Skocz do zawartości
ormowiec

Nieoznakowane samochody Inspekcji Transportu Drogowego

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś może podrzucić jakie przepisy regulują przeprowadzanie kontroli przez ITD (oraz przez Policję, jeżeli to inne przepisy)? Konkretnie chodzi o zatrzymywanie wzdłuż linii ciągłej przy krawędzi jezdni, czy samochód przeprowadzający kontrolę może być tak zaparkowany?

 

Zerknij, nie czytałem calości ;)

Search.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy samochód przeprowadzający kontrolę może być tak zaparkowany?

Podczas kontroli drogowej pojazd nie jest zaparkowany-to taki drobny szczegół. Rozporządzenie podane przez kolegę jest wydane na podstawie ustawy(akt prawny wyższej rangi) Prawo o Ruchu Drogowym DZIAŁ V Kontrola ruchu drogowego. Rozdział 1 Uprawnienia Policji, a w szczególności art. 129 i 131.

W obu tych aktach prawnych nie ma ani słowem o zatrzymywaniu przy linii ciągłej, ale jest zapis o bezpiecznym miejscu. Tak więc linia ciągła wcale nie wyklucza dokonania kontroli w takim miejscu. Ale jeżeli będziesz się upierał to policjanty mogą Cie przeciągnąć parę km aby znaleźć wystarczająco bezpieczne miejsce kontroli i do tego też mają prawo.

Tomek, a tak z czystej ciekawości, czym Ci zaszkodzili, że na siłę chcesz im udowadniać, że zatrzymują Ciebie niezgodnie z prawem? Ja wychodzę z prostego założenie, że pokorne cielę dwie matki ssie i mimo, iż wielokrotnie byłem kontrolowany(czasami miałem co nieco na sumieniu) zawsze kończyło się to uśmiechem i podaniem sobie dłoni. Chociaż raz nie było tak miło-zaparkowałem nie do końca jak trzeba i skończyło się mandatem. Ale w sumie i tak rozjechaliśmy się w zgodzie, bo okazało się, że jakiś uprzejmy zadzwonił i nie mieli innego wyjścia-tak przynajmniej się tłumaczyli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Koledzy za wskazówki.

Tomek, a tak z czystej ciekawości, czym Ci zaszkodzili, że na siłę chcesz im udowadniać, że zatrzymują Ciebie niezgodnie z prawem? Ja wychodzę z prostego założenie, że pokorne cielę dwie matki ssie i mimo, iż wielokrotnie byłem kontrolowany(czasami miałem co nieco na sumieniu) zawsze kończyło się to uśmiechem i podaniem sobie dłoni. Chociaż raz nie było tak miło-zaparkowałem nie do końca jak trzeba i skończyło się mandatem. Ale w sumie i tak rozjechaliśmy się w zgodzie, bo okazało się, że jakiś uprzejmy zadzwonił i nie mieli innego wyjścia-tak przynajmniej się tłumaczyli.

Mi też nikt nie stanął na odcisk, a z policjantami w większości przypadków udało się dogadać. Bardziej chodzi mi tutaj o kasiarzy z ITD, uważam że jeżeli ktoś chce mnie rozliczać z przestrzegania przepisów, sam też powinien ich przestrzegać. A często widzę forda inspektorków zaparkowanego przy DK92, na poboczu wzdłuż ciągłej linii, czego przepisy - w przypadku "cywili" - zabraniają... Zastanawiam się po prostu czy takie działanie jest zgodne z prawem.

 

Kuczi dzięki za link, znalazłem na tej podstawie aktualne rozporządzenie tutaj: http://prawo.legeo.pl/prawo/rozporzadzenie-ministra-spraw-wewnetrznych-i-administracji-z-dnia-18-lipca-2008-r-w-sprawie-kontroli-ruchu-drogowego/ (w Chrome kliknąć prawym na czarne tło->zbadaj element->DELETE) :) natomiast ani w tym ani w Twoim nie znalazłem tego czego szukam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sytuacji opisanej przez Ciebie jest wymóg włączenia świateł błyskowych wg. rozporządzenia ws. przeprowadzania kontroli drogowej, nic poza tym:

 

§3 pkt.5 Rozporządzenia MSWiA z dnia 18 lipca 2008 roku ws. kontroli ruchu drogowego.

Edytowane przez polonez15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie,cieszmy się bo i tak mamy "lajtowo" w porównaniu z niemiaszkami :P Wczoraj kumpel z firmy dostał 207€ mandatu za brak........plomby na gaśnicy :wmorde . Dodam taki mały szczegół ,że dzień wcześniej we Francji pomagał gasić osobówkę tą właśnie gaśnicą,no ale niemieckiego inpektora jakoś to nie interesowało...Ma być zawleczka i uj! :doh

 

Taki mały OT ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[video=youtube_share;1UKeUlZk2xs]

 

A najlepsze jest to że u mnie w mieście od paru dni jeździ cywilne Mondeo z ITD i lotnie łapie przekraczających prędkość, mało tego śmiga na kogutach i w czasie jazdy zatrzymuje auta. Cyrk za jaja, Nie jestem za tym żeby nie karać przekraczających prędkość i łamiących przepisy ale z tego co się orientuję to jedynie Policja ma naszym kraju ma w/g ustawy prawo posługiwać się nieoznakowanymi radiowozami do zatrzymywania pojazdów. Cywilne wersje pojazdów ITD niby mogą mierzyć prędkość statycznie, choć jak ostatnio się okazało to i to jest łamaniem prawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności