Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Tobol napisał:

nie zamierzam tego zignorować.

Tak z ciekawości jak chcesz to ugryźć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wszyscy użytkownicy to oleją, jest to ciche przyzwolenie na takie praktyki. Im więcej osób zgłosi ten problem tym lepiej. Sam też ze Street View często nie korzystam ale źle się będę czuł, wiedząc, że mi to zabrali. Takie funkcje ma się nie po to żeby z nich korzystać na co dzień tylko żeby było i żeby mieć świadomość, że jak chcę to mogę z tego skorzystać (np. raz w roku). Tak samo jak wiele innych funkcji w aucie jak bardzo dobre przyspieszenie, masaż fotela, różne kolory ambientu, wiele opcji w nawigacji i pełno innych. Z Google Earth akurat korzystam względnie często, nawet częściej niż z wielu wymienionych wcześniej opcji, więc nie jest to trywialny problem (po 3 latach od kupna auta też zamierzam z tego korzystać). Zrozumiałbym brak działania tych funkcji np. po 10 latach albo gdyby nie było już na rynku żadnego dostarczyciela takich usług ale postawa VW jest karygodna.

Zamierzam zgłosić usterkę gwarancyjną, później niezgodność towaru z umową z tytułu rękojmi, następnie napiszę do centrali VW, a jeśli nadal będą się wykręcać to z taką podkładką zrobię im trochę czarnego PRu. "Kupujesz auto za ponad 200 tys. a już po roku VW zabiera niektóre funkcje" - portale typu Wykop uwielbiają takie sprawy i jest też duża grupa hejterów VW, którzy by to chętnie spopularyzowali. Zakładam też, że nie ogranicza się to do samej Polski, więc poszkodowanych jest więcej. Nie ma pewności, że wyjdzie ale nie wymaga to zbyt wiele pracy no i więcej chyba zrobić nie mogę.

  • Like 2
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaglądał ktoś może jak to jest w umowach na car-net? Gwarantują te 3 lata? Jeśli nie, to mogą się dość łatwo wykręcić. Oczywiście zły PR nadal im grozi, ale prawnie będą kryci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Tobol napisał:

Jeśli wszyscy użytkownicy to oleją, jest to ciche przyzwolenie na takie praktyki. Im więcej osób zgłosi ten problem tym lepiej. Sam też ze Street View często nie korzystam ale źle się będę czuł, wiedząc, że mi to zabrali. Takie funkcje ma się nie po to żeby z nich korzystać na co dzień tylko żeby było i żeby mieć świadomość, że jak chcę to mogę z tego skorzystać (np. raz w roku). Tak samo jak wiele innych funkcji w aucie jak bardzo dobre przyspieszenie, masaż fotela, różne kolory ambientu, wiele opcji w nawigacji i pełno innych. Z Google Earth akurat korzystam względnie często, nawet częściej niż z wielu wymienionych wcześniej opcji, więc nie jest to trywialny problem (po 3 latach od kupna auta też zamierzam z tego korzystać). Zrozumiałbym brak działania tych funkcji np. po 10 latach albo gdyby nie było już na rynku żadnego dostarczyciela takich usług ale postawa VW jest karygodna.

Zamierzam zgłosić usterkę gwarancyjną, później niezgodność towaru z umową z tytułu rękojmi, następnie napiszę do centrali VW, a jeśli nadal będą się wykręcać to z taką podkładką zrobię im trochę czarnego PRu. "Kupujesz auto za ponad 200 tys. a już po roku VW zabiera niektóre funkcje" - portale typu Wykop uwielbiają takie sprawy i jest też duża grupa hejterów VW, którzy by to chętnie spopularyzowali. Zakładam też, że nie ogranicza się to do samej Polski, więc poszkodowanych jest więcej. Nie ma pewności, że wyjdzie ale nie wymaga to zbyt wiele pracy no i więcej chyba zrobić nie mogę.

Oczywiście sprawdziłeś warunki umowy na usługę Car-Net i jesteś pewien, co Ci gwarantowali? To przytocz tutaj na forum, inni nie będą musieli szukać jak ich to zaciekawi (w tym mnie).

I tak będziesz musiał te "paragrafy" znaleźć jeśli będziesz zgłaszał, jak to napisałeś "usterkę gwarancyjną", "niezgodność towaru z umową z tytułu rękojmi". Bo chyba nie powołasz się na swoje przekonania, że "powinieneś to mieć" tylko na konkretne zapisy w umowie, prawda?

Wykop pe el strona ze śmiesznymi obrazkami - na pewno się Volkswagen oburzy :) 

Sam korzystam z Car-Net ale szkoda było mi czasu na czytanie warunków na taki serwis, który dali mi za darmo. Ciekawe czy znajdziesz gwarancję tego, co otrzymujesz od VW - czekam z niecierpliwością.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W DE jest tak samo, Street view do końca roku, a Google earth do końca umowy, jeśli dobrze pamiętam, mnie to osobiście obojętne,. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, jedrus napisał:

Oczywiście sprawdziłeś warunki umowy na usługę Car-Net i jesteś pewien, co Ci gwarantowali? To przytocz tutaj na forum, inni nie będą musieli szukać jak ich to zaciekawi (w tym mnie).

Widzę, że kolega jest już dobrze wychowany przez korporacje. W sumie tak jak większość ludzi. Ale to nie jest dla nas dobre.

Żadnych takich warunków nie czytałem i co najważniejsze - nie podpisywałem. A ty czytałeś warunki umowy zakupu pojazdu i czy na pewno jest tam zapisane, że np. przez cały okres używania samochodu będzie mieścił 5 osób? Czy może mogą ci wymontować przy okazji przeglądu i unowocześniania pojazdu wszystkie fotele? Nie podpisywałem żadnego regulaminu zakupu, użytkowania samochodu ani niczego podobnego. Producenci np. telewizorów są mądrzejsi, ponieważ usuwają reklamowane aplikacje z telewizorów dopiero po kilku latach - gdy wygaśnie już ustawowa ochrona konsumenta. Czytałem materiały promocyjne, poszedłem do salonu, rozmawiałem ze sprzedawcą, oglądałem i testowałem samochody. Na tej podstawie wybrałem i kupiłem samochód i to się liczy. Nawet gdyby VW miało jakieś dokumenty na podkładkę to co to kogo obchodzi? Jesteśmy normalnymi ludźmi i jeśli przy zakupie nie zostało to wyraźnie zakomunikowane, że usługa może w każdej chwili zostać wyłączona to mamy wszelkie prawo czuć się oszukani. Jestem pewien, że nawet w sądzie bym coś ugrał - prawdopodobnie obniżenie ceny samochodu - ale dla paru tysięcy nie opłaca się bujać po sądach a tego bujania byłoby dużo i oni to wiedzą, więc sobie na to mogą pozwolić.

Oczywiście, że VW jedną taką akcją się nie przejmie - tak samo jak jeden głos nie ma znaczenia w wyborach.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że kolega lubi dużo krzyczeć ale konkretów nie umie przedstawić. Podaj paragrafy, skoro jesteś taki skory do reklamacji i walczenia o swoje. Podany przez Ciebie przykład jest słaby, liczbę miejsc w samochodzie i inne parametry opisuje homologacja oraz lista wyposażenia. Nikt Ci nie przyszedł i nie wyrwał nawigacji z samochodu, ona nadal tam jest.

Odszczekam to co napisałem jak podasz mi paragrafy z umowy gwarantujące Ci dostęp do tego, co usunęli. W przeciwnym wypadku, racz zamilknąć i się nie ośmieszać.

Z telewizorami też - wiesz, że dzwoni ale nie wiesz gdzie dokładnie. Aplikacje usuwane i dodawane są cały czas i to niekoniecznie przez producentów telewizorów. Rozumiem, że pobiegłbyś do sklepu reklamować telewizor, bo by Netflix stwierdził, że wycofuje wsparcie dla Twojego telewizora? Usług Car-Net ma oddzielne warunki i zasady, akceptowałeś je przy pierwszym uruchomieniu samochodu. Możesz również w menu swojego sprzętu sprawdzić umowę i warunki na jakie się zgadzałeś.

Nie bardzo wiem jak chciałbyś mieć gwarancję obsługi Google Maps / Street View / Earth. Kogo pozywałbyś jeśli Google zamknęłoby usługę Earth? Jeśli chodzi o walczenie o to, co mi się należy to uwierz mi - jestem jednym z pierwszych do akcji. Najpierw jednak sprawdzam, czy z lenistwa nie zgodziłem się korzystać z czegoś "tak jak jest" olewając czytanie umowy - a tak właśnie wyglądało u mnie korzystanie z całego Car-Net - "dalej, dalej, dalej".

Twoje podejście jest bardzo populistyczne, wołaj mnie na korespondencję z Volkswagenem, którą będziesz prowadził. Bo przecież poinformujesz nas o postępach Twojej batalii, prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi miejscami to była hiperbola ale jeśli chcesz na ten temat dyskutować to proszę bardzo. Zaglądałeś do homologacji przed kupnem auta? Jakim cudem skoro ona przychodzi dopiero z autem? A fotele przecież można wymontować i nadal autem jeździć tylko w mniej osób. Car-net jest na liście wyposażenia ale nie jest szczegółowo opisany, podobnie jak np. reflektory LED Top, które widnieją na liście jako LED Top ale nie to jak działają. To nie jest też żadna różnica czy ktoś wyciągnie nawigację czy ją zdalnie zepsuje. Nie jestem osobą, która się wszystkiego czepia. Ba, sam na co dzień pracuję w branży IT i wiem jak ulotne są usługi online ale to co chce zrobić VW to jest kpina. Zrozumiałe choć też nieprzyjemne byłoby np. wyłączenie tego po kilku latach (np. po 2 latach od wycofania modelu ze sprzedaży) albo zastąpienie danymi innego dostawcy.

Jeśli chcesz konkretne paragrafy to możemy się dogadać co do porady prawnej ale ostrzegam, że tanio nie będzie. W ostateczności jak zawsze w takich przypadkach można się powołać na oszustwo lub zasady współżycia społecznego.

Tak jak pisałem wcześniej - przechodzenie przez drogę prawną jest zbyt drogie i przez to nieopłacalne. Nie chodzi mi o opłaty sądowe tylko o czas poświęcony na szukanie paragrafów oraz pisanie pism. W związku z tym nie zamierzam też dalej poświęcać czasu na dywagacje prawne i kontynuować dalej tego wątku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wystarczy ze ktos wytknal ci niekompetencję w podejściu i sie poddajesz. gdybys jednak chcial poszukac podpowiem ci gdzie:

IMG_20171005_161845.thumb.jpg.03714b0f0469d1cb3e555c5050994e56.jpg

wrócimy do dyskusji jak nadrobisz lekture.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 10/4/2017 at 2:58 PM, fatboyx said:

Udało mi się uruchomić Car-Net poprzez wyrejestrowanie i ponowną rejestrację użytkownika. Mam nadzieję, że nie będę tego musiał zbyt często robić.

Niestety w moim Car-Net (DP RM2018, umowa zawarta 28.09.2017) nie ma już śladu po Google Street View i Google Earth :(

Miałem ostatnio to samo (też DP RM2018). Połączenie było, ale usługi Car-Net za diabła nie chciały ruszyć (ikona globusa nieaktywna).

Też musiałem wyrejestrować i zarejestrować od nowa. Trochę to słabe, bo od nowa musiałem na stronie wszystkie ustawienia robić (z celami, RSS itp).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i znowu Car-Net przestał działać. Internet jest, można się nawet bez problemu wyrejestrować i zarejestrować. Wyrejestrowanie i ponowna rejestracja są potwierdzane e-mailem z systemu Car-Net więc z komunikacją z serwerami Car-Net nie ma problemu. Poprzednim razem przerejestrowanie pomogło, teraz niestety nie. Po wybraniu w menu opcji Car-Net wyświetla się praktycznie od razu komunikat "Błąd Car-Net". Próbowałem znowu z trzema różnymi sieciami Wi-Fi i bez zmian.

Jeżeli znacie jakieś lekarstwo na ten problem, lub chociaż jakieś ukryte menu diagnostyczne, które mogłoby pokazać w czym tkwi problem to będę wdzięczny.

W czwartek jadę do ASO i popytam, jeżeli nie zacznie działać do tego czasu to będę zgłaszał na gwarancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 hours ago, fatboyx said:

No i znowu Car-Net przestał działać. Internet jest, można się nawet bez problemu wyrejestrować i zarejestrować. Wyrejestrowanie i ponowna rejestracja są potwierdzane e-mailem z systemu Car-Net więc z komunikacją z serwerami Car-Net nie ma problemu. Poprzednim razem przerejestrowanie pomogło, teraz niestety nie. Po wybraniu w menu opcji Car-Net wyświetla się praktycznie od razu komunikat "Błąd Car-Net". Próbowałem znowu z trzema różnymi sieciami Wi-Fi i bez zmian.

Jeżeli znacie jakieś lekarstwo na ten problem, lub chociaż jakieś ukryte menu diagnostyczne, które mogłoby pokazać w czym tkwi problem to będę wdzięczny.

W czwartek jadę do ASO i popytam, jeżeli nie zacznie działać do tego czasu to będę zgłaszał na gwarancji.

U mnie na razie działa. Przynajmniej dzisiaj rano działało. Jak byś dostał jakieś info z ASO to się podziel :) Bo mam dziwne przeczucie, że u mnie pewnie też lada chwila padnie (skoro się problem powtarza).

Może jakiś update DP potrzebny ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Car-Net zaczął działać jak dzień później spróbowałem ponowanie wyrejestrować i zarejestrować się w Car-Net z poziomu samochodu. Dodam, że żadne ustawienia podczas tej operacji nie zostały usunięte. Moje POI, kanały RSS zostały nieruszone. Dostałem tylko dwa maile - jeden o zresetowaniu systemu do ustawień fabrycznych (co jest oczywiście bzdurą - pewnie to wina beznadziejnego tłumaczenia na Polski) a drugi o poprawnej rejestracji samochodu w Car-Net.

W ramach debuggowania systemu Car-Net postanowiłem sprawdzić czy podsłuchująć komunikację systemu infotaiment z internetem zobaczę coś ciekawego.

Uruchomiłem na komputerze przenośnym wirtualny punkt dostępowy Wi-Fi oraz aplikację Wireshark do skanowania ruchu w sieci. Jak na złość podczas tego testu Car-Net działał prawidłowo więc nie wiem jak wygląda komunikacja (lub jej brak) gdy Car-Net nie działa.

Większość funkcji Car-Net (wyszukiwanie POI, Online POI, RSS, Pogoda itp.) korzysta z jednego połączenia z serwerem Car-Net w Ingolstadt (info o serwerze: https://www.shodan.io/host/143.164.168.9). Zestawiane jest połączenie socket z szyfrowaniem TLSv1.2. Cała komunikacja idzie przez to jedno połączenie a serwery Google czy RSS są odpytywane nie bezpośrednio przez nasz samochód tylko przez serwer Car-Net w Ingolstadt. Sprytne i całkiem bezpieczne. Dzięki temu, podsłuchujący nie ma zupełnie pojęcia z jakich źródeł system faktycznie pobiera dane. Połącznie jest bardzo dobrze szyfrowane, certyfikaty są ważne i wszystko jest skonfigurowane jak należy. Dzięki czemu nie byłem w stanie poznać żadnych szczegółów komunikacji. Nie ma możliwości sprawdzić co dokładnie przesyłane jest między samochodem a serwerem.

Jedyną rzeczą, która komunikuje się z innym serwerm jest moduł zbierający informacje o ruchu drogowym. On z kolei komunikuje się z serwerm TomToma w Holandii: tts-audivw.tomtom.com (info o serwerze: https://www.shodan.io/host/185.5.123.12). Tu z kolei żądania są niezaszyfrowane. Prośby o aktualny stan są wysyłane co ok. 30 sek. Jest to zwykły request HTTP POST. Treści nie udało mi się odczytać (być może zaszyforwana w jakiś niestandardowy sposób - bez użycia SSL lub włączona kompresja GZIP).

Dodatkowo widoczne były pakiety SSDP https://wiki.wireshark.org/SSDP rozgłaszane w sieci lokalnej samochodu. Zapewne wykorzystywane są przez aplikację Volkswagen Media Control, która bardzo sprawnie odnajduje dzięki SSDP urządzenie w sieci i pozwala nim sterować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@fatboyx: a zapytania do tomtoma też są szyfrowane? Bo zrozumiałem, że odpowiedzi są jakoś zaszyfrowane, a co z zapytaniami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, googie napisał:

@fatboyx: a zapytania do tomtoma też są szyfrowane? Bo zrozumiałem, że odpowiedzi są jakoś zaszyfrowane, a co z zapytaniami?

Request (zapytanie) HTTP POST do TomTom wygląda tak: /perseusClusterA/GetMessagesA2/29f7ZZZZZZZZ1343e0cXXXXXXXXX588b2?tid=1 HTTP/1.1  (application/octet-stream)

Ma jakąś treść w body, ale była ona nieczytelna. Nagłówki nie mówiły nic o sposobie szyfrowania więc domyślam się, że jest to jakieś szyfrowanie lub zaciemnianie algorytmem własnym znanym tylko TomTom.
octet-stream sugeruje z kolei, że to jakieś dane binarne, może po prostu spakowane?

Response (odpowiedź) ma również w ten sam sposób zaszyfrowaną/nieczytelną treść.

W przypadku Car-Netu jestem pewien, że jest TLSv1.2 i ztego powodu odczytanie treści przez podsłuchanie jest niemożliwe. W przypadku TomTom takiej pewności nie mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 3.10.2017 o 21:27, fatboyx napisał:

Mam problem z dostępem do internetu z DP RM2018 (bez karty SIM w schowku, telefon Comfort). Bez problemu łączy się przez Wi-Fi zarówno z hotspotem osobistym w iPhone jak i z routerem mobilnym Huawei. W obydwu urządzeniach widać, że DP jest połączone i dostało poprawnie adres IP. Niestety w DP ikonka kuli ziemskiej jest nieaktywna i Car-Net nie działa.

Co ciekawe, przez pierwsze 3 dni, wszystko działało idealnie, po połączeniu z Wi-Fi, ikonka kuli ziemskiej stawała się aktywna z małym dopiskiem "WLAN". Wtedy działał Car-Net a na mapie były widoczne utrudnienia drogowe.

U mnie zaczyna działać (po chwili) kiedy wyłączę i włączę hotspot w iphone. Trochę to upierdliwe >:(

(edit - nie tylko u mnie

https://speakev.com/threads/car-net-wlan-iphone-data-use.73449/

Update - when iphone 7 / ios11 is activated for wifi it knocks out the discoverable hotspot status preventing a seamless connection to the car (or indeed an ipad or laptop!). This means you have to activate the hotspot again every time you enter the car (or ipad/laptop) and deactivate when you want the phone to connect to wifi networks when away from the car to avoid 4G data usage. What a pain!!)

Próbowałem na transmisji danych mobilnych dla aplikacji VW zarówno "potwierdź" jak i "zezwól". Bez różnicy - działa tylko, kiedy wyłączę i włączę hotspot w iphone.

Nie sprawdzałem jak działa z kablem - powyższe dotyczy BT

Edytowane przez jocek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

Czy możecie podać mobilne routery, które działają z DM MR2018 i które mieliście możliwość testować? 

Mam podobny problem jak jocek - hotspot w iphone muszę resetować za każdym razem, gdy wsiadam do auta, trochę to przeszkadza... 

Z góry dzięki za pomoc,

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, sieniol napisał:

Czy możecie podać mobilne routery, które działają z DM MR2018 i które mieliście możliwość testować? 

W zasadzie to będzie działać każdy - bo taka ich rola. M-Life ml0655 działa na 100%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem Huawei E8372h. Podłączyłem do gniazda 12V w bagażniku, użyłem przedłużki USB z kątową wtyczką a modem schowałem pod plastikiem (jest tam dużo miejsca i w dość dziwny sposób plastik odstaje od tapicerki bagażnika). Huawei E8372h wybrałem bo był dość gremialnie polecany na niemieckich forach internetowych.

Edytowane przez fatboyx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności