Skocz do zawartości
elisek

Akwarium forumowicza porady i rady

Rekomendowane odpowiedzi

Krzysiu, akwarium rewelka. Jak w oceanarium :)

 

pozazdrościć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaże i swoje http://s3.ifotos.pl/img/201406251_ewpaesa.jpg

 

Akwarium proste Diversa 60L, światło 2x24W 10000k, filtr Jbl CristalProfi e701, dyfuzor CO2 z butlą 1,5 kg (starcza na około 3-4 msc z moim dawkowaniem, koszt naładowania 10 zł). Podłoże Jbl Manado (sporo jak widać bo była górka iwagumi :) oraz substrat Jbl aquabasis plus, Sera Nitrivec przy starcie akwarium na podłoże i do wody. Nawożę solami zapodaję magnez, azot, fosfor, zapodawałem żelazo ale wywala krasnorosty,

 

Mija prawie rok od założenia, początkowo był to typowy holender z takimi roślinami jak: Hygrophila Rubella, Nesaea Pedicellata, Anubias Bartera, Hygrophilla Polysperma, Limnophila Aromatica (ładnie pachnie po wyjęciu z wody :)), Myriophyllum, Sagittaria, Bacopa Caroliniana, Ludwigia Repens, Gałęzatki, Alternanthera Rosaefolia, Lysimachia Nummularia, Samolus no i Henio czyli Hemianthus Cuba, którego niedawno wykarczowałem gdyż padł możliwe, że popełniłem błąd i za mocno go przyciąłem - pojawiły się na nim krasnorosty.

Po miesiącu od startu zacząłem zmieniać, było iwagumi ale mi nie wyszło, więc ponowny powrót do holendra jednak irytowało mnie cotygodniowe cięcie roślin ze względu na niskie akwarium. Więc zrobiłem coś takiego jak na fotce. Zakupiłem korzeń, który jest posadzony do góry nogami i został obwiązany mchem Christmas Moss, po lewej stronie Hygrophilia Mini a po prawej Pogostemon Helferi (druga szansa bo zaczął padać możliwe, że od przerostów).

Ryby to 12 Neon Simulans, które się pochowały w swojej bazie pod Hygrophiliami oraz 4 krewetki Amano i 2 Yellow.

 

Plan to obsadzenie przodu Eleocharis Parvulą.

Edytowane przez xplo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc tak. W akwarium zrobiłem małe porządki w sobotę, poprzesadzałem rośliny na jakiś możliwy plan, wcześniej rośliny na środku zabierały miejsce. Teraz wygląda to lepiej wg. mnie

 

Zbiornik to 45 litrów

Podłoże to raczej drobny żwir ale chyba za gruby dla parvuli.

Światło to 4 power ledy 1W i kilka pasków LED o różnej barwie.

Nawożę mikro+makro ok.6 kropel dziennie

W podłożu mam kulki glin+torf wsadzane pod korzenie roślin.

Jako Co2 stosuję bimbrownię dyfuzor drabinkowy.

Parę fotek:

20140626_143606.jpg

 

20140626_143621.jpg

 

20140626_143634.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To podłoże jest troszeczkę za grube i prawdopodobnie zatwardza wodę.Najlepszy jest żwirek o gradacji 1-3mm.

Wydaje mi się,że przy takim oświetleniu możesz zapomnieć o Eleocharisie.Skoncentruj się na prostych roślinach i zwiększ ich masę.

Nawożę mikro+makro ok.6 kropel dziennie

Niestety taka informacja nic nie mówi.Żeby coś doradzić muszę wiedzieć jakie to nawozy,ewentualnie jak samoróbki z soli,jak są rozrobione.Masz jakieś testy?Możliwe,że nie potrzeba dodatkowej suplementacji nawozów.

Akwarium zdecydowanie ładniej wygląda jak jest z tyłu tło np.czarna folia samoprzylepna,karton,worek na śmieci.

W okolicach filtra i drabinki możesz zasadzić np.nurzańca,tak żeby zasłaniał te wątpliwej urody urządzenia.

Miłej zabawy i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainwestuj w jakąś lepszą lampką do akwarium. Sagittaria się utrzyma ale z Myriophillum będzie ciężko (jeśli to jest ta roślina). Rośliny bąblują na tym świetle ? Co za nawozy podajesz jakieś gotowce ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawóz kupiłem na allegro. Mogę usunąć te paski i w ich miejsce dać power ledy. Rośliny nie bąblują. Dzisiaj zauważyłem że odbiły i rosną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To,że z Allegro też nic nie mówi.Skoro rośliny mają się dobrze, jest :ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy taki filtr będzie wystarczający na zbiornik 300 L ?

 

http://allegro.pl/filtr-zewnetrzny-jbl-cristalprofi-e900-akwarium-i4375669826.html

 

Czy lepiej kupić nowy ( i chyba nowszy model ) ?

 

http://allegro.pl/filtr-zewnetrzny-jbl-e901-akwarium-do-300l-i4364830493.html

 

 

W tej chwili mam Fan-3

 

http://www.aquael.pl/produkty/akwarystyka/filtry-wewnetrzne/73-fan#dane-techniczne

Edytowane przez Kuczi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od rodzaju zbiornika(obsada,rośliny).

Jak planujesz akwarium towarzyskie i nie wciśniesz tam dużej ilości ryb to może być.Oczywiście przy założeniu,że dotychczasowy fan 3 zostaje.

Generalnie im większa filtracja tym lepiej.Osobiście wybrał bym e1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drobna zmiana.

Pomierzyłem akwarium i okazało się że ma 240 L

 

 

Jak planujesz akwarium towarzyskie i nie wciśniesz tam dużej ilości ryb to może być

 

Kilka pielęgnic , powiedzmy z 6 sztuk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka pielęgnic , powiedzmy z 6 sztuk

Jak jakieś duże to e900 będzie za słaby.Filtr w akwarium to jak silnik w samochodzie,baaaardzo ważna część,im mocniejszy tym lepszy.

Tu( http://www.clarias.pl/jbl-cristalprofi-e1501-greenline-do-akwarium-max700l-p-1022.html ) masz opis trzech modeli JBL,tabelka na dole.Sugerowana przez producenta pojemność akwarium jest w dużym przybliżeniu,nie sugeruj się tym.Ważna jest pojemność na złoża filtracyjne i wydajność pompy(też zawsze zawyżona).

240l na duże pielęgnice to też niezbyt dobry pomysł.Takie moje zdanie,nie musisz się nim bardzo przejmować gdyż ja jestem typowym pomyleńcem na tym punkcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ea3e19e6ec03f9c588791357ae55fd7d.jpg

Moja nowa kosteczka 27l optiwhite

Dwa tygodnie od startu ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co tam Pany :czapa w baniakach słychać ?

 

Moim się troszku urosło :paker do tego nowa dodatkowa pompa pompa 1500l/h + nowe światło

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie oświetlenie zastosowałeś? Podoba mi się, że masz bardzo jasne akwarium, choć teoretycznie ryby te raczej wolą kryjówki. Jednakże po dwóch latach sun glo + aqua glo chciałem pomyśleć o innych świetlówkach i jestem na etapie rozglądania się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie jest trochę ciemniej i bardziej niebieska poświata aparat w fonie świruje;).

 

2 x takie cudo cena przyzwoita i efekt całkiem fajny :) ja jestem z nich mega zadowolony

 

http://www.diversa.info.pl/prod_289_swietlowka_opti_natural_18w.html

 

Tu cyknięte czymś normalnym ;)

 

551187bc.jpg

 

2 lata na świetlówkę to bardzo dużo :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taka mała rewolucja wszystko od nowa AKWARIUM REWOLUCJE.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywal ten śmietnik z dna...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten kolorowy zona wrzuciła wiec zostawiłem dla świętego spokoju ale za jakis czas na pewno wywale

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności