Skocz do zawartości
psychochiller

Schemat elektryczny - czujnik temp. płynu AWT

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Poszukuję schematu elektrycznego, tzn. wycinka dot. czujnika g62. Czujnik jest dobry, termostat też (oba wymianiane na oryginały).

Generalnie wymieniałem 2 razy ten czujnik. Raz kupiłem jakiś zamiennik ale po wsadzeniu było OK przez 3 dni,potem temperatura zaczęła spadać tzn. z każdym następnym dniem zauważałem że zaczyna pokazywać coraz mniej. Np. 1 dnia po wymianie było 90st, drugiego już chyba 86, trzeciego 80st, czwartego 74st i tak po to tyg. doszło do 54st. Myślę OK kupię oryginał - kupiłem wymieniłem i znów przez ok 3-4 dni było Ok a potem to samo co wcześniej. Wymieniłem więc na wszelki wypadek termostat bo pewnie nikt od 12 lat go nie ruszał :) Ale i to nie pomogło.

Czyściłem też specjalnym preparatem styki na wtyczce od czujnika i nic.

Błędu żadnego VAG nie pokazuje.

Pozostało mi sprawdzić przejście po kablu ale nie wiem gdzie jest drugi koniec tego kabla od czujnika :)

Prośba gorąca o pomoc !!!!

Pasiak pali o 3 litry więcej gazu.... Pomocy!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki!!! Normalnie wielka butla dobrej wódeczki dla Ciebie....

Po południu zabieram się za paska...

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oby udalo sie usunac usterke, a butle z mila checia mozemy zrobic :alko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posprawdzałem przejścia po przewodach według schematu od Rafała i wszystko jest OK. Przejście jest, rezystancja między wtyczką pin4 z gniazdem 93 wynosi 1ohm i między pin3 a gniazdem 108 również 1 ohm.

Zmierzyłem też rezystancję na ostygniętym (wyjętym) czujniku i miałem między pin1 i 3 - 5,3k a między pin2 i 4 - 7,6kohm!

Wniosek taki, że przewód, wtyki i gniazda do czujnika są OK, coś się dzieje z czujnikami... Jest to przecież zwykły termistor NTC więc raczej nie możliwe jest jego uszkodzenie poprzez np. jakieś spięcie elektryczne czy np. zbyt duże napięcie itp. Właśnie zrobiłem sekcję zwłok poprzedniego czujnika który w identyczny sposób "padł". Okazało się, że w środku było dość wilgotno! Skoro, rezystancja czujnika wzrosła - co objawia się zaniżaniem temperatury - to w jakiś sposób ta wilgoć musiała się dostać do środka i w jakiś sposób powoli upośledzając właściwą rezystancję poprzez chyba jakieś korodowanie styków wewnątrz czujnika. Wydaje mi się to prawdopodobne bo objawy zaniżania temperatury pojawiają się stopniowo w czasie ok kilku dni.

No nic, może wymienię oring uszczelniający i na wszelki wypadeku uszczelnię też jakimś silikonem to łącznienie plastiku i metalową częścią czujnika i zobaczymy jaki będzie efekt.

Długo szukałem też gdzie jest to tajemnicze GNIAZDO 93 i GNIAZDO 108 i nic nie znalazłem ale odkryłem, że jest to poprostu we wtyczce od EKU - w załączniku dokładny opis "gniazd". Dziś dopiero znalazłem na jakieś stronce opis tych gniazd i wrzucam dla potrzebujacych. Mam nadzieję, że się też komuś przyda.

Jak tylko wrzucę nowy czujnik i go uszczelnię dokładnie to napiszę czy jest już OK.2757022700_1315338877.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam jeszcze zdjęcia z sekcji zwłok czujnika temp. G62.

Dodam, że wymieniłem czujnik na nowy - dla testów kupiłem zamiennik za 30zł, uszczelniłem go dookoła silikonem. Po założeniu elegancko pokazuje temp. 90st i na zegarach i na Vag-u. Narazie się nie cieszę zbyt mocno bo muszę poczekać kilka dni. jeśli po 3 dniach będzie dobrze to już będzie dobrze !20131017_091542.jpg

20131017_091612.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety samo uszczelnienie nie zagwarantuje bezawaryjności tego czujnika. Jak widać na zdjęciu masą zalany jest tylko sam czujnik, wyprowadzenia są niechlujnie lutowane do pinów i w tym miejscu jest problem. Pod wpływem drgań i wibracji połączenia się zrywają i czujnik nadaje się do śmieci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie masz rację, że drgania + temperatura z czasem zrobia swoje.

W moim przypadku pomogło! W czwartek założyłem nowy czujnik po uszczelnienu silikonem i jest OK. Myślę, to też z mojej winy wcześniej padały mi czujniki. W momencie wkładania czujnika w gniazdo, płyn przelał sie nad czujnik i przedostał się pomiędzy metolową częścią a plastikową częścią.

Dlatego też wszystkim, proponuję uszczelnienie dookoła metalowego kołnierza silikonem. Moim zdaniem na pewno przedłuży prawidłowe działanie czujnika. Zabieg prosty i praktycznie nic nie kosztujący a może sporo pomóc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już tydzień mija i nadal z czujnikiem jest OK! Czyli moje uszczelnienie dało oczekiwane efekty. Śmieszne w sumie jes to, że super działa zamiennik za 30zł :)

Myślę, też, że takie uszczelnienie profilaktyczne przedłuży żywotność takiego czujnika. Polecam, więc uszczelnienie czujnika silikonem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy do AJM ten schemacik też podejdzie. Jeżeli nie to mogę poprosić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności