Skocz do zawartości
coolin

[Instrukcja] Naprawa led lampy tylnej Passat B6

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu szukałem informacji czy można naprawić ledy w lampie tylnej Passata B6. Z tego co wyczytałem to nie udaje się jej rozkleić bez uszkodzenie i ktoś pisał, że naprawa jest ekonomicznie nieuzasadniona. Jedyny sposób to kupić nową i mieć kilka lat spokoju albo używkę i czekać aż się zepsuje. Firmy zajmujące się naprawą ledów  życzą sobie za usługę 200 złotych, przynajmniej tam gdzie ja pytałem. Przeszukując internet znalazłem sposób na skuteczną naprawę lampy bez znaczących nakładów finansowych. Tak naprawdę potrzebujemy niewiele rzeczy, tj:

lutownica oporowa

zaostrzony w ten sposób grot

20170921_212021.thumb.jpg.48fd7ba7ba456d0578ba4850f6b729ce.jpg

wkrętak płaski i krzyżakowy

nasadka 14 mm

diody lub lampa dawca

Zaczynamy.

Demontujemy lampę

 

1.thumb.jpg.1c25b714a5e2d84f3289cf9df47a9f9b.jpg

demontujemy osłonę pod którą znajduje się nakrętka na klucz 14 - odkręcamy

2.thumb.jpg.7ef0e1dbac2db7740b601a70931bb27c.jpg

w miejscach zaznaczonych strzałkami znajdują się zatrzaski lampy, podważamy je w kierunku tyłu auta. Nie odginamy lampy aby nie połamać zatrzasków

 

3.thumb.jpg.1e530cd0b540570b20b95f125bf461d6.jpg

demontaż lampy był dla mnie chyba najbardziej stresującą czynnością ale obyło się bez uszkodzeń. Lampę zabieramy na stół i tu w ruch idzie lutownica z zaostrzonym grotem do rozcięcia obudowy.

4.thumb.jpg.e9574dd113939c5208fb360a324bd554.jpg

Tak to wygląda po rozcięciu obudowy. Należy również odkręcić dwie śruby w zaznaczonych miejscach. Ja lampę rozciąłem w ten sposób:

5.thumb.jpg.a58983905073e5710d10586f8050a3b6.jpg

 Zrobiłem to w ten sposób z uwagi na wzmocnienia, które znajdują się od zewnątrz jak i od wewnątrz lampy. Dalej odkręcamy ring i wyjmujemy na stół. Mój wyglądał tak:

6.thumb.jpg.44e629447152a34c25bfdba14d2fd992.jpg

 

7.thumb.jpg.dd3786a7e813afe483f371e9146b5ea0.jpg

 

Teraz trzeba zająć się nieświecącymi diodami. Ja wygrzebałem na szrocie lampę z potłuczonym kloszem ale ze sprawnymi ledami i zdecydowałem się przełożyć cały ring, w którym dla pewności poprawiłem luty. Lampa była z sedana ale ring pasuje p&p i nie ma znaczenia z prawej czy lewej lampy.

Składamy i zgrzewamy obudowę

8.thumb.jpg.1a9bc39bb51ca7a0ac693c2bbf48315a.jpg

 

9.thumb.jpg.de072c097850257a50a41f30d9ff352b.jpg

 

10.thumb.jpg.acc69083c85f127be1c2a7a999f56b05.jpg

 

11.thumb.jpg.dfdc67bc2b0fc13e0f35eb25e4a7ae7d.jpg

 

12.thumb.jpg.4060b7863fb4bcec18e307fc965cf7b8.jpg

 

i gotowe.

Tak naprawdę realny koszt to diody, które albo kupimy, widziałem na alliexpres 20 sztuk za chyba 30 złotych lub wykorzystamy diody z demontażu i to chyba nie jest zły pomysł bo okazało się, że w moim ringu na jednej diodzie pękły dwa luty. Po poprawieniu lutów ring odżył:

20170921_182806.thumb.jpg.87a12a15891317297aaea2a0db5ef43c.jpg

 

20170921_182739.thumb.jpg.fcbb4b74c89be58b849440033ed72f18.jpg

 

Koszty jakie poniosłem?

6 zł grot

uszkodzona lampa 20 zł

Nieuzasadnione ekonomicznie? Wręcz przeciwnie. Polecam taką naprawę. Chciałem sprawdzić czy się uda dlatego też zakupiłem drugą lampę, żeby nie doktoryzować się na swojej. Lampa od sedana ma inną obudowę i nie posiada wzmocnień jak od kombi dlatego też można ją zgrzać estetyczniej.

  • Like 1
  • Thanks 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trepanacja doskonała! Świetna robota! Gratuluję pomysłu i wykonania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo precyzyjny zabieg i ciekawie opisany. :super: Lampę rozcinałeś za pomocą dremla?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra robota :ok: Ciekawe czy lampa będzie szczelna i nie będzie w przyszłości parować..

Edytowane przez turek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Auto po myjni do tego codziennie po nocy jest zroszone i jak narazie żadnych negatywnych skutków choć minęło dopiero kilka dni ale raczej będzie ok. Podpytałem w firmie naprawiajacej te lampy i okazało sie, że robią to tak samo z tym że do przecięcia używają lasera i zgrzewają płynnym plastikiem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jeszcze sugerowałbym aby wziąć pilniczek okrągły i powiększyć delikatnie otwory. Oczywiście operacja z odkurzaczem. jak sam zauważyłeś diody nie palą się, tylko są "ścinane" przez odbłyśnik. 

Co do parowania to nie będzie parować bo nie ma jak. Klosz lampy nie jest rozcinany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć robiłem dokładnie tak samo jak ty jakieś pół roku temu. Diody z aliexpress to zły pomysł i strata pieniedzy. Nie kupisz u nich diod które świecą tak mocno jak oryginalne. Diody możesz kupić w Czechach jak znajdę dodam link. Problem przepalania to brak układu chłodzenia na pewno celowy zabieg ze strony VW przy takiej wymianie zalecał bym doklejenie pastą do procesorów ringu z aluminium jako radiator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mistrzu Coolin

Dokładnie te same diody w moim ringu przestały świecić. Poprawiłem luty i przestała świecić jeszcze jedna sekcja czerwonych ledów. Możesz podać sposób na zdiagnozowanie pękniętych lutów lub wskazać luty które wywołały tę samą awarię u mnie? Z góry dziękuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uszkodzenie lutów stwierdziłem wizualnie. Przerwę miałem na diodzie którą widać na zdjeciu przy włączonym kierunku. Musisz sprawdzić diody po kolei

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przydatna instrukcja, jedną lampę u siebie już reanimowalem tym sposobem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

mam podobny problem tyle, że zaznaczony fragment czasami miga i gaśnie a czasami się świeci poprawnie. Czy to jest jakiś zimny lut na ringu ?

Pzdr

Robert

Lampa.thumb.jpg.de9d4f68a6fbaef955e64db0bf3b38a8.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem to samo robiłem tak jak jest to wyżej opisane i działa bez problemów już ponad rok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie świeciła jedna sekcja. Zacząłem poprawiać luty i przestała świecić kolejna sekcja. Kupiłem za 20 zeta rozbitą lampę ze sprawnymi ledami i wymieniłem cały ring (nie ma znaczenia czy lampa do przeszczepu jest prawa czy lewa, z sedana do kombi czy z kombi do sedana). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, pawelo.s napisał:

U mnie nie świeciła jedna sekcja. Zacząłem poprawiać luty i przestała świecić kolejna sekcja. Kupiłem za 20 zeta rozbitą lampę ze sprawnymi ledami i wymieniłem cały ring (nie ma znaczenia czy lampa do przeszczepu jest prawa czy lewa, z sedana do kombi czy z kombi do sedana). 

Cześć,

możesz mi podać namiar na "sklep" w którym kupiłeś rozbitą lampę ?

 

Pzdr

Robert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Allegro i trochę wysiłku w klikanie i pisanie na klawiaturze.

  • Like 3
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak napisał radekrp90. Czasem jest potrzebna cierpliwość. Jak potrzebujesz to ich nie ma, a jak nie potrzebujesz to jest ich do wyboru do koloru. Warto pytać przed zakupem czy diody na których Ci zależy świecą.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki symbol mają te diody smd zastosowane w tych lampach które znalazłeś na aliexpress?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 A czy taka dioda by pasowała------- "Dioda LED SMD czerwona/żółta, 2,1 V, 120° Osram Opto, Multi TOPLED
Nr art. RS 654-5600 Nr części producenta LSY T67B-R2T2-1+S2U2-1

Napięcie przewodzenia2,1 V

Intensywność oświetlenia710 mcd

Liczba styków4

Kąt widzenia120 °

Kształt soczewkiOkrągły

Dominująca długość fali587/633 nm

Wymiary3.4 x 3mm"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

collin świetna robota, U Mnie wraz ze zmianą temperatury na minusową,
przestają działać Ringi, Kiedyś zrobiło się niebezpiecznie ponieważ wyłączyłem środkową żarówkę.
Wracając w nocy nie miałem świateł z tyłu, jedynie odblaskowe, zatrzymał Mnie inny kierowca moje zdziwienie było ogromne.

posiadam u Siebie Lampy Hella Black, miałem od R36, ale czarne środki bardziej mi się spodobały.
 
To ten zimny Lut?
do poprawy lutowanie, jak myślicie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przestał  świecić cały ring to może tylko zaśniedziałe styki w tym ringu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności