Skocz do zawartości
latinoo_80

Podłączenie rejestratora trasy pod oświetlenie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

No i zamontowałem dzisiaj swój rejestrator.

Wyjecie schowka ana okulary okazało się zbędne. Kabelek do kamerki przełożyłem szparą pomiędzy podsufitką a szybą. Jest praktycznie niewidoczny. Natomiast podłączenie pod oświetlenie się nie udało. Pojawiające się 12 V po stacyjce jest za słabe na zasilenie, a stałe dla mnie jest nieprzydatne, bo mam wyłączony czujnik ruchu. W efekcie pociągnąłem zasilanie od zapalniczki a masę z pod śruby w dachu.

Działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pojawiające się 12 V po stacyjce jest za słabe na zasilenie,

 

Kee ? Porkee ? Kepassa ? Jak to za słabe ? 12 V to 12 V .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak to za słabe ? 12 V to 12 V .

 

Jak wszystko na świecie, może poza bajkami, jest wielowymiarowe. :nono

W elektryce liczy się nie tylko "U", ale i "I".

W naszym konkretnym przypadku to "U" jest przeznaczone do zasilania tych małych czerwonych światełek i dlatego "I" jest ograniczone.

Woltomierz cyfrowy (analogowy już nie), wykaże "U", ale podłączony do tegoż "U" rejestrator nie zadziała. On potrzebuje stosunkowo sporo "I", bo poza zasilaniem rejestratora, ładuje też jego akumulator.

Jest też oczywiście tam stałe, "U" z porządnym "I" do zasilania oświetlenia wewnętrznego, ale ja chciałem, aby rejestrator startował po uruchomieniu samochodu i wyłączał się po jego wyłączeniu a więc to stałe "U" z dobrym "I" było dla mnie nie przydatne. :sciana

W efekcie pociągnąłem "U" od zapalniczki i po problemie. :victory

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz przyjacielu tłumaczyć jak debilowi bo już 12 lat "SIEDZĘ" w " U " i " I " i wiem co jest czym . Tylko , że kamerka ma pobór jakieś 600 mA , a bezpiecznik na to wszystko jes 10 A . Tak więc zastanawiam się jak w dwóch identycznych autach jest różna sytuacja ? U mnie działa I TO Z DODATKOWYM PRZEKAŹNIKIEM (czyli dodatkowe mA) , a u Ciebie NIE . To mnie zastanawia , a nie wartości graniczne wbudowanych układów . No ale mniejsza o większość . Skoro wszystko działa to niech działa , jak najdłużej . Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie musisz przyjacielu tłumaczyć jak debilowi bo już 12 lat "SIEDZĘ" w " U " i " I " i wiem co jest czym .

 

Wyluzuj. :hehe:krzeslem

 

Próbowałem, ale się nie udało. V640 (Ty na pewno wiesz, co to jest)12V nie pokazuje. Miałem dwa wyjścia. Albo grzebać w elektronice autka, albo pościć kabelek z pod zapalniczki. Wybrałem drugie wyjście jako prostsze i nieingerujące w elektronikę samochodu. Nawet zastosowałem standardowy zasilacz i gniazdo i całość wepchnąłem miedzy dach a podsufitkę. Jedyną widoczną różnicą jest kabelek do zasilania kamerki. W zdjęciach tu zamieszczonych jest wypuszczony obok ramki a u mnie przez szparę między podsufitką a szybą.

 

:kumple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12V nie pokazuje.

 

A gdzie tego 12 V Ci nie pokazuje? Na tej wtyczce i kablu w podsufitce , o którym ja piszę w instrukcji ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Znalazłem tylko jeden pin, na którym pojawiało się napięcie +12V po uruchomieniu stacyjki. Zadowolony z siebie podłączyłem tam zasilanie rejestratora i ... nic. :blink

Pokombinował trochę, a potem woziłem analogowy V640. On już nie pokazywał 12V.

Wywnioskowałem, że na tym pinie jest ograniczenie prądowe i pociągnąłem kabel od zapalniczki. Na tym dywagacje i montaż został zakończony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki przekaźnik będzie najlepszy do podłączenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jaki przekaźnik będzie najlepszy do podłączenia?

 

Taki jak w instrukcji . 12 V .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Taki jak w instrukcji . 12 V .

12V i 10A, a może więcej?

dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12V i 10A, a może więcej?

 

Nie no bez przesady z tym 10 A . Kamera ciągnie około 200 mA i to maks w chwili kiedy doładowuje wbudowaną baterię . Ale jak nie masz innego to może być i taki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbuję zrealizować ten pomysł u siebie w B7 i jednej rzeczy nie rozumiem. Jak takie podłączenie przekaźnika, cokolwiek zmienia. Przecież przed i za przekaźnikiem jest napięcie z tego samego źródła.

Czy mogę prosić o wyjaśnienie?

 

I druga sprawa. Na którym pinie po przykręceniu, pojawia się masa? Chciałbym wszystko podpiąć wpinając przejściówkę z odgałęzieniem we wtyczkę.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak takie podłączenie przekaźnika, cokolwiek zmienia.

To już niech Ci latinoo_80 tłumaczy, bo mądrzejszy jest, ale ja wiem tyle, że u mnie bez przekaźnika nie wyłączało rejestratora ani po zamknięciu auta z pilota, ani po wygaszeniu odbiorników tylko działała kam cały czas, a po wpięciu w układ przekaźnika wszystko działa jak należy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że jak masz tak podłączone to przekaźnik w razie wykrycia zaniku zasilania rozłącza swój obwód, co powoduje odłączenie kamery.

Chodzi o pin masy na przekaźniku? Bo masę bierzesz normalnie ze śruby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, ale zasilanie które steruje przekaźnikiem jest z tego samego źródła, które zasila kamerę. Zwykle robi się tak, że sterowanie jest z jakiegoś wyłącznika, a zasilanie, które przekaźnik odcina jest np. bezpośrednio z akumulatora, gdzie napięcie jest cały czas. Tutaj przecież kamera powinna być odłączana nawet bez przekaźnika.

 

A chodzi o pin w złączu 6-stykowym (niebieskim), ale już znalazłem. w schemacie jest 5. (+) z głównego przekaźnika a 4. masa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
, na 1 i 3 podajemy zasilanie PLUS z kostki zasilającej

 

Czy zasilanie z tego samego przewodu podajemy bo nie widze sensu na taką operacje

 

 

 

odp.

Nie widzialem w tym sensu i elektryk samochodowy ani elektronik tez nie widzieli ale w ten sposob dziala swietnie. Prawdopodobnie chodzi o spadek napiecia i stycznik odcina juz zasilanie.

 

Wielkie dzieki za instrukcje- bardzo przydatna

Edytowane przez gkielich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okazuje się że podłaczenie rejestratora trasy może okazać się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza jeśli chcielibyśmy to zrobić tak aby zrobić to raz i o tym zapomnieć, urządzenie powinno się samo włączyć i wyłączyć. Dodatkowo wewnętrzny akumulator nie ma prawa się rozładować aby nie było konieczności wprowadzania daty i godziny po każdym takim rozładowaniu.

 

Mój opis dotyczy rejestratora Msonic MV505 zakupionego w Auchan za około 60zł, w cenie był kabel USB i kabel zasilania z wtykiem do zapalniczki, dokupić trzeba było kartę pamięci. Rejestrator zamontowałem w aucie wyposażonym w lusterko fotochromatyczne, niestety w lampce podsufitki nie ma u mnie zasilania które pojawia się po stacyjce, również sensor deszczu ma stałe zasilanie z przed stacyjki i prze ciągnięciem kabli uratowało mnie lusterko.

 

fb3-0307.JPG

Rejestrator Msonic MV505

 

Cała filozofia to podłaczenie 2 kabelków: masy i plusa po stacyjce. Działa to tak że po włożeniu kluczyka rejestrator się sam uruchamia i zaczyna nagrywać. Po wyłaczeniu stacyjki niestety urządzenie się nie wyłacza, nagrywa aż akumulatorek się rozładuje. U mnie to trwa od 15 do 30 sekund przy czym wydawało mi się że to z powodu tandetnego akumulatorka dołaczonego do zestawu, ale okazało się że podstawienie dobrego jakościowo z telefonu niewiele w zasadzie zmieniło, nowy aku naładowany na full nagrywa max około minuty.

 

W tym temacie chcę wam pokazać w miarę prosty sposób na wyłaczenie urządzenia zaraz po wyłaczeniu stacyjki, użyłem do tego kilku ogólnodostępnych elementów z łatwością do dostania u jednego sprzedawcy. Układ działa w ten sposób że w czasie gdy urządzenie pracuje ładuje się duży kondensator który ma za zadanie utrzymać napięcie przez 2-3 sekundy po wyłaczeniu stacyjki. To czas potrzebny na naciśnięcie i przytrzymanie przycisku PWR w urządzeniu aby go wyłączyć gdy pracuje na wewnętrznym akumulatorze. Przycisk dublowany jest tranzystorem MOSFET. Wadą powyższego rozwiązania jest konieczność rozebrania rejestratora i wlutowanie się kabelkami w 3 punkty: masę, zasilanie i roboczy pin przycisku PWR. Wymagane jest aby drugi pin tego przycisku był do masy.

 

fb3-0107.JPG

Układ automatycznego wyłączania MV505

 

Powyższe rozwiązanie można stosować również w przypadku podłaczenia rejestratora do gniazda zapalniczki w wersji od 2007 roku gdzie napięcie w gnieździe pojawia się po włożeniu kluczyka.

 

Wszystkim zainteresowanym problemem służę swoją radą i pomocą. Urządzenie już jeździ w aucie i jeśli ktoś będzie potrzebował to wrzucę również fotki.

Edytowane przez fb3
Dodano zdjęcia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wszystkim zainteresowanym problemem służę swoją radą i pomocą. Urządzenie już jeździ w aucie i jeśli ktoś będzie potrzebował to wrzucę również fotki.
Fajny opis. Dawaj fotki bez proszenia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotki będę wrzucał w razie konkretnego zainteresowania.

jeszcze raz zaznaczam że kluczem do sukcesu jest podłaczenie się do plusa za stacyjką.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby podłaczenie do plusa za przekaźnikiem który odcina zasilanie po zamknięciu samochodu kluczykiem, niestety ja u siebie do takiego punktu nie dałem rady się dogrzebać.

 

Wykonałem dodatkowe złacze w rejestratorze aby móc przetestować swój pomysł, od razu zaznaczam że z niczego nie zrzynałem, usiadłem i narysowałem. Tak wygląda to dodatkowe złacze, ja wyprowadziłem 6 sygnałów:

1. zasilanie od razu z gniazda (tutaj w tym rejestratorze to jest +5V z gniazda mikroUSB)

(2) zasilanie za wewnętrznym włącznikiem (przyszłościowa sprawa aby wiedzieć czy urządzenie jest właczone)

(3) zacisk + akumulatorka wewnętrznego Li-IOn, w przyszłości chcę dodać ogniwo laptopowe schowane w podsufitkę

(4) podswietlenie IRED, w przyszłości chcę mieć możliwośc sterowania nim

5. przycisk gorący PWR, drugi pin tego przycisku jest na masie

6. masa

 

0007.jpg

Umiejscowienie dodatkowego złacza

 

Po wyprowadzeniu sygnałów na zewnątrz miałem ułatwione zadanie. Niestety kilka wartości trzeba było dobrać aby układ odczekał ułamek sekundy po wyłaczeniu stacyjki po czym na około 1-2 sekundy zasymulował załączenie mikroprzycisku PWR. Jako klucz dublujący włącznik zastosowałem BS170 ale podejdzie każdy inny N-MOSFET, najlepiej jak to będzie Logic Level te najlepiej pracują przy napięciu 5V. Tak wygląda mój pająk, docelowo zrobię to w SMD i zamknę w obudowie rejestratora, najwięcej miejsca zajmuje elektrolit 1000u/6V, można kombinować łaczenie równolegle 2x470 bo mniejsze gabaryty są wtedy.

 

0006.jpg

Tak wygląda układ w pająku

 

Na koniec pokaże gdzie na PCB rejestratora trzeba się podlutować. Najłatwiej będzie z masą, jest jej dużo i wszędzie, podłaczenie pod przycisk wymaga precyzji, nieco łatwiej podłaczyć się pod zasilanie.

 

IMG_0001.jpg

Punkty podłaczenia

 

Inne modele będą nieco się różnić ale ogólnie masę lutujemy na obudowę gniazda USB, a plusem łaczymy się do pinu nr5 tego złącza, ja lutowałem się do rezystora szeregowego ze względu na jego duże wymiary i dobry dostęp. Równie prosto odnajdziemy odpowiedni pin przycisku PWR sprawdzając jednocześnie czy zwiera on do masy. Jeśli żaden jego pin nie jest na stałe do masy to również nie stanowi to problemu, należy tylko klucz tranzystorowy zastapić elektronicznym przekaźnikiem a nawet można dać miniaturowy kontaktron pamiętać jedynie o dobraniu pojemności tego dużego elektrolita bo przekaźnik potrzebuje więcej prądu.

 

Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego? A nie lepiej było kupić lepsza kamerę? Teraz kombinujesz jak koń pod górę aby uzyskać efekt kamery za kilka set złotych. .. Przy okazji tracisz gwarancję. A dodatkowo co to za kamera która ma akumulatorek na 30s nagrania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności