Skocz do zawartości
Prim

B8 1.4 TSI - wrażenia z jazdy/użytkowanie silnika

Rekomendowane odpowiedzi

A turbo dziura jak była tak została. W przedziale 1800-2600 obrotów moment przyrasta prawie 2x i to przed programem jak i po programie. Wszystko jest na wykresie. Subiektywne odczucia zawsze mogą być inne - w końcu wydało się kasę na hamownie/program itp. 

Niestety nie da się tego obejść turbo to turbo. Dlatego amerykanie jeśli już doładowują silniki to używają kompresorów. Wtedy moc i moment przyrastają w miarę liniowo do wzrostu obrotów. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mogę Cię przewieźć kiedyś, to nabierzesz swoich subiektywnych odczuć turbodziury mojego auta :-D Jeszcze raz: jak jedziesz w trybie SPORT to rzadko kiedy jest poniżej 2000 obrotów. Od tej wartości w serii było 180, przy 2.600 340. Po programie 340 jest osiągane już przy 2300 obrotów. 

Jeśli turbodziura trwa ułamek sekundy, to naprawdę trzeba chcieć się do tego doczepić. Fabrycznie natomiast, zwłaszcza w trybach innych niż sport, program jest moim zdaniem źle zrobiony: po wciśnięciu gazu mija mniej więcej sekunda, zanim auto zacznie ciągnąć. Po części jest to kwestia samego sterowania reakcją na pedał gazu, co można znacznie poprawić zmianą ustawień (przez pedalbox i podobne), a po części programu. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Macmaciek napisał:

Programu nie robiliśmy po to, żeby wszystkim pospadały berety z wrażenia ? Tak, spokojnie da się wyciągnąć 340-350 km. Oczywiście kosztem zwiększania ryzyka, że coś się rozsypie. Moim celem było poprawienie elastyczności w zakresie 80~160 kmh i to się udało wybornie. Skutek uboczny jest taki, że auto płynniej przyspiesza także przy niższych prędkościach. Jak się jedzie w trybie sport, to "potężna turbodziura", o której była mowa kilka postów wcześniej, jest praktycznie niezauważalna. Naprawdę rzadko kiedy jest w ogóle potrzeba wciskania gazu w podłogę. 

340 nie spowoduje większego zużycia silnika, te silniki znoszą swobodnie >400 przy większym turbo więc uzyskiwanie 340-350 nie jest blisko żadnych granic, nawet turbiny.

Ten silnik mnie kompletnie rozczarował o odczucia posiadania większej mocy. Przy gazie w podłodze idzie, ale jak się namyśli. Lag zestawu silnik + skrzynia jest za duży w sytuacjach gdzie moc się może przydać. Czyli jako element aktywnego bezpieczeństwa. Jak nie jadę w trybie sport i chcę przyspieszyć szybko na 50,70 czy 100% mocy to zawodzi i się gubi. Tocze się 5km/h chcę wskoczyć na zakorkowane rondo sprawnie i potrafi zmulić na więcej niż sekundę. Kumulacja wad dsg do redukcji i małej pojemności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Macmaciek napisał:

mogę Cię przewieźć kiedyś, to nabierzesz swoich subiektywnych odczuć turbodziury mojego auta :-D Jeszcze raz: jak jedziesz w trybie SPORT to rzadko kiedy jest poniżej 2000 obrotów. Od tej wartości w serii było 180, przy 2.600 340. Po programie 340 jest osiągane już przy 2300 obrotów. 

Jeśli turbodziura trwa ułamek sekundy, to naprawdę trzeba chcieć się do tego doczepić. Fabrycznie natomiast, zwłaszcza w trybach innych niż sport, program jest moim zdaniem źle zrobiony: po wciśnięciu gazu mija mniej więcej sekunda, zanim auto zacznie ciągnąć. Po części jest to kwestia samego sterowania reakcją na pedał gazu, co można znacznie poprawić zmianą ustawień (przez pedalbox i podobne), a po części programu. 

 

Nie wiem czy wiesz jak działa w aucie Turbina ale ona nie jest na sztywno spięta z wałem korbowym silnika (jak to jest w przypadku kompresora) i to, że silnik ma 2300 obrotów NIE ZNACZY, że generuje 340NM. 

340NM przy 2300obr silnik MOŻE mieć jak Turbina będzie rozpędzona na maxa. A do tego potrzeba spalin, spaliny z obrotów silnika itp i....mamy 'turbodziure' czyli czas potrzebny na rozpędzenie turbiny do maksymalnych obrotów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem, jak działa turbo ? Tak jak pisałem już wcześniej: fizyki nie oszukamy. Jeśli "czas potrzebny na rozpędzenie turbiny" jest niezauważalny, to dla mnie jest akceptowalne. Rozumiem, że dla niektórych jest to wada na tyle duża, że nie mogą się z tym pogodzić. Nie oceniam. W zamian proszę o danie mi prawa bycia zadowolonym z efektów ?

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich
Chciałem opisać moje pierwsze wrażenia z jazdy 1.4TSI 125KM sedan, wersja CITY - przejechane 3,5kkm:
-dynamika dla mnie wystarczająca (poprzednie auto skoda rapid 1.2tsi 105km) - passat zbiera się zdecydowanie lepiej,
-jestem pod ogromnym wrażeniem ekonomiki - wyjazd wakacyjny - Bieszczady - 4 osoby + full bagaż, jazda głownie A4ką(prędkość 130-150 na tempomacie) spalanie 6,0l/100km !!!! (od początku do teraz średnia 6,1l/100km), próbowałem delikatnej jazdy jadąc sam na drodze lokalnej do 90-100km/h, na odcinku 40km komputer pokazał średnią 4,5l/100 !!!!! (używam paliwa 98Verva) może ma to wpływ na takie wyniki,
-opony wyglądają trochę balonowato -  215/60 R16, ale za to jak wygodne na nasze drogi,
-generalnie auto bardzo wygodne,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, luk1999 napisał:

Witam wszystkich
Chciałem opisać moje pierwsze wrażenia z jazdy 1.4TSI 125KM sedan, wersja CITY - przejechane 3,5kkm:
-dynamika dla mnie wystarczająca (poprzednie auto skoda rapid 1.2tsi 105km) - passat zbiera się zdecydowanie lepiej,
-jestem pod ogromnym wrażeniem ekonomiki - wyjazd wakacyjny - Bieszczady - 4 osoby + full bagaż, jazda głownie A4ką(prędkość 130-150 na tempomacie) spalanie 6,0l/100km !!!! (od początku do teraz średnia 6,1l/100km), próbowałem delikatnej jazdy jadąc sam na drodze lokalnej do 90-100km/h, na odcinku 40km komputer pokazał średnią 4,5l/100 !!!!! (używam paliwa 98Verva) może ma to wpływ na takie wyniki,
-opony wyglądają trochę balonowato -  215/60 R16, ale za to jak wygodne na nasze drogi,
-generalnie auto bardzo wygodne,

 

Cieszymy się Twoim szczęściem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mędrcy, a powiedzcie proszę, czym się różni 1.4 125 od 1.4 150KM - chodzi mi o to, czy mechanicznie to jest to samo, tylko soft inny, czy też istnieją jakieś różnice w mechanice? Zmierzam do tego, czy da się ze 125 bezboleśnie i bezkarnie zrobić 150KM?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inne turbo

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2018 o 13:59, luk1999 napisał:

używam paliwa 98Verva 

Lej 95 to może będzie mniej palił. Benzyna z mniejszą ilością oktanów jest bardziej kaloryczna. 98 do tego silnika nie jest potrzebne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Tobol napisał:

Lej 95 to może będzie mniej palił. Benzyna z mniejszą ilością oktanów jest bardziej kaloryczna. 98 do tego silnika nie jest potrzebne

Do polówki 1.2 TSI lałem 98 i okazało się po jakimś czasie ze na 95 lepiej jeździ. Natomiast Mondeo 2.0 (bez turbo) nie powiem ze lepiej, ale np. na postoju pokazywał spalanie 0,1-0,2 mniejsze. Po doświadczeniach z polo ani razu nie zalałem 98 do paska.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, kraq napisał:

Do polówki 1.2 TSI lałem 98 i okazało się po jakimś czasie ze na 95 lepiej jeździ. Natomiast Mondeo 2.0 (bez turbo) nie powiem ze lepiej, ale np. na postoju pokazywał spalanie 0,1-0,2 mniejsze. Po doświadczeniach z polo ani razu nie zalałem 98 do paska.  

Lanie 98 do auta ustawionego na 95 jest marnowaniem pieniędzy. Nic tonie daje. lepiej wziąć 95 z uszlachetniaczami:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.09.2018 o 12:36, yorey napisał:

Mędrcy, a powiedzcie proszę, czym się różni 1.4 125 od 1.4 150KM - chodzi mi o to, czy mechanicznie to jest to samo, tylko soft inny, czy też istnieją jakieś różnice w mechanice? Zmierzam do tego, czy da się ze 125 bezboleśnie i bezkarnie zrobić 150KM?

150KM to całkiwm odmieniony silnik. Jednak ze 125 pewnie tuner bez problemu zrobi 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.09.2018 o 12:36, yorey napisał:

Mędrcy, a powiedzcie proszę, czym się różni 1.4 125 od 1.4 150KM - chodzi mi o to, czy mechanicznie to jest to samo, tylko soft inny, czy też istnieją jakieś różnice w mechanice? Zmierzam do tego, czy da się ze 125 bezboleśnie i bezkarnie zrobić 150KM?

150 to zdaje sie sa tylko ACT, czyli przy mniejszym zapotrzebowaniu na moc wylaczane sa dwa cylindry. 150km ma lepsze przyspieszenie do setki, o 1s.

Zrobic sie nie da, mozna na pewno chipowac.

Btw. Z konfiguratora juz wypadly silniki 1.4 125, nie spelniaja juz nowych norm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale 125 vs 150 różni się tylko turbo? (tak wiem przy 150 jest ACT). Np w golfie sportsvan to podobno te same silniki, które różnią się wyłącznie mapą. 

Aktualnie posiadam B8 z 1.4 125KM. Przesiadłem się z CC 2.0tsi 210KM i powiem tak. W mieście lepiej mi się jeździ tym 1.4:) nie wiem z czego to wynika, 210km w mieście ciężko wykorzystać a co by nie robić ciężko było zejść poniżej 12L, tutaj przy 1.4 praktycznie ciężko wskoczyć ponad 8-9L. Jeśli ktoś dużo jeździ tak jak ja, to oszczędność jest znaczna. 

Jadąc samemu w trasie też nie jest najgorzej, trzeba tylko dobrze zaplanować manewr wyprzedzania ale naprawę nie ma tragedii, jestem pozytywnie zaskoczony. Co innego jak jedzie się zapakowanym samochodem, wówczas już poza miastem nie jest tak kolorowo ale myślę, że chip w okolice 150KM załatwi sprawę, wówczas 1.4tsi będzie żwawszy niż najbardziej popularny 2.0TDI 150KM a przy tym nie będzie spalał hektolitrów paliwa. U mnie po 1200km 70%miasto/30%trasa średnie spalanie 7.1L/100km. W trasie bez większych problemów 5.6-6L co jak na takie gabaryty auta uważam za ogromny atut. Zdecydowanie więcej pali golf 4 1.6 mojej żony :)

Edytowane przez ziomek1988

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z kolejnych ciekawostek. Passat 1.4tsi 150km jest praktycznie tak samo szybki w sprincie do setki jak A6 C7 2.0tdi ultra 190KM :)

Edytowane przez ziomek1988

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, ziomek1988 napisał:

jest praktycznie tak samo szybki w sprincie do setki jak A6 C7 2.0tdi ultra 190KM :)

A kto się tym z pod świateł ściga? Zobacz sobie elastyczność w trasie i to porównaj chociaż tu raczej nie ma czego porównywać. Co do 2.0 kontra 1.4 tu jakoś różnicy mocy nie porównujesz w sprincie do 100?:) do miasta 1.4 jest ok w trasie zdecydowanie wolę 2.0 którego zagazowałem i przypuszczam, że koszty eksploatacji mam mniejsze niż twoje 1.4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jako przykład podałem a6 z silnikiem 2.0 TDI żeby osobom, które się wahają przed zakupem 1.4tsi i go obśmiewają w passacie dać jakieś porównanie, że nie jest źle z tym silnikiem :) bo ktoś napisze ze 2.0tdi w Audi to zapier...ala a 1.4tsi w passacie to porażka i w ogóle nie jedzie. 

Sam mam również CC 2.0tsi 210KM więc mam porównanie do benzyny ? w kwestii kosztów to z gazem i kosztem instalacji, wymiany świec itp trzba dużo jeździć żeby mówić, że koszty mniejsze. Mi CC w mieście pali ok 14L w trasie 9L, 1.4 prawie połowę tego (w jednym i drugim przypadku mówię o normalnej jeździe, nie pałowaniu). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy sobie to musi przekalkulować do 1.4 bym gazu nie zakładał ale w 2.0 sobie chwalę. Co do jazdy zazwyczaj jak już ruszę 2.0 to w trasę i załadowany więc 1.4 mi nie pasuje ale to też każdy sobie musi rozważyć samemu. Po trzecie podajesz zużycie paliwa w mieście nie wiem jak Ty jeździsz ale zużycie 14 to ja w 2.0 mam przy dynamicznej jeździe na spokojnie koło 10 się kręci, podaj jakie masz spalanie w obu przy 200 w trasie... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi jaki % ogólnego dystansu stanowi jazda 200 w trasie :D

Jeszcze raz napiszę, ja nie chcę udowadniać który silnik jest lepszy czy gorszy, który oszczędniejszy który nie. Chcę tylko pokazać, że 1.4tsi w passacie nie jest straszny ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności