Skocz do zawartości
kezman

[Poradnik] Demontaż deski rozdzielczej

Rekomendowane odpowiedzi

Demontaż deski rozdzielczej Passat B5 FL w celu pozbycia się wkurw***** trzasków i stuków.

 

Narzędzia:

- Torx 15 oraz 20 + przedłużki

- Nasadka 13' oraz 10' z przedłużkami

- Spline M20 - jeśli demontujemy kierownicę

- Płaskie oraz krzyżakowe śrubokręty - najlepiej różnej wielkości

 

Części:

2x klamra deski - 8E0-857-117 -> nowa część oblana gumą - Koszt w ASO 17.57zł/szt.

 

 

 

Czas:

2h - demontaż

3.5h - montaż

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

W moim przypadku deska skrzypiała/trzeszczała i cholera wie co jeszcze (podkładałem kliny, ale to jest tylko tymczasowe i nie tak skuteczne), ponieważ w serwisie VW wymieniając element klimatyzacji złożyli deskę nie trafiając w jej klamry przy szybie i deska opierała się z góry na nich.

 

A no i nie jest to nic skomplikowanego i można to spokojnie zrobić pod blokiem. W większości przypadków wystarczy jedna osoba, jedynie do włożenia deski z powrotem przyda się (chociaż da się to zrobić samemu) druga osoba.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1. Wyciągamy lewy boczek i odkręcamy 4 torxy

 

bt.1BFY178K3.jpg

 

2. Odkręcamy osłonę pod kierownicą 2 torxy - jeden z prawej strony kierownicy, drugi z lewej

 

bt.1AB9CX7KJ.jpg

 

bt.1ZSRTYGMC.jpg

 

3. Odkręcamy harmonijkę kierownicy - 2 torxy (prawa oraz lewa strona kierownicy) oraz 2 torxy pod licznikiem (pod harmonijką)

 

bt.1QREGFSH1.jpg

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ja wybrałem opcje bez demontażu kierownicy ponieważ nie ma potrzeby demontażu poduszki, kierownicy, kierunkowskazów, taśmy poduszki etc.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

4. Odkręcamy 4 śruby ampol podtrzymujące kolumnę kierownicy (uwaga cala kolumna jest dość ciężka)

 

bt.1LM3EZHBX.jpg

 

5. Odkręcamy 2 torxy licznika oraz wypinamy 2/3 jego kostki (niebieska/zielona/szara)

 

bt.1H43YB81W.jpg

 

bt.12A4FVXLE.jpg

 

6. Odkręcamy 2 śruby trzymające deskę rozdzielczą (bezpośrednio od spodu) - jeden po prawej stronie kierownicy drugi po lewej

 

bt.1YERC6LZ1.jpg

 

bt.12BUAZ38M.jpg

 

7. Odkręcamy mały trójkątny plastik w okolicy pedału gazu

 

bt.1DSZRCHQW.jpg

 

8. Przechodzimy na prawą stronę i zdejmujemy prawy boczek i odkręcamy 4 torxy trzymające deskę oraz odpinamy kabel podświetlenia nawiewów - kostka dwa piny pod lewym boczkiem

 

bt.1Y86BK9WP.jpg

 

9. Otwieramy schowek wyciągamy lampkę i odkręcamy 7 torxów w koło schowka i wyciągamy schowek - trzeba uważać żeby nie wyrwać mocowań

 

bt.1HAMV4579.jpg

 

10. Odkręcamy 2 torxy które są na krawędzi schowka - trzymają deskę i poduszkę

 

bt.15C7XJPA8.jpg

 

11. Odkręcamy mały trójkątny plastik w okolicy lewej stopy pasażera

 

bt.1DSZRCHQW.jpg

 

12. Wyciągamy radio a następnie wszystkie zaślepki oraz przyciski

 

bt.17DF45H86.jpg

 

13. Odkręcamy 4 torxy climatronica i odpinamy 4 wtyczki - wyciągamy moduł climatronic

 

bt.126KNEMAS.jpg

 

bt.1R4Q9FBPJ.jpg

 

14. Odkręcamy 2 torxy jakby "za nad" radiem trzymające osłonę radia etc.

 

bt.15NURT8XA.jpg

 

15. Odkręcamy 4 torxy trzymające kosz radia, wyciągamy ramkę oraz kosz

 

bt.1W9AS1DGV.jpg

 

16. Odkręcamy 3 torxy "za nad" radiem trzymające deskę rozdzielczą

 

bt.18AB295JS.jpg

 

17. Odkręcamy 2 śruby 10' trzymające tunel środkowy (okolice lewarka pod zaślepkami)

 

bt.1U6BS4L3T.jpg

 

18. Odkręcamy 3 śruby 13" w podłokietniku (wyciągamy zaślepkę schowka)

 

bt.15FGD68JV.jpg

 

19. Wyciągamy popielniczkę i odkręcamy śruby pod zapalniczką - UWAGA u mnie serwis dał fabryczne nity !

 

bt.1B2P6XVJ3.jpg

 

20. Wyciągamy tylną połowę tunelu

 

21. Wyciągamy przednią połowę tunelu (odczepiamy kabel popielniczki)

 

22. Po odkręceniu około 45 śrub możemy wyciągnąć deskę - w dwie osoby lekko podnosząc i ciągnąc do tyłu

 

23. Wymieniamy klamry deski które są w podszybiu - nowe są oblane gumą. Ja je przykleiłem do belki auta klejem, żeby się nie ruszały ani trochę. Dodatkowo obkleiłem miękką taśmą plastikowe zaczepy w desce oraz kant deski przy szybie.

 

Stare

bt.1TNS247AR.jpg

 

Uchwyt obklejony taśmą

bt.14CBTDGUP.jpg

 

 

Koniec:

 

bt.1R3EB4SYL.jpg

 

Jest to wersja robocza - będę poprawiał opis oraz dodam zdjęcia

Edytowane przez kezman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super ! :dobrze :ok

 

Przyda się jeszcze fotorelacja i trochę bardziej szczegółowy opis, chociaż i z tym każdy sobie poradzi.

 

Te klamry deski tylko ASO ? Na szybko na Allegro i u mnie w sklepie po numerze nie znalazłem. Jaka cena w ASO ?

 

Czy lepiej poczekać z demontażem deski do czasu wyciągnięcia szyby czy to praktycznie nie ma znaczenia ?

 

Myślę, że niedługo będę wymieniał szybę... Wydaje mi się też, że obecna tak jakby obcierała o deskę stąd u mnie trzaski... Przynajmniej jak przycisnę deskę w dół przy samej szybie to cichnie. Myślisz, że może obcierać ? Czy raczej jest sporo luzu pomiędzy szybą, a deską ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia dodane. Klamry kupowałem w ASO po 17.57zl/szt. Wymiana szyby nie ma w tym przypadku znaczenia, bo po jej wyjęciu będziesz miał może 1cm szczeliny.

Edytowane przez kezman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proponuje temat wrzucić co warsztatu B5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności