Skocz do zawartości
bulej1910

[B5] Jaka szerokość opony zimowej....?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W końcu muszę kupić nowe zimówki do swojego paska...ale wciąż borykam się z myślami czy wybrać szerszą czy węższą oponę ... fabrycznie wchodzą na niego 15 cali,ale to przecież tragedia-całą głowę można jeszcze w nadkole wsadzić:)  zresztą mam zamiar w przyszłym roku wskoczyć na coś świeższego dlatego wolę zakupić 16 by mi się przydały do kolejnego auta...

kwestie samej firmy opon już mam wybraną tylko ciągle zastanawiam się czy 205/55 czy 225/55???  czy ktoś będzie mógł mi pomóc rozwiać wątpliwości po swoich własnych doświadczeniach..? 

dodam że moje trasy zimowe są zróżnicowane,czasem po zawieruchach też się zdarza jeździć ale i tak głównie po w miarę odśnieżanych drogach..

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opony zimowe o takim samym rozmiarze jak letnie, a letnie takie, jak dedykowane do danego auta. W ostateczności opony zimowe lepsze będą węższe niż szersze, ale nie zawsze się da.

A więc albo 195/65r15 lub jeśli chcesz 16" to 205/55r16.

 

I nie kupuj opon pod kątem przyszłego auta, bo albo będzie później wybierał auto tak, żeby pasowało do opon, albo będziesz jeździł na złych oponach.

Edytowane przez jihad

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 nie wiem czy wiesz że w coś świeższego 15' już ciężko wsadzić a 16 powiedziałbym że są uniwersalne:)..' jakie opony są dedykowane dla paska dobrze wiem ale pomimo tego w sezonie letnim jeździłem na 17 225/45 a wcześnie na 19 235/35 i w niczym nie widziałem problemów poza mniejszym komfortem:/

wiadomo opona węższa tańsza ale mi chodzi głównie o praktyczność i nie oszukując też na estetyce.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wiesz, ale "świeższe" auta mogą mieć np. 225/55r16 zamiast 205/55r16, a to inna średnica koła i albo będzie złe teraz, albo będzie złe w przyszłym samochodzie.

To czy opona węższa jest tańsza to też nie jest regułą, a o cenach w ogóle mowy nie było.

Generalnie odnoszę wrażenie, iż odnotowałeś tylko, że mój post się pojawił nie czytając go dokładnie, albo przeczytałeś i nie zrozumiałeś, albo przeczytałeś zrozumiałeś, ale nie pasuje on do twojego wyboru, który już jest dokonany.

Więc żeby nie tracić czasu to jeszcze raz w punktach, na pewno będziesz potrafił samodzielnie już wyciągnąć wnioski:

1. opona węższa lepiej spisuje się na śniegu i błocie pośniegowym, tzn. mając 205/60r15 lepiej zwykle założyć na zimę 195/65r15. Nie jest to też już tak ważne jak kiedyś, gdyż technologia produkcji opon poszła znacznie do przodu. Jednak kupowanie szerszych mija się z celem.

2. Opona 225/55r16 jest nie tylko szersza od 205/55r16, ale również ma większą średnicę i obu tych rozmiarów nie powinno stosować się w jednym samochodzie. No i nie zgodzę się, że 16-ki są bardziej uniwersalne, bo poza średnicą opona ma jeszcze mnóstwo innych parametrów, które pozwalają lub nie zastosować ją w danym aucie.

3. Opona do twojego samochodu to 205/55r16 albo 225/45r17 albo 205/50r17. Piszesz, że to doskonale wiesz, a biorąc pod uwagę punkt pierwszy i to, że sam pisałeś o utracie komfortu na 17" i większych, 15-ki nie chcesz, to wg mnie 16-ka będzie najlepszym wyborem - dokładnie w rozmiarze 205/55r16, ale kupić musisz sam. ;)

Edytowane przez jihad

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki wielkie wezmę to pod uwagę :) a świeższe auto nie znaczy nowe tylko o generacje nowsze  więc dlatego 16 jest powiedzmy uniwersalna bo 15 napewno nie wejdzie i nie jestem typem człowieka co co rok kupuje nowe opony zimowe:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj na blogu w dziale porad masz info m.in. o tym że na zimę lepiej zamontować węższe opony niż szersze, dlatego lepszym wyborem będzie 205/55, czy nawet 195/65 niż 225/50 o którym wspominach. Poza tym jeżeli wymiana tyczy się 2 opon (nowych) to ponoć lepiej założyć nowsze, lepsze opony na tył auta.

@bulej1910 Piszesz że producenta czy model opon masz już wybranego/y. Pochwalisz się na co padło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mit przeszłości - było już kilka testów (m.in. ADAC chyba) gdzie lepszym wyborem jest mimo wszystko opona o tej samej szerokości co letnia. Większość czasu i tak jeździmy na mokrym, ew. na błocie pośniegowym i wtedy nieco większa szerokość się przydaje. Przy różnicy 205/195 nie zauważysz różnicy w tzw. aquaplaningu, a jednak powierzchnia styku opony będzie większa.

Tu masz opracowanie "poważnej" gazety: http://www.auto-swiat.pl/eksploatacja/opony-zimowe-waskie-kontra-szerokie-sprawdzamy-ktore-trzymaja-lepiej/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności