Skocz do zawartości
kemot

Stacja multimedialna - radio Android/WinCE

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 28.09.2020 o 08:28, radekrp90 napisał:

Z tego co kojarzę nie obsługuję on RCD510 i RNS510

Strasznie szkoda, gdyż jako alternatywę do Androida brałem pod uwagę zakup RNS510 i wymianę gateway.

W dniu 28.09.2020 o 08:45, nTomek napisał:

Może lepiej wymienić też wzmacniacz na jakiś uniwersalny

A czy masz coś konkretnego na myśli? Przy doborze wzmacniacza problemem jest ilość głośników - dziesięciokanałowy wzmacniacz znaleźć będzie ciężko szczególnie w rozsądnych pieniądzach. Chcąc łączyć głośniki ze sobą trzeba mieć na uwadze niską impedancję głośników w drzwiach (2 Ohm) więc połączenie dwóch głośników równolegle jeszcze bardziej obniży tą impedancję i może przeciążyć wzmacniacz.

A wiecie może co jest przyczyną braku współpracy androida z Monsoon lub Dynaudio? Wzmacniacz się nie włącza bo nie jest odpowiednio sterowany przez radio czy może radio podje nieprawidłowy sygnał (zbyt wysoki poziom)? Mógłbym mimo wszystko zaryzykować i kupić takie radio i przez 14 dni jakie ma się na zwrot coś pokombinować, ale lepiej się do tego przygotować przed zakupem aby nie tracić czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic konkretnego ci nie polecę bo nie przerabiałem takiego tematu. 

Co do łączenia głośników to nie jest tak jak piszesz, bo to są głośniki na inne pasma (wysoko, średnio i niskotonowy) więc połączenie musi być przez tzw. zwrotnicę głośnikową, a wtedy wypadkowa impedancja się nie zmniejsza. 

Co do współpracy radio<>wzmacniacz to nie będzie to problem dopasowania poziomów tylko problem sterowania, a raczej jego braku, przez magistralę CAN. 

Jaki numer ma ten twój wzmacniacz? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zmiany impedancji przy łączeniu głośników - masz rację spada i stanowi podwójne obciążenia dla końcówki wzmacniacza - jednak przy założeniu, że wzmacniacz będzie firmowy i posiada wszelkie zabezpieczenia - nic się nie stanie - sprawdzone wielokrotnie.

Zresztą wzmacniacz zewnętrzny z założenia powinien posiadać znacznie większą moc niż suma W poszczególnych głośników - wtedy mamy znacznie lepszą dynamikę.

Co do androida to tak, jeśli jesteś audiofilem albo przynajmniej dźwięk ma dla Ciebie duże znaczenie - to nie wymieniaj. Ja kupiłem 10" w max wersji też z DSP itp. 3 czy 4GB RAM itp,. co do funkcjonalności to tak mapy, mp3, kamera cofania itp. to wypas. Wygląda bardzo nowocześnie  - natomiast nikt mi nie powie, że na dźwięku nie ma różnicy - można bawić się korektorami itp. i coś uzyskać ale to daleko daleko od firmowego sprzętu. Jak się uprzesz to pozostaje jeszcze albo wymiana wzmacniacza albo oddanie go do elektronika aby wszedł cinchami bezpośrednio na przedwzmacniacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz ma numer 3C0 035 465 (bez żadnej literki na końcu), dodam fotkę, którą robiłem na prośbę jednego Chińczyka z Ali.

Brak sterowania teoretycznie jest do obejścia choć chyba nie jestem na wystarczającym poziomie wiedzy by poradzić sobie z nim w 14 dni :) Radia na androidzie mają moduły do obsługi CAN, jeśli przez taki moduł można nadać dowolny komunikat to mając dokumentację protokołu komunikacji można by pokusić się o jego zaaplikowanie do jakiejś prostej aplikacji. Trochę zajmuję się elektroniką i programowaniem, ale zapewne temu tematowi mógłbym nie podołać. Co nie znaczy, że nie popatrzę jak spróbować :D

 

Myślałem właśnie o wersji z DSP (model chyba PX6 czy jakoś tak). Myślę, że w jakości dźwięku ma właśnie duże znaczenie użyty wzmacniacz - jeśli pozostałby oryginalny, który daje radę, to chyba nie powinno być tak źle.

IMG_20200921_152702.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, hadziap napisał:

Radia na androidzie mają moduły do obsługi CAN, jeśli przez taki moduł można nadać dowolny komunikat to mając dokumentację protokołu komunikacji można by pokusić się o jego zaaplikowanie do jakiejś prostej aplikacji.

Teoretycznie możliwe ale trzeba mieć wiedzę jak sterować modułem CAN z poziomu Androida. 

Co do protokołu komunikacji to też nie jest to wiedza ogólnie dostępna, ale w tym wypadku możesz zrobić "reverse engineering" i podsłuchując magistralę CAN Infotainment ogarnąć temat. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do jakości dźwięku to wzmacniacz  tylko wzmacnia jak od strony źródła masz słaby signal-to-noise ratio to żaden wzmacniacz tego nie poprawi. Liczy się jakość i czystość źródła. Ale to już takie OT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakość to nie tylko poziom szumów. Każdy wzmacniacz wprowadza zniekształcenia, szczególnie przy dużych mocach sygnału i małych impedancjach głośników. Stąd całe mnóstwo kontrukcji/klas wzmacniaczy. 

Zastosowanie dobrego wzmacniacza na wyjściu może dać lepszy efekt niż sama końcówka w radiu Android, bo ta nie będzie pracować na dużym obciążeniu. Jeszcze lepszy efekt pewnie by się uzyskało, pomijając tę końcówkę, ale nie każde radio ma wyjście na zewnętrzny wzmacniacz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak już miałem kończyć ale..... to jest oczywiste Tomek co piszesz, napisałem w uproszczeniu, praktycznie każdy Android ma wyjście niskopoziomowe ale to nie wiele daje w jakości dźwięku. Jak ktoś ma wygłuszone auto a dodatkowo miał tam  Alpine czy nawet Pionieera to będzie przepaść. Uważam, że gra to dużo gorzej od fabrycznych RDS. Dlatego w swoim Volvo zostałem z oryginałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym usłyszeć Androida na dobrym wzmacniaczu... 

Bez wzmacniacza już słyszałem i też wolę ori. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

Panowie czy komuś udało się uruchomić fis i wzmacniacz dsp na chińskim radiu 2 din??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Zamontowałem radio na androidzie w Passacie CC (2010).

W jaki sposób podłączyć do niego fabryczną kamerę cofania?

Wszędzie odnajduje jedynie informacje o odwrotnej sytuacji, czyli jak podłączyć niefabryczną kamerę do fabrycznego radia.

 

EDIT

Znalazłem odpowiedni adapter. Jeśli już założyłem ten temat, to może chociaż doradzę tym którzy mieliby podobny problem.

Nawet jeśli znajdziecie owy adapter na naszych polskich popularnych serwisach handlowych to od razu polecam zrezygnować i wyszukać ten sam produkt za dosłownie pół ceny włącznie z przesyłką u naszych zachodnich sąsiadów (pomijam już Chinczyka, bo tam to już jest 1/4 ceny naszych rodaków).

Warto szukać pod hasłem: "VW OEM Reverse/Rear Camera Decoder"

Edytowane przez Krychu0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Krychu0 napisał:

Wszędzie odnajduje jedynie informacje o odwrotnej sytuacji, czyli jak podłączyć niefabryczną kamerę do fabrycznego radia.

Jest na poprzedniej stronie tego tematu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Jakiś czas temu pytałem o współpracę radia na androidzie z wzmacniaczem Monsoon w Passacie B6. Mimo braku pewności zaryzykowałem i kupiłem 11 listopada (troszkę lepsza cena ze względu na promocje tego dnia) na ali radyjko, jedne z najpopularniejszych (Podofo 2/32GB). Wysyłka była z Polski i radio miałem u siebie już w piątek.

Teraz najważniejsze - RADIO DZIAŁA z fabrycznym wzmacniaczem :D Nie ma problemu z dźwiękiem, również regulacja głośności pracuje tak jak powinna, nie jest w żaden sposób za cicho czy coś. Radyjko dogaduje się z samochodem i pozwala sterować głośnością z kierownicy czy odczytywać stan drzwi itp. Nie zauważyłem problemu z rozładowaniem akumulatora, jednak co prawda auto nie stało nigdy długo a akumulator mam w nim 90Ah :)

Największy minus tego radia to niedorobione oprogramowanie, tłumaczone translatorem z chińskiego na angielski i polski. Napisy często nie mają sensu (po polsku jest tragicznie, po angielsku niewiele lepiej). A radio zdaje się czasami nie powracać prawidłowo do odtwarzania muzyki po np. ponownym uruchomieniu samochodu czy powrocie z funkcji kamery cofania.

Niemniej, jestem zadowolony, że nie wyrzuciłem pieniędzy w błoto i radio spełnia swoją funkcję. Tak więc gdyby ktoś z Monsoonem szukał alternatywy - można spróbować androida.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie odnośnie radia z androidem, miałem problem z poborem prądu, zmieniłem gateway z końcówka C na taki z końcówką L, czy mogę po tym zabiegu podłączyć wtyczkę z dwoma kablami które przed zabiegiem musiałem mieć rozłączone bo brało prąd? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do osób z radiem na androidzie. Mianowicie, jaki mikrofon jest u Was używany podczas rozmów przez radio/bluetooth (z telefonu)? Fabryczny mikrofon chyba nie jest obsługiwany i pozostaje montaż dodatkowego mikrofonu na mini/micro jack lub mikrofon wbudowany w radio z przodu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, u mnie w uniway adz9071 ten mikrofon wbudowany w radio jest słaby. Bratu z kolei założyliśmy radio Eunavi i tam jest wiele lepiej na wbudowanym mikrofonie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Montował ktoś czujniki parkowania do radia android? Tak aby wizualizacja była na wyświetlaczu podczas cofania ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tych radiach jest obsługa oryginalnych czujników z wizualuzacją OPS, czyli dla przykładu moduły 3C8919475, 3AE919475. 

Patrz tu:

radio_b_cam.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o dokładane czujniki, nie oryginalne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są takie moduły z wyjściem video generujące wizualizację. Podłącza się go do radia w miejsce kamery cofania, a kamerę do modułu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności