Skocz do zawartości
wojas

Instalacja świateł ostrzegawczych w drzwiach B6

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dopiero co przebrnąłem przez taką instalację, dlatego postanowiłem popełnić taką instrukcję z uwagi na to, że takiej tu nie znalazłem.

 

Operacja nie jest zbyt skomplikowana, wymaga średnich zdolności technicznych(typu zlutowanie dwóch kabli) oraz dostępu do kabelka z VCDS.

 

Przydadzą nam się klucze Torx 20 oraz 30, lutownica, opaski termokurczliwe, taśm parciana, zestaw przyrządów do podważania tapicerki.

 

KROK 1: Zakupy

Potrzebujemy:

 

4 szt lampka ostrzegawcza: 1K0947411 A

4 szt wtyk, zwany przez ASO obudową: 1J0971972 (opcjonalnie 1H0972702A)

4 szt przewód: 000979019 E (do wtyku)

4 szt przewód: 000979009 E (do sterownika drzwi)

opcjonalnie: kilka zatrzasków do tapicerki 6Q0868243

 

Poniżej orientacyjne ceny z ASO:

ceny.JPG

 

Oczywiście można niezbędne części, a przynajmniej same lampki zakupić znacznie taniej np. na portalach aukcyjnych. Co ciekawe w ASO Skody przewody o tych samych numerach da się kupić o prawie połowę taniej, lampki kosztują już tyle samo (sprawdzane w Bohemia Motors w Warszawie).

 

KROK 2: Przygotowanie przewodów

Na spokojnie, jeszcze w domu bierzemy 4 szt. przewodów 000979019 E oraz 4 szt. przewodów 000979009 E. Tniemy wszystkie równo na pół, a następnie lutujemy połówki pierwszych z drugimi. Zabezpieczamy połączenia koszulkami termokurczliwymi. Końcówki 000979019 E wciskamy do wtyku 1J0971972, a następnie całość owijamy parcianą taśmą izolacyjną. W ten sposób mamy przygotowane 4 wiązki do podłączenia lampek.

 

kable1.jpg

lampki1.jpg

 

KROK 3: Instalacja w przednich drzwiach

Na początek trzeba ściągnąć tapicerkę. Należy odkręcić dwie śruby Torx20 na dole

dp7.jpg

 

Następnie śruby Torx30 znajdujące się pod plastikami: 3szt. dla drzwi kierowcy i 2szt dla drzwi pasażera.

Dysponuje niestety jedynie zdjęciem drzwi pasażera. W drzwiach kierowcy należy podważyć do góry cały plastikowy panel na którym znajdują się przyciski zamykania szyb itp. Proponuje podważać go od tyłu. Na Youtube można znaleźć dużo filmików przedstawiających tą operację krok po kroku, np. ten:

 

Foto dla drzwi pasażera:

dp9.jpg

dp8.jpg

 

Następnie należy podważyć drzwi rozczepiając 6 zatrzasków:

dt7.jpg

 

Gdy zatrzaski już nie trzymają należy tapicerkę drzwi unieść lekko do góry i ją wyczepić. Teraz tapicerka trzyma się jeszcze na przewodach idących do sterownika oraz cięgnie od klamki wewnętrznej. Należy je odczepić aby uwolnić tapicerkę. Uważajcie aby nie uszkodzić przewodów, są dosyć krótkie! Aby odczepić przewody ze sterownika należy podnieść różowe zabezpieczenie. W ten sposób mamy zdemontowaną tapicerkę i możemy zająć się instalacją.

 

Z szarej obudowy musimy wydostać białą wtyczkę. W tym celu musimy przeciąć opaskę trzymająca przewody oraz podważyć z dwóch stron małe zatrzaski:

dp6.jpg

dp5.jpg

 

Do białej wtyczki wczepiamy nasze przygotowane wcześniej przewody:

dp2.jpg

Do pinu nr 18 wczepiamy nasz +, a do pinu 19 wczepiamy (-)

Następnie wkładamy wtyczkę w szarą obudowę i zaciągamy na jej końcu opaskę samozaciskową.

dp1.jpg

Podmieniamy w tapicerce odblaski na lampki 1K0947411 A

porownanie.jpg

 

Składamy drzwi w odwrotnej kolejności i mamy gotową instalację przednich drzwi.

 

KROK 4: Instalacja w tylnych drzwiach

Demontaż tapicerek odbywa się analogicznie jak w przypadku drzwi przednich. Z tą różnicą, że na dole odkręcamy tylko jedną śrubkę Torx20.

dt8.jpg

dt9.jpg

 

Następnie również odczepiamy 6 zatrzasków i wysuwamy drzwi do góry. Tapicerka trzyma się na cięgnie od klamki wewnętrznej oraz na kostce od przycisku opuszczania szyb oraz kostce do głośnika wysokotonowego - odpinamy je aby zdemontować tapicerkę.

Bardziej szczegółowy opis demontażu tapicerki tylnych drzwi znajdziecie w opisie kolegi teddybar: http://forum.vw-passat.pl/threads/97620-Wymiana-cięgna-Bowdena-wyjęcie-szyby-tapicerki-oraz-zamka-lewych-tylnych-drzwi

 

Wypinamy kostkę ze sterownika, w tym celu należy najpierw wyciągnąć czerwone zabezpieczenie:

dt5.jpg

 

Następnie musimy wyciągnąć wtyczkę z obudowy - w tym celu podważamy jeden zatrzask:

dt4.jpg

dt3.jpg

 

Wczepiamy przygotowane wcześniej przewody do pinów 6 (+) oraz 18 (-). Wtyczkę składamy i wpinamy do sterownika.

dt2.jpg

 

Drzwi składamy w odwrotnej kolejności.

 

KILKA PRAKTYCZNYCH UWAGA: Przy składaniu drzwi trzeba uważać na zatrzaski, które lubią zostawać w drzwiach. Aby je wyciągnąć warto użyć do tego dedykowanych narzędzi aby niczego nie uszkodzić. Warto się też zaopatrzyć w specjalne urządzenia do podważania tapicerek, dzięki którym niczego nie porysujemy. Warto też mieć kilka zapasowych zatrzasków na wypadek ich uszkodzenia - kosztują niecałe 2zł za szt.

 

klip2.jpg

klip1.jpg

 

KROK 5: Kodowanie

Korzystając z programu VCDS musimy zaprogramować wszystkie sterowniki drzwi.

 

A. Drzwi kierowcy.

Wybieramy adres 42, Kodowanie, korzystamy z pomocnika długiego kodowania, Bajt 2, zaznaczamy Bit 6 (Door Exit/Warning Light installed), klikajmy wykonaj i gotowe.

 

B. Drzwi pasażera.

Analogicznie jak w przypadku drzwi kierowcy z tą różnicą, że wybieramy adres 52

 

C. Drzwi tylne lewe.

Nie mogłem połączyć się ze sterownikami drzwi tylnych 62 i 72, jak się chwilę później zorientowałem do kodowania tylnych sterowników wchodzimy przez sterowniki przednie czyli 42 i 52.

 

Wybieramy adres 42, Kodowanie, Kiedy otworzy się okienko kodowania, wybieramy z przesuwanej listy sterownik drzwi tylnych, następnie klikamy na przycisk pomocnika długiego kodowania, Bajt 2, zaznaczamy Bit 6 (Door Exit/Warning Light installed), klikajmy wykonaj i gotowe.

 

D. Drzwi tylne prawe.

Analogicznie jak w punkcie C, z tym że wchodzimy przez przedni prawy sterownik 52.

 

W przypadku drzwi tylnych dodatkowo odblokowałem je w module komforty.

W tym celu wybieramy adres 46, kodowanie, pomocnik długiego kodowania, bajt17, bit0(Rear Door Warning Lights installed), klikajmy wykonaj i gotowe.

 

Pozostaje nam cieszyć się nowymi lampkami:

g1.jpg

 

Jeśli instrukcja jest OK to proszę o przeniesienie do działu Warsztat.

Edytowane przez wojas
uzupełnienie foto
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba jeszcze dopisać, od którego roku produkcji passata b6 jest ta instrukcja? Z tego co pamiętam,piny zmieniały się z rocznikami aut a 2005/2006 (nie wiem jak początek 2007) tylne drzwi tak nie podłączy - większa ,,kabelkologia'' ;)

 

 

Oczywiście przenosimy do działu warsztat - dobra robota.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, nie wiem od którego rocznika będzie ta instrukcja obowiązywać... Mój B6 jest z końcówki produkcji (pod koniec września 2010 wyjechał z fabryki).

 

Domyślam się, że w przypadku starszych aut instalacja tylnych drzwi będzie wyglądać jak tu:

http://modyfikacje-vw.blogspot.com/2011/10/swiata-ostrzegawcze-drzwi-ty.html

Raczej więcej "kabelkologii" nie ma, stosuje się tylko jeden typ kabli, nie trzeba nawet ich lutować, w inne piny wtyczki się je wpina i inaczej się koduje sterowniki.

 

Natomiast problemy z tyłem się pojawiają w przypadku aut z korbkami czyli bez elektryki - tutaj to już pewnie grubszy temat bo nie ma modułów, do których można by się podłączyć

Edytowane przez wojas
literówki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten opis jest dla sterowników 3 generacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Domyślam się, że w przypadku starszych aut instalacja tylnych drzwi będzie wyglądać jak tu

 

W starszych b6 z elektryką są moduły, natomiast brak instalacji w drzwiach - trafia się różnie,tylko dodatkowe kable ze słupków drzwi lub wymiana wiązki drzwi a w ,,najmniej udanych'' kable do pociągnięcia z modułu komfortu za schowkiem pasażera. :wmorde

Instrukcja jest,więc w miarę wolnego czasu dopiszemy aktual ;)

 

 

Ten opis jest dla sterowników 3 generacji.

 

Ty Masz Marek chyba drugiej? czekamy na uzupełnienie tematu :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ty Masz Marek chyba drugiej?
Chyba drugiej, a na pewno trzeciej :DD. Tyle że z seata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny manual.

Dodam tylko że całość można zrobić lekko taniej kupując w aso zamiast całych kabli tylko piny, a oddzielnie w elektrycznym kabel.

019 -> N10335706

009 -> N90764701

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości ile w ASO kosztują same piny?

Można również kupić same konektory np. na allegro. Przykładowe aukcje:

http://allegro.pl/konektor-pin-zenski-czujnik-f150-vw1-5-kostek-tyco-i4530671178.html

http://allegro.pl/konektor-pin-zenski-f063-vw-audi-000-979-009-e-i4491246966.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

06- 1,33zł

01- 0,64zł

Bez rabatu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie grosze... Kurczę już żałuję, że kupowałem całe kable :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj tam, mam wrazenie ze malo osob wie o tym ze mozna same piny kupic. Większość instrukcji w necie opiera się właśnie na kablach serwisowych. Dla netowych szperaczy: komplet wiazki, lampki do drzwi i do oswietlenia nog na ori czesciach VW ChRL, ba i nawet z cłem ;) wyszły mnie z rok temu 350zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sorry. Zapomnialem dodac znaku zapytania na koncu. To bylo pytanie,

 

spoko,posty w koszu ;)

 

W 2006r liczy się nawet miesiąc produkcji auta (sterowniki drzwi - 1 czy 2-ej generacji) ten tutorial jest do 3-ej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Oj tam, mam wrazenie ze malo osob wie o tym ze mozna same piny kupic. Większość instrukcji w necie opiera się właśnie na kablach serwisowych.

 

Ja w sumie wiedziałem, że piny da się kupić osobno (choć nie domyśliłem się, że też w ASO). Na etapie zamawiania gratów uznałem jednak, że sam tak porządnie nie zarobię ich na przewodach. Wcześniej przy instalacji autohold'a i oświetlenia nóg też zresztą bazowałem na całych kablach. Ostatecznie jednak, w przypadku tak prostych instalacji jak te lampki myślę, że można spokojnie zaoszczędzić i korzystać z samych konektorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku pinów, zaoszczędzone pieniążki warto zainwestować w zaciskarkę do pinów. Ja tak zrobiłem i teraz kupuję same piny i sam zaciskam. Oszczędność naprawdę spora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest jasne, że jeśli stosujemy same piny to tylko z zaciskarką - innej opcji typu zaciskanie kombinerkami też nikomu nie radzę. Ja mam porządną zaciskarkę ale i tak skusiły mnie fabryczne przewody dostępne od ręki w ASO. :) Czy było warto? Nie sądzę, następne zabawy na pewno z wykorzystaniem samych konektorów :)

 

Faktycznie ciekawą alternatywą dla lampek z ASO lub używek z allegro są chińskie lampki już z przewodami podrzucone dziś przez kolegów:

http://www.aliexpress.com/item/VW-OEM-Original-Door-Warning-Light-For-VW-Golf-6-GTI-Scirocco-Magotan-B6-Tiguan-Passat/1709786014.html

 

Ma ktoś już to u siebie? Są jakieś różnice względem europejskiej wersji?

Ile czasu trzeba czekać na gadżety z tego serwisu?

Ceny od 20$ + pewnie cło w PL

Edytowane przez wojas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej,

ja mam te lampki kupione własnie na aliexpress. Świecą niemalże identycznie jak oryginały. Paczka szła ok 2 tygodnie. Żadnego cła. Cło mogą ci wsadzić za zakupy powyżej 100$. Zresztą już sporo rzeczy kupowałem w USA przez neta i nigdy nic nie było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

W jaki sposób można sprawdzić jakiej generacji mam sterownik (nie ściągając boczków z drzwi)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam,

W jaki sposób można sprawdzić jakiej generacji mam sterownik (nie ściągając boczków z drzwi)?

 

zapytać, 3 gen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Jeszcze tylko pytanie pomocnicze - jakie są szanse że mam u siebie "przygotowaną instalację" pod w/w oświetlenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jakie są szanse że mam u siebie "przygotowaną instalację" pod w/w oświetlenie?
zerowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności