Skocz do zawartości
jedrus

Nawet 5 lat więzienia za cofanie liczników - projekt nowej ustawy

Rekomendowane odpowiedzi

https://businessinsider.com.pl/motoryzacja/cofanie-licznikow-samochodowych-5-lat-wiezienia/wl84gww

Cytuj

Za cofnięcie licznika samochodowego będzie grozić odpowiedzialność karna od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności - zakłada projekt ustawy przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości, o którym w czwartek poinformował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

- Wprowadzamy nowy typ przestępstwa, nieznany dotychczas polskiemu prawu. Za sam fakt sfałszowania licznika, cofnięcia licznika, bądź wymiany licznika na inny będzie grozić odpowiedzialność karna od trzech miesięcy do lat pięciu - powiedział na konferencji prasowej minister sprawiedliwości.

co Wy o tym sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również jestem za!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co jak ci się zepsuje licznik ? Co wtedy ? Oczywiście montaż w ASO :) aby mieć papierek. Kolejny pomysł bezsensu... A co jak auta nowego nikt nie serwisował w ASO i po 3 latach z 200 tyś zrobi 80 tyś ? (Nowe auta mają przegląd pierwszy po 3 latach więc niema śladu na przebieg gdziekolwiek). Oczywiście kolejny przepis by ciemny lud nie kombinował itp. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Darof napisał:

A co jak ci się zepsuje licznik ? Co wtedy ? Oczywiście montaż w ASO :) aby mieć papierek. Kolejny pomysł bezsensu... A co jak auta nowego nikt nie serwisował w ASO i po 3 latach z 200 tyś zrobi 80 tyś ? (Nowe auta mają przegląd pierwszy po 3 latach więc niema śladu na przebieg gdziekolwiek). Oczywiście kolejny przepis by ciemny lud nie kombinował itp. ;)

W nowym aucie to możesz w kilku miejscach cofnąć, więc jest ciężej. Problemem są te kilkuletnie i starsze. Passka łatwo skręcić, ale w przypadku 1.9tdi jest też przebieg w sterowniku silnika, przykładowo w peugeocie 307 zmieniasz przebieg w liczniku i tyle i nie udowodnisz.

Edytowane przez Kuba2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pasku sterownik silnika to pryszcz. Już kiedyś pisałem, miałem B6tke z ori nalotem 337 tys. Ani jednego telefonu przez 2 tyg. Potem nowa aukcja i przebieg wpisałem w aukcji 180tyś. Nagle zaczeli dzwonić.. :) Także wiesz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie zmieniam swoje zdanie na ten temat! Chwilę temu oglądałem Fakty i widziałem wypowiedź pewnego chuyka. I @Darof miałeś rację chcą wsadzać do więzienia za wymianę licznika :mur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwykłego kowalskiego to odstraszy. Inni będą kombinować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak tak można?!? To co mam zrobić z autem jak się posypie licznik? A co jeśli ja nie mam aktualnie fisa nawet 1/2 i chciałbym dołożyć full hypefis zmieniając licznik? To pójdę za to do więzienia? Dostanę karę za to że ruszyłem licznik w aucie które ze mną będzie do końca swoich lub moich dni?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymienisz licznik, ustawisz właściwy przebieg to nikt Ci się do tego nie p**********e przecież, nie dramatyzujcie. Bardziej raczej ustawodawcy chodzi o wymianę licznika na inny z zaniżonym przebiegiem.

Jak jesteś uczciwy to na nowym liczniku ustawisz przecież taki przebieg jaki miałeś.

By rainman777,

Bez wulgaryzmów ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mimo wszystko, nie podoba mi się to, tak czy inaczej, handlarze i tak to ogarną i oszukają "SYSTEM".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteście za, a może wyjść taki bubel, że:

Cytuj

Za sam fakt [...] wymiany licznika na inny będzie grozić odpowiedzialność karna od trzech miesięcy do lat pięciu

pójdziecie siedzieć za wymianę popsutego licznika w starym B5 i korektę licznika ze 160 na prawidłowe 340 tys. km. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego zmieniłem zdanie. Jeszcze brakuje żeby łapali tych którzy wyszukują o cofaniu licznika chuy po co, czy zeby cofnac czy zeby sprawdzic czy byl cofany. A najlepiej zrobić pozwolenia na kable diagnostyczne które się do tego nadają. Cały czas kontrola i uyebywanie ludzi. :mad:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż tak źle jednak nie będzie, cytując..

Cytuj

Taka sama kara – od 3 miesięcy do 5 lat więzienia – będzie grozić także wtedy, gdy właściciel samochodu nie zgłosi w stacji kontroli pojazdów faktu wymiany całego licznika na nowy (np. z powodu autentycznej lub rzekomej awarii).

Czyli spokojnie będzie można sobie wymienić licznik, tylko trzeba to będzie na przeglądzie zgłosić i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak głupota. Za moment będziemy się tłumaczyć z tego gdzie jezdzimy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Kuba2000 napisał:

tak czy inaczej, handlarze i tak to ogarną i oszukają "SYSTEM".

Nasz kodeks karny przewiduje kary za przestępstwa popełnione na terenie RP. Zatem handlarz przekręci licznik przed przekroczeniem granicy i po sprawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zasady jestem za. Poczekajmy jak będzie wyglądać ów projekt, bo jak do tej pory dyskutujemy o niczym. Heniek, masz rację, ale mam nadzieję, że wprowadzą takie regulacje(jak np w Austrii czy Niemczech), gdzie nie ważne gdzie i kiedy był skręcony licznik, ale ważny będzie sam fakt oszustwa. Przecież mogę sobie ostawić na liczniku np. same jedynki, albo same zera jak będę miał kaprys. Istotą sprawy jest zatajanie, a wręcz oszukiwanie co do rzeczywistego przebiegu. W cywilizowanym kraju kupującego guzik obchodzi kto sfałszował przebieg i jeżeli kupujący wykaże cofnięcie licznika, czy jakąkolwiek wadę ukrytą, to po prostu beknie sprzedawca-jakie to proste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, hak64 napisał:

Nasz kodeks karny przewiduje kary za przestępstwa popełnione na terenie RP. Zatem handlarz przekręci licznik przed przekroczeniem granicy i po sprawie.

aha, wyczytałeś to z projektu ustawy, tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hak zapewne wyczytał to z kodeksu karnego, bo trudno w Polsce kogoś karać za przestępstwa popełnione za granicą(i odwrotnie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dokładnie o to mi chodzi - to co napisał hak jest oczywistą oczywistością. Wystarczy, tak jak zresztą Ty zasugerowałeś wyżej, że karane będzie zatajanie faktu przekręcenia/zmiany licznika. Nieważne, czy go przekręci w DE, w PL czy gdziekolwiek indziej ale że będzie kłamał przy sprzedaży odnośnie przebiegu samochodu. Jeśli ktoś znajdzie projekt ustawy niech podlinkuje, będzie można się odnieść. 

To, czy licznik przekręci handlarz w DE nie powinno mieć żadnego znaczenia. Karany powinien być fakt wprowadzania w błąd kupującego i wtedy to co pisze hak nie ma żadnego znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności