Skocz do zawartości
romeo9999

[Instrukcja] Montaż sterownika Climatronic z MY'08 i nowszych

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawdzę dziś jeszcze raz ale byłem przekonany w 100%, że wieje właśnie z tego elementu 16, czyli element 17 również powinien istnieć. Tym bardziej, że jest taki serwomotor jak V213, który jest właśnie dla wentylacji pośredniej.

Podobnie jest z tym opisywanym gdzieś kiedyś zamykaniem obiegu wewnętrznego przy biegu wstecznym. Dziś postaram się wreszcie wrzucić filmik i zrzut z VCDS, bo nagrałem to już jakiś czas temu ale nie dodałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@radekrp90 przypatrz się dokładnie na to zdjęcie:

8e573061458082b88941d9c2f787

kratkę nawiewu masz w zagłębieniu na końcu deski (przy samej szybie). Nie przy czujniku nasłonecznienia.

 

A tak jest od spodu:

a4521423460ca244975e638a2d4d

Edytowane przez Albercik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Albercik Będę tym upartym :)

Filmik zrobiony przed chwilą, wieje typowo z tych kratek (nie nagrałem tego ale zasłoniłem ręką wnękę za czujnikiem i też wiało mi tym wylotem).

Poniżej zrzuty z SSP:

SSP339_079.jpg.466a7b7e7207700af7d6d20580f6288b.jpg

SSP339_104.jpg.bb93766282a3145445d5041f3da904c7.jpg

SSP339_122.jpg.8976a3a1dd5a808c0d5a8ec8086d8269.jpg

Swoją drogą to był ficzer, którym VW reklamowało Passata B6 jako auto stąpające zaraz za klasą premium, bo wcześniej tylko w nich była dostępna tzw. wentylacja bez-przeciągowa, a ten wylot jest namiastką takiej właśnie wentylacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zaraz, ustalmy może najpierw o czym my tu mówimy...

 

Normalny nawiew na szybę test tą kratką, co Ci pokazałem. Z kolei Ty mówisz o kratce nawiewu odmrażacza. W starych Passatach z climatronikiem przed 05.2008 miałeś nawet oddzielną klapę nawiewu do tego. Po 05.2008 wprowadzona została zmiana, która przenosiła całe sterowanie na jedną klapę. Ale nadal - ta kratka daje powietrze tylko, gdy masz wciśnięty przycisk z odmrażaniem szyby.

Jeśli u Ciebie wieje z niej mimo niewciśniętego przycisku - to jest masz pewnie ten sam problem co ja ze sterowaniem klapą, tylko u mnie wieje mi ciągle z lewej kratki nawiewu na twarz (niezależnie od ustawionego kierunku nawiewu i tylko z tej jednej).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Albercik Błąd. Działa ten nawiew po wciśnięciu przycisku "w górę" i tylko wtedy, i tak ma być, zgodnie z instrukcją.

SSP339_104.jpg.c73f141b4deef98699f5b89647ff2df7.jpg

W trybie automatycznym z tego nawiewu wieje po osiągnięciu zadanej temperatury tak aby nie było nawiewu bezpośrednio na ciało.

SSP w załączniku, strona 69 ta.

 

SSP 339 - Passat 2006.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radek nie ma opcji żeby wiało z tej kratki. Pomyśl skąd by wiało w klimatiku ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W klimatiku nie ma tej kratki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mkpol Jak wyżej napisał @Wolfe, ta kratka jest tylko w Climatronic.

48 minut temu, mkpol napisał:

Radek nie ma opcji żeby wiało z tej kratki. Pomyśl skąd by wiało w klimatiku ...

Poza tym - to co podnosi mi papierek? Magia? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, radekrp90 napisał:

co podnosi mi papierek? Magia?

Elektryczność statyczna :P:D

 

Godzinę temu, radekrp90 napisał:

W trybie automatycznym z tego nawiewu wieje po osiągnięciu zadanej temperatury tak aby nie było nawiewu bezpośrednio na ciało.

Nie pierwszy raz instrukcja nie ma racji - a w tym wypadku to już w ogóle popłynęli. Jeszcze mi się nie zdażyło, żeby powietrze w trybie auto leciało z tej dziury. Jak jest gorąco to leci z kratek na twarz zawsze, a jak jest zimno to leci z kratki na szybę i nogi. Zawsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam raz jeszcze:
ELSA_1.thumb.png.d79019c6dff60240b97192e59769d148.png

Aby sprawdzić tą funkcję poniżej dodaję zrzuty dotyczące poszczególnych paneli:

Cytuj

Zestawienie jednostki obsługi i wskazań Passat 2006 ►

Climatronic_B6.JPG.e8df8a24c4841ff870d609351cbceb6d.JPG

5 - Przycisk - rozdział powietrza na górze

 

Cytuj

→ Passat CC 2009 ►,
→ CC 2010 ► do 44. tygodnia kalendarzowego 2011
Climatronic_do_44t_2011.JPG.41a62fe0c23e3b91d5c55ff21026307d.JPG

2 - Przycisk - rozdział powietrza na górze

 

Cytuj

→ CC od 2012 ► od 22. tygodnia kalendarzowego 2012

Climatronic_od_22t_2012.jpg.5f780d3e453a7f47b763284e51c65468.jpg

→ CC 2010 ► od 45. tygodnia kalendarzowego 2011

Climatronic_od_45t_2011.jpg.8def0401c72362517ad05aa647df61a4.jpg

3 - Przycisk rozdziału powietrza na przednią szybę
Dioda świetlna świeci się, gdy ustawienie jest aktywne.

Dopiero w ostatnich panelach nazwano to "nawiewem na szybę".

Edit:
Tekst dotyczący działania klimatyzacji bezprzeciągowej w Phaetonie, projektując układ dla platformy PQ pozbyto się oczywiście tylnej części nawiewów, więc część dotycząca słupków B nie dotyczy Passata.

Cytuj

Indirect ventilation
A direct flow of air is frequently regarded as unpleasant or draughty. This is why the Phaeton offers the possibility of diffuse, indirect ventilation via generously dimensioned vents on theupper side of the dash panel and in the B pillar.
When the automatic climate control is active, the Climatronic control unit decides whether the desired interior climate can be achieved by means of indirect ventilation.
If a change in ambient conditions makes it necessary, for example through warming from sunlight penetration, other vents can be opened by the control unit.
Vent in the left B pillar Besides automatic climate control, vents can be opened or closed for indirect ventilation via the two upper function keys in the air conditioner main menu.

Cytuj

Pośrednia wentylacja
Bezpośredni przepływ powietrza jest często uważany za nieprzyjemny lub przeszywający. Dlatego Phaeton oferuje możliwość rozproszonej, pośredniej wentylacji dzięki obszernym otworom wentylacyjnym na górnej stronie tablicy rozdzielczej i w słupku B.
Gdy automatyczna klimatyzacja jest aktywna, jednostka sterująca Climatronic decyduje, czy pożądany klimat wewnętrzny można osiągnąć za pomocą pośredniej wentylacji.
Jeśli konieczna jest zmiana ze względu na warunki otoczenia, na przykład poprzez ocieplenie przez przenikanie światła słonecznego, inne otwory mogą zostać otwarte przez jednostkę sterującą.
Nawiew w lewym słupku B oprócz pracy w trybie automatycznej klimatyzacji, można wymusić aby otwory wentylacyjne otwierać lub zamykać w celu pośredniej wentylacji za pomocą dwóch górnych przycisków funkcyjnych w menu głównym klimatyzatora.

Oczywiście to co napisałem wcześniej z klasą premium to trochę sarkastyczne ale poważnie tak to VW opisywał w materiałach reklamowych blisko 15 lat temu :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Wolfe napisał:

W klimatiku nie ma tej kratki.

Więc ponawiam pytanie skąd ma wiać w klimatiku. Przecież konstrukcja nawiewu jest z grubsza taka sama. :). Pomijam już, że pod spodem tej kratki jest zamknięta przestrzeń beż żadnych połączeń z resztą statku :)

11 godzin temu, radekrp90 napisał:

Poza tym - to co podnosi mi papierek? Magia?

Magia do tego jest za słaba. To są czary.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Climatic nie było chyba w ogóle tej kratki.

3c1857004ag-1317342.jpg

Element 3C0819153B występuje tylko z kodem 9AK, co oznacza że tylko dla Climatronic. W Climatic zostają tylko wyloty we wnęce przy szybie (które widać na zdjęciu od kolegi @Albercik)

Nie rozumiem jednej rzeczy - u Was to nie działa, sprawdzaliście to czy piszecie tak, bo "na pewno tak jest, ja wiem ale nie sprawdzałem"?

Ja sprawdziłem, i po ustaleniu się temperatury we wnętrzu wieje z tej kratki bardziej niż z tych od przodu (czyt. te co są często wymieniane na podświetlane z B7). Wystarczy jednak zmienić temperaturę, wjechać w większe słońce i zaraz dystrybucja się zmienia.

Chyba, że ja źle rozumiem Wasze treści :) No ale może to ja mam coś popsute... nawiew pośredni mi działa, obieg wewnętrzny zamyka po włączeniu spryskiwaczy i włączeniu wstecznego. Ewidentnie mam popsute, bo działa zgodnie z projektem VW :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie też to sprawdzałem i wszystko co pisze radek jest prawdą. Jeżeli mamy ustawioną strzałkę do góry to wieje z tej kratki z czujnikiem nasłonecznienia a jak się ustawi odmrażanie szyby wieje tylko z tej kratki we wnęce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie pytanko czy kodowanie klimatronika z B7 w B6 3AA907043AK jest prawidłowe?? 

Kodowanie: 0010004848

Był Stary :IMG_20190527_143543.thumb.jpg.ad7fa17546750f6d4005e848ec247872.jpg

Jest Nowy:IMG_20190528_181112_3.thumb.jpg.d219fc84d84670fcf09ccf04505837be.jpg

Edytowane przez Matiz4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.05.2019 o 09:57, radekrp90 napisał:

u Was to nie działa, sprawdzaliście to czy piszecie tak, bo "na pewno tak jest, ja wiem ale nie sprawdzałem"?

Sprawdzałem. Jakbym nie ustawiał nawiewu - nigdy u mnie nie wieje z tej kratki. Albo wieje tak, że nie czuję, bo przy ustawieniu nawiewu na szybę (nie odmrażania) - leci z tej szerokiej dziury w zagłębieniu.

 

Choć tu muszę przyznać jedno - mam problem z kierunkiem nawiewu, bo jakbym nie ustawił - powietrze zawsze leci z lewej kratki nawiewu na twarz. Zawsze. Więc to też może być w sumie coś z moją klapą kierunku nawiewu (mam nagrzewnicę z jednym silniczkiem kierunku)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden silnik odnosi się tylko do recyrkulacji. Jeśli zawsze wieje z kratek czołowych to jest coś ewidentnie skopane i aż dziw, że nie zgłasza błędu. Może jakaś klapa jest przyblokowana i zostało to tak zaadaptowane (co panel interpretuje jako poprawny zakres pracy).

Ja teraz męczę nawiewy w W203... tam to jest dopiero po**ane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2019 o 13:31, radekrp90 napisał:

Jeden silnik odnosi się tylko do recyrkulacji.

Chyba u Ciebie :P od 05.2008 jest już tylko jeden silnik, który steruje klapą od kierunku i odmrażania.

Dnia 29.05.2019 o 13:31, radekrp90 napisał:

Jeśli zawsze wieje z kratek czołowych

Nie z "kratek", tylko z "kratki" - konkretnie jednej, tylko po lewej stronie kierowcy. Jak ustawię np. na nogi to wieje na nogi i lewej kratki nawiewu na twarz kierowcy. z pozostałych kratek (środkowe, prawa pasażera i tylne w tunelu) nie wieje. Jak ustawię nawiew na twarz - wieje ze wszystkich kratek na twarz ale z żadnej innej już nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś sprawdzę jeszcze raz ale wygląda to co najmniej dziwacznie co opisujesz ;)

Co do silniczka - z tego co pamiętam kierunek to V70 (klapa centralna) i V213 (klapa pośrednia). V425, o którym piszesz to recyrkulacja+dławienie, które wcześniej było realizowane przez V71 (dławienie) i V113 (recyrkulacja).

Co u Ciebie się wydziwia, nie mam pojęcia :]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, radekrp90 napisał:

Co do silniczka - z tego co pamiętam kierunek to V70 (klapa centralna) i V213 (klapa pośrednia). V425, o którym piszesz to recyrkulacja+dławienie, które wcześniej było realizowane przez V71 (dławienie) i V113 (recyrkulacja).

Trochę to pomyliłeś...

W mojej nagrzewnicy (MY2008+) są takie silniczki:
- V425 silnik nastawczy możliwości zamkniętego obiegu powietrza i dławienia powietrza
- V159 silnik nastawczy klapy regulacji temperatury strona prawa
- V158 silnik nastawczy klapy regulacji temperatury strona lewa
- V107 silnik nastawczy klapy rozmrażania
- V426 silnik nastawczy klapy centralnej 

W nagrzewnicach < MY2008:
- V113 silnik nastawczy możliwości zamkniętego obiegu powietrza
- V71 silnik nastawczy klapy dławienia powietrza
- V159 silnik nastawczy klapy regulacji temperatury strona prawa
- V158 silnik nastawczy klapy regulacji temperatury strona lewa
- V107 silnik nastawczy klapy rozmrażania
- V70 silnik nastawczy klapy centralnej

2 godziny temu, Albercik napisał:

który steruje klapą od kierunku i odmrażania.

tutaj mój błąd - jak pisałem to myślałem o czym innym. Oczywiście chodziło mi o obieg zamknięty i dopływ świeżego powietrza :S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat to był mały błąd, bo zapomniałem, że V70 zmienił oznaczenie na V426 ale to są te same elementy.

Tak czy inaczej, nawiew ze środka deski, w panelu starego typu na 100% działa niezależnie od nawiewu na szybę. W panelu bez wyświetlaczy powinno być tak samo, natomiast panel od B7 to jak widać zagadka. Warto byłoby zrobić logi w VCDS to wyjaśniłoby algorytm sterowania raz na zawsze. Dziś postaram się podłączyć i zarejestrować reakcje panelu po wciskaniu kolejnych przycisków oraz po uruchomieniu spryskiwaczy czy biegu wstecznego ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności