Jump to content
Guest zetes

antena radia,słaby zasięg,co zrobić?

Recommended Posts

to moze opisze wszystko od poczatku.

auto zakupione w styczniu tego roku z wloch, wczesniejszy wlasciciel zalozyl separator, radio odbieralo wszystko elegancko, ale nie bylo uszczelki pod podstawa anteny i przeciety byl lekko przewod antenowy w niej, dlatego tez postanowilem kupic nowa antene z tej aukcji: https://allegro.pl/oferta/antena-vw-passat-b5-golf-4-skoda-fabia-octavia-rak-7162569762

zalozylem, podlaczylem i antena nic nie odbierala, manualnie wyszukiwala stacje, automatycznie zadnej. sprawdzilem czy nie ma zwarcia pomiedzy zyla srodkowa i masa i bylo przejscie, czyli w nowej antenie jest zwarcie. rozkrecilem ja i w srodku bylo widac, ze przewod goracy dotyka masy. otworzylem separator i bylo czuc, ze sie spalil, nie wyciagalem plytki z separatora, bo siedzi mocno i nie da sie jej wyciagnac.

kupilem nowy separator, ale postanowilem nie zakladac tej nowej anteny, a wykorzystac z niej przewod antenowy i uszczelke. przylutowalem przewody (ekran, zyla srodkowa) do starej anteny, zwarcia nie ma zadnego pomiedzy przewodami (jest 350ohm), ale separator nie daje napiecia na wzmacniacz anteny. otworzylem go (separator) wlasnie przed chwila i chyba sie spalil, bo czuc ostro. czyli podsumowujac, na przewodzie antenowym, ktory wychodzi z separatora ma byc +12V? co tam sie moglo uszkodzic? tam jest tylko kondensator i cewka?

kupilem kolejny separator, zobaczymy czy pomoze. po podlaczeniu go, na wyjsciu do przewodu antenowego (srodkowa zyla), ma byc +12V?

Edited by moretti

Godzinę temu, moretti napisał:

co tam sie moglo uszkodzic? tam jest tylko kondensator i cewka?

Taka cewka z cienkim drucikiem niewiele może wytrzymać. 

Na czas testów, podłącz sobie w szereg z zasilaniem separatora, małą żarówkę 12V/3W, to powinno zabezpieczyć kolejny separator przed spaleniem. 

Godzinę temu, moretti napisał:

ma byc +12V?

Tak 

• Like 1

dzieki wielkie

jeszcze jedno pytanie. co sie stanie jak podlacze antene pasywna (bez wzmacniacza) razem z separatorem? separator ulegnie uszkodzeniu czy antena?

Edited by moretti

Stawiam na separator bo takie anteny mają zwykle uziemiony bat poprzez cewkę z grubszego druta niż cewka w separatorze. 

Jest jeszcze opcja, że nic się nie stanie bo bat anteny wisi w powietrzu, ale to trochę mało prawdopodobne z uwagi na konieczność zabezpieczenia przed skutkami elektrostatyki. 

• Like 1

W dniu 17.06.2015 o 15:02, Supernorby napisał:

Problem rozwiązałem. Sprzedałem RCD 510 Delphi przeznaczone na rynek chiński i zakupiłem RCD 510 Blaupunkt. Straciłem kilkadziesiąt złotych i dołożyłem z 450 ale jestem zadowolony. Wszystko gra jak trzeba 🙂

a jak wejsc w te menu serwisowe anten o ktorych pisales?