Skocz do zawartości
harry_poznan

Montaż elektrycznych szyb tylnych z CAN - fotoporadnik

Rekomendowane odpowiedzi

Instrukcja dotyczy montażu elektrycznych szyb w drzwiach tylnych w samochodach z szyną CAN (Passat B5 – końcówka serii po 04.1999r. egzemplarze z 1/2 i FULL FIS, B5 FL – wszystkie), w każdej wersji nadwozia. Z uwagi na brak czasu i miejsca gdzie mógłbym grzebać przy aucie, oraz opóźnienia w dostawie potrzebnych części zajęło mi to 4 popołudnia, chociaż śmiało można stwierdzić, że jedna sobota powinna wystarczyć na tego moda.

Instrukcję podzielę na części aby była zrozumiała i czytelna. Niestety w czasie pracy padł mi telefon i nie dałem rady pstryknąć wystarczającej ilości fotek, ale będę się posiłkował zdjęciami znalezionymi w internecie.

 

Potrzebne części i materiały:

- blachy z silnikami i wiązką drzwi tylnych z CANem

- klamki tylne ze sterowaniem szyb, oraz panel na 4 szyby w drzwi kierowcy

- przewody (orientacyjne długości i kolory)

--- 2 mm^2 czerwony ok 6m (PLUS)

--- 2 mm^2 brązowy ok 1m (MASA)

--- 0,75 mm^2 różne kolory 2 x 6m (CAN H, CAN L)

--- 1 mm^2 np. czarny 6m (podświetlanie przycisków w drzwiach)

- gniazdo 8-pinowe 2 szt.

- piny męskie F280 10 szt.

- tulejki zaciskane lub zestaw do lutowania, koszulki termokurczliwe, tyrytki.

 

Jakie blachy/silniki wybrać?

Z tego co mi się udało ustalić same silniki szyb w wersji z CANemi bez CANa są identyczne, różnica jest tylko w sterowniku zamontowanym na silniku. Jakie mają numery części? - nie wiem - ja rozpoznawałem po kolorach kabelków. Jeśli w wiązce są przewody pomarańczowo-zielony i pomarańczowo-brązowy to mamy sterownik z CANem.

 

Jakie klamki i panel wybrać?

Obojętnie jaki - wersja z CAN i bez jest identyczna.

 

1. Przygotowanie wiązki drzwi tylnych

 

Wiązka w drzwiach z elektrycznymi szybami i bez nich różni się znacznie

W wersji bez elektrycznych szyb mamy analogowe sterowanie zamków i krańcówek i nie mamy CANa i stałego plusa, który niezbędny jest do silników szyb.

W wersji z elektrycznymi szybami zamki, krańcówki i szyby sterowane są CANem doprowadzony jest także stały PLUS.

Wydawać by się mogło że wiązki wystarczy podmienić i wszystko zadziała, tak jednak nie jest. Z informacji znalezionych na naszym forum i elektrodzie wynika, że powoduje to nieprawidłowe działanie zamków i pojawienie się błędów w module komfortu. Dlatego do istniejącej wiązki dołożymy drugą, która będzie odpowiedzialna tylko za sterowanie szybami.

 

Zatem do pracy. W pierwszej kolejności musimy zdemontować wiązkę i pozbyć się chroniącej ją parcianej taśmy:

 

2dbfdc7814776d29med.jpg

 

Niepotrzebne przewody wiązki i piny demontujemy z kostek. Zostawiamy tylko przewody łączące kostkę 8-pinową z wtyczką silniczka:

- czerwono-biały gruby (PLUS)

- brązowy (masa)

- czerwono-żółty (podświetlania)

- pomarańczowo-brązowy, pomarańczowo-zielony (CAN)

i wtyczkę silniczka z 6-pinową kostką przycisku sterowania:

- zielony

- zielono-niebieski

- czerwony

- biały

 

Po tym zabiegu wygląda to tak:

 

3e3b2b189b3576b4med.jpg

 

Spreparowaną wiązkę owijamy zpowrotem taśmą parcianą, aby zabezpieczyć ją przed uszkodzeniami:

 

499528a09e29ee7amed.jpg

 

2. Przygotowanie nowych blach

 

W blachach, które chciałem zamontować uszczelki były już w kiepskim stanie dlatego postanowiłem je wymienić. Stare uszczelki zostały zerwane, rowki zostały wyczyszczone DREMELem, a w ich miejsce zostały wklejone nowe uszczelki (do okien z Castoramy, ale doskonale się do tego nadają).

 

5f418c61edc89194med.jpgec8a8c38905ce96cmed.jpg

 

Ponadto okazało się także, że połamany jest jeden z zaczepów „windy”. Zdemontowałem „windę” z dotychczasowych blach i zamontowałem w nowych.

 

3. Wymiana blach

 

Aby wymienić blachy musimy zacząć od demontażu tapicerki:

 

db65dbed9c3c251fmed.jpg

(zdjęcie z serwisu TABLICA.PL)

 

Przed demontażem blachy musimy opuścić szybę do samego dołu, zdjęć czarną zaślepkę i wydusić zawleczkę trzymającą szybę. Oraz wydusić 2 bolce trzymające zamek. Gdy szyba jest już odpięta podciągamy ją do góry i taśmą klejącą przyklejamy do ramki drzwi.

 

3df2bc160b0c1752med.jpg

 

Odkręcamy śruby trzymające blachę, podważamy ją i odklejamy od drzwi (uszczelka trzyma blachę na drzwiach).

 

4c0a6765918c83c3med.jpg

 

Zdejmujemy blachy wyplatając z nich cięgno klamki, „guzika” i wiązkę, która na zdjęciu jest wyrysowana czerwoną linią. Kłopotliwa w odpięciu jest wtyczka zamka, ja nie dałem rady jej odpiąć i wyplotłem z blachy wiązkę od strony kostki w słupku.

 

f9ccb7eeeec4925bmed.jpg

 

Nowe blachy montujemy w odwrotnej kolejności razem ze starą wiązką. Problematyczne jest ponowne zamontowanie uchwytów zamka (kolega Cezary_poznan twierdzi, że są one niepotrzebne i w swoim aucie je zlikwidował).

 

4. Montaż dodatkowej wiązki drzwi

 

Nową wiązkę przeplatamy przez mufę przy słupku:

 

9e22433239767d5cmed.jpg

 

I montujemy ją na nowych blachach:

 

e0cc237a2b11c608med.jpg

 

5. Montaż wiązki zasilającej

 

Wiązkę prawych drzwi spinamy w prawym słupku A, lewych w lewym zarówno w Passacie B5 i B5FL (takie info uzyskałem od użytkowników zdun_VW i vipereeek)

Wiązkę zasilającą musimy poprowadzić z skrzynki rozdzielczej umieszczonej w dolnej części słupka A. Szczególną uwagę zwracamy na pewne połączenie przewodów PLUS i MASA – duże prądy mogą powodować wzrost temperatury przy niestarannie wykonanych połączeniach czego skutkiem może być stopienie izolacji lub zapłon.:

 

79e4a1e2932d37e6med.jpg

(zdjęcie znalezione na forum)

 

W górnej jej części znajduje się obiekt naszych zainteresowań – czarna kostka w którą musimy się wpiąć. Przewody w kostce łączymy z przewodami tego samego koloru w wiązce drzwi. WYJĄTKIEM jest przewód masy, który możemy spiąć w punkcie masy w słupku B.

 

Kolory przewodów:

prowadzone z słupka A do kostki w słupku B:

- czerwono-biały / PLUS / 2 mm^2

- czerwono-zółty / PODŚWIETLANIE/ 0,75 mm^2

- pomarań-zielony / CAN / 0,5 mm^2

- pomarań.-brązowy / CAN / 0,5 mm^2

prowadzone z punktu masy w słupku B do kostki:

- brązowy / MASA / 2 mm^2

 

ba7a6b229596ac7fmed.jpg

 

6. Montaż tapicerki

Dla sprawdzenia wpinamy klamki w drzwiach tylnych i panel w drzwiach kierowcy i sprawdzamy czy wszystko działa (na włączonym zapłonie). Jeśli tak - składamy tapicerkę i cieszymy się że przy sprzedaży auta będziemy mogli napisać "4 szyby w prądzie" :)

 

INNE INFORMACJE:

 

a. Jeśli komuś nie zależy na sterowaniu szybami z panelu w drzwiach kierowcy wystarczy do silników doprowadzić tylko PLUS i MASĘ, oraz wymienić klamki w drzwiach tylnych. Wówczas nie ma znaczenia czy silniki będą sterowane CANem czy analogowo.

 

b. Gdzieś wyczytałem że montując taki zestaw na częściach z anglika sterowanie szyb z panelu kierowcy może być zamienione szybami - chcemy opuścić prawą, a zjeżdża lewa. W takim wypadku wystarczy zamienić stronami sterowniki na silnikach.

Edytowane przez harry_poznan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę inaczej ciągnąłem kable CAN, bo z tego co pamiętam to prawe drzwi wpinałem w słupku A przy nogach pasażera, a lewe przy nogach kierowcy i też działa :)

I dodam od siebie. Ja np. nie wiedziałem, że można odczepić zamek od blachy tymi bolcami czarnymi, więc wyjąłem blachę razem z zamkiem, a żeby to zrobić potrzebny jest nam klucz, taka gwiazdka, ale nie TORX tylko jeszcze inny (dużo ząbków), żeby odkręcić zamek :) Trzeba wtedy też odczepić linkę przy klamce, a żeby to zrobić trzeba klamkę odkręcić. Klamka przykręcona jest śrubą chyba małym torxem, która to(śruba) schowana jest za uszczelką drzwi :) Zanim Ja ją znalazłem minęło sporo czasu i soczystych ku*w pod domem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z przewodni CAN zrobiłem jak Ty, wszystko do kierowcy jest w FLu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Trochę inaczej ciągnąłem kable CAN, bo z tego co pamiętam to prawe drzwi wpinałem w słupku A przy nogach pasażera, a lewe przy nogach kierowcy i też działa

Dokładnie. :ok

 

wszystko do kierowcy jest w FLu.

Kuba nie prawda, u siebie tak ja kolega Piotrek podłączałem blachy odpowiednio do słupka A i B.

P.S. Blachy oczywiście też od 3BG.

Pozdro.

Edytowane przez vipereeek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
u siebie tak ja kolega Piotrek podłączałem blachy odpowiednio do słupka A i B.

Słupek A to pierwszy słupek licząc od przodu auta, słupek B to drugi słupek czyli ten miedzy przednimi a tylnymi drzwiami.

 

W punkcie 5 instrukcji napisałem ze w B5fl wszystko ciągniemy do słupka A po stronie kierowcy, ale dodałem ze jest to info znalezione na forum. Nie montowałem szyb w B5fl i nie wiem tego na 100 %. Jeśli jest to informacja pewna dopiszę do instrukcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no spoko luz :) Ja robiłem z instrukcji z forum i tam waśnie pisali żeby tak kable CAN ciągnąć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Słupek A to pierwszy słupek licząc od przodu auta, słupek B to drugi słupek czyli ten miedzy przednimi a tylnymi drzwiami.

Zawsze sądziłem że słupek B to ten w nogach pasażera. :)

W każdym bądź razie tam wpinałem się z tylną blachą.

Jeśli jest to informacja pewna dopiszę do instrukcji.

Jest pewna na tyle że sprawdzona i potwierdzona. :)

Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja robiłem z instrukcji z forum i tam waśnie pisali żeby tak kable CAN ciągnąć
Jest pewna na tyle że sprawdzona i potwierdzona.

Dzięki Panowie za informacje. Instrukcja poprawiona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie, kompletna blacha z silnikiem pasuje z 3BG do 3B? Sterownik ten sam? Bo tego nie doczytałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty już masz taki rocznik że możesz mieć CAN więc możliwe że u ciebie podejdzie. Chociaż na 100 % pewiem nie jestem bo nie wiem czy masz CAN. Do starszych modeli przed 1999 nie podejdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

Mam pytanie które moze nie jest do konca związane z tematem ale nigdzie nie znalazłem bardziej odpowiedniego od tego;)

W moim passacie nie działał silniczek podnoszenia szyb(szyba kierowcy). Okazyjnie nabylem na szrocie blachę wraz z silniczkiem i całym mechanizmem szyb. Niestety silniczek który kupiłem podpinany jest na szeroką czarna kostkę. W moim aucie natomiast oryginalnie jest duzo mniejsza, biała kostka. Stąd moje pytanie; czy można jakoś przerobić czarna kostkę by podłączyć pod nią kable z białej kostki??;p

http://obrazki.elektroda.pl/9944383500_1326589850.jpg - tu jest foto poglądowe tej białej kostki o którą mi chodzi

http://allegro.pl/silniczek-szyby-lewy-przod-passat-b5-0130821695-i4046912297.html- tu natomiast jest silniczek taki jak ten który kupilem. Jeśli ktoś ma jakiś pomysł na to jak pozbierać to wszystko do kupy to proszę o wypowiedzi;) btw mój pasek jest z 97 roku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie dlaczego Twój silniczek nie działa. Padł silniczek czy elektronika. Jest szansa ze jeśli elektronika u Ciebie jest OK to sie sam silniczek podmieni. Zrób dokładniejsze zdjęcie tego co masz w samochodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam teraz pod ręką aparatu. Jestem jednak pewny tego że wina leży właśnie po stronie silniczka.Jestem ciekaw czy mozna byłoby podłączyć w jakiś sposób kable z białej wtyczki do czarnej tak żeby wszystko działało jak należy??Mi niestety nie udało znaleźć żadnych schematów...

http://tablica.pl/oferta/silniczek-opuszczania-szyb-passat-b5-CID5-ID5bLCF.html#61e3c4978b to ten silniczek; mam też wtyczkę z wiązki pasującą do niego a tamtą białą wtyczkę(taką jaka jest u mnie w samochodzie) widać w moim wcześniejszym poście.Jeśli nic nie dałoby się poradzić wtedy zwróciłbym ten zakupiony przeze mnie silniczek i poszukałbym takiego jaki mam w oryginale(http://allegro.pl/passat-b5-silniczek-szyby-przedni-lewy-3b4837751a-i4047011027.html)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie podłaczenie szyb z tyłu jest coraz bliżej bo blachy założone i wiazka przygotowana tak że została reszta instalacji, ale chciałem się spytać po co kupić to gniazdo 8-pinowe a raczej gdzie ono jest montowane? Przeglądałem ten opis, ale nie widzę tego nigdzie :noniebardzo mógłbyś też pokazać jak wygląda to gniazdo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W punkcie 4 instrukcji trzymam w ręku dwa wtyki, chodzi o gniazdo do jednego z nich.

Fabrycznie miałem jedna kostkę z przewodami do głośników, zamka, kopertówki itd. i ona musi zostać. Nowa wiązką jest wyłącznie do szyb i do niej potrzebne było mi gniazdo. Wydaje mi sie ze tak jest i u Ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha no rozumiem, wtyczke wpinam do gniazda a kable z gniazda ciągne do słupków tak? Ty skąd brałeś to gniazdo? Jest tego jakis numer czy coś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Kiedyś przy demontarzu drzwi okaże sie pomocne.

Gniazda tylko z demontażu. W ASO jak o nie pytałem to gość na mnie patrzył jakbym go pytał o części do Sputnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli właściwie potrzebuje też takiej wtyczki na 8pinow żeby wpiąć się przy slupku? czy tam niema miejsca na wtyczke i wpinam się w instalację?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W słupku A musisz sie walutowych w przewody od sterowania przednich szyb. Tam nie jesteś w stanie wykombinowac nic z kostką czy czymś innym. Tylko lutowanie. Przewody te prowadzisz do słupka B i w nim montujesz gniazdo 8pinowe. Do gniazda wpinasz wtyczkę wiązki drzwi.

 

Na upartego możesz poprowadzić przewody bez kostki. Tzn wyluzować sie w słupku A i poprowadzić przewody bezpośrednio do silnika szyb tylnych, ale wtedy w razie W nie zdejmiesz drzwi czy cokolwiek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem:) dlatego zrobię tak jak piszesz:) i ostatnie pytanie który w końcu to jest slupek A, a który B? Z twojego poradnika oczywiście;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności