Skocz do zawartości
beerkoff

Wymiana amortyzatorów z tyłu kombi -> Manual

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś wymieniłem amortyzatory z tyłu więc postanowiłem napisać mały tutek na ten temat.

Potrzebne narzędzie:

  • Klucz nasadowy 13mm
  • Klucz nasadowy 17mm
  • Klucz nasadowy 19mm
  • Klucz płaski 17mm
  • Klucz płaski 7mm
  • Klucz płaski 10mm
  • Przecinak
  • Młotek
  • Lewarek
  • Kobyłka
  • Ściągacz do sprężyn (lub coś co go zastąpi)
  • Śrubokręt krzyżakowy.

 

  1. Demontujemy prowadnice rolety
  2. Demontujemy plastik zasłaniający napinacz pasów bezpieczeństwa
  3. Demontujemy plastik w którym zamocowana jest osłona schowków bagażnika.
  4. Podnosimy samochód do góry odkręcamy koło.
  5. Kluczem płaskim 19mm i kluczem nasadowym 19mm odkręcamy amortyzator zamontowany do belki.(Najlepiej popsikać WD 40)
  6. Odkręcamy napinacz pasów.(klucz nasadowy 17mm)
  7. U góry odkręcamy 2 śruby (13mm)
  8. Amortyzator wypada na dół.(Jeśli nie lekko przekręcamy
  9. Następnie ściągamy sprężyne.
  10. Przytrzymując tłok amortyzatora kluczem płaskim (7mm) odkręcamy nakrętkę (17mm)
  11. Wyjmujemy poduszkę
  12. Następnie zbijamy metalową osłonę odbojnika
  13. Ściągamy odbojnik
  14. Osłonę gumowa która ochrania tłoczysko wyjmujemy delikatnie jednak najlepiej kupić nową przed wymianą.(Gdyż stara jest sparciała.
  15. Sprężynę i resztę wkładamy na nowy amortyzator w kolejności analogicznej co do rozbiórki.

Uwagi:

Na końcówkę sprężyny warto naciągnąć wąż gumowy.

Na kielich amortyzatora przygotować kawałek cienkiej gumy gdyż stara może być sparciała.

 

  1. Czas pracy około 3h( mi z ojcem za pierwszym razem zajęło 2h)

 

Poniżej "mały" tutorial zdjęciowy opisujący "step by step" proces demontażu kolumny sprężyny/amortyzatora tylnego w samochodzie VW Passat kombi, 1995 r. 1.6 101 KM. Proces jest naprawdę bardzo prosty i większość osób powinna sobie z nim poradzić. Dla mnie największym problemem było zdemontowanie plastikowej osłony pasów bezpieczeństwa, ale z tym chyba większość osób ma kłopot. Ja straciłem cierpliwość i usunąłem ją podważając/ciągnąc rękami na siłę - udało się :).

 

Na wstępie zaznaczę: nie byłem, nie jestem i prawdopodobnie nigdy nie będę mechanikiem. Mam za to chęci, czas, ogólną wiedzę teoretyczną, garaż, komplet amatorskich narzędzi, dostęp do internetu i samochód, który jest już praktycznie pełnoletni więc idealnie nadaje się na poligon doświadczalny i chwile „sam na sam” przy piwku tudzież niekoniecznie. Auto dowozi mnie bezpiecznie i w miarę komfortowo z punktu A do B więc jeśli wymaga jakiejś naprawy to staram się ją wykonywać sam i nie kupuję w tym celu najtańszych podzespołów – dotychczasowe doświadczenie sprawiło, że moje zaufanie do wszelakiej maści mechaników jest na poziomie zerowym i unikam ich jak ognia, w efekcie czego już mi się zdarzyło demontować głowicę celem wymiany uszczelki, własnoręcznie wymieniać rozrząd, zmieniać kompletne hamulce, drążki kierownicze, kolumnę kierowniczą,kostkę stacyjki i wiele innych mniej lub bardziej ciekawych tematów. Słowem: mimo prawie 30-stki na karku wciąż cieszę się jak dziecko mając gębę i łapy ufajdane smarem, brudem i innym cholerstwem, którego przez kilka dni nijak nie da się doszorować :) (ku uciesze mej żony).

 

A teraz do rzeczy:

1) Zdjęcia zamieszczone poniżej wraz z opisami są w całości mojego autorstwa. Można z nich korzystać do woli.

2) Wszelkie uwagi krytyczne i sugestie dotyczące wykonanych czynności są mile widziane – tak aby kolejni czytający mieli jak najwięcej pomocnych informacji.

3) Przez krytykę rozumiem konstruktywne uwagi, nie uznaję stwierdzeń z cyklu: „baran z Ciebie :) , bo zamiast odkręcić śrubę A trzeba było zrobić inaczej i pociągnąć w punkcie B”.

4) Celem wykonania niniejszego tutoriala było pokazać kroki potrzebne do wymiany amortyzatora, pech chciał, że przy okazji doszła jeszcze sprężyna, ale samego procesu to nie zmienia.

Miłej lektury i zapraszam do komentowania.

 

Rysunek poglądowy --> schemat kolumny amortyzator/sprężyna tył:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/13464197/Passat/Wymiana_amortyzatora/Rysunek.pdf

 

Lista elementów tylnego zawieszenia (opis do rysunku)

https://dl.dropboxusercontent.com/u/13464197/Passat/Wymiana_amortyzatora/Elementy.pdf

 

Wszystkie poniższe zdjęcia skompresowane w formie pliku ZIP (bez hasła) :

https://dl.dropboxusercontent.com/u/13464197/Passat/Wymiana_amortyzatora/wymiana_amortyzatora.zip

 

Katalog Kayaba [KYB], z którego korzystałem:

http://www.kyb-europe.com/kyb-poland/catalogue.asp

 

 

001.JPG

 

002.JPG

 

002a.JPG

 

002b.JPG

 

003.JPG

 

004.JPG

 

005.JPG

 

006.JPG

 

007.JPG

 

008.JPG

 

009.JPG

 

010.JPG

 

011.JPG

 

012.JPG

 

013.JPG

 

014.JPG

 

015.JPG

 

016.JPG

 

017.JPG

 

018.JPG

 

019.JPG

 

020.JPG

 

021.JPG

 

022.JPG

 

023.JPG

 

024.JPG

 

025.JPG

 

026.JPG

 

027.JPG

 

028.JPG

 

029.JPG

 

030.JPG

 

031.JPG

 

032.JPG

 

033.JPG

 

034.JPG

 

035.JPG

 

036.JPG

 

037.JPG

 

038.JPG

 

039.JPG

 

040.JPG

 

041.JPG

 

042.JPG

 

043.JPG

 

044.JPG

 

045.JPG

 

046.JPG

 

047.JPG

 

048.JPG

 

049.JPG

 

050.JPG

002b.jpg

Edytowane przez beerkoff
Dodane nowe zdjęcia związane z montażem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

link nie działa, czy ktoś ma zdjęcia jeszcze na kompie? :)

  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.05.2018 o 23:37, Emilio404 napisał:

link nie działa, czy ktoś ma zdjęcia jeszcze na kompie? :)

No właśnie, czy autor ma jeszcze fotki w swoim archiwum?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności