Skocz do zawartości
nokian

Łożysko sprzęgła wiskotycznego-wymiana

Rekomendowane odpowiedzi

mam pytanko

czy idzie wymienić to sprzęgiełko wiskotyczne od wiatraka nie rozbierając przodu samochodu ? :padam:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mam pytanko

czy idzie wymienić to sprzęgiełko wiskotyczne od wiatraka nie rozbierając przodu samochodu ? :padam:

tak. alternator na bok ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość taryfa 142

nie ma najmniejszego problemu z wymianą wiska bez demontażu przodu i alternatora,przynajmniej przy silniku 1,6 AHL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość lulacz
czy idzie wymienić to sprzęgiełko wiskotyczne od wiatraka nie rozbierając przodu

Idzie - wymieniałem w swoim AHL bez problemu , nie sądze żeby odległość od chłodnicy w twoim silniku była inna.

pozdrawiam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za pocieszanie ale jak to wygląda ? odkręcamy wiatraka od wiskozy wyjmujemy go i co dalej jak jest wiskoza mocowana do silnika jak tą część zdemontować :padam:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość lulacz
jak jest wiskoza mocowana do silnika jak tą część zdemontować

 

Czy chcesz wymienić samą wiskozę,czy sam wiatrak to i tak najlepiej wykręcić całość (wisko+wiatrak).

Całość odkręcasz jedną srubą na klucz imbus 8mm,tą śróbę wyczujesz pod alternatorem ,przechodzi ona w osi wiatraka ale przykręca go od tyłu.

Ta śruba przechodzi przez środek łożyska piasty do której jest przykręcone wisko wraz z kólkiem pasowym -paska wielorowkowego czterema śrubkami -szustkami.

 

W przypadku braku poręcznego klucza łatwiej wykręcić tą śrube demontujac alternator.

 

powodzenia,pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukałem troszkę na forum, :zalamany: ale nienatknołem sie na coś, co by rozwiązało moje problemy.

Mianowicie zamierzam wymienic pompę wody i łozysko sprzęgła wiskotycznego a właściwie łożysko które znajduje się dokładnie na tej rolce po, której śmiga pasek.

Więc pytam szanownych forumowiczów, czy możliwa jest wymiana tego łożyska bez demontowania obudowy na której zamocowana jest pompa wody, alternator, pompa wspomagania i napinacz? :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekaj zaraz sobie zobaczę jak tam masz dostęp w tym AFN :niepewny:

 

No więc tak, pompę wodną wyjmiesz normalnie (pompa przykręcona jest od czoła na 3 śruby) ale musisz sie do niej dostać od przodu. Trzeba zdemontować napinacz i paski klinowe/wielorowkowe, sprzęgło wiskotyczne jest na rolce koła pasowego ale też dostaniesz się do niego. Możesz niestety mieć problem z podejściem na klucze do odkręcenia wszystkiego.

 

Musisz jednak zdjąć zderzak i odchylić przedni pas do pozycji serwisowej - nie jest to skomplikowane jednak jak się robi pierwszy raz może być problem ze znalezieniem śrub?.

(zderzak od strony zakoli > atrapka przednia - śruby pod nakładką > nakładka zderzaka > wzmocnienie zderzaka > przeni pas) http://home.comcast.net/~hhong4/oettingerinstall.htm

Tu masz rysunki z numerami części - w razie czego.

 

pompawodyafn14ji.th.jpg pompawodyafn29gx.th.jpg pompawodyafn37qz.th.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Marek, kluczy ci u mnie dostatek i jakoś sobie dam radę, chodziło mi tylko o metodę działania. :hurra:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niezłą przeprawe miałem z tym łożyskiem od wisko : :kwasny: , ze 2 godz wyciągałem samo łożysko :znudzony: . Sądziłem,że to będzie łatwiejsze a tu zong :cwaniak: . Ale juz po sprawie, nówka z serwisu za 111 zł( słownie: sto jedenaście złotych) już śmiga. Byłem w paru sklepach i nie było tego a nawet polecili udać się do ASO. Tak też uczyniłem. :hurra:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość TdiAFN

Witam,

Dzisiaj zabralem sie za wymiane lozyska viskozy bo strasznie mi chroboliło.

Odsunalem przod, odkrecilem visko wszystko ok, ale nie moge wyjac lozyska

Nie chcialbym odkrecac obudowy, zreszta slyszalem ze idzie zdemontowac na aucie

TYLKO JAK ?

Ma ktos sprawdzony sposób ?

Gdzie, czym, jak udezyc, przylozyc, podwazyc...

 

Ja nie mam juz koncepcji.

Probowalem podwazac, wybijac i nic...

 

Oczywiscie pierscien zabezpieczajacy wyjelem.

 

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wymieniałem tego łożyska w pasku, ale wiem że np, Ford ma w słoneczku wiskozowym /sprzegle/ łożysko na stałe, nie do wymiany.

Rozumię ze chodzi o wentylator ??

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość TdiAFN

wisko mam wyjęte, lozysko znajduje sie w korpusie aluminiowym w przez ktory przechodzi sruba od wisko...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich czyltalem co nieco po forum ale konkretnej odpowiedi badz wskazowki nieznalazlem od wczoraj zaczelo mi halasowac wisko lub cos w tej okolicy wentylator sie kreci przyczymalem wentylator i odpalilem samochod to tez piszczalo czy padlo lozysko czy wisko co musze kupic jaki koszt (cale wisko czy moze jakies lozysko tylko wystarczy) za wszelkie informacje z gory dziekuje pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi sie jednoznacznie wypowiadac na temat samego wisko , natomiast u mnie chałasowało łożysko sprzęgła wiskotycznego. Pojechałem do ASO, bo tylko tam jest dostępne, koszt to był 110 zł. Z wymianą troche sie nagimnastykujesz, ja wymieniałem sam bez demontażu obudowy tego łożyska. Cały przód w położenie serwisowe inaczej się nie da. Dla ułatwienia zwaliłem też alternator, bo cholernie przeszkadza.

Jeżeli chcesz posłuchac łożyska to możesz zdjąc paser wielorowkowy niezdejmując zderzaka i pokręc ręką za wentylator, jak uwalone na pewno da o sobie znac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie :

jakie macie panowie bicie boczne "śmigła" osadzanego na sprzęgle wiskotycznym (dodam że łopaty śmigła są w nieregularnych odstępach)?

 

... moje śmigło ma bicie boczne rzędu 3-4 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zna ktoś może oznaczenie albo wymiary tego łożyska co siedzi w sprzęgle wiskotycznym?

B5 r.97 1,9TDi AFN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zna ktoś może oznaczenie albo wymiary tego łożyska co siedzi w sprzęgle wiskotycznym?

B5 r.97 1,9TDi AFN

 

łożysko wałek wentylatora 058-115-136-A, na tym co kupiłem jest wytłoczone 'S FAG 800244B VSR GERMANY' płaciłem 120PLN z kosztami wysyłki, w serwisie VW podobno coś koło 110PLN kosztuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odswierzam temat bo chcialem sie upewnic na 100% czy mam racje

 

Jak odpale auto czy kręce ręką wentylatorem to slysze takie zgrzytanie jak by padlo (tarło) lozysko, czy to jest to łożysko sprzęgła wiskozy pod numerem 14 ?? wystarczy je wymienic i dalej spokoj z zgrzytaniem przy kreceniu wentylatora ???

Pozdrawiam

lozysko.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Odswierzam temat bo chcialem sie upewnic na 100% czy mam racje

 

Jak odpale auto czy kręce ręką wentylatorem to slysze takie zgrzytanie jak by padlo (tarło) lozysko, czy to jest to łożysko sprzęgła wiskozy pod numerem 14 ?? wystarczy je wymienic i dalej spokoj z zgrzytaniem przy kreceniu wentylatora ???

Pozdrawiam

 

Tak, to jest łożysko wiatraka wiskozy.;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności