Skocz do zawartości
radekrp90

Flashowanie sterowników - dyskusja

Rekomendowane odpowiedzi

No chyba się nie doczekasz odpowiedzi ^_^

Z tego co da się wyczytać w blogu z pierwszej strony wynika, że cały update sterownika pomy 3C0614109 polega na wgraniu do niej softu od sterownika 3C0698109 w wersji 0017 - plik: 3C0698109__0017.sgo

Do takiego update nadają się moduły z wersją hardware 025. Z tego co gość pisał, to moduł z oryginalnym softem 3C0614109 nie chce przyjąć softu 3C0698109 więc konieczna jest zmiana zawartości eepromu.

W jednej odpowiedzi jakiś brat zza Buga podaje nawet link do swojego eepromu:

Cytuj

Hello, I had ABS 3C0614109AF and I updated it to 3C0698109D. I have eeprom of this block. Can you please help me to turn on the ACC support? Thank you in advance.

W tym eepromie na pewno zmieniona jest nazwa samego modułu z 3C0614109AF na 3C0698109D i wyczyszczony SN. Co do reszty to ciężko powiedzieć.

Nie pozostaje ci nic innego jak kupić jakąś pompę z HW:25 i zacząć się bawić :D Widziałem takie 3C0614109P za niecałe 70zł.

Co do struktury plików sgo, to co mnie się udało o nich dowiedzieć:

Są to kontenery, które zawierają w sobie kilka sekcji, mniej lub bardziej "szyfrowanych".

Pierwsze 49 bajtów i ostatnie kilka(naście) jest w postaci jawnej i zawiera nagłówek pliku oraz adresy poszczególnych sekcji w głębi pliku. Ostatnie kilka bajtów to informacja o liczbie kontenerów i adresie początkowym.

Kolejna część pliku jest w postaci zanegowanej i zawiera informacje od parametrach transmisji (używane w komunikacji K-line), a także dane z których jest wyliczany Security Code potrzebny do rozpoczęcia procesu update. Nie jest to jednak taki sam rodzaj dostępu warunkowego jak w przypadku robienia adaptacji, gdzie wpisuje się 5-cyfrową liczbę. W przypadku update urządzenie nadrzędne wylicza ten kod według bardziej złożonego algorytmu (przy adaptacji to zwykłe dodawanie), przy czym ten algorytm jest różny dla różnych sterowników, a nawet wersji softu.

Jeszcze głębiej zaszyty jest obraz pamięci flash który bywa dodatkowo szyfrowany dość prostym algorytmem bazującym na działaniu XOR.

Dla ciekawostki - we wspomnianym pliku 3C0698109__0017.sgo po negacji da się odnaleźć ciąg znaków: "001703C0698109C 3C0698109D 3C0698109E 0415" co może sugerować, że jest to lista obsługiwanych modułów ;)

  • Like 2
  • Thanks 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To bardzo rozbudowana odpowiedź na wiele moich pytań. Póki co moje prace (raczej jako ciekawostka, bo ACC w CAXA i tak nie uruchomię, a docelowo raczej kupię sterownik AF i będę bawił się ze swoim starym) są wstrzymane co najmniej do połowy miesiąca.

O plikach .sgo czytałem, że da się je skompilować i wyliczyć wszelkie sumy ale niestety zgubiłem linki i muszę szukać tego od nowa (podobnie jak danych do tematu zbiorczego, który nadal jest "ukryty").

Tak czy inaczej - @nTomek świetna robota i dzięki za wytłumaczenie. Prawdę mówiąc nie zauważyłem, że zmieniał nazwę modułu na 698. Wychodzi na to, że kompletnie zmienia się typ sterownika.... Moja gafa :]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę temat. Czy do zapisywania EEPROM w liczniku wystarczy programator CH341A? Pamięć prawdopodobnie 24C32.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kazdy programator  który poradzi sobie  z epp 24cxx

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CH341A, czyli programator na USB z aliexpress za cirka 2$ - piszą, że ogarnia takie kostki. W starszych licznikach masz 24C32, a w nowszych 24C64.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio wpadła mi w ręce taka pompa z HW:25 więc poszła "na stół". Po kilku próbach udało się ustalić co "autor miał na myśli" - czyli o co chodzi z tymi magicznymi bajtami.

W poście napisałem, że firmware 0017 można odnaleźć 3 numery pomp i co ciekawe są to pompy w wersjach kolejno V1, V2 i V3. To oznacza, że w zależności od pewnego warunku, taka pompa skonfiguruje się jako odpowiednia wersja.

Ten warunek jest zapisany w pamięci eeprom pod adresem 0x2BA-0x2BF. Jest to znak ASCII oznaczający numer wersji, zapisany 6 razy (naprzemiennie negowany) w formacie HEX. Więc dla wersji V1 będzie to 31 CE ..., dla V2 to 32 CD ..., a V3 to 33 CC ...

Podobnie zrobione jest to w pompach 3AA do B7 jak napisał tu kolega @kristof120 - tak na marginesie - dzięki za podzielenie się wiedzą ? W B7 są oczywiście inne wersje pomp: V4, V5, VD i VE

Reasumując. Aby przerobić pompę (aktywować ACC i TPMS) np: 3C0614109AF lub każdą inną z HW:025 należy wylutować pamięć eeprom, (zrobić backup), podmienić zawartość z zakresu: 0x2BA-0x2BF na "33 CC 33 CC 33 CC", wlutować pamięć, wgrać flash w wersji 0017 (plik: 3C0698109__0017.sgo), a na koniec odpowiednio zakodować.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nTomek I takich użytkowników forum to ja rozumiem :) Świetna robota!

Ja póki co nie mam żadnego sprzętu do takich zabaw ale mam nadzieję, że do zimy się to zmieni i wtedy ruszę z wszystkim na spokojnie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać, że dostęp do pamięci eeprom nie jest łatwy, bo trzeba odkręcić moduł elektroniki od aluminiowego korpusu i rozlutować to duże złącze elektryczne (odsysaczem pin po pinie) - na zdjęciu pod szarym paskiem silikonu. Wtedy można wyjąć płytkę pcb z plastikowej obudowy i na odwrotnej stronie, zlokalizować kostkę eeprom 95160.

Z tego co ludzie pisali, nie ma konieczności wymiany całej pompy - można samą elektronikę, więc proces jest odwracalny i nie wymaga rozszczelniania hydrauliki. 

IMG_20180807_083630.jpg.1063fd6f3d9bba4305b1e6f4362bc19b.jpgIMG_20180807_083532.thumb.jpg.9a06b5f65f572aeb98631cbcdc058a09.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiada może ktoś wsad eepromu do sterownika kamery ?

Edytowane przez goro79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będę zakładał nowego tematu, więc piszę tu, potrzebuję się dostać do wsadu sterownika drzwi kierowcy Passat b6 2008r za pomocą VCP, wszystko jest ok łączy się ze sterownikiem ale problem pojawia się z loginem, szukałem po internecie i login ma być 04354 ale niestety nie działa bo gdy wchodzę w dostęp upoważniony  wpisuje 04354 klikam login i wyskakuje komunikat że kod nieprawidłowy prubowalem na reszcie sterowników na 52, 62 i 72 i też to samo, znacie może jakieś inne loginy żeby dostać się do pamięci??? 

Edytowane przez Matiz4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Matiz4 napisał:

04353

04354

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Wolfe napisał:

04354

Prubuje i nic niestety pewnie VCP nie daje rady :(

A tam u góry wkradł mi się czeski błąd powinno być w poście tak jak napisał Wolfe 04354 ale tan kod właśnie nie działa ?

Edytowane przez Matiz4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś VCDS'em czy ten kod dostępu jest przyjmowany przez twój sterownik?

Co do błędów to nie tylko czeski...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wina chińskiego VCP, że nie działa ;)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś klon VCP w ogóle działa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 3.02.2019 o 16:00, Matiz4 napisał:

gdy wchodzę w dostęp upoważniony  wpisuje 04354 klikam login i wyskakuje komunikat że kod nieprawidłowy

Spróbuj jeszcze raz, ale pomijając to co powyżej zacytowałem. Dostęp warunkowy w chińczyku nie działa prawidłowo.

 

Dnia 4.02.2019 o 23:04, radekrp90 napisał:

Jakiś klon VCP w ogóle działa?

Poniżej odczyt eepromu z modułu komfortu z jakiegoś Seata za pomocą takiego VCP:

1k0959433ak_dump_eeprom.thumb.jpg.fc16b21a3d1e56ef07381a873932683f.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odczytał, a co zapisze? Pytam, bo działalności nie mam a taką "zabawkę" bym sobie może kupił, bo w CH nie są drogie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, radekrp90 napisał:

Odczytał, a co zapisze? Pytam, bo działalności nie mam a taką "zabawkę" bym sobie może kupił, bo w CH nie są drogie.

No właśnie jak sobie kupiłem i powiem jeśli chodzi o dostęp warunków próbowałem kilka razy i dalej ****, w vcds kod działa także kod ok, pisałem do krainy ryżu i przedstawiłem im mój problem i mają mi wysłać inny program do Vcp na emaila może to pomoże. A jeśli chodzi o czytanie błędów i kasowanie to działa, testowane na Passatach B4, B5 i B6 ?

Ciekam jestem jak będzie działał np. Z Audi i mmi gdzie można tym odblokować np. Zielone menu itp nie mam narazie okazji przetestować. 

?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie ciekawi bardziej aktualizowanie softu sterowników - jeśli ogarnie to super, jeśli nie to nie mam potrzeby do zakupów :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Matiz4 napisał:

jeśli chodzi o dostęp warunków próbowałem kilka razy

Zwykle po trzeciej, nieudanej próbie, sterownik blokuje możliwość dostępu warunkowego na kilkanaście minut. Trzeba potem odczekać na włączonym zapłonie. 

Badałem kiedyś ten temat i okazuje się że funkcja dostępna pod guzikiem "D. Warunkowy" zawsze wysyła ten sam błędny klucz i dlatego to nie działa. 

Ale tak jak pisałem wcześniej, nie potrzeba wchodzić osobno w dostęp warunkowy przed uruchomieniem modułu do odczytu/zapisu pamięci eeprom. Dostęp warunkowy jest wywoływany automatycznie przy rozpoczęciu odczytu/zapisu. Właśnie po to podaje się kod dostępu w oknie "Login" Edytora HEX. 

16 minut temu, radekrp90 napisał:

Mnie ciekawi bardziej aktualizowanie softu sterowników

Ten temat też jest sprawdzony. Działa. Jaki sterownik chcesz ogarniać? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności