Skocz do zawartości
pompeusz666

Moduł elektroniczny Awaryjnych Świateł Stop

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem nowy pomysł na moda.

 

Moduł do załączania awaryjnych przy ostrym hamowaniu i miganie stopami.

Moduł zakupiłem (dodatkowo trzeba mieć jeszcze dwa przekaźniki) ale po przebadaniu podłączenia chyba trzeba będzie zrezygnować z migających stopów i zostawić tylko migacze (jeden przekaźnik).

 

Zrezygnować chce dlatego iż w paskach +12v jest podawane podczas hamowania, więc aby to działało trzeba użyć przekaźnika na linii zasilania stopów co w przypadku awarii przekaźnika pozbawi nas całkowicie stopów.

 

Poniżej układ do zainstalowania w samochodzie (dwie wersje)

 

awaryjne stop_v2.jpg

 

Spróbuje zrobić fotki z montażu i efekt końcowy

awaryjne stop_v1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób będzie to uruchamiane, chodzi mi o to skąd będzie sygnał o ostrym hamowaniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W jaki sposób będzie to uruchamiane, chodzi mi o to skąd będzie sygnał o ostrym hamowaniu?

Darek, tutaj masz trochę to postudiowania:

 

http://www.rymi.pl/ess.html

 

Powiem szczerze że zainteresował mnie ten temat. :ok

Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Posiada scalony czujnik przyspieszeń w technologii MEMS i jest sterowany mikroprocesorem" - teraz już wiem :). Temat ciekawy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeglądnąłem jeszcze raz schematy elektryczne i okazało się że można to wszystko podpiąć w jednym miejscu.

Dokładnie z lewej strony (słupek A) przy połączeniach. Interesujące nas wtyczki to T6c (niebieska) oraz T10a (brązowa).

Poprawiłem schemat + załączam zdjęcie z przygotowanego przekaźnika z modułem ESS. (Moduł przykleiłem do przekaźnika)

 

ESS_przekaznik.jpg

 

Teraz tylko zamontować i przetestować. :luka

awaryjne stop_v3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dominik, podłączenie do kierunkowskazów trzeba odseparować diodami prostowniczymi lub zastosować przekaźnik z parą niezależnych styków. W przypadku pokazanym na schemacie, włączając np. prawy (manetką) zaświeci się też strona lewa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki tomnik, faktycznie zapomniałem na schemacie diod, wstawie zwykłe (1N4001).

Jak będe miał czas to poprawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomnik, a myślisz że takie podejdą bo mam je pod ręką:

UF600M - dioda prostownicza szybka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z hamowaniem na śliskim? Czasami masz sytuację awaryjną dajesz pedał w podłogę, a przez śnieg na jezdni nie masz wystarczających opóźnień. Nowoczesne autko mrugnie kierunkami (oni mają też tam sygnał z ABS), a to chyba niekoniecznie mrugnie?

 

Tak tylko teoretycznie pytam, bo jeśli to ma ostrzegać tylko na suchym ewentualnie mokrym, a na śliskim nie - to dla mnie raczej gra nie warta świeczki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że nawet jak nie będzie wystarczających opóźnień (na śniegu np) również nie zatrzymasz się szybko więc de fakto nie jest to tak niebezpieczne jak nagłe hamowanie na suchym. Awaryjne mają ostrzegać innych o niebezpieczeństwie, żeby nie wjechali na Ciebie a skoro nie zatrzymasz się to nie wjadą. Fakt mogłyby się włączyć aby ostrzec innych ale nie jest to już aż tak ważne jak na suchym. IMO oczywiście :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
również nie zatrzymasz się szybko więc de fakto nie jest to tak niebezpieczne jak nagłe hamowanie na suchym

 

No właśnie z tym bym polemizował. Awaryjne hamowanie na śniegu jest dużo niebezpieczniejsze niż na suchym. W porę ostrzeżony kierowca ma szansę na uratowanie się i wyhamowanie za Tobą. Nieostrzeżony nie ma takiej możliwości i tłucze. Najczęściej jeden za drugim wpadają na siebie. Więc jak dla mnie właśnie takie ostrzeganie na śliskim ma dużo większy sens.

 

I piszę to z własnych doświadczeń jazdy za Insignią z takim systemem. To rewelacyjne rozwiązanie, zwłaszcza na śliskim - wiesz czy koleś łagodnie hamuje, czy hamuje awaryjnie.

Edytowane przez Charakterek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że ta polemika jest zbędna. Przecież tego systemu nie ma w B5. Więc skoro go nie dołożysz to nie będziesz go miał ani na mokrym ani na suchym a jak to zrobisz to będziesz miał chociaż na suchym.

Post założyłem żeby ktoś jeśli chce to wiedział jak założyć taki bajer. Jeżeli wydaje się komuś to zbędne to tego nie zrobi.

:sciana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wydaje mi się że ta polemika jest zbędna. Przecież tego systemu nie ma w B5. Więc skoro go nie dołożysz to nie będziesz go miał ani na mokrym ani na suchym a jak to zrobisz to będziesz miał chociaż na suchym.

Post założyłem żeby ktoś jeśli chce to wiedział jak założyć taki bajer. Jeżeli wydaje się komuś to zbędne to tego nie zrobi.

:ok

 

pompeusz666, czekam na aktualizacje schematu z diodami. :)

P.S. No i informację na jakie się zdecydowałeś.

Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzewany.

 

Moduł zamontowany (niestety bez fotek) ale podpięte wg schematu i działa idealnie.

Raz jako test a kolejny już naprawdę awaryjnie.

 

Diody dodałem z elektronicznego 6A/100V za 60gr/szt.

 

Układ zamocowałem na skrzynce bezpieczników od środka.

Dostęp do wszystkiego bajka.

 

Polecam moda.

awaryjne stop_v4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6A/100V

Jaki to model P600?

 

Gdzie dokładnie wlutowałeś te diody, zaraz za T10a ?

Ze schematu wynika że ciągnąłeś do (87) jeden przewód od zmostkowanych pinów 9 i 10 w T10a. :hmm

Zgadza się?

Pozdro.

Edytowane przez vipereeek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P600A chyba tak.

Jeżeli chodzi o podpięcie to jak wypniesz kostkę T10a to na środku są piny 9 i 10 odpowiadające za migacze od nich wyprowadziłem po kablu dołożyłem po diodzie i połączyłem razem i wprowadziłem do 87 czyli , TAK.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie można kupić taki moduł ESS?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A gdzie można kupić taki moduł ESS?

Na allegro chyba zaprzestali sprzedaż modułów.

 

http://allegro.pl/awaryjne-dynamiczne-swiatlo-stop-modul-ess-i4298353972.html

 

Napisz do producenta: [email protected] :ok

Pozdro.

Edytowane przez vipereeek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzwonilem dzis do nich i wystarczy wplacic pieniazki na numer konta z ich strony i wyslac mailem adres + potwierdzenie wplaty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności