Skocz do zawartości
Gość zetes

antena radia,słaby zasięg,co zrobić?

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi o połączenie pomiędzy anteną a dachem za pomocą nakrętki - czasami zdarza się że wejdzie tam korozja i powoduje to problem z prawidłowym zasilaniem wzmacniacza w stopce anteny.

 

Sprawdzić to można raczej "ocznie" oglądając połączenie dachu i nakrętki. Twój przypadek jest trochę dziwny - niby wymieniłeś cały tor antenowy na nowy i to powinno pomóc. Pozostaje kiepskie radio o niskiej czułości (może być też uszkodzony jego tor wejściowy) + ewentualnie uszkodzona już fabrycznie antena. Jeżeli na samym kablu masz odbiór taki sam lub lepszy jak na podłączonej antenie to najprawdopodobniej walnięty jest wzmacniacz w antenie. Teraz jakość elementów leci w dół - projektowanie awarii przez producentów jest faktem ale czasem przedobrzą ;). Jakość wzmacniaczy w tych chińskich antenach jest bardzo niska - porządna antena z długim batem + ewentualnie dobry polski wzmacniacz często daje o niebo lepszy efekt niż reklamowana "chińska" antenka z aledrogo z wzmacniaczem w podstawie o wzmocnieniu 40 lub więcej dB

 

Informacyjnie ja mam radio MCD (oryginalne) + założoną antenę triflex (trójsystemowa CB, FM i telefon) + wzmacniacz na torze FM (polski AMS) i czułość odbioru jest na poziomie wcześniejszej oryginalnej anteny ze wzmacniaczem w stopce co moim zdaniem jest b. dobrym wynikiem.

Jednak jest to o ok 1/3 gorsza czułość w porównaniu do starej audicy B4 (1994 rok) mojego ojca z dokładanym radiem (pionier) i oryginalną anteną bez wzmacniacza. Łapie ono stacje w takich miejscach w których ja o odbiorze mogę sobie pomarzyć

 

Czyli dużo zależy od samej czułości radia - te fabryczne do czułych nie należą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie oryginalną antenę ze wzmacniaczem bo ta ze zdjęcia to szajs. Montowałem coś takiego w leonie to łapało tylko jedną stację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja szukalem samego bacika i te z allegro wygladajace jak oryginał odbierają o wiele gorzej, to co mowic z tymi chinskimi wzmacniaczami czasem po prostu lepiej je pominąć. W skodzie felicjii z osobnym kabelkiem zasilajacym o wiele lepiej niż passat, a radio było chińskie najtańsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam problem z anteną lub kablem gdyż słabo ściąga radio Gamma IV wcześniej było Beta i tak samo ściągało problem polega na tym jak podłącze przewód masowy w kablu od anteny to słabo odbiera i szumi jak mam podłączony tylko przewód środkowy w kablu od anteny to jest w miarę ale szału nie ma w innych autach odbiera dużo lepiej stacje radiowe których u mnie nie ma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kup sobie oryginalną antenę ze wzmacniaczem bo ta ze zdjęcia to szajs. Montowałem coś takiego w leonie to łapało tylko jedną stację.

 

Ta ze zdjecia jest podgladowa, kupilem jakas za 80zl (aluminiowa jest).

 

 

Dzisiaj tak czy owak zamontowalem bat 40cm i dodatkowo dolozylem separator. Teraz sciaga mi niemieckie radia (50km od granicy).

 

Tylko nie wiem czy nic sie nie stanie jesli mam jednoczesnie podlaczony separator i wzmacniacz ?? Testowalem 5 minut taka instalacje, a nie chce dluzej zeby sie nic nie spalilo ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie powinno się spalić ale dla pewności wypnij separator. Nie jest potrzebny jeżeli wzmacniacz w antenie jest zasilany osobnym kablem.

Separator ma na celu podanie napięcia zasilania na kabel antenowy w przypadku anten ze wzmacniaczem zasilanym przez ten kabel. Czyli jeżeli wymieniłeś oryginalne radio VW na inne a masz oryginalną antenę ze wzmacniaczem to nowe radio na 99% nie poda ci zasilania do wzmacniacza wbudowanego w antenę masz wtedy słaby odbiór lub jego brak. I w takim przypadku potrzebujesz separatora.

Jest on zbudowany z 1-2 kondensatorów i dławika (opcja premium) lub tylko 1 kondensatora (opcja standard)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do oryginalnej anteny montowałem i jest w porządku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam.

Mam nieco inny problem nić wy, drodzy forumowicze.

Ostatnio tak z dnia na dzień radio przestało mi łapać fale radiowe

Mam B5fl kombii z radiem Gamma V. od razu czytam forum i szok! tyle wiedzy, ale ja mam (niby) inny problem.

Do tego radia miałem założony (prawdopodobnie)separator(nie wiem czy był fabrycznie czy poprzedni właściciel dokładał I CZY W OGÓLE POWINIEN TAM BYĆ?) taka metalowa puszeczka wielkości środkowego palca podłączona pod zasilanie i antenę.

Jeśli go wyrzucę z obwodu to radio gra pięknie(na postoju, podczas jazdy przerywa i gra raz głośniej a raz ciszej) natomiast jeśli go podłączę to tylko szumi.

Myślałem że to wina bata więc wymieniłem go na metrowy(zasięg super) ale dalej trochę przerywa podczas jazdy i jest głośniej-ciszej-głośniej-ciszej.

Pytania

-Czy ten separator powinien być zamontowany przy moim radiu gamma?

-co może jeszcze być przyczyną takiego niestabilnego odbioru?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeśli go wyrzucę z obwodu to radio gra pięknie

 

Sam podałeś sobie odpowiedź. Wywal ten separator. Fabryczne radia miały go w sobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś go dołożył ze względu na to, że w radiu wysiadło zasilanie anteny?

Miernik elektryczny w dłoń i do boju. Tematów jak sam wiesz jest dużo na forum i chociażby w tym temacie znajdziesz wszystkie informacje. Zacznij od kabla, ale chyba nie muszę pisać, że trzeba sprawdzić ciągłość żył i masę. Sprawdź czy radio bez separatora zasila wzmacniacz w antenie (po kablu antenowym), pamiętaj że radio musi mieć podłączoną antenę bo inaczej nie wystawia napięcia na wyjście więc najlepiej to sprawdzać już w samej antenie (trochę spinek trzeba zrzucić). Jeżeli nie to znaczy ze ten separator jest potrzebny, podłączyć i zmierzyć, bo być może separator zazgonił. Jak napięcie dochodzi na antenę, a nie gra to pozostaje wzmacniacz w stopce, który lubi zerdzewieć/zgnić/spalić (w sumie kolejność dowolna, ale tak to wygląda po otwarciu). Ja bym się tak do tego zabrał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję koledzy, wyrzuciłem ten separator i już o nim nie myślę. sprawdziłem napięcie na antenie i nie było :(

Okazało się że to wzmacniacz w stopce mimo to że wygląda dobrze, nie dostała się do niego woda, ale nie grało tak jak powinno właśnie przez niego... szybka wizyta na szrocie pomogła :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie dajcie kogoś z Krakowa, kto opanuje mi słabo odbierające radio :)

napiszcie na priva.

kiedyś miałem b5 przed liftem radio działało do kitu,

teraz mam b5 po lifcie i jest też do kitu.

Nie wiem jaki to ma związek, ale jak ładowarkę do telefonu wepnę z zapalniczkę z przodu, do radio działa gorzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też męczę się ze słabym odbiorem w moim pasku ( kombi )

Co zrobiłem do tej pory :

kupiłem nową antenę (50 zł ) gdyż ta poprzednia po rozkręceniu i oględzinach w środku w stopce wyglądała masakrycznie

oczywiście mam radio beta V jak i drugie radio niefabryczne blaupunkta melbourne sd 27 i odbiór jest taki sam że gubi sygnał jak i na jednym tak i na drugim radiu , do blaupunkta dołożyłem jeszcze wspominany wcześniej przez kolegów z form separator antenowy wszystko podpięte jak trzeba i różnicy nie ma .

 

Sprawdzałem miernikiem czy mam napięcie na przewodzie antenowym na środkowej żyle i żaróweczka się świeci na mierniku także separator podaje napięcie , a zasięg dalej jest jaki był jedynie jak stoję blisko bagażnika z otwartą klapą to radio wtedy dobrze odbiera , a jak usiądę z przodu na fotelu kierowcy znowu zaczyna źle łapać fale nie wiem już o co chodzi proszę o jakieś rozwiązania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wam radio słabo odbiera, sprawdzaliście radio, antenę i separator, to kabel do wymiany i po problemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli stopka anteny zaśniedziała w środku to polecam wyrzucić cały wzmacniacz a kabel antenowy - środkową żyłę podłączyć do pinu anteny a oplot zostawić nigdzie nie podłączając. Oczywiście po tym zabiegu pozbyć się separatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
polecam wyrzucić cały wzmacniacz a kabel antenowy - środkową żyłę podłączyć do pinu anteny a oplot zostawić nigdzie nie podłączając

 

Równie profesjonalnym i praktycznym rozwiązaniem byłoby wywieszenie miedzianego dipola koło lusterka... Kolego układ antena odbiornik powinien działać w układzie gorący i zimny!

Edytowane przez RafQ77

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy masa do tego wzmacniacza idzie od tej nakrętki która przykręca się antenę do dachu od wewnątrz ? czy po prostu idzie to kablem antenowym ?? bo jeżeli to styk nakrętki z dachem to warto sprawdzić to miejsce ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze pamiętam masa z kabla idzie na płytkę wzmacniacza następnie dotyka podstawy stopki (gdzie często koroduje), a stopka przykręcona śrubą do dachu więc masa tu jest i powinna być ale nawet jeśli nie ma to jest i na dachu i na początku kabla antenowego przy radiu.

 

- - - - - aktualizacja - - - - -

 

Kolego układ antena odbiornik powinien działać w układzie gorący i zimny!
Jak napisałem powyżej najlepiej jak ta masa jest doczepiona do dachu ale nawet jak nie ma to idzie ona od radia. A powyżej pisałem jak zrobiłem było to w audi 80 kombi, i lepiej odbiera po tym zabiegu od fabrycznej anteny gps w passacie b5. Więc myślę warto spróbować niż kupować nowe chińskie anteny ze wzmacniaczem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdziłem też kabel antenowy i wydaje mi się że to w nim jest cała wina , oto co zaobserwowałem :

odłączyłem wtyczkę od radia i rozpiąłem też złączkę przy antenie i miernikiem sprawdziłem czy środkowa żyła nie ma zwarcia z oplotem( ekranem) i okazało się że miernik piszczy co znaczy ze jest gdzieś przebicie na kablu i czeka mnie chyba wymiana na nowy , bo to podłączenie co pisałeś slawcioo88 to też by nie zdało egzaminu raczej jak jest gdzieś przebicie jeśli dobrze rozumiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności