Skocz do zawartości
Obywatel

Płatne i bezpłatne odcinki polskich autostrad

Rekomendowane odpowiedzi

Temat zakładam ponieważ wbrew pozorom nie jest łatwo znaleźć w internecie mapę płatnych i bezpłatnych odcinków polskich autostrad. Na stronach podmiotów zarządzających autostradami można wprawdzie znaleźć informacje o opłatach za przejazd poszczególnymi odcinkami, ale jest to tak sprytnie podane, że tak naprawdę trudno się w tym połapać - odcinki definiowane są węzłami, których nazwy pochodzą od małych miejscowości więc dla przeciętnego kierowcy z tych informacji tak naprawdę niewiele wynika. Na temat bezpłatnych odcinków zarządcy autostrad nie raczą zająknąć się ani słowem.

 

Weźmy np. A1. Z informacji, które udało mi się odnaleźć jest ona płatna na odcinku Gdańsk-Toruń. Natomiast jak jest dalej na południe? Czy na 100% na południe od Torunia cała A1 jest bezpłatna?

 

Albo weźmy A4. W internecie można znaleźć informację, że jest ona płatna na odcinku Katowice-Kraków. Natomiast jak jest na odcinku A4, gdzie jest ona obwodnicą Krakowa? Konkretnie gdybym wjechał na A4 w okolicy Szczyglic (tam gdzie krzyżuje się ona z DK 94 / S7) i kierował się dalej na południowy wschód aż do skrzyżowania z DK 7, to narażę się na jakieś opłaty czy nie?

 

Czy drogi ekspresowe (np. S7 Myślenice-Lubień) są wszystkie bez wyjątku bezpłatne?

 

Myślę, że przyda się taki temat, w którym będzie można wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące polskich autostrad.

 

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A1 od strykowa aż do końca 29,90 za 4 osoby osobówka.

Rzeszów- kraków - bezpłatna na bank bo jechałem we wrześniu

Expresówki masz za darmo jedynie viatoll.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A1 od strykowa aż do końca 29,90 za 4 osoby osobówka.

 

A nie czasem płatna jest tylko od Gdańska do Torunia? W ostatnie wakacje przynajmniej tak to wyglądało...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rusocin - Nowa wieś - 29,90 za osobówkę. Czyli jednak inaczej niż kiedyś się dowiadywałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rusocin - Nowa wieś - 29,90 za osobówkę. Czyli jednak inaczej niż kiedyś się dowiadywałem.

 

Tak wynika z informacji na stronie zarządcy A1. Czyli jeśli wbiję się na A1 na południe od Torunia w okolicy miejscowości Brzoza i zjadę w Kamieńsku przed Radomskiem, to wynika z tego, że nie zapłacę za przejazd.

 

A czy o A4 ktoś coś wie? Jak jest za węzłem Balice, kiedy A4 skręca na południe (stając się obwodnicą Krakowa)? Czy tam jest odcinek płatny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A czy o A4 ktoś coś wie? Jak jest za węzłem Balice, kiedy A4 skręca na południe (stając się obwodnicą Krakowa)? Czy tam jest odcinek płatny?

 

Obwodnica Krakowa jest bezpłatna. Bramkę masz przy węźle Balice ale w kierunku Katowic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Obwodnica Krakowa jest bezpłatna. Bramkę masz przy węźle Balice ale w kierunku Katowic.

 

O! I tej informacji było mi trzeba! No to wygląda mi na to, że sporą część trasy (na południe Polski) będę w stanie pokonać autostradami za darmo :)

 

Dzięki za informacje Magoo!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gliwice-Wrocław 16,20 zł, Katowice-Kraków 2x10 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie zawsze boli jak muszę zapłacić za a2. Z tego co pamiętam ostatnio 72zł za cały odcinek od Konina do Świecka. To przesada. Budują za unijne pieniądze a później zarabiają. I wielkie wzburzenie Brukseli jak Niemcy chcieli pieniądze za jazdę po ich drogach. Dlaczego w Polsce można brać taka kasę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od dzisiaj 3zł drożej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nic lepiej. I te postoje na tych bramkach. Normalnie światowy poziom. Szkoda ze tylko cen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Od dzisiaj 3zł drożej ;)

 

na a1 W sezonie letnim dawali przejazd za free, to teraz podwyzki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego powiedziałem, że nie będę płacił za autostrady i basta! Nie wierzę w autostrady budowane wyłącznie za prywatne pieniądze - w taki czy inny sposób, bezpośrednio lub pośrednio podatnik dołożył się i cały czas dokłada do tych niby prywatnych dróg. Do czego to w ogóle podobne, żeby ktoś zajmował potężne połacie przestrzeni publicznej na prywatne drogi? Drogi powinno budować wyłącznie państwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy drogi ekspresowe (np. S7 Myślenice-Lubień) są wszystkie bez wyjątku bezpłatne?

 

dla osobówek a chyba o nich mówimy tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
na a1 W sezonie letnim dawali przejazd za free, to teraz podwyzki

 

Dodaj tylko, że w weekendy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tutaj jest aktualny cennik http://a1.com.pl/oplaty/ skoro już mamy płacić za autostrady to moglibyśmy chociaż brać przykład z Czech - kupno winiety i przejazd bez bramek :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że w Polsce co kawałek to inny chętny do brania za nią pieniędzy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego powinno się ujednolicić pobór opłat. Jestem osobiście za winietami. Są wygodne i proste. Żadne tam Viatool mnie nie interesuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dlatego powinno się ujednolicić pobór opłat. Jestem osobiście za winietami. Są wygodne i proste. Żadne tam Viatool mnie nie interesuje.

 

Dokładnie,jestem tego samego zdania :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam

Czy na a1 działa odcinkowy pomiar prędkości?? Chodzi mi z Gdańska w stronę Torunia. Nie dość że płaci się 30zł to jeszcze wprowadzają pomiary/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności