Skocz do zawartości
Kuczi

CB a wyjazd za granicę.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Wyjeżdżam na wakacje do Włoch i jadę przez Niemcy, Austrię, Szwajcarię. Mogę w tych krajach używać bez problemów CB ? Z tego co pamiętam to w Niemczech AM okrojony jest do 0,5 W a w Austrii zakaz używania ? Ktoś coś wie na ten temat ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako osoba przejezdzajaca przez niemcownie nie musisz miec zadnych zezwolen, w Austrii nie wazne kim jestec antene chowasz do bagaznika bo bedzie z tego dym.

 

Po za tym zamiast czekac na farmazoniarskie odpowiedzi co komu sie wydaje zajzyj do instrujcji od cb jesli taka masz (lub znajdz jaka kolwiek na google) i tam na koncu masz certyfikat zgodnosci UE ktory musisz wziac ze soba i tebelke w jakich krajach mozesz uzywac i na jakim pasmie.

 

Zreszta jesli juz sie chcesz pytac to na forum CB a nie tu bo watpie zeby oprocz zapalonych cbistow kto kolwiek byl tu pewny na 100% tego co wie o cb;)

 

Zycze milego wypoczynku i braku awarii w trasie wakacyjnej;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem na własnym przykładzie, jeżdżę do Niemiec bardzo często, mój ojciec też, na Bawarię i w Niemczech nic nie robią za CB, w Austrii w tamtym roku 2 razy byliśmy i tez nic sie nie działo, raz mieliśmy kontrole i też nic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalezy na kogo trafisz, Austria to szczegolnie cieta na cb. A niemcy jak zobacza u Ciebie jakiegos niedopuszczonego unidena to bedzie dym, ostatnio czytalem na forum cb ze facet mial cb ustawione na am 4waty i dostal kare kilka tysiecy euro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Walkera a więc najwyżej przestawię na 0,5 W w Niemczech ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem że aż takie kłopociki mogą być. Trzeba będzie na wszelki wypadek zdejmować antenę. Przez kilka z wymienionych krajów przejeżdżałem i niestety z anteną na klapie... Jak widzę mogło się skończyć nieciekawie.

Edytowane przez pszemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Szerokości

 

dzięki :)

 

 

Jak widzę mogło się skończyć nieciekawie.

 

Zapewne zdejmę antenkę juz w Niemczech bo w sumie po co mi ona :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie mozesz smigac z cb przez Austrie. Nie raz bylem juz kontrolowany i zadnych klopotow nie bylo. wiekszosc policjantow w Austrii nawet nie wie do czego "baty" na dachu sluza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ostatnio czytalem na forum cb ze facet mial cb ustawione na am 4waty i dostal kare kilka tysiecy euro.

Tak, Niemcy z aparaturą stoją i mierzą moc wyjściową radia :D AM jest dozwolone w Niemczech, tylko że 1W.

Zapewne zdejmę antenkę juz w Niemczech bo w sumie po co mi ona :D

Po to że wejdziesz na 28 AM i wiesz co w trawie piszczy ;) W strefie przygranicznej, często robią ''łapanki'' i nawet nie wiesz gdzie radar stoi, a nasi wspaniali kierowcy, wiedzą wszystko i zaraz idzie wiadomość w eter. Druga sprawa, to musisz wiedzieć gdzie możesz trzymać mikrofon w ręce, a gdzie to traktują jako rozmowę przez telefon. W Hiszpanii gdzie obecnie mieszkam, musisz w samochodzie posiadać tzw. manos libres, czyli tłumacząc to, wolne ręce. Jak cię przycupią z mikrofonem w ręce, tak 200eu nie Twoje. Chodziły opowieści że Niemcy jak i Austriacy, czepiają się zbyt długich anten. Nie potwierdzę, ale ja zawsze do Polski jadę z Santiago 1200 na dachu i zawsze Niemcy zwijają mnie za tunelem, tuż przed granicą w Zgorzelcu, ale nigdy się nie przyczepili anie do anteny, ani do radia które zawsze mam włączone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wakacji juz dawno wrócilismy. Co do trasy i CB to nie miałem żadnych nieprzyjemności. W drodze do Włoch antenę miałem przez całe Niemcy na dachu i na 19-tce można było pogadać ;) Wjeżdzając do Austrii zdjąłem bo i tak by mi się nie przydała. Pomykałem górskim szlakami Tyrolu przepisowo bo nawet nie było gdzie przekraczać prędkości a i Polaków nie widziałem po drodze. Szwajcaria i Włochy bez radia.

W drodze powrotnej założyłem juz antenę we Włoszech i do samej Polski nie ściągałem. Korespondencje nawiązałem dopiero w Zgorzelcu ;)

Dodam że nie miałem żadnej kontroli drogowej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Po to że wejdziesz na 28 AM i wiesz co w trawie piszczy W strefie przygranicznej, często robią ''łapanki'' i nawet nie wiesz gdzie radar stoi, a nasi wspaniali kierowcy, wiedzą wszystko i zaraz idzie wiadomość w eter.

Włączę się do dyskusji, pomimo że już po fakcie ;) To co piszesz to prawda, dodatkowo można w Niemczech dowiedzieć się o korkach na autostradzie. O radarze też mówią, na trasie 1000 km przez Niemcy jeden radar był ustawiony i ostrzegali aż miło ;) O tym że w Niemczech można tylko z 1 wata nadawać to nie wiedziałem, szło coś z 6 ;)

antenę miałem przez całe Niemcy na dachu i na 19-tce można było pogadać

A ja na 28 jechałem i też szło często usłyszeć ale w większości to tylko Polacy nadają ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
O tym że w Niemczech można tylko z 1 wata nadawać to nie wiedziałem, szło coś z 6 ;)

Takie mają przepisy i chyba nie całe 40CH w AM. Ostatnio im udostępnili coś więcej częstotliwości w AM, ale ciągle 1W.

Ja tam zawsze z 40W rozmawiam, a w razie W, szybka zmiana na 1W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja tam zawsze z 40W rozmawiam

Czekoladkę wozisz w samochodzie?? ;)

 

a w razie W, szybka zmiana na 1W

to radio które akurat miałem w aucie nie ma opcji zmiany mocy. No chyba że pr'ką ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czekoladkę wozisz w samochodzie?? ;)

Nie. George po modach u Bartka z Domaradza ;) W Hiszpanii zbyt rygorystycznie podchodzą do CB podczas kontroli drogowych. Czasem nie zapytają się o pozwolenie, ale bywa że lubią pogrzebać w schowkach itd. Nie chcę ryzykować.

to radio które akurat miałem w aucie nie ma opcji zmiany mocy. No chyba że pr'ką ;)

Jak pisałem wyżej. Niemcy nie stoją z aparaturą do mierzenia mocy. Do tego mają odpowiednie służby, podobnie jak my w Polsce, czy innych krajach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość slawko0309

w Szwecji Norwegii Dani oraz Niemczech możesz śmiało używać cb ja latam non stop z batem w Norwegii i nic z tego tytułu mi się nie dzieje a zakaz jest niby na fm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem kontrolę a Austrii, ale dogadałem się i nie było żadnych konsekwencji. Zależy też na kogo się trafi, widziałem różne przypadki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja miałem kontrolę a Austrii, ale dogadałem się i nie było żadnych konsekwencji. Zależy też na kogo się trafi, widziałem różne przypadki.

 

 

Witam ja mieszkam w Austrii i pytałem Pani Policjantki, twierdzi ze jest zakaz używania radia CB, ale oczywiście zależy na kogo trafisz :) Austria to dziwny kraj :P policja potrafi zablokować ulice i ściągać auta na bok do kontroli technicznej (przyjeżdżają wielkim "starem" z labo i jadą z koksem, z tym ze auta na Austijackich "blachach" w celu ewentualnego podważenia przeglądu mają tu na tym pkt "bzika" przegląd w austrii trwa nawet 4-6h i jest ważny 16 miesięcy na terenie austrii i 12 w pozostałych krajach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności