Skocz do zawartości
pompeusz666

30-bitowy BCM 3AA..Jakie ma możliwości/Opcje

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli mówimy o modelu B7 to światła DRL są na osobnych żarówkach P21W.

Masz w zderzaku podwójne lampy: P21W (DRL) + H8 (p.mgłowe)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dokladnie takie mam :) fakt faktem doszedlem ze ten modul jest Z cc ale nie jeden przekladal ten do b7 i bylo ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypróbuj takie kodowanie: 000800000000000000180080540081E447790088426D85606480E7200041

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba skupić sie na kodowaniu bajtu 18 w BCM   R nie jest już szyfrowany po zakodowaniu . Kiedyś na necie były rozpiski kodowania poszukaj .

Edytowane przez goro79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z Tomkiem już rozmawiałem ale przydała by się idealna rozpiska Bajtu 18 który bit za co odpowiada :) może ktoś ma VCP i by pokazał 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z bajtem 18 nie jest tak jak z innymi. Tu nie mają znaczenia poszczególne bity tylko cała wartość. 

Moduł BCM steruje wszystkie światła na podstawie konfiguracji (nie mylić z kodowaniem) zapisanej w wewnętrznej pamięci eeprom pod adresem 0x0C01. Konfiguracja składa się z 47 bajtów. Można ją odczytywać i zapisywać za pomocą VCP. Można też ją edytować za pomocą programu VAGHelper (w VCP też jest edycja, ale uboższa). 

I teraz związek pomiędzy konfiguracją BCM'a a bajtem 18. 

Bajt 18 wyznacza jaką konfigurację ma użyć moduł. Jeśli jest tam 00 to używa tej z pamięci eeprom. Jeśli wpiszemy tam inną wartość to BCM przekopiuje te 47 bajtów z tablicy konfiguracji zapisanej w pamięci ROM (flash) do pamięci eeprom. Tablica zawiera kilkadziesiąt fabrycznych konfiguracji dopasowanych do różnych schematów świateł. 

Reasumując, bajt 18 to nic innego jak tylko numer konkretnej konfiguracji, które są zaszyte w sofcie BCM'a. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No własnie i przydało by się zdjęcie zrzut z VCP tego bajtu jak ktoś ma dostęp dla wersji Led jak i Halogen. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomku coś linki nie działają czy to są pliki wsadowe ? i czym je otworzyć ? VCP ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz komunikat przy próbie pobrania?

To są pliki tekstowe:

23 godziny temu, nTomek napisał:

Konfiguracja składa się z 47 bajtów. Można ją odczytywać i zapisywać za pomocą VCP. Można też ją edytować za pomocą programu VAGHelper (w VCP też jest edycja, ale uboższa). 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie BCM mają, wszystkie konfiguracje czy istnieje możliwość, że nie da się znaleźć odpowiedniego kodu? Jak rozumiem tylko edycja wsadu wchodzi w grę i w VCDS nie da się wywołać w żaden sposób jakiegoś dostępu do tego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz puste pola a z tego co wiem ze vcp czy innych programach masz nawet edycje %natezenia oswietlenia tylnych lamp itp. Wpisujac kodowanie tego nie lapie czesto. Tak jak u mnie comming i living home nie ma mimo iz kodowanie jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, radekrp90 napisał:

Wszystkie BCM mają, wszystkie konfiguracje czy istnieje możliwość, że nie da się znaleźć odpowiedniego kodu?

Hmmm. Pytasz się o to, czy da się odczytać z BCM'a na jaki kod bajtu 18 jest aktualnie skonfigurowany?

10 godzin temu, KLICHO napisał:

z tego co wiem ze vcp czy innych programach masz nawet edycje %natezenia oswietlenia tylnych lamp itp.

Tak jak pisałem. Wystarczy odpalić VAGHelper i załadować jeden z podanych przeze mnie plików albo nawet wygenerować konfigurację - wybierając z listy dostępnych.

Poniżej screeny pokazujące ustawienia dla tylnych świateł pozycyjnych/stop. Pierwszy obrazek to zwykłe żarówki, drugi to LED'y:

bcm_N_vaghelper.thumb.jpg.132f580ce2a978b68fe2b123e2ca3073.jpg

bcm_H_vaghelper.thumb.jpg.826365a9a9f369f1a2cbfa905af72f24.jpg

A tu widok listy dostępnych gotowych (uniwersalnych) konfiguracji:

VAGHelper_autolist.thumb.jpg.4545046a0bd6ff4932e64400669ca8b3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nTomek Bardziej o to czy wszystkie konfiguracje opisane numerycznie (gdzieś jest tabela) są w każdym BCM.

Nie mam tego u siebie więc w zasadzie mnie to niby nie dotyczy ale ciekawość nie pozwala tego zostawić samemu sobie, a poza tym nie było chyba tutaj takiego pytania ;)

Gdy robi się SWAPa to oczywiście trzeba korzystać z VCP, bo takiej konfiguracji jak B6 to raczej BCM nie przewiduje ale seryjne pojazdy raczej powinny, czy nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki kabel trzeba do Vag Helpera bo wiem że to dodatkowe oprogramowanie do VCP ? Ale zobacz kodowanie bo jeśli 39 lub 1B to powinno działać to wpisanie w Bajcie 18 ? Czy się myle ?

Edytowane przez KLICHO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, KLICHO napisał:

A jaki kabel trzeba do Vag Helpera bo wiem że to dodatkowe oprogramowanie do VCP ?

VAGHelper czyta/zapisuje dane z pliku a nie przez kabel. To jest program niezależny od VCP ale wygodnie można w nim edytować ustawienia świateł.

7 godzin temu, KLICHO napisał:

Ale zobacz kodowanie bo jeśli 39 lub 1B to powinno działać to wpisanie w Bajcie 18 ? Czy się myle ?

Nie wiem o co pytasz..

 

21 godzin temu, radekrp90 napisał:

czy wszystkie konfiguracje opisane numerycznie (gdzieś jest tabela) są w każdym BCM

...znalezienie tabeli konfiguracji w sofcie było łatwiejsze niż myślałem ? Znajduje się ona na końcu wsadu - w sofcie 0475 zaczyna się pod adresem 0x077E31. Jest tam 192 konfiguracji przy czym część się powtarza. W sofcie 0465 jest bardzo podobnie. W innych BCM'ach też jest ten magiczny bajt 18 więc pewnie też jest tabela konfiguracji.

Dla przykładu konfiguracja 3AA937087N_org.bcm1 jest pod numerem 50, a 3AA937087H_org.bcm1 w dwóch miejscach: 49 i 4B. Numery podane w systemie szesnastkowym.

Wynika z tego, że kodując bajt 18 na wartość 50 ustawimy BCM do pracy z żarówkami. Wersja z ledami powinna działać poprawnie gdy bajt 18 ustawimy na wartość 49 albo 4B.

Jeśli chodzi o podawaną przeze mnie wcześniej wartość 64 dla schematu z żarówkami to jest ona ustalona doświadczalnie, a różnica pomiędzy nią a 50 jest w jasności tylnych żarówek pozycyjnych - nieznacznie bo tylko o 6%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wlasnie jest brak comming home i living jak w moim np przypadku :(

 

Pytanie jaki jest najmocniejszy najbardziej obszerny bcm ? As/an, Q czy jaka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, KLICHO napisał:

brak comming home i living

A sprawdź jeszcze w adaptacjach modułu BCM jaki masz tam ustawiony czas dla CH i LH.

Podaj też twoje aktualne kodowanie BCM'a.

2 godziny temu, KLICHO napisał:

jest najmocniejszy

3AA937087R - ma najwięcej plusów w nazwie i najnowszy soft ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krótka instrukcja obrazkowa jak za pomocą VCP odczytać i zapisać konfigurację BCM'a.

1. Wchodzimy w procedury CAN

vcp_bcm_01.thumb.jpg.8b4c492afc298ac99479a9619926a14b.jpg

2. Przechodzimy do "App" i wybieramy "Programowanie sterownika BCM.."

vcp_bcm_02.thumb.jpg.17cb5fc0b62ae4eb6d9d2f7ff2106170.jpg

3. Dalej, Dalej

4. Czytaj dane z BCM. Czekamy na komunikat "Odczyt OK!". Teraz można zapisać do pliku, który można edytować w VAGHelper.

vcp_bcm_05.jpg.a03428a67943a5692651915953346efa.jpg

5. Po edycji wczytujemy plik konfiguracji i zapisujemy do BCM.

vcp_bcm_07.jpg.0c977b1c8edda2d32d0e24467664ad08.jpg

6. Zamknij.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK walcze i walcze :) Udało mi się ogarnąć tego 087R lecz został jeden problem. Brak Leaving Home... Comming Działa Leaving nie. MFA widzi to mogę ustawić czas + w długim kodowaniu zaznaczone jako aktywne... Jakieś jeszcze pomysły. 

 

A co do konfigurowania w VagHelperze. Jak ustawie sobie wyłączenie ciepłą i zimną diagnoze to nie bedzie mi walić błędami że np mam Ledowe zarówki P21 w halogenie a H8 led do doswietlania zakrętów ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności