Skocz do zawartości
zima18

[Instrukcja] Montaż tylnej rolety elektrycznej

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

W związku, że na forum nie ma jeszcze takiej instrukcji, a trochę osób interesowało się dołożeniem roletki, więc zamieszczam manual. W Internecie można znaleźć odrobinę informacji na ten temat, ale są to wiadomości pobieżne, nie ma nigdzie opisanego dokładnie, jakie części są potrzebne do montażu. W moim przypadku, popytałem ludzi na forum, którzy montowali roletę, zostałem trochę oświecony, a dalszą część wiedzy zdobyłem poprzez kompletowanie elementów i układanie wszystkiego w jedną całość.

 

Elementy potrzebne do montażu rolety:

3C5 863 412 C 3N6 - półka tylna cz. 1 bez rolety

3c5 863 413 AN lub 3C5 861 325 D- półka tylna cz.2 z roletą

3C5 867 241 L - poszycie słupka C str. lewa

3C5 867 242 L - poszycie słupka C str. prawa

3C5 864 305 D Y20 - prowadnica rolety słupka C str. lewa

3C5 864 306 D Y20 - prowadnica rolety słupka C str. prawa

3C5 863 657 D Y20 - przesłonka dla prowadnicy słupka C str. lewa

3C5 863 658 D Y20 - przesłonka dla prowadnicy słupka C str. prawa

3C0 959 563 A - włącznik rolety

4D0 971 636 B - wtyczka do włącznika rolety

000 979 009 E - piny do wtyczki włącznika rolety x2

1J0 971 974 - wtyczka do rolety

000 979 133 E - piny do wtyczki rolety x2

N90833801 - nakrętka rozprężna x6

N10354602 - śruba x4

N90879401 - śruba x2

000 979 135 - pin do obsadzenia gniazda bezpieczników x1.

 

Jeżeli chodzi o włącznik to radzę kupować w ASO, gdyż ceny na alledrogo są zbliżone do tych z serwisu. Wtyczka i piny do wtyczki również ASO. Poszycia słupków dostałem u gościa w komplecie, wszystkie 6 elementów potrzebne do montażu. Roletę to również proponuję szukać wraz z drugą częścią półki, żeby zaoszczędzić na wysyłkach.

Jeżeli już mamy skompletowane części, to zaczynamy od montażu włącznika. Musimy ściągnąć tunel środkowy.

Jest z tym trochę roboty, ale mi poszło w miarę sprawnie. Robiłem to sam, chociaż pomoc drugiej osoby jest mile widziana, szczególnie przy wyciąganiu całego tunelu.

Schemat elektryczny rolety

zx871_elsa.png

Poniżej schemat połączenia przycisku rolety z przyciskiem ESP i pociągniętym przewodem z puszki bezpieczników. Z przycisku ESP bierzemy tylko podświetlenie, a zasilanie do przycisku ciągniemy z 26 bezpiecznika od strony kierowcy.

un859_schemat.jpg

W gnieździe bezpieczników jedną stronę tego gniazda (zasilającą) mamy obsadzoną, więc należy dołożyć tylko pin do wyprowadzenia zasilania na przycisk. Przewód przeciągamy pod kolumną kierowniczą. Poniżej zdjęcie skrzynki, odkręcamy 2 śrubki zaznaczone na czerwono, od tyłu podważamy 3 zatrzaski, aby zdjąć pokrywę.

nb742_bezpieczniki-1.jpg

Naszym oczom ukaże się różowe zabezpieczenie pinów, które należy przesunąć w dół, aby móc obsadzić gniazdo 26 pinem 000 979 135 .

Jeżeli mamy obsadzone gniazdo bezpieczników to przewód ciągniemy do włącznika rolety do pinu nr 4.

Od tego przewodu, który doprowadziliśmy do włącznika rolety do pinu 4, wlutowujemy się przewodem i ciągniemy ten przewód na tyły do rolety. Będzie to przewód doprowadzający zasilanie do rolety na stałe po włączeniu zapłonu.

yt482_vw.jpg

Ze wtyczki rolety z pinu nr 5 ciągniemy przewód również na tył do rolety, który będzie dawał nam impuls do sterownika rolety po przyciśnięciu włącznika do wysuwu/wsuwu rolety.

Czyli reasumując, musimy pociągnąć dwa przewody na tył do rolety.

rj520_vw2.jpg

Przewody poprowadziłem wzdłuż tunelu środkowego, pod tylną kanapę i tylnym boczkiem w górę.

Kanapę wyjmujemy poprzez uniesienie przedniej części w górę i napchanie siedziska w stronę oparcia. Zaznaczone żółtymi strzałkami.

qk931_vw3.jpg

Uchwyt siedziska. Czerwone kółko to jest uchwyt siedziska, należy go pchnąć w kierunku oparcia, ażeby wyskoczył z mocowania.

sg756_vw4.jpg

Następnie odkręcamy śrubę mocującą boczek i ściągamy go ciągnąć w górę. Musimy zdjąć obydwa boczki (lewa i prawa strona), gdyż będzie to niezbędne do wyjęcia starej półki.

qx684_vw5.jpg

Po zdjęciu boczka, wyciągamy ten biały klips, który uwolni nam półkę.

xo750_vw6.jpg

Poszycia słupków zdejmujemy poprzez wyjęcie zaślepek AIRBAG, proponuję podważać je od dołu, gdyż mają krótsze zatrzaski od dół, odkręcamy torxa i ściągamy poszycie.

ly192_vw7.jpg

Ten jeden metalowy uchwyt wyrzucamy, gdyż nie będzie nam potrzebny.

gx47_vw8.jpg

Następnie w kwadratowy otwór montujemy nakrętkę rozprężną N90833801. Posłuży nam to do przykręcenia prowadnicy rolety.

by100_vw9.jpg

Musimy również naciąć podsufitkę, gdyż inaczej nie wejdzie nam prowadnica.

lb228_vw10.jpg

Jeżeli mamy wyciągnięte białe klipsy trzymające starą półkę, to możemy ją rwać do góry. Trzyma się tylko na metalowych zatrzaskach.

bp947_vw-11.jpg

Po wymontowaniu półki, pociągnięciu dwóch przewód do słupka z lewej strony, dokładamy teraz jeszcze 3 przewód masowy, który przykręcamy do zaznaczonego miejsca.

ww579_vw13.jpg

 

Kostkę rolety obsadzamy następująco pinami 000 979 009 E:

1 pin - zasilanie na stałe po zapłonie z bezpiecznika 26

2 pin - masa

3 pin - sterowanie z przycisku (5 pin z włącznika rolety)

 

W miejsca zaznaczone na zdjęciu wkładamy nakrętki rozprężne N90833801

ym785_vw17.jpg

Jeżeli instalację mamy gotową, półkę starą wyjętą, możemy montować nową roletę. W tym celu należy podpiąć wtyczkę rolety i delikatnie ją wsuwać pod szybę, roleta ma jeszcze takie dwa ślizgi od spodu, które powinny zapiąć się w karoserii. Przykręcamy roletę śrubami N10354602

pf191_vw18.jpg

Po zamontowaniu rolety, montujemy prowadnice, które powinny się wpasować w roletę i wejść w metalowe zatrzaski. Przykręcamy prowadnice do wcześniej osadzonej nakrętki rozprężnej śrubą N90879401.

td665_vw19.jpg

Możemy założyć osłonę prowadnicy i sprawdzić czy roleta działa.

nd755_vw20.jpg

io844_vw21.jpg

Jeżeli wszystko śmiga jak należy, dokładamy drugą część półki, zakładamy poszycia słupków, przykręcamy je, zaślepki wkładamy na swoje miejsce i cieszymy się nowym bajerem.

dg477_vw22.jpg

 

Jeżeli komuś trafi się roleta z połamanymi uchwytami do rolety na drutach prowadzących to sam plastik mocujący roletę można dokupić w ASO. Występuje pod numerem:

kz730_vw15.jpg

Oryginalnie jest to zgrzewane na gorąco. Poradziłem sobie z tym tak, że nawierciłem nowy uchwyt.

el659_vw16.jpg

Z drutu prowadzącego wyskrobałem stary uchwyt, obciąłem sprężynę, która owija linkę i włożyłem nowy uchwyt na linkę, zalałem klejem. Taśmą zaznaczyłem położenie starego uchwytu, aby wiedzieć na jakiej długości obsadzić nowy.

od4_vw14.jpg

Na linkę zakładamy nowy uchwyt.

wz686_vw23.jpg

 

Film z działania rolety

 

Koszta zamontowania rolety około 600 zł.

Podziękowania dla dszyszko za schemat i Bart-S za informację.

Pzdr.

Edytowane przez zima18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności