Skocz do zawartości
pietrek_g

Auto dla taty - poszukiwania

Rekomendowane odpowiedzi

Powoli mój tata przymierza się do zmiany auta. Szukamy jakiejś ciekawej propozycji gdyż dalsze naprawy obecnego auta nie mają już większego sensu. Wymagania: elektryka szyb (przynajmniej z przodu) i lusterek (najlepiej z podgrzewaniem), nie za duże (segment b). Roczniki w granicach 2007/2008 i w miarę proste konstrukcyjnie (tata lubi sam pogrzebać przy aucie jak juz się coś psuje/ zużywa). I najważniejsze czyli budżet: w granicach +/- 10 tys.pln. Myślałem nad Skoda Fabią I w wersji kombi (wpisuje się w założenia niemal idealnie) z motorem 1,4 16v albo 1,4 TDI 75/80 KM (wersje 70KM odrzucam ze względu na słabą dynamikę jak na diesla - tylko 150Nm). Szukam jeszcze jakiejś alternatywy dla tegoż auta. I nie mogę znaleźć. Może coś podpowiecie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpowiem jedno: na początek wyklucz z poszukiwań wszystkie diesle.

Ze względu na koszt utrzymania i skomplikowanie usterek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie 1,4 TDI nie jest aż tak skomplikowane. Pompowtrysk + turbo. Nawet chyba dwumasy nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ma tylko 3 cylindry. Te silniki są znane jako mało trwałe i mają jednak mało wspólnego w tym względzie z silnikami 1.9

Na co dzień, od ośmiu lat użytkuję auto benzynowe i nie pamiętam kiedy ostatnim razem przydarzyła się jakaś awaria. Skrajnie inne doświadczenia mam z dieslem... Tylko tyle że na co dzień mniej pali, jak jest sprawny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ojcu "niepełnosprawność" w postaci braku 1 cylindra nie przeszkadza. Poza tym znajomy u mnie w pracy ma Roomster'a 1,4 TDI z przebiegiem ponad 220 tys.km i nie narzeka na awaryjność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr, sprawa jest stosunkowo prosta ponieważ ojciec ma dość sprecyzowane kryteria. Wrzuć w dowolną wyszukiwarkę samochodową i odpowiedź masz niemal na tacy. Później jedynie zrobić "ranking" awaryjności, kosztów eksploatacji i parę innych. Co do Fabii to przyznam, że dość trafiony wybór. Serwisów ci u nas dostatek, a nawet każdy z brzegu mechanik to naprawi(jeżeli ojciec sam nie da rady), koszt utrzymania(naprawy i eksploatacja) raczej rozsądny. Innym typem może być Grande Punto- znajomy(1.3JTD) tyra nim i nie zamieni na żadne inne auto, a i u mnie jako firmowe lata i też dobrze sobie radzi(jakaś benzynka ale nie wiem jaka). Również linia nadwozia całkiem przyjemna i w miarę nowoczesna. Innym moim typem jest Fokus(ewentualnie Fiesta)-tu również znajomy(chyba 1.8 benzyna) ujeżdżał(przekazał córce-świeży kierowca- do dalszego tyrania) 7 lat i jedynie wymieniał filtry i oleje, a ja osobiście ujeżdżałem Mondeo MK3 i też niczego sobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bogdan, dzięki za podpowiedź. Co do Fiata mam mieszane uczucia. Kiedyś miałem Punto I i od tamtej pory przekląłem tą markę. Aczkolwiek rozważe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
z motorem 1,4 16v

 

Tylko nie 1.4 16V z grupy VW, bo te silniki to porażka. Problemem w nich są padające cewki zapłonowe, ogólne problemy z elektroniką silnika, zamarzająca odma w zimie powodująca rozszczelnienie silnika i ,,masowy" wyciek oleju, do tego dochodzi spaprany konstrukcyjnie aluminiowy blok silnika który potrafi się odkształcić w rejonie panewek wału korbowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Myślałem nad Skoda Fabią I w wersji kombi (wpisuje się w założenia niemal idealnie) z motorem 1,4 16v

 

Tak, jak wladek1181wyżej odradzam silnik VW 1.4 16v. Miałem Golfa 4 z tym silnikiem, oznaczenie motoru AXP. 2 razy wymieniana cewka zapłonowa (tani zamiennik działał, ale palił się check), obydwie sondy lambda na produkty Bosha'a (400 + 600 zł), bo na tańszych "check" na zegarach. Odma też oczywiście zamarzła (zima 2012) i rozkraczyłem się na drodze z silnikiem zażyganym olejem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie wybór padł Opel Meriva 1,4 Twinport vs. Fiat Idea 1,4 16v. Raczej będę poszukiwał w tym segmencie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość KropaT
Podpowiem jedno: na początek wyklucz z poszukiwań wszystkie diesle.

Ze względu na koszt utrzymania i skomplikowanie usterek.

 

Zgadzam się. Ja bym dodał coś małego . . . najlepiej silnik 1.0, 1.2 i właśnie w benzynie. Mój ojciec jeździ Toyotą Yaris, właśnie z silnikiem 1.0. Jest zadowolony bo to typowe miejskie autko, którym się można sprawnie poruszać. Łatwo się nim parkuje i co najważniejsze, bardzo mało pali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ale autko już dawno kupione. Wybór padł na Renault Scenic II 1,6 16v 113KM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepszy byłby passat;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tata nie chciał passata. Za duży. Poza tym liczył się rocznik auta. A za 15k nie kupisz b6 2006. Nie jest źle. Narazie francuz nie sprawia żadnych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mogłeś kupić Passata. No co za niefart.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

riccardoa, :brawo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności