Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Kupiłem w zeszłym tygodniu garaż. Czy ma ktoś doświadczenie jak zrobić porządny kanał pod samochód. Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu tego. Jakie powinien mieć standardowo wymiary, i jak zrobić w dosyć rozsądnych kosztach??

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsza rzecz to izolacja od wody - najlepiej dać dwa razy taką, jaką przewidują normy - tak aby na długie lata nie było problemów. Głębokość można dać mniej więcej równą swojemu wzrostowi (ewentualnie odrobinę mniejszą), szerokość taka, żeby auto segmentu C miało zapas ok. 10 cm z obydwu stron pomiędzy wewnętrzną krawędzią koła a krawędzią kanału. Długość najlepiej taka, żeby można było swobodnie pracować pod całym autem i jeszcze mieć ok 0,5 metra zapasu na wejście do kanału, ale tu oczywiście ograniczeniem może być długość całego garażu bo kanał nie powinien przekraczać 3/4 całkowitej długości garażu. Kątowniki na wykończenie górnej krawędzi kanału najlepiej dać z nierdzewki. Jeśli chodzi o przykrycie, to nikt nie wymyslił nic lepszego niż deski. Nie zapomnij też poprowadzić instalacji pod oświetlenie (4 świetlówki wystarczą) i gniazda (też 4 wystarczą).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Najważniejsza rzecz to izolacja od wody - najlepiej dać dwa razy taką, jaką przewidują normy - tak aby na długie lata nie było problemów

 

powiesz coś więcej o normach, ewentualnie możesz polecić jakąś konkretną folię?

też jestem na etapie budowy kanału, także wszystkie ciekawe sugestie polecane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bezpiecznie byłoby mieć w kanale instalację nieprzekraczającą 24V jest tam jednak wilgoć np zimą z topionego śniegu a bezpieczeństwo to podstawa!!! Transformator nie jest znowu takim kosztem. A resztę tak jak koledzy wcześniej napisali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez sam robiłem kanał i zrobiłem tak - wykopałem szerzej i wymurowałem z pustakow betonowych , od strony ziemi czyli zewnetrznej strony bloczkow posmarowałem mazia dysperbitem c . poczekałem dobe , wziąłem palnik z roboty i przykleiłem pape termozgrzewalna o gr 5 min , na gorze mam rame z kat 50 x 50 o gr 5 min i na to sa połozone deski , od srodka wziołem siatke do ocieplen i klejem zaciagnołem i jest jak w domu gładziutko , na doł dałem pape taka sama jak wyzej , na nia gruba folie budowlana czarna steropian siatka i poszła wylewka , tak zrobiony mam prawie 15 lat i nic sie nie dzieje , ani wody ani pekniec a szwagier tez korzysta z kanału bo teaktor nieraz naprawiał

 

- - - - - aktualizacja - - - - -

 

aha i tak jak kolega w poscie wyzej napisał isntalacja na 24 v , podstawa !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i podziękować za rady a zwłaszcza z tym ociepleniem. No to w przyszłym miesiącu zabieram się za robotę :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troche kasy poszło na materiał a robote sam zrobiłem , ale jest wszystko ok , nic sie nie dzieje z kanałem , no i beton w całym garazu jest grubosci 8 cm , pod nim jest sama folia czrna gruba i zazbrojony i na to poszedł beton , płyek nie kłade bo sol w zimie swoje robi i po co mam patrzec jak mi odłaza , wyzamiatałem i pomalowałem biała farba taka jak sie pasy drogowe maluje bo mi kolega załatwił , 2 lata mija od malowania nic sie nie łuszczy beton szorstki i sie nie poslizgnie człowiek a pozamiatam po robocie i czasem jak mi sie chce to mopem zmyje :taksobie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
powiesz coś więcej o normach, ewentualnie możesz polecić jakąś konkretną folię?

też jestem na etapie budowy kanału, także wszystkie ciekawe sugestie polecane

 

Nie jestem budowlańcem więc o takich rzeczach jak normy czy konkretne materiały to już trzeba rozmawiać z fachowcami. Wiem tylko, że woda to wredny, ciężki i konsekwentny przeciwnik wiec jak masz dać 2 warstwy folii, daj 4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem fachmenem ale nie zapomnijcie i odpływie lub dajcie studzienkę ściekową :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie jestem fachmenem ale nie zapomnijcie i odpływie lub dajcie studzienkę ściekową :)

 

Uuupsss, to chyba nie jest najlepszy pomysł :niewiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlaczego zły pomysł??? Ja tak mam, jest specjalna kratka z syfonem kulowym jak woda jest w kanale spływa swobodnie a jak napiera od dołu podnosi kulę a ta blokuje wypływanie wody. Jak narazie nie zawiodło ale warunek .... raz na jakiś czas trzeba tą kulę wyczyścić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli zrobisz coś takiego to woda będzie wiedziała że ma gdzie ściekać i będzie tam zawsze więc też uważam że to zły pomysł. Trzeba zrobić szczelny kanał i wtedy wody w kanale też nie powinno byc chyba że sam nalejesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dałem zwykła folie czarna budowlana jaka była na składzie , mozesz dac podwójnie , zadnych kratek nie dawałem odpływowych i nawet kropli wody nie miałem chyba ze jak w zimie kapało z auta ale tyle co nic , jak narazie juz tyle lat i spokój mam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kratka ściekowa w kanale super sprawa ale trzeba mieć możliwości aby gdzieś znaleźć ujście takiej kratce. Wkońcu taka kratka będzie niemal 2 metry pod ziemią

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie , gdzies w razie wody trzeba ja odprowadzic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W poprzednim garażu zrobiłem otwór 20cm x 20cm głęboki na 30cm w najniższym punkcie by można było wsadzić jakieś naczynie i usunąć wodę która się nazbierała bo w zimie wieczne bagno było ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten pomysł z kratką to w moim przypadku kiepski pomysł, bo są to garaże osiedlowe i poza obrys garażu nie mogę nic robić. Więc zostaje tylko opcja, że mega szczelnie obłoże folią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten pomysł z kratką to w moim przypadku kiepski pomysł, bo są to garaże osiedlowe i poza obrys garażu nie mogę nic robić. Więc zostaje tylko opcja, że mega szczelnie obłoże folią.

 

jeżeli jest to garaż osiedlowy, a nie prywatny, może być wymagana zgoda np. Administratora obiektu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W poprzednim garażu zrobiłem otwór 20cm x 20cm głęboki na 30cm w najniższym punkcie by można było wsadzić jakieś naczynie i usunąć wodę która się nazbierała bo w zimie wieczne bagno było ;).

 

I to jest znacznie prostszy i lepszy patent niż robienie odpływu, który w przypadku kanału jest dość karkołomną a często wręcz niewykonalną inżynierią. Lepiej skutecznie uszczelnić, a w razie draki wypompować wodę.

 

Kłopot bagna zimą pomaga rozwiązać przykrycie z desek bo drewno ma to do siebie, że chłonie wodę ściekającą z auta, która potem sobie spokojnie odparowuje. Dlatego napisałem, że nikt jeszcze nic lepszego nie wymyślił od desek na przykrycie kanału.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Uuupsss, to chyba nie jest najlepszy pomysł :niewiem

 

Nie mówię o pełnym odpływie. Można nawet rurę wpuścić i w środek wiadro wstawisz nawet takie 10 litrowe jak zbierze się woda to bierzesz wiadro i wio znów sucho w kanale. Od spodu nie tylko auto będziesz przecież oglądał ale zapewne i płyny zmieniał, wiec zawsze poleci do wiadra lub mini studzienki. Chodzi mi abyś miał o komfort i wygodę pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności