (B7).

A adaptacja silniczków została przeprowadzona? 

Tak została i co najlepsze:

Zaciski odbijają elegancko i pozostawiają koło luzem dopóki nie użyję ręcznego, wtedy obijają w małym stopniu trąc o tarczę. Przed adaptacją zaleca się napompować hamulec celem zaciśnięcia klocków. Wtedy odbijają elegancko, lest luz na kole. Jeszcze jedna uwaga:

- przy adaptacji druga osoba sprawdzała opór koła. za pierwszym i drugim popuszczeniem przy  adaptacji koło luźne, po adaptacji i ostatnim popuszczeniu powstaje tarcie, tak jakby silniczki celowo nie odbiły do końca. Jakby zadano zbyt mało obrotów do ustawienia końcowego. Prostownik podpięty.

Edited by Darek Zw
dopis

Ciężko coś doradzić. U mnie też jest z tym problem. Ale u mnie zjada nowe klocki w rok. Ty, a może klocek w jarzmie się klinuje? Matka miała taką sytuację A6 C6 klocek się sklinował i aż ciepłem buchało z koła.

Ale wtedy problem byłby również z hamulcem zasadniczym, a ten "odbija". Oczywiście wymiana blaszek lub czyszczenie jarzma (nie pamiętam co tam jest w B6) nie zaszkodzi ale to raczej nie w tym problem.

Marian, obserwuję temat i zauważyłem, że Twoja pomoc nie wniosła nic konstruktywnego i ograniczyła się jedynie do inwektyw pod adresem Darka. Jeżeli oddał ten zacisk do warsztatu gdzie je regenerują to chyba ma prawo przypuszczać, że usługa została zrobiona właściwie. Bo gdybyśmy z góry zakładali, że warsztaty naprawcze psują to po co w ogóle oddawać coś do serwisu. Ty z kolei już wiesz, że, jak to określiłeś, "spierdzielili". Do puki nie udowodni, że te zaciski są faktycznie niewłaściwie naprawione nie może napisać, że firma "X" zepsuła mu zaciski. Mój wniosek z opisu jest taki: jeżeli blokuje tylko po zaciągnięciu "ręcznego" to tutaj należy szukać przyczyny, ale nie poradzę nic konkretnego gdyż po prostu nie wiem i wolę nie zabierać głosu zamiast obrażać innych. I jeszcze jedna sprawa. Jesteś pewien, że prawidłowo przeprowadzasz adaptację? Ja robiłem wg poniższego schematu:

Poluzować koła ,podnieś auto i zdjąć koła
Podpiąć Vaga i dalej kanał 53 ,temat 04 nastawy i tam wpisać adaptacje 007 poluzowanie zacisków,odkręcić śruby ,wyjąć stare klocki ,używając klucza do cofania tłoczków ,cofnąć je na tyle aby klocki nowe weszły,poskręcać wszystko z powrotem.
Na końec Vagiem kanał 53 ,temat 04 wpisać adaptacje 006-zaciskanie tłoczków.
Po tym wszystkim kanał 53 ,temat 04 ,adaptacja 010 test zacisków ,powinny się otworzyć i zamknąć trzy razy I to wszystko.

Przed rozpoczęciem:

-Włącz i wyłącz hamulec ręczny (musi być wyłączony podczas nastaw podstawowych - kontrolka hamulca ma się nie świecić),
-podłącz prostownik (żeby akumulator nie padł),
-zdejmij koła.

Następnie uruchom program diagnostyczny. Przykład dotyczy programu VAG-COM/VCDS z obsługą CAN. Wybierz:

-[53 - Hamulec postojowy] lub w angielskiej wersji [53 - Parking Brake],
-[Nastawy podstawowe - 04] lub [Basic Settings - 04],
-wpisz w jednym z pól "007" (bez cudzysłowu) i kliknij na GO! lub IDŹ,
-kliknij na [ON/OFF/Next],
-po otworzeniu zacisków odczekaj jeszcze ok 1min. (nie wychodź z tej nastawy),
-po odczekaniu wybierz [Done, Go Back], lub [Gotowe, powrót],
-wybierz [Close Controller, Go Back - 06], lub [Zamknij połączenie, wróć - 06],
-po rozłączeniu ze sterownikiem (zamknięciu VAG-COMa) wyłącz zapłon, odłącz interfejs, wymień tylne klocki/tarcze (będzie do nich dostęp).

Po wymianie klocków zamiast wpisywać "007" wpisz "006" i postępuj zgodnie z instrukcją, zaciski zaczną się zamykać. Po poprawnym zamknięciu zacisków należy jeszcze skalibrować zaciski wpisując zamiast 007, 006 wartość "010". Zaciski otworzą się i zamkną trzy razy. Po tej operacji kontrolka hamulca ręcznego powinna przestać mrugać.

Opis wzięty ze strony twórcy programu VAG-COM, , oryginał pod adresem:

http://wiki.ross-tech.com/index.php/..._Parking_Brake

Passat forum > Techniczne > Passat B6-B7 (3C)
> Wymiana klocków hamulcowych i płynu hamulcowego.

znalazłem taką informację

Wymiana klocków wykonywana jest przy nienaciśniętym
elektromechanicznym hamulcu postojowym.
Za pomocą testera VAS 5051 elektromechaniczny
hamulec postojowy zostaje całkowicie otwarty, a
w tym czasie nakrętka dociskowa na trzpieniu
zostaje całkowicie cofnięta.
Docisk elektromechanicznego hamulca postojowego
następuje ponownie za pomocą testera VAS
5051. Nowe położenie klocków hamulcowych
zostaje wyuczone automatycznie.

wynika z tego,że adaptacja po wymianie nie jest konieczna.

Witam Koledzy, problem jest rozwiązany a przyczyna była prozaiczna. Ale po kolei:

Dokonując adaptacji dopilnowałem wszystkich szczegółów (nawet interwałów 30sek), problem nie znikał lecz zbagatelizowałem jedną rzecz mającą na to wpływ. W układzie widniał cały czas jeden błąd ukł. hamulcowego - spalona żarówka przycisku (serio jest taki błąd!). Równolegle z dyskusją na forum prowadziłem rozmowę ws. wsparcia technicznego z firmą regenerującą zaciski, ale:  zasugerowali (nie wiedząc o błędzie lampki) wymianę przycisku. Obecnie miałem przycisk - zamiennik, gdyż oryginał się wytarł i brzydko wyglądał. W zamienniku spaliło się podświetlenie generując błąd w układzie. Podmieniłem przycisk na ten pierwotny - oryginalny, skasowałem błąd i - problem zniknął, co prawda klocki dalej mają leciutki kontakt z tarczą ale jej nie grzeją (w aucie wożę pirometr i jak nienormalny po każdej jeździe mierzyłem temperaturę jak dziecku z gorączką). Wniosek taki, że ta oto pierdółka generująca błąd zasiała problem przy adaptacji. Fabrycznie ustawienie jest na bliski kontakt, celem jak najszybszego zadziałania hamulca postojowego. Co do samej firmy - 100% pozytywnych komentarzy na allegro -  wymiana  door to door poniżej 24h (zregenerowane heble miałem po 18h na chacie), regenerują najdłużej na rynku, zaciski jak nowe (piaskowanie i szkliwienie) natomiast silniczki nie są klejone a spawane - co ma znaczenie. Na moje oko jest perfekt, poprawa nastąpiła od razu.

Dziękuję koledzy za wszystkie sugestie i rady, jestem dociekliwy gościu i nie wymieniam nie znając przyczyny, nie lubię zgadywanek, głupiego wymieniania i nielogicznego myślenia. W moim przypadku ewidentnie problem leżał w adaptacji. 

30 minut temu, Darek Zw napisał:

W moim przypadku ewidentnie problem leżał w adaptacji. 

To dziwne. Bo nowe klocki adaptują się automatycznie. Sprawdzone. W wiarygodnym źródle. 

18 godzin temu, Darek Zw napisał:

problem nie znikał lecz zbagatelizowałem jedną rzecz mającą na to wpływ. W układzie widniał cały czas jeden błąd ukł. hamulcowego - spalona żarówka przycisku (serio jest taki błąd!)

Szkoda, że wcześniej o tym drobiazgu nie napisałeś. Gdy mi padł włącznik "ręcznego" miałem ten sam błąd. Wymiana na nowy z ASO(nie ryzykowałem na zamienniki) naprawiła błąd.

Dnia 16.12.2017 o 12:10, bbbb napisał:

Szkoda, że wcześniej o tym drobiazgu nie napisałeś. Gdy mi padł włącznik "ręcznego" miałem ten sam błąd. Wymiana na nowy z ASO(nie ryzykowałem na zamienniki) naprawiła błąd.

Całkowicie to zbagatelizowałem ponieważ wyłącznik był sprawny tj. zero zacięć i blokowania - tylko brak lampki.