Skocz do zawartości
harry_poznan

Rozpórka górna w 1.9TDI

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Jednak czymś co bardziej cieszy jest rozpoczęcie montażu rozpórki górnej. Rozpórka wymontowana jest z AUDI A6 w związku z czym wymaga skrócenia - te z A4 pasują P&P. Porobiłem kilka fotek - może komuś się przyda mały fotoporadnik.

 

Ogólnie rozpórka prezentuje się tak:

 

9b786e84c9fef6a6m.jpg 9746abf1e30c5c90m.jpg 9617ec46776efbbem.jpg

 

na pierwszym zdjęciu widoczna jest jeszcze rozpórka dolna z A^, która nie wiem czy będzie pasować - okaże się jak będę miał dostęp do kanału.

 

No to po koleji:

 

1. Odkręcamy śruby mocowania amortyzatora znajdujące się na kielichach, gdzie zamontowane mają być uchwyty rozpórki:

 

978405ac07470a47m.jpg 9289a55b796c9990m.jpg 7bc5040596a89c05m.jpg

 

Pod śrubami znajdują się podkładki, które nie bądą nam już potrzebne i możemy dla nich znaleźć inne zastosowanie.

 

006ca7ea6abe9cefm.jpg

 

2. Przykręcamy uchwyty rozpórki do kielichów

 

2984054d31dceedem.jpg 9e1e5b1821236b3am.jpg

 

Na razie uchwyty są tylko "złapane", dokręcone zostaną dopiero po zamontowaniu rozpórki.

 

Teraz chciałoby się zamontować rozpórkę, ale okazuje się że ta z Audi A6 wymaga skrócenia.

 

25ae0c27c211a56cm.jpg

 

3. Przystosowanie rozpórki z AUDI A6 do Passata B5. (zanim coś utniesz sprawdź i zmierz 2 razy)

Rozpórka z AUDI A6 jest o ok 5 cm za długa. W większości przypadków wystarczy ją skrócić o 2,5 cm z każdej strony. Otwory, które w A6 były wewnętrznymi u nas będą zewnętrznymi dlatego musimy nawiercić po jednym otworze z każdej strony. Odległość między otworami 2,5 cm, średnica otworu 8,5 mm.

 

Przed skróceniem należy jednak wszystko pomierzyć. U siebie skróciłem rozpórkę z lewej strony i przymierzyłem do zamontowanych już uchwytów. Okazało się, że otwór z prawej strony rozpórki nie schodzi się z otworem w prawym uchwycie. Różnica wynosiła ok 2 mm. Dlatego oryginalny otwór musiałem rozwiercić w owalny, a dodatkowy otwór wywiercić 2 mm dalej niż wynikałoby z opisu powyżej. Poniższe zdjęcie przedstawia instrukcję skrócenia (w moim przypadku lewego końca rozpórki)

 

b36c12170e39d75bm.jpg

ten otwór zostaje

ten otwór musimy wywiercić

to trzeba uciąć

Po nawierceniu otworu, a przed cięciem wygląda to tak

 

dbd248178628d493m.jpg

 

A tak wygląda po przeróbce

 

c194c6613459f420m.jpg

 

4. Montaż rozpórki w uchwytach

Jeśli już wszystko mamy docięte i powiercone na wymiar sam montaż rozpórki nie powinien sprawić większego problemu (no chyba że ktoś ma duże ręce). Przykręcamy rozpórkę do uchwytów czterema śrubami i dokręcamy śruby mocujące uchwyty - te same śruby trzymają amortyzator!!!

 

A zamontowana rozpórka górna wygląda tak:

 

66a11b748e899110m.jpg 661b14fc30064238m.jpg

 

(zdjęcia robiłem w międzyczasie i śróba na pierwszym zdjęciu została dociągnięta:)

 

5. Przykręcenie rozpórki do ściany grodziowej

Ostatnią czynnością jest przymocowanie rozpórki do ściany grodziowej. Mniej więcej w połowie długości rozpórki jest nagwintowany otwór do tego przeznaczony. Jednak z powodu braku narzędzi odłożyłem tą czynność na "kiedy śtam".

 

---------- Dodano o 14:38 ---------- Poprzednia wiadomość o 14:34 ----------

 

Na jednym z pierwszych zdjeć widoczna tez jest rozpórka dolna z łapami. Jest ona tez wyjęta z audi A6 i jeszcze nie wiem czy podejdzie do passata. Oryginalna rozpórka do passata jest bardzo podobna i musi być zamontowana na podobnych (lub nawet takich samych) łapach. Większość osób montuje rozpórkę w otwory po mocowaniu osłony plastikowej co nie wiem jaki ma sens i czy w ogóle go ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności