Skocz do zawartości
pab567

Android na ekranie fabrycznego radia

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem się z Wami podzielić informacjami na temat rozwiązania które opracowałem razem z jedną z polskich firm a które pozwala na ekranie fabrycznego radia Composition Media oraz nawigacji Discover Media i Discover Pro mieć w pełni funkcjonalnego Androida obsługiwanego oczywiście przez ekran dotykowy fabrycznego radia.

 

Prototyp został zamontowany w moim samochodzie (Skoda Fabia III) w lutym. Przełączanie na Androida odbywa się po naciśnięciu i przytrzymaniu przycisku MEDIA. Oprócz Androida można podłączyć jeszcze kamerę cofania (wyzwalana automatycznie z CAN) i dwa źródła AV - w tym sterowany z ekranu radia tuner DVB-T.

 

Poniżej prezentacja z wersji przedprodukcyjnej:

 

 

Od tego czasu produkt został naprawdę dopracowany:

- przełączanie między Androidem a kamerą cofania / wizualizacją czujników parkowania działa stabilnie

- pojedyncze dotknięcie ekranu przełącza między kamerą a czujnikami cofania

- przy automacie przejście przez wsteczny przy wrzucaniu D nie powoduje chwilowego przełączenia na kamerę cofania

- wyeliminowane zostały problemy z synchronizacją objawiające się skakaniem obrazu

- dodany został wybór pomiędzy brakiem kamery, kamera oryginalną (podłączana bezpośrednio do radia) i kamerą podłączaną przez Androida

- dodana została możliwość wyboru kierunku przełączania źródeł co pozwala na ustawienie co pierwsze ma się pojawić po przełączeniu z ekrany fabrycznego (nawigacja czy tuner DVB-T)

- dodana została możliwość wyboru czy w momencie gdy dzwoni telefon radio ma sie przełączyć na telefon czy pozostać na Adroidzie

- wcześniejsza wiązka, wymagająca lutowania 5 przewodów, została zastąpiona wiązką w pełni Plug&Play

 

 

Produkt jest nadal rozwijany a w planach jest:

- uruchomienie funkcji która będzie wyciszała dźwięk przy komunikacie z nawigacji

- rozbudowę o bluetooth z profilem HFP

- opóźnienie przełączenia z wizualizacji czujników cofania na Androida po przekroczeniu 10 km/h (teraz po przełączeniu ze wstecznego na Drive ekran od razu wraca na Androida)

 

Jest już również gotowy prototyp modułu opartego na WinCE który w trybie WinCE pozwala na uruchomienie pełnego Mirrorlinka z telefonu:

1. podłączamy telefon z Androidem (od 4.0 w górę) kablem USB

2. przełączamy radio na WinCE

3. odpalamy aplikację do Mirrorlinka na WinCE

4. uruchamiamy aplikację na telefonie

5. mamy widok z telefonu na radiu przy czym sterowanie również idzie przez ekran dotykowy radia

 

Rozwiązanie to odwzorowuje ekran telefonu 1:1 i jest pozbawione największej wady fabrycznego rozwiązania: każda aplikacja działa podczas jazdy. No i będzie o kilkaset złotych tańsze od wersji prezentowanej na filmie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ciekawe nowości kolego, a możesz powiedzięc na co składa się instalacja? Jakie urządzenia gdzie się wpina/chowa.

Rozumiem, że dźwięk idzie z osobno zamontowanego głośniczka.

Osobiście chciałbym mieć takie rozwiązanie jakie opisujesz w drugim punkcie.

Tzn podłączam swój telefon do portu USB w aucie, wchodzę w Discover Pro w jakąś opcję i mam ekran telefonu na ekranie DP i robię dokładnie co chcę. Dźwięk leci z głośników samochodowych a do tego jeszcze mogę słuchać radia (z Disco Pro) i rozmawiać przez zestaw Bluetooth.

Czy takie coś jest realne? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest to realne - o ile tylko program, który odpalisz na telefonie, potrafi wyemitować dźwięk przez Bluetooth jak na przykład Yanosik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pełny mirrorlink jest jak najbardziej ekstra. Ale ja osobiście czekam aż więcej aplikacji będzie obsługiwać android auto.

 

 

Edit, tutaj link http://www.sklep.martos.com.pl/nawigacja-android-do-bolero-iii-800x480-vw-polo-skoda-fabia-od-2015-p-187.html

 

 

A obsługujecie discovery media w pasacie? W sklepie jest opisane discovery pro.

Edytowane przez deadswine

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To świetna informacja.

Rozumiem w takim razie, że sygnał video idzie po USB a audio po Bluetooth.

Ale chyba też nie będzie już opcji żeby w tle działało Radio z DP, a na wierzchu był odpalony Yanosik/Automapa ze wszystkimi komunikatami?

Z jakimi pracami w aucie to się wiąże, co trzeba rozkręcać, gdzie wpinać, czy przy aktualizacjach software przez ASO coś może się zkrzaczyć?

Ile kosztuje taka impreza? :hyhy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeden już oglądał w tesli TV podczas jazdy. nigdzie nie dojechał.

pełny mirrorlink jest blokowany nie z jakiegoś widzimisie producenta - to że oglądając TV lub FB podczas jazdy spowoduje smierć kierowcy mnie nie usza, ale to że ten głupi kierowca może wjechac we mnie - juz mnie obchodzi.

 

 

Ale dla Yanosika na DP - jest to interesujące rozwiązanie.

czekam na odpowiediz na pytania wyżej: gdzie się wpina, na ile jest to trwała interwencja w auto, koszt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A obsługujecie discovery media w pasacie? W sklepie jest opisane discovery pro.

 

Tak, obsługiwane są zarówno Discovery Pro jak i Discovery Media, na Composition Media też działa

 

Rozumiem w takim razie, że sygnał video idzie po USB a audio po Bluetooth.

 

Dokładnie tak. Po USB idzie też zwrotnie sygnał o dotyku z radia do telefonu

 

Ale chyba też nie będzie już opcji żeby w tle działało Radio z DP, a na wierzchu był odpalony Yanosik/Automapa ze wszystkimi komunikatami?

 

Alez oczywiście że dokładnie tak to działa. Przełączany jest tylko obraz, dźwięk w głosnikach pozostaje ze źródła, które wybrałeś.

 

Z jakimi pracami w aucie to się wiąże, co trzeba rozkręcać, gdzie wpinać, czy przy aktualizacjach software przez ASO coś może się zkrzaczyć?

 

Montaż jest Plug & Play, wpina się między jednostkę centralną radia a jednostkę czołową (czyli tę z klawiszami i wyświetlaczem). Nic się nie wykrzaczy bo dla diagnostyki jaką robi ASO urządzenie jest transparentne.

 

Ile kosztuje taka impreza? :hyhy

 

Rozwiązanie z WInCE i mirrorlinkiem to jeszcze prototyp ale powinno kosztować kilkaset złotych mniej niż to, do którego link podawał deadswine.

 

A w ogóle to dla forumowiczów jets przewidziane 10% rabatu :)

 

- - - - - aktualizacja - - - - -

 

pełny mirrorlink jest blokowany nie z jakiegoś widzimisie producenta - to że oglądając TV lub FB podczas jazdy spowoduje smierć kierowcy mnie nie usza, ale to że ten głupi kierowca może wjechac we mnie - juz mnie obchodzi.

 

Sęk w tym że aby aplikacja mogła działać w fabrycznym rozwiązaniu w pełnym Mirrorlinku musi mieć odpowiedni certyfikat, szczegóły na http://mirrorlink.com/apps A w omawianym rozwiązaniu tego ograniczenia po prostu nie ma :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Alez oczywiście że dokładnie tak to działa. Przełączany jest tylko obraz, dźwięk w głosnikach pozostaje ze źródła, które wybrałeś.

No właśnie, czyli jak obraz jest z telefonu i tam komunikaty wyskakują głosowe, a w tle mam RADIO to wtedy komunikaty z telefonu nie będą słyszane. Co innego jak z telefonu puszczam muzykę po BT, wtedy muzyka przycichnie (tak mam teraz i będzie słychać komunikat Yanosika i potem wraca głośność muzyki np. ze Spotify)

 

Kurcze, na prawdę zależy mi na takim rozwiązaniu, ale chciałbym być pewny, że funkcjonalność będzie mi znana i będę wiedział jak urządzenie działa przy różnych kombinacjach zachowań (mówię tutaj o tym WinCE)

Jeśli mógłbyś jeszcze w takim razie z całą pewnością opisać działanie w następujących sytuacjach:

 

Telefon podłączony przez Bluetooth (HSP/AD2P) do samochodu oraz wpięty w USB i:

 

1. Leci muzyka z RADIA, na DP wyświetla się obraz z telefonu 1:1, w tym wypadku Yanosik. Wyskakuje ostrzeżenie Yanosik "radar ograniczenie do 60kmh" - czy słychać to ostrzeżenie z głośników samochodowych równolegle z muzyką z RADIA

 

2. Słucham muzyki z telefonu po BT (Spotify) w Disco Pro źródło Bluuetooth. Na DP wyświetla się standardowa grafika z DP (okładka utworu nazwa czas itp), chcę przełączyć się na Yanosika (widok 1:1 z telefonu) - czy muzyka nadal gra i mogę przełączać się płynnie między tymi obrazami, czy komunikaty z Yanosika są słyszane w głośnikach samochodowych.

 

3. Mam odpaloną Nawigację na DP i widok MAPY między zegarami na Active Info Display, chcę na DP pokazać widok z telefonu 1:1 - YANOSIKA, czy zniknie mi mapa z AID?

 

4. Leci muzyka z RADIA, na DP wyświetla się obraz z telefonu 1:1, w tym wypadku Yanosik. Dzwoni telefon (podłączony do BT) - czy na ekranie DP wyskakuje okienko "kto dzwoni" z możliwością odebrania poprzez kliknięcie, czy może pojawia się standardowe okienko jak w telefonie do odebrania skoro to jest klonowanie 1:1?? Czy można odebrać też z kierownicy?

 

Oczywiście wszystko działa w czasie jazdy... ;)

 

Jak uruchamia się tą funkcjonalność (też poprzez przytrzymanie przycisku MEDIA?)

Kiedy w planach jest wersja produkcyjna tego prototypu?

Czy jeśli nie spełnia oczekiwań po zamontowaniu można go wypiąć i otrzymać zwrot pieniędzy?

Czy kupujemy sam sprzęt czy również usługę montażu i odpalenia tego w aucie?

Czy w Wawie można to zrobić? :)

 

Wiem, że dużo pytań, ale widziałem przez ostatni rok różne rozwiązania, które coś dając coś innego zabierały i chcę być pewny.

Z góry dzięki za info!

 

- - - - - aktualizacja - - - - -

 

Montaż jest Plug & Play, wpina się między jednostkę centralną radia a jednostkę czołową (czyli tę z klawiszami i wyświetlaczem). Nic się nie wykrzaczy bo dla diagnostyki jaką robi ASO urządzenie jest transparentne.

Czyli nie prujemy deski rozdzielczej tylko wyjmujemy ze schowka jednostkę centralną i wpinamy się wnią (między nią a ekran centralny DP)?

Urządzenie nie jest widoczne?

Edytowane przez szylton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwierz mi - to działa. Parujesz telefon z Bluetoothem i wskazujesz danej apce (np. Yanosikowi) że ma odtwarzać przez Bluetooth (nie wszystkie apki to potrafią). Sluchasz radia a gdy przychodzi komunikat Yanosika to jest odtwarzany przez radio przez profil HFP a nie A2DP więc radio wycisza to, co grało, odtwarza komunikat z Yanosika a potem wraca do poprzedniego źródła dźwięku.

 

Ad. 1 - nie równolegle, radio jest wyciszone tak jak pisałem wyżej

 

Ad. 2 - Muzyka gra nadal, możesz się przełączać, komunikaty są słyszalne w głośnikach

 

Ad. 3 - nie zniknie, na wyświetlaczu między zegarami będziesz miał nawigację z DP a na DP będziesz miał Yanosika

 

Ad. 4 - można odebrać z kierownicy, w menu konfiguracyjnym ustawiasz czy w przypadku nadejścia rozmowy ma się przełączyć obraz na DP z telefonu na fabryczny czy ma zostać telefon.

 

I oczywiście WSZYSTKO działa podczas jazdy.

 

Wersja produkcyjna to kwestia najbliższych tygodni.

 

Możemy się umówić, że jak Ci nie będzie pasować to zwracasz i dostajesz kasę.

 

Montaż... hm... normalnie dodatkowo płatny, ale możemy ponegocjować :)

 

Ty z Wawy, ja z Wawy, czemu nie można by było zrobić? Jutro na przykład zakładam w dwóch Superbach rozwiązanie z modułem Androidowym

 

Teraz mam wprawdzie moduł Androida ale mogę zmienić moduł na WinCE i zrobić film. A jak bardzo chcesz to możesz wpaść na pokaz live :)

 

Cały montaż jest bezinwazyjny, żadnego prucia deski :)

 

Urządzenie nie jest widoczne :)

Edytowane przez pab567
literowki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to chyba rozwiązałeś mój problem :)

Przechodzę na PRIV ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd bierze sieć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam :)

 

- - - - - aktualizacja - - - - -

 

A skąd bierze sieć?

 

Rozumiem, że pytasz teraz o rozwiązanie z modułem Androidowym. Możliwości jest kilka:

1. Wbudowany punkt dostępowy. Jeśli masz w samochodzie Bluetootha w wersji która potrafi postawić punkt dostępowy to przyłączasz po WiFi moduł Android do stworzonego w samochodzie punktu dostępowego.

2. Modem USB. Moduł posiada dwa złącza USB więc spokojnie jedno można zająć na modem USB. Antenę najlepiej wyprowadzić na zewnątrz lub przynajmniej zastosować taką naklejaną na szybę.

3. Dedykowany router, np. Huawei CarFi lub inny zaislany z 12V.

4. Udostępnienie internetu z telefonu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że Composition Media w Golfie 7 także kompatybilne? Z chęcią bym założył jak będę w Stolicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie jednostki MIB II które mają rozdzielona jednostkę centralną od czołowej - ta w Golfie też :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rozumiem, że pytasz teraz o rozwiązanie z modułem Androidowym. Możliwości jest kilka:

Można by się zastanowić, czy nie da się dodać gniazda na kartę SIM, wymiana karty będzie skomplikowana, ale w końcu jak często wyjmuje się kartę SIM?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I wbudowany Bluetooth też jest w planie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pab 567 Czy przewidujecie podobne rozwiązanie dla iOS - iPhone >

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak - ale najpierw skończymy Androida.

Edytowane przez pab567

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o info , jeżeli będzie już gotowe to rozwiązanie ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno dam znać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności