Skocz do zawartości
mysiek10

Zegarek z B7 w B6 LIN 2.0 - video

Rekomendowane odpowiedzi

Tomek, driver CAN to MCP2515 + MCP 2551.

 

W tej chwili wszystko oparte jest o cztery scalaki:

- MCP2551
- MCP2515
- MCP2025
- Atmega328P

 

Wszystko taktowane na 16MHz. Mam dwa rozwiązania zasilania: albo przez Vreg z MCP2015 albo przez zasilacz stepdown. Zobaczymy które się lepiej sprawdzi.

 

Na marginesie - nie oszukujmy się, ale Passat nie wytrzyma kilku tygodni bez ładowania, bo ręczny co jakiś czas się koryguje i pożera sporo prądu. Zegarek to przy tym Pan Pikuś ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne - czepiam się tylko - takie zboczenie zawodowe :)

...ale wszystkie te układy mają tryb "power-save" więc warto to wykorzystać. Jeżeli chodzi o zasilanie Vreg z MCP kontra przetwornica step-down to różnica będzie na korzyść przetwornicy. Przy poborze prądu rzędu 20mA na napięciu 5V, będziesz miał co najmniej tyle samo na wejściu (12V) stabilizatora liniowego (tego w MCP..). Dla przetwornicy step-down będzie to około 10mA bo masz "transformację" energii. Ot taki myk :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, nTomek napisał:

Chodziło o driver CAN. Co do stabilizatora to fakt - takie zwykłe linowe mają małą efektywność i potrafią się grzać przy byle obciążeniu. Lepiej zastosować jakąś przetwornicę "step-down".

Przy prądzie 40mA nic się nie będzie działo jak będziesz przynajmniej co kilka/kilkanaście dni odpalał auto, ale... jak zostawisz go gdzieś na dłużej, to... 40mA * 24h = 0.96Ah na każdy dzień postoju. Przeciętny aku w dieslu to 68Ah więc po 35 dniach układ rozładuje go do połowy - teoretycznie, bo w praktyce rzadko który, kilkuletni trzyma takie parametry i jest zawsze 100% naładowany.

Patrząc na dane samego procesora ATMega32M1:

ATmega32M1_pwr.jpg.494511b8929f2371d5a434e390ab3a82.jpg

Jak widać, przy pracy z zegarem 16MHz @5V potrafi wziąć 15 do 30mA. Chcąc zejść ze średnim prądem poniżej 1mA trzeba wprowadzać go w tryb "Power-down".

Pozostaje jeszcze CAN driver (transceiver) - temat do dopieszczenia ;)

Trzeba zrezygnować z zasilania 5V i przejść na 3,3V :), wtedy max to 8mA.

Problemem jest tylko TJA1050 który niestety nie może być zasilany 3,3V :(

Generalnie możliwości jest dużo, trzeba wybrać tylko najbardziej optymalną drogę szczególnie, że temat dotyczy jedynie paru sztuk i nadmierne inwestowanie kasy i czasu mija się chyba z celem :)

Ale to taki mój luźny wniosek, chciałbym się mylić i żeby temat dotyczył paru setek sztuk :P

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TJA1050 nie ma trybu "standby" - dlatego pytałem wcześniej jaki driver CAN wybrałeś. Druga sprawa to AVR i maksymalny zegar - na 3.3V trzeba obniżyć "clock" do 8MHz - chyba też odpada.

Kasa i czas.. no tak, ale doświadczenie i wiedza bezcenna :fajny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, nTomek napisał:

TJA1050 nie ma trybu "standby" - dlatego pytałem wcześniej jaki driver CAN wybrałeś. Druga sprawa to AVR i maksymalny zegar - na 3.3V trzeba obniżyć "clock" do 8MHz - chyba też odpada.

Kasa i czas.. no tak, ale doświadczenie i wiedza bezcenna :fajny

8Mhz moim zdaniem by wystarczyło, procek tam nie ma za dużo do roboty, szczególnie jak uda mi się zastosować pewien myk który mi chodzi po głowie to w ogóle będzie się nudził :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...to niech idzie spać jak się nudzi :zzz:. Widzę, że na arduino temat sleep jest ogarnięty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o czym Wy chłopy piszecie, ale temat zegarka bardzo ciekawy :)

btw. gdzie upchnąć tak dużą puszkę z tymi wszystkimi układami ? Jest na to miejsce pod deską ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko, to karton fajek da się tam schować i to nie jeden:D Jak się zdemontuje schowek pasażera to widać ile tam jeszcze miejsca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak serio to nie patrzcie na wielkość dotychczasowych pająków, wielkość całego urządzenia to tak naprawdę max 5cm x 3cm x 3 cm  plus jakaś obudowa do tego.

Większe raczej nie będzie a ponieważ obok zegarka nie ma już szufladek to miejsca tam tyle co napisał @nTomek

Pierwsza moja wersja układu (nie konwerter CAN-LIN, tylko własne sterowanie zegarkiem) zmieściła mi się w oryginalnej obudowie zegarka, więc to daje obraz wielkości całego układu.

Edytowane przez mysiek10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mysiek10 tylko pamiętaj o zostawieniu zapasu miejsca w obudowie, żeby się to dziadostwo nie usmażyło tworząc reakcję łańcuchową ;)

 

Tak na serio to całość będzie bardzo mała, natomiast w tej chwili oczywiście, że jest to druciarnia, bo testujemy różne rozwiązania ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To rozumiem, że montaż zegarka jest uzależniony od rezygnacji z szufladek ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, zdun_VW napisał:

To rozumiem, że montaż zegarka jest uzależniony od rezygnacji z szufladek ?

Albo zegarek, albo szufladki, nie ma innej wersji, chyba że jakaś rzeźba :)

Porównaj wygląd wnętrza B6 i B7 to zobaczysz różnice (dekory)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, zdun_VW napisał:

To rozumiem, że montaż zegarka jest uzależniony od rezygnacji z szufladek ?

No tak zawsze było. Są trzy opcje:

- zostawiasz wszystko jak było,
- wymieniasz zegary na białe/kolor i ładujesz dekor od CC B6 lub B6 z końca produkcji (ciężko dostać, a jak są to za chore pieniądze),
- wymieniasz zegary na białe/kolor i ładujesz dekory od B7, ale wtedy rezygnujesz z szufladek, montujesz zegarek, przekładasz kontrolkę airbagów pod klimatronik i przycisk awaryjnych pod radio.
 

Jak Michał napisał - poguglaj jak wygląda deska B6 vs. B7 to zrozumiesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po to tak. Po poskładaniu tego prawie docelowym - pobór prądu wynosi 79mA razem z zegarkiem w chwili kręcenia wskazówkami. Po ustawieniu godziny - spada do 71mA z włączonym podświetleniem. W trybie uśpienia bierze ok 20mA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze trochę optymalizacji i będzie jeszcze mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 4.12.2017 o 11:45, Albercik napisał:

No tak zawsze było. Są trzy opcje:

- zostawiasz wszystko jak było,
- wymieniasz zegary na białe/kolor i ładujesz dekor od CC B6 lub B6 z końca produkcji (ciężko dostać, a jak są to za chore pieniądze),
- wymieniasz zegary na białe/kolor i ładujesz dekory od B7, ale wtedy rezygnujesz z szufladek, montujesz zegarek, przekładasz kontrolkę airbagów pod klimatronik i przycisk awaryjnych pod radio.
 

Jak Michał napisał - poguglaj jak wygląda deska B6 vs. B7 to zrozumiesz.

Wygląd dekorów znam. Nie znałem tylko wielkości zegarka. Po prostu łudziłem się, że można wywalić przycisk awaryjnych i zmieści się zegarek :D

btw. ostatnio znalazłem na Allegro ramkę zegarów do wersji z białym podświetleniem za 10 zł + wysyłka 25 zł. Jeden minus - lekko wytarta obwódka na tarcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poka linka to Ci powiem czy to coś warte ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten dekor to do anglika jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, Wolfe napisał:

Ten dekor to do anglika jest.

a po czym to się poznaje ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności