Skocz do zawartości
eltom

[B5] Lusterka składane z pilota

Rekomendowane odpowiedzi

http://www.youtube.com/watch?v=PNHMNgOZrYw&feature=plcp

 

By posiadać automatycznie składane lusterka w Passacie B5, potrzebujemy przede wszystkim:

1. samych lusterek. [ATTACH=CONFIG]91713[/ATTACH]

2. dwóch przekaźników Audi nr 361

[ATTACH=CONFIG]91708[/ATTACH]

3. kilkanaście sztuk konektorów żeńskich (popularne wsuwki) do założenia na przekaźniki.

4. oprawka bezpiecznika płaskiego (2 szt.) i bezpiecznik płaski 10A (2szt) [ATTACH=CONFIG]91710[/ATTACH]

Nie uwzględnię tutaj wcale opcji składania tak jak w oryginale, to jest oryginalnym pokrętłem, gdyż wymaga ona znacznych nakładów finansowych i części do niej potrzebne są zwyczajnie trudne do zdobycia, samo użytkowanie jest bardzo niewygodne i zazwyczaj dopiero na skrzyżowaniu w kryzysowej sytuacji przypomina nam się, że zapomnieliśmy rozłożyć lusterka... No ogólnie to ręczne składanie to porażka.

Mamy kilka opcji zakupu lusterek:

 

Passat B5 3B

Passat B5 3BG w wersji z kierunkowskazami

Golf IV - lusterka takie jak w B5 3B

Leon I

I tutaj ważne info

możesz jeszcze zaznaczyć, że tylko lusterka z Superba są w 100% zamienne, pozostałe mogą posłużyć za dawcę części do złożenia lusterek - Golf, Toledo II, Leon I mają inne trójkąty mocujące i trzeba je przełożyć. Nie wiem czy lusterka z Octavii I i Audi A6 C5 mają ten sam wkład co my.

 

oraz jeszcze jedna uwaga od kolegi serek

aha i jeszcze jedno do poprawy - wczesne Paski B5 i wszystkie Toledo II i Leony I mają inne wtyczki lusterek więc w ich przypadku zostaje wyciągnięcie pinów z kablami z tych wtyczek i przeróbka.

 

Superb I - to jest najlepsza opcja.

Łatwo dostępne, sporo jest ich na Allegro, a dodatkowo mają więcej funkcji niż te w Passatach.

Często występują w wersji z podświetleniem podłoża obok auta.

Poznać je zasadniczo można po tym, że wtyczka od lusterka posiada 12 pinów/kabelków. Zwykłe lusterko z podgrzewaniem i elektrycznym sterowaniem ma tylko 5 przewodów.

A byłbym zapomniał - te 12 pinowe ma funkcję pamięci (u mnie również, bo mam fotele z pamięcią) i dlatego jest tyle przewodów. Ale my oczywiście wykorzystujemy tylko tych 5 standardowych + 3 które dolutujemy. Reszta pozostanie nieużywana, a sama wtyczka jest identyczna w każdej wersji lusterka.

Dodatkowo, wersje z kierunkowskazem w lusterku posiadają jeszcze drugą wtyczkę, specjalnie do kierunkowskazów.

Z tego co pamiętam, występują także w wersji fotochrom - ale mi już nie chciało się w to bawić - mało przydatne.

Ponadto potrzebujemy dwa przekaźniki od Audi o numerze 361.

Do każdych drzwi montujemy po jednym przekaźniku.

Całość potrzebnych przewodów znajduje się bezpośrednio pod tapicerką każdych drzwi i nie ma potrzeby ciągnąć nigdzie przewodów do kabiny.

 

Do rzeczy:

Na początek odłączasz bezpiecznik od modułu komfortu.

jak spojrzysz do skrzynki bezpieczników od strony kierowcy, będzie to bezpiecznik nr 14, wartość 10A, mały czerwony, od góry będzie umieszczony w trzecim rzędzie.

 

Na przekaźniku 361 masz tylko 6 pinów do podłączenia.

 

Pin oznaczony jako SE na przekaźniku:

Jest to sygnał masy, która pojawia się na zamku po zaryglowaniu drzwi.

Sygnał ten jest na zamku cały czas, dopóki drzwi są zamknięte.

Ten właśnie impuls masy jest naszym sygnałem do złożenia lusterka.

 

Podłączasz go pod przewód brązowo zielony, który idzie od zamka do wtyczki silniczka szyby. Bardzo łatwo go zlokalizujesz. Jak zdejmiesz tapicerkę drzwi kierowcy (w drzwiach pasażera jest tylko lustrzane odbicie) to po lewej stronie przez blachę wychodzi wiązka owinięta w czarnej taśmie i zmierza ku mechanizmowi podnośnika szyby. Odwijasz czarną izolację z tej wiązki, znajdujesz przewód brązowy z zielonym paskiem i pod niego podłączasz mostek do pinu SE na przekaźniku.

 

PIN RA

Podłączasz pod wtyczkę wchodzącą do lusterka.

Przewód nr 3 we wtyczce lusterka, brązowo liliowy.

Jest to sygnał krańcówki lusterka.

Informuje on kiedy lusterko jest złożone lub rozłożone do końca.

 

PIN MA

Przewód brązowo czerwony we wtyczce lusterka.

Jest to przewód nr 1 we wtyczce lusterka.

Przewód ten, to zasilanie silniczka (zamiennie plus lub minus podczas składania/rozkładania lusterka)

 

PIN ME

Przewód czerwono czarny we wtyczce lusterka.

Jest to przewód nr 2 we wtyczce lusterka.

Działanie takie jak dla PINu MA

 

PIN 31

Stała masa przekaźnika.

Podłączasz pod najgrubszy przewód brązowy wychodzący z wtyczki, która wchodzi do silniczka szyby.

 

PIN 15

Stały plus przekaźnika.

Podłączasz pod najgrubszy czerwony przewód z białym paskiem wychodzący z wtyczki silniczka szyby.

-------------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------------

Teraz uwagi:

Na przewodach zasilających (te które idą do PINu 15) najlepiej załóż sobie oprawkę z bezpiecznikiem 10A, którą kupisz w sklepie z elektroniką.

 

Dopiero po podłączeniu wszystkiego podłącz sobie bezpiecznik modułu komfortu.

 

Tak wygląda samo podłaczenie w drzwiach

[ATTACH=CONFIG]91706[/ATTACH]

100_4768.jpg

2737666589.jpg

oprawabezpiecznika.jpg

2724629284.jpg

Edytowane przez eltom
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eltom jesteś de best :) masz u mnie browarek jak kiedyś się spotkamy, przyznam że w hondzie było łatwiej hehe jak rozumiem w lusterku jest 12 pinów a 9 idzie standardowo i pytanko czy kostka podłączeniowa zostaje (lustra z paska b53b domyślam się że będzie pasowała do istniejącej a jak jest z resztą lusterek z innych aut, które podałeś?) czy trzeba ciąć chodzi o sterowanie zwierciadłami

 

Superb I - to jest najlepsza opcja.

Łatwo dostępne, sporo jest ich na Allegro,

nom składanych jakoś nie widać tak dużo :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek, a skladanie z pokretła nad dziala, czy juz tylko z pilota?

Mozna by zrobic to na jednym przekazniku, ale trzeba ciagnac przewody z lewych drzwi do prawych, przynajmniej teoretycznie tak mi to wyglada:)

Aa tak na marginesie przydal by sie jakis wylacznik, bo zima lepiej zeby sie moze nie skladaly oblodzone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie lusterka nie składają się idealnie jednakowo, bo prawe składa się chwilkę dłużej, dlatego 2 przekaźniki.

Można oczywiście zrobić dodatkowy wyłącznik zasilania i faktycznie na zimę wyłączyć.

Mi prawdopodobnie najpierw spali się bezpiecznik, to wymienię na wiosnę.

Hehe, to żart ;)

Oczywiście w wolnej chwili przed mrozami założę wyłączniki ;)

A odnośnie składania z pokrętła, to ja je odłączyłem (no dobra, przyznam że po prostu przewód niezdarnie urwałem) ale jeśli chcesz je zostawić, to musisz dołożyć diodę prostowniczą 1A i po problemie.

Diodę zakładasz na przewodzie 1 i 2 wtyczki lusterka, który idzie od sterownika szyby do gniazda lusterka.

I dopiero za tą diodą możesz się wpiąć z przewodami od przekaźnika.

W ten sposób składanie z przełącznika wciąż funkcjonuje. Jeśli bardzo chciałoby Ci się bawić, to możesz tą funkcję rozbudować - na przykład tak, by lusterka składały się z pilota tylko wtedy, gdy przełącznik lusterek jest w pozycji składania - ale mi to szczerze mówiąc nie było potrzebne. Spróbować możesz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mozna by zrobic to na jednym przekazniku, ale trzeba ciagnac przewody z lewych drzwi do prawych, przynajmniej teoretycznie tak mi to wyglada

nawet jak by się dało to wolę dwa niż robić druciarnie w aucie dla zaoszczędzenia 50-100zł

 

Aa tak na marginesie przydal by sie jakis wylacznik, bo zima lepiej zeby sie moze nie skladaly oblodzone

w hondzie mam od trzech lat w żadne śniegi i przymrozki nie było problemu, również z pilota

 

Diodę zakładasz na przewodzie 1 i 2 wtyczki lusterka, który idzie od sterownika szyby do gniazda lusterka.

I dopiero za tą diodą możesz się wpiąć z przewodami od przekaźnika.

W ten sposób składanie z przełącznika wciąż funkcjonuje. Jeśli bardzo chciałoby Ci się bawić, to możesz tą funkcję rozbudować - na przykład tak, by lusterka składały się z pilota tylko wtedy, gdy przełącznik lusterek jest w pozycji składania - ale mi to szczerze mówiąc nie było potrzebne. Spróbować możesz

a to jest ciekawy pomysł pewnie już tak będę robił jak przyjdzie czas na montaż :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze od siebie, że przynajmniej mi ta funkcja przydaje się w całkiem inny sposób. Z daleka wystarczy spojrzeć na lusterka, i już wiem że auto jest zamknięte. W pracy, gdzie czasem dosyć często wysyłam kogoś po coś do auta, a nie może stać otwarte, funkcja jest niezastąpiona. Jeden rzut okiem i już wiem - jak pasek położył uszy, to znaczy że zamknął się (w sobie) hehe ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dodam jeszcze od siebie, że przynajmniej mi ta funkcja przydaje się w całkiem inny sposób. Z daleka wystarczy spojrzeć na lusterka, i już wiem że auto jest zamknięte. W pracy, gdzie czasem dosyć często wysyłam kogoś po coś do auta, a nie może stać otwarte, funkcja jest niezastąpiona. Jeden rzut okiem i już wiem - jak pasek położył uszy, to znaczy że zamknął się (w sobie) hehe

 

nom tez mi się to podoba dlatego chcę mieć taką opcję w Pasku powiem Ci jeszcze tylko że w moim drugim aucie lustra kładą się mocniej tzn praktycznie równo z szybami, ale to pewnie zależy od konstrukcji samych lusterek :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi diodami myslalem, ale cos mi swita ze tam chyba naprzemiennie jest napiecie podawane, tj. np na zamykanie na 1 plus, a potem na otwieranie na pin2 plus. Jesli tak by bylo to bym przyblokowal pokretlo:( A zobaczy sie, jak bedzie wiecej czasu to moze jakis mikrokontroler zrobie do tego i zeby sie skladaly po drugim kliknieciu na zamykanie.

Co do zastosowania jednego przekaznika to nie druciarstwo, ale tak bylo w oryginalnie w innych vag.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co do zastosowania jednego przekaznika to nie druciarstwo, ale tak bylo w oryginalnie w innych vag.

ori w wiązce ok, ale jak sam zaczniesz ciągać kable od jednych do drugich drzwi to dla mnie jest druciarstwo chyba ze powpinasz wszystko w istniejące wiązki w aucie

 

Jesli tak by bylo to bym przyblokowal pokretlo A zobaczy sie, jak bedzie wiecej czasu to moze jakis mikrokontroler zrobie do tego i zeby sie skladaly po drugim kliknieciu na zamykanie.

jak będziesz coś działał w tym kierunku to pisz chętnie tez skorzystam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ori w wiązce ok, ale jak sam zaczniesz ciągać kable od jednych do drugich drzwi to dla mnie jest druciarstwo chyba ze powpinasz wszystko w istniejące wiązki w aucie
mało znasz kolego maryo że tak piszesz, jak on coś robi to jest jak z fabryki :)
U mnie lusterka nie składają się idealnie jednakowo, bo prawe składa się chwilkę dłużej, dlatego 2 przekaźniki.
z pilota składaja się jednakowo? u mnie jeśli prawe później to tylko ułamek sekundy, więc teoretycznie z dwoma przekaźnikami powinno być jednakowo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mało znasz kolego maryo że tak piszesz, jak on coś robi to jest jak z fabryki

nom jeżeli robi ful pro to jestem jak najbardziej za :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aśka, jest własnie ten ułamek sekundy dłużej prawe lusterko.

Inna kwestia że przekaźniki kupiłem za 50 złotych dwa na miejscu na szrocie, więc tym bardziej nie chciałem rozbierać auta i ciągnąć przewodów.

Jeśli chodzi o wyłącznik zimowy... Temat do przemyślenia. Mariusz ma pole do popisu. Aczkolwiek tak realnie, pewnie zrobię wyłącznik schowany w kieszeni na boczku drzwi.

A swoją drogą, zastanawiam się czy te diody aby na pewno są niezbędne. Sprawdzę na swoim przy okazji. Jak nie pójdzie z dymem to dam znać :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gasnice miej pod reka i ogarniesz:) Wiesz dumalem zeby te skladanie 'podpiac' pod otwieranie klapy. Tzn klikasz na klape i skladaja sie lusterka. Klikajac na otwieranie to sie rozkladaja, chyba ze nie sa zlozone to nic sie nie dzieje. Ale zostalem uswiadomiony, ze aby klape otworzyc z pilota to wystarczy krotki klik na guzik. CZyli ten pomysl odpada. W audiance trzeba pare sekund trzymac przycisk klapy, to wtedy takie cos by moglo byc, bo krotki klik zlozy lusterka, a klapa nie drgnie.

Poki jeszcze sniegu nie ma to mozna cos pomodzic:) A reszte to trzeba na kartce spisac i na wiosenne mody zostawic:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, tak szczerze mówiąc to sposób w jaki to działa u mnie wydaje się być całkiem sprawny.

Miałem raz okazję widzieć, jak Kobietka cofała Captivą ze złożonymi lusterkami, bo pewnie jej mąż po zaparkowaniu je złożył, a ona nie wiedziała jak je rozłożyć ;)

W każdym razie - lusterka u Asi nie będą reagowały na otwieranie bagażnika. Rozkładają się one dopiero po odryglowaniu drzwi.

A sam przyznam że kilka razy zdarzyło mi się na skrzyżowaniu zauważyć, że zapomniałem ręcznie rozłożyć lusterek. Szczególnie wieczorem nie zwraca się na to uwagi. To bardzo niebezpieczne. Stąd też - nie używam ich ręcznego składania.

Więc moim zdaniem - składanie pokrętłem, owszem - ale tylko jako dodatkowa opcja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jeśli ja mam el. lusterka(regulacja) ale muszę składać ręcznie lusterka to da sie takie czary podłączyć (jest taka opcja) czy muszę za nowymi się rozejrzec?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy muszę za nowymi się rozejrzec
nie musisz rozglądać się za nowymi, możesz zatrudnić kogoś kto będzie Twoje lusterka składał jak bedziesz naciskał zamykanie auta, będziesz miał zwłokę jak zatrudnisz jedną osobę bo dwóch naraz nie da rady złożyć, ale jak zatrudnisz dwie osoby i one się synchronizują to wtedy po naciśnięciu guzika równo ci się złożą lusterka. więc masz taką opcję lub nowe lusterka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie jeśli ja mam el. lusterka(regulacja) ale muszę składać ręcznie lusterka to da sie takie czary podłączyć (jest taka opcja) czy muszę za nowymi się rozejrzec?
:) To tak, jak z otwieraniem szyb- mamy na korbkę i możemy je otwierać/zamykać. Jeśli jednak znudziłoby się kręcenie młynka, koniecznym jest dokupienie elektr.mechanizmu( nie wspomnę tu o całym sterowaniu).

Mus kupić lusterka z taka opcją.

 

możesz zatrudnić kogoś kto będzie Twoje lusterka składał....
:D Edytowane przez tomnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi eltom chodzilo aby skladac je z przycisku od klapy, a rozkladaly by sie za nacisnieciem przycisku od otwierania, bo to co wlasnie napisales o jezdzie ze zlozonymi to tez widzialem u pewnej kobiety<lol> Dlatego nacisniecie na otwieranie rozklada, a klapa sklada. Ale pomyslow mnostwo, a jak to bedzie to w praniu wyjdzie.

A kolega jak ma reczne skladanie, to musi sobie zakupic lusterka elektrycznie skladane, no albo jak wyzej kogos zatrudnic do skladania obecnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mając takie lusterko w ręku, jeszcze przed montażem w aucie można sprawdzić działanie silniczka do składania ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo doba robota , kolego eltom niewiedziałem że B5 miało składane lusterka Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności