Skocz do zawartości
jedrus

Autonomiczne samochody i moralne wybory

Rekomendowane odpowiedzi

Samochód: B6 2.0 TDI-CR 170KM (CBBB) DSG
    Rok prod: 2010
    9 godzin temu, Kosma napisał:

Wystarczy poczekać na następcę mercedesa W222 by przekonać się jak będzie wyglądała przyszłość, bo Eska zawsze wyznaczała nowe kierunki w motoryzacji. 

Mercedes S i Lexus LS :-)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
    Samochód: Nie passat
    Rok prod: 1987
    18 godzin temu, Kosma napisał:

artykuł mega stronniczy. Autor z góry zakłada, że autonomiczne auta to bzdura.

Tak samo stronniczy jest Bob Lutz stwierdzając, że nie ma alternatywy i pojazdy autonomiczne, to jedyne możliwe rozwiązanie. Być może mój sceptycyzm w kwestii autonomii pojazdów jest przesadzony, ale z pewnością - biorąc pod uwagę ogrom problemów wymagających rozwiązania - uzasadniony. Nie podzielam też zdania, że autonomia jest nowym kierunkiem, a już na pewno nie jest kierunkiem dobrym.. Dobra motoryzacja skończyła się w momencie, gdy przestali nią rządzić inżynierowie, a zaczęli księgowi. To dzięki nim auta nafaszerowane są wszelkimi "usprawnieniami", aby broń Boże pan Kowalski nie podjął się samodzielnej wymiany łożyska w kole, wtrysku, czy żarówki w reflektorze. Bynajmniej producenci nie kierują się tu dbałością o nasze czyste rączki, a o drenowanie naszych kieszeni. Jeszcze kilkanaście lat temu średnio rozgarnięty kierowca potrafił naprawić auto na przyblokowym parkingu, teraz musi jechać z każdą pierdołą do serwisu, bo piasty (już nie łożyska) nie zdejmie bez specjalistycznych narzędzi, wtryski musi mieć kodowane i dedykowane do konkretnego silnika, a do wymiany żarówki konieczne jest zdjęcie zderzaka, nadkola i filtra powietrza. O możliwych spustoszeniach w elektronice, powstałych wskutek niewłaściwego skierowania strumienia wody na myjni, nie wypada mi nawet pisać, bo to chyba zrozumiałe, że mycie samochodu należy powierzyć profesjonaliście, najlepiej z autoryzowanego serwisu. Dodam jeszcze, że dopóki (ekonomicznie) jestem zmuszany do samodzielnego otwierania drzwi, a za moimi plecami nie chodzi "cień" z parasolem, to uzależnienie od serwisu będę rozpatrywał w kategoriach niewolnictwa, a na to się nie godzę i prędzej wsiądę do auta o metryce zbliżonej do mojej własnej, niż skorzystam z "udogodnień" autonomii.        

Edytowane przez hak64

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
    Samochód: CC 2.0 TDI 177KM DSG
    Rok prod: 2012
    2 godziny temu, hak64 napisał:

prędzej wsiądę do auta o metryce zbliżonej do mojej własnej, niż skorzystam z "udogodnień" autonomii

Niestety możesz(emy) nie mieć wyboru. Tak jak teraz są tacy co wiedzą lepiej czego potrzebujemy i co jest dla nas dobre (póki co dotyczy to innych dziedzin życia), tak za lat kilka/naście/dziesiąt znajdą się tacy, co dla twojego dobra każą ci korzystać z dobrodziejstw autonomicznych pojazdów, albo chodzić piechotą. Postępu nie da się zatrzymać a nasza dzisiejsza wiedza jest zbyt mała, żeby stwierdzić czy dane rozwiązanie jest perspektywiczne, czy nie.

Osobiście nie wierzę w tę technologię, bo za bardzo mi to daje Dickiem i Lemem. Ale czas pokaże.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
    Samochód: B5(3BG) 1.9 TDI-PD 101KM (AVB)
    Rok prod: 2000

Oby nie dane mi było dożyć czasu kiedy ktoś będzie kazał mi wysiąść z mojego auta w celu jego zezłomowania i kazał wsiąść do autonomicznego auta. Zarygluję się w środku i rozjadę każdego kto podejdzie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
    Samochód: B5(3BG) 1.9 TDI-PD 131KM (AWX)
    Rok prod: 2003

Mi tam wizja autonomicznych aut bardzo się podoba ;)  Trzeba iść z postępem :) 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pod warunkiem, że ciągle z możliwością sterowania ręcznie. 

Edytowane przez StreamHD

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
    Samochód: B5(3BG) 1.9 TDI-PD 131KM (AWX)
    Rok prod: 2003

to fakt ale myślę, że będzie wybór ;) 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No i mamy autonomiczny motor.  W pewnym momencie kierowca wysiadł i poszedł załatwiać swoje sprawy, a motor pojechał za jego kolegą i posłusznie za nim jechał, a nawet zaparkował wręcz idealnie. Człowiek by tak nie dał rady

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

To jest właśnie problem, o którym pisałem (sugerowałem możliwość zrzucenia baloników z kładki nad autostradą, w celu wywołania karambolu).  

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
    Samochód: B6 1.4 TSI 122KM
    Rok prod: 2009

To niestety odróżnia automatykę od sztucznej inteligencji - ta druga ma jakieś możliwości adaptacji do otoczenia. Niestety obecnie mamy tylko automatykę (cokolwiek by pisali o tym producenci).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ciekawe jaki wpływ miała by taka awaria (podejrzewam cyberatak) na komunikację autonomiczną. http://fakty.interia.pl/polska/news-rmf-wielka-awaria-w-urzedach-problemy-w-calym-kraju,nId,2592956

Sądzę, że bez danych o identyfikacji pojazdu nikt nie ruszy z miejsca.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta