Jump to content
marcinsgdz

Rowki na tylnych tarczach hamulcowych

Recommended Posts

Witam kolegów,

dziś zmieniałem oponki i na tylnych tarczach zauważyłem po 3 rowki (po całym obwodzie).

Hamulce działają prawidłowo. Czy dać przetoczyć, wymienić a może mam dalej tak jeździć skoro gdyby nie oględziny wzrokowe nic bym nie wiedział o tym?

Jeśli skuteczność hamowania masz oraz okładziny czyli klocki jeszcze są to możesz jeździć. Później wymień cały zestaw na nowy bez żadnego przetaczania. To nie jest nic warte tym bardziej w tej klasie samochodu.

Jaki masz przebieg to dość ważne. Może poprzednim razem klocki wymieniłeś za późno i trochę przejechało tarcze. Niemniej jednak nie powinno mieć to wpływu na efekt hamowania. Co najwyżej po zmianie klocków na nowe, okładzina będzie potrzebowała kilku chwil na ułożenie się do tarczy.

U mnie 310kkm i przód i tył jeszcze oryginalny. Tył nie toczony nigdy przód toczyłem przy 290 ale już załapało wentylacji od wewnętrznej strony więc założyłem ostatnie klocki i komplet do wymiany.

Wiadomo, że najlepiej wymienić, jednak ja do innego samochodu (A6 C6) wymieniłem przednie tarcze z IC (jak zwykle u nich wszystko na pierwszy montaż) zrobiłem około 300km. Jedna próba hamowania z około 180km/h i kierownice chciało urwać. W IC nie dość, że samochód musisz postawić na cegłach bo reklamacja trwa 2 tygodnie to i tak stwierdzą przegrzanie tarczy z nieprawidłowego użytkowania.

Także jeśli Cie to denerwuje to przetocz i będzie jak nowa, trrzymaj oryginał póki możesz lub kup w ASO.

Takie moje doświadczenie z kupna tarcz w IC.

Jeżeli na tarczach masz jeszcze wystarczająco "mięsa" to przetocz. Koszt to ok. 10-20 zł. Klocki jeżeli też mają jeszcze wystarczająco "mięsa" to delikatnie na kamieniu szlifierskim(ręcznie) wyrównaj powierzchnię. Będziesz miał komplet jak nowy. Moim zdaniem zawsze lepiej kupić nowe, ale po co wydawać kilka setek skoro sprawę można załatwić za kilka dych.

(...)Takie moje doświadczenie z kupna tarcz w IC.

Ale IC to sklep, a nie producent, czyż nie?

Więc warto by napisać jakiej firmy były to tarcze, bo ja też mogę napisać, że kupiłem na serwisie aukcyjnym dziadowskie tarcze, a będą to jakieś hansprajsy czy inne toprany.

Moim zdanie sklep tu nie jest niczemu winny.

Tak samo "pierwszy montaż" to dziś już niestety trochę wyświechtane powiedzenie. Jak chcesz zakładać części na pierwszy montaż to kup z ASO, bo niestety części dostępne w hurcie, nawet tej samej firmy, to już inna jakość.

Więc warto by napisać jakiej firmy były to tarcze, bo ja też mogę napisać, że kupiłem na serwisie aukcyjnym dziadowskie tarcze, a będą to jakieś hansprajsy czy inne toprany.

Moim zdanie sklep tu nie jest niczemu winny.

Tak samo "pierwszy montaż" to dziś już niestety trochę wyświechtane powiedzenie. Jak chcesz zakładać części na pierwszy montaż to kup z ASO, bo niestety części dostępne w hurcie, nawet tej samej firmy, to już inna jakość.

No nie pamiętam dokładnie co to były za tarcze. Na 90% były to ATE jednak ATE z IC a ATE z ASO to niebo a ziemia

No nie pamiętam dokładnie co to były za tarcze. Na 90% były to ATE jednak ATE z IC a ATE z ASO to niebo a ziemia

Przecież to normalne, że tarcze z ASO firmy ATE będą inne od tych z poza serwisu. Dotyczy to wszystkiego bez logotypu. Są to oddzielne linie produkcyjne.

Przecież to normalne, że tarcze z ASO firmy ATE będą inne od tych z poza serwisu. Dotyczy to wszystkiego bez logotypu. Są to oddzielne linie produkcyjne.

Teraz wiem, ale jeszcze rok temu nie ;) trzeba było wcześniej mówic :D