Skocz do zawartości
RADEK

Wymiana oleju - jaki zamiast CASTROLA?

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, entrep napisał:

Nie mam pojęcia, informacji takiej nigdzie nie znalazłem. To co fabryka leje to tylko ona wie.

podobno to jest też castrol, tylko lepszy, niemiecki ;) (tak jak ta osławiona chemia z niemiec... ;) he he)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to coś kiepski skoro wyparował przy 15tys, a Penrite przy 20tys nic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Castrol to tylko Castrol - więcej marketingu niż technologii. Penrite czy Millers jakoś nie muszą się reklamować, a większość porobionych silników na nim jeździ, bo się te oleje zwyczajnie dobrze sprawdzają. Oferują to co można po nich oczekiwać za wymaganą za nie cenę, a po Castrolu to tylko dobra płukanka.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież te silniki i tak palą tyle oleju, że przy wymianie tego oryginalnego już tam dawno nie ma ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ktos z was wymieniał olej poza serwisem? Jak to wyglada?

Mam pakiet przegladow na 4 lata (dawali gratis) ale pierwszy przeglad wychodzi niby dopiero po 2 latach / 30k (okolo). Mimo to chcialbym wymienic olej po przejechaniu pierwszych 5k, mam z tym jechac do ASO czy moge do warsztatu kolo domu? Czy komputer nie zwariuje jak wymieni sie olej bez resetowania planowanego serwisu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też tak zrobiłem, ale pojechałem do serwisu, bo skoro planujesz robić wymiany częściej, to możesz tego też kiedyś użyć jako argumentu dbania o samochód przy ewentualnej odsprzedaży. ASO zapewnia Ci wpisy w historii pojazdu. Resetowania nie musisz robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem rozwaloną miskę olejową. Auto naprawiane w ASO z AC. Olej oczywiście trzeba było zalać nowy. Nie zresetowali nawet dystansu/czasu do wymiany. Tak przy okazji - nie opłaca się naprawiać miski olejowej z AC, a szczególnie bezgotówkowo. Nie dość, że trwa to długo przez AC (dłużej niż przysługuje auto zastępcze) to cena jest porównywalna do kosztu utraty zniżek na AC. Wyszło mniej niż 2 tys z olejem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.01.2018 o 22:37, bruneros napisał:

podobno to jest też castrol, tylko lepszy, niemiecki ;) (tak jak ta osławiona chemia z niemiec... ;) he he)

Niekoniecznie. I w sumie ciężko mówić o Castrolu bo Castrol to marka a nie producent oleju. Ale może to być olej z grupy BP, Shell, Fuchs ale także inny. Ponoć dostawców oleju dla VW jest kilku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja pozwoliłem sobie zrobić test kilku olejów i co zauważyłem...

Zlałem do kubeczków po małej próbce takie oleje :

1.Valvo Vr1 5w50,

2.Penrite 10tenths 5w50,

3.VW 5w30 - ten niby oryginał - 2 z różnych sklepów- jest różnica w kolorze,

4.Motul 300V 10w40 - pozostałość z 2005 roku czyli jeszcze ten w pełni oryginał pachnący :) w metalowej bańce.

5.zużyty olej z paska od nowości zlany po 10 tyś,

Wsadziłem to wszystko do zamrażarki na -10, -15 st. i wszystkie oleje zachowywały się podobnie ale już nie były tak płynne i przejrzyste jak przy 20 st.

Co prawda Motul wydawał mi się najbardziej płynny.

Ale co mnie zadziwiło na prawie wszystkich próbkach na dnie kubeczka zostało takie jakby mleko ale nie ma tego czegoś w Motulu ani też w oleju VW i tym zużytym z silnika.

Natomiast Penrite ma tą mleczną maź. Co ciekawe Motul po tak długim czasie jest chyba najczystszy z nich wszystkich i taki klarowny, bezwzględnie widać tą jakość, a raczej która kiedyś była legendarna.

Będę teraz testował te próbki na wysokie temperatury ale musze coś wymyśleć w jaki sposób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te testy to o kant wiecie czego można rozbić, bo to tylko jeden z wielu parametrów oleju. To, że jest gęstszy w temperaturze niskiej to jest oczywista oczywistość, to że straci lepkość przy wysokiej również - taka natura oleju.

Lepsze byłoby sprawdzenie pompowalności, utrzymania filmu olejowego, współczynnika przejmowania ciepła.... ale kto za takie testy zapłaci i je zrobi :) Wolę więc czytać karty charakterystyk niż wkładać olej do zamrażarki lub gotować go w garnku, bo w takich warunkach się okaże, że rzepakowy wcale nie jest taki tragiczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wieszacie  psy  na serwisowym  castrolu

ja go zmieniłem  na lm 4200  [głownie z powodu ceny]

i szczerze  różnicy żadnej nie czuję

jak podglądaam  temperatury oleju  to też  bez różnicy

na castrolu przy v  150-160 temperatura była  w okolicach 100 stop.

napiszę  coś   niepopularnego tu

ale nie przejmowałbym się  tu sugestiami  sprzedawców.

cała reszta to papka marketingowa

wymieniać  olej co 10-15 tyś  i będzie dobrze

wręcz  jestem pewien  że  przejscie  na lotosa czy orlena z olejem  byłoby  optymalne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jaką różnicę chciałbyś czuć? Ważne, że lepszy olej zawiera bogatszy i skuteczniejszy pakiet "witamin" które spowalniają zużycie silnika i nie zabrudzają go, lepiej działa w niskich i wysokich temperaturach itp. Tego nie czujesz podczas jazdy, a to bardzo ważne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tak, zamiast 1 miliona przejedzie 950 tys. km:) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam w mondeo najechane 300 tyś km na zwykłym fordowskim  oleju i  mierzyles ostatnio  ciśnienie 

Fakt że robię zawsze płukanie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja podjąłem dramatyczną decyzję. Kupiłem Castrol Edge 5w30 LL VW 504/507. Z tego wątku wynika, że bardziej hardcorową rzeczą jest połknięcie tabletki na nadciśnienie tętnicze i popicie kawą. Mnie już to zmęczyło. Będę lał Castrola.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybierając olej ważne aby parametry HTHS oraz TBN były jak najwyższe w danej klasie (nie porównujemy olejów 5W30 z 5W40 itp). Dalej to "popioły", minimalna temperatura płynności oraz aby nie było "eko" czyt. o zmniejszonych oporach. Ale to ma związek z pozostałymi parametrami.

Ja wybieram Motula, ale to tak jakoś z "przyzwyczajenia". Jeśli olej innej marki miałby te paramtery wyższe w tej samej cenie, i był olejem syntetycznym to bym go wybrał. Póki co nie chcę dopłacać 100 PLN do Millersa lub Amsoil czy innego Penritea, bo olej zmieniam i tak co 10.000-12.000 km.

Co istotne, niektóre produkty rodzimych producentów mają zadziwiająco dobre parametry i cena też nie najgorsza. Mercedesowski CDI jeździł na nim kupę czasu i nie było Castrolowych efektów szlamu ;)

8 minut temu, galux20 napisał:

Mam w mondeo najechane 300 tyś km na zwykłym fordowskim  oleju i  mierzyles ostatnio  ciśnienie 

Fakt że robię zawsze płukanie

Akurat oleje Motocraft to dość dobre produkty - Transity dwie wymiany jak serwis przykazał co 50.000 km (tak 5 dych!), a później co 20.000 i przez ponad pół miliona km nic się nie dzieje. Rozrząd padł ale to raczej ze względu na charakter użytkowania, i to że jest jednorzędowy niż to, że olej był słaby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz 2.2 td i?

BO JA MAM  takie dwa

I wszystko ok

 

Tdci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Bartku napisał:

Ja podjąłem dramatyczną decyzję. Kupiłem Castrol Edge 5w30 LL VW 504/507. Z tego wątku wynika, że bardziej hardcorową rzeczą jest połknięcie tabletki na nadciśnienie tętnicze i popicie kawą. Mnie już to zmęczyło. Będę lał Castrola.

Ale nie w cenach serwisowych chyba 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wymaga dużej nonszalancji :D. 800 zeta za wymianę oleju z czego 102 za litr a jest 5,2 więc 530 to sam olej.... Ciekawe ile liczą sobie za filtr bo jakoś nie mam po drodze żeby kupić. Zostaje 270 za robociznę i filtr. Czy jak kupię Filtrona to się doczepią, że gwarancja i inne ich bzdurne teksty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności