Skocz do zawartości
Zwijas

Problem ze światłami pozycyjnymi i podświetleniem zegarów.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Zaczęło się od podświetlenia zegarów. Naprawę zostawiłem sobie na weekend, wszak taka usterka nie jest gardłowa. Niestety po dwóch dniach zauważyłem brak świateł pozycyjnych. To już jest dość pilne, więc zająłem się tym od razu - wpierw sprawdziłem to, co oczywiste - żarówki - są w porządku, potem bezpieczniki - również w porządku, ale przy sprawdzaniu bezpieczników zauważyłem, że po wyjęciu obu bezpieczników świateł pozycyjnych zapaliło się podświetlenie zegarów. Po ponownym włożeniu bezpieczników zegary znów zgasły (światła P nadal nie działają).

Wpierw poradziłem się u znajomych - włączyłem światła pozycyjne (nie działają ani światła ani podświetlenie zegarów) i ponownie wyjąłem bezpieczniki. Po włożeniu bezpiecznika 23 (pozycyjne chyba przód...) wszytko OK - działają pozycyjne (przód i tył) i zegary. Po włożeniu drugiego bezpiecznika gasną. Po wyjęciu drugiego bezpiecznika znów działają. Po wyłączeniu świateł i ponownym włączeniu znów nie działają światła pozycyjne (i przód i tył) i podświetlenie zegarów. Ponowne próby wyjmowania i wkładania bezpieczników nic nie dają (bez bezpieczników działa jedynie podświetlenie zegarów).

Zmierzyłem napięcie na stykach bezpieczników - prawidłowe (ok 12,5V bez ładowania). Włączyłem amperomierz zamiast bezpieczników - jeden lekko ponad 5mA, drugi niecałe 30mA (w czasie pomiaru prądu nie działały światła pozycyjne i podświetlenie zegarów). 

Pozostałe światła (drogowe, mijania, stopy, kierunki, przeciwmgielne, podświetlenie tablic) OK. Zegary działają, komputer działa (podświetlenie wyświetlacza komputera cały czas OK) , ikonki (np. rezerwa) OK.

Przełącznik świateł wygląda OK (bez bezpieczników świateł P bez problemu włącza podświetlenie zegarów).

1) O co chodzi z włączaniem świateł za pomocą kierunkowskazów?

2) Czy ktoś ma jakiś pomysł co to może być?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Zwijas napisał:

1) O co chodzi z włączaniem świateł za pomocą kierunkowskazów?

 

To poprostu jedna z funkcji.  Jak masz auto bez kluczyka i wyłączone światła i wrzucisz kierunek to świeci się pozycyjne zależnie od wybranego kierunku. Tylko tyle mogę powiedzieć w tym temacie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku gdy co jakiś czas, potem coraz częściej nie działało podświetlenie deski rozdzielczej oraz rejestracji (czasem lewa tylna pozycyjna żarówka też nie działała) pomogło wyjęcie, rozebranie włącznika świateł. Przeszlifowałem wszystkie styki (niektóre były zaśniedziałe) oraz zabezpieczyłem elektrosolem (17 zł). Od tamtego momentu żadnego problemu.

Możesz rozebrać włącznik i sprawdzić czy któreś styki nie są zaśniedziałe - będziesz wtedy już wiedział czy tam nie leży problem. Więcej info znajdziesz w sieci oraz na forum. U Ciebie wygląda jakby był problem z masą bądź przerwą w obwodzie.

Edytowane przez Bladiseer
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podmień wyłącznik świateł dla pewności i będziesz miał jasność. Pasuje od wszelkiej maści podobnego VW albo nawet audi. wyjąć prosto - od tego bym zaczął

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przeczyszczeniu włącznika wg tej insrukcji

problem przestał występować: świecą się zegary i światła pozycyjne. Nadal coś lest nie tak - pozycje po obu stronach świecą po włączeniu kierunkowskazu w dowolnym kierunku, ale nie przeszkadza mi to na tyle, żeby się w tym grzebać.

dzięki za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozycje świecą  po włączeniu kierunku i wyjęciu kluczyka ze stacyjki? 

To tak ma być, jest ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności