Skocz do zawartości
blezor

Zmiana odblysnika w bi-ksenonie skretnym.

Rekomendowane odpowiedzi

Krótki fotoporadnik jak samodzielnie wymienić odbłyśniki w xenonie skrętnym Passata B6

 

0. Zamawiamy zregenerowane odbłyśniki (ja zamówiłem od pana Huberta C. z regeneracja-hc, któremu również bardzo dziękuję za wsparcie telefoniczne w trakcie całej operacji).

1. Wyjmujemy lampy - jak to zrobić zostało już omówione w innym wątku.

2. Lampę musimy rozciąć.

 

W sieci jest wiele opinii na temat tego czy lampę rozcinać czy też rozklejać klosz rozgrzewając klej w piekarniku. Odradzam drugi sposób. Klosz tych lamp plastikowy, a poza wyjątkowo twardym klejem trzyma się na zatrzaskach. Poza tym nawet jeśli uważasz że dasz radę to wykonać, to ściągnięcie modułu skrętnego z trzech regulatorów z tyłu wydaje mi się mało wykonalne od przodu. Lampę najlepiej rozciąć za pomocą lutownicy, w ten sposób nie bedzie w niej później żadnych opiłków które trzebaby wyczyścić - w moim przypadku użyłem lutownicy transformatorowej, podejrzewam że do tej operacji wygodniejsza byłaby grzałkowa, ale transformatorową z płaskim grotem też dasz radę.

 

No więc do dzieła: zdejmujemy zamknięcie lampy i wypinamy z niego przewody, następnie lampę kładziemy górą do dołu i rozcinamy ją w ten sposób:

IMG_2850.jpg

IMG_2851.jpg

IMG_2924.jpg

IMG_2852.jpg

 

3. Zdejmujemy moduł skrętny z regulatorów.

 

Muszę przyznać że dla mnie była to najtrudniejsza część zadania. Moduł zamocowany jest na 3 regulatorach:

a) pierwszy znajduje się na wyciętej właśnie przez nas części plastiku i musimy go zdjąć aby odłożyć tą część na bok i mieć pełen dostęp do środka lampy. W tym celu polecam plaski śrubokręt 4, odrobinę cierpliwości i właściwie przykładanej siły. Ten regulator jest najłatwiejszy do zdjęcia bo wycięta część plastiku pozwala nam na większą manipulację.

 

Po jego ściągnięciu otrzymujemy taki oto obrazek:

IMG_2853.jpg

 

b) kolejny regulator to ten z metalową kulką, zdejmujemy go analogicznie jak poprzedni podwajając jedynie ilość cierpliwości.

c) ostatni to ten plastikowy na dole - tu ilość cierpliwości potrajamy.

 

Ostatecznie moduł jest wolny i można go wyjąć, co ilustruje poniższe zdjęcie:

IMG_2854.jpg

 

4. Rozbieramy moduł.

a) najpierw zdejmujemy chromy które widzimy od frontu modułu. Pierwszy jest na zatrzaski i wsówki, gdy go zdejmiemy otrzymamy:

IMG_2855.jpg

IMG_2856.jpg

 

b) zdejmujemy drugi który trzyma się na dwóch zatrzaskach na czarnym plastiku trzymającym soczewkę. Otrzymujemy:

IMG_2915.jpg

 

c) odkręcamy trzy śrubki trzymające odbłyśnik wraz z przesłoną mijania i soczewką, wypinamy ten moduł z kostki i otrzymujemy:

IMG_2916.jpg

 

...ciąg dalszy w następnym poście, bo w jednym mogę umieścić tylko 10 zdjęć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

d) oddzielamy soczewkę od odbłyśnika. Aby to zrobić musimy ściąć lub rozwiercić plastikowe nitowanie:

IMG_2894.jpg

 

Ostatecznie mamy w ręku sam odbłyśnik. Nie wiedzieć czemu odbłyśnik w tych lampach wypala się głównie w części swięcącej na drogę przed samochodem czyli na górze :) To niewielkie wydawałoby się wypalenie powoduje mniej więcej 5x gorsze światło na drodze. Po wymianie przed moim autem jest po prostu biało. Poniżej porównanie odbłyśnika zregenerowanego z wypalonym:

IMG_2898.jpg

IMG_2896.jpg

 

Nie wiedzieć czemu w moim przypadku jeden odbłysnik był wypalony bardziej:

IMG_2921.jpg

 

5. Składamy moduł.

a) jeśli plastikowe nity ścieliśmy nożykiem, to teraz ścięte główki spajamy z trzonkami za pomocą lutownicy. Jeśli rozwierciliśmy, należy zespoić te części śrubkami. Ja zespoiłem lutownicą,

b) zakładamy spowrotem oba chromy,

 

6. Montujemy moduł skrętny spowrotem na regulatorach. Montaż jest na szczęście prosty - klik, klik, klik.

7. Zakładamy spowrotem kostkę na moduł skrętny i sklejamy lampę.

 

W moim przypadku utrwaliłem wycięty plastik w kilku miejscach za pomocą pistoletu klejowego, a następnie nałożyłem silikon uniwersalny.

Podejrzewam że każdy będzie miał własny pomysł na sklejenie lampy, ważne aby zrobić to szczelnie. Przy pierwszym podejściu mi się to nie udało (zamiast silikonu użyłem gęstego kleju), lampa zaparowała, musiałem ją spowrotem wymontowywać, rozcinać klej, wymontowywać moduł, czyścić klosz, kleić wszystko ponownie - nie polecam. Poniżej jak wygląda moja silikonowa spoina:

IMG_2902.jpg

 

Koniec. Jeśli Ci się ten post przydał, daj temu swój wyraz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy można gdzieś we Wrocławiu porównać jak teraz świecą Twoje lampy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy orientujesz się jaka jest trwałość zregenerowanego odblysnika czy jego powłoka jest czymś zabezpieczona zastanawiam się czy po naprawie odblyśnik nie zmatowiejie bardzo szybko czy soczewka była też matowa taka mleczna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy orientujesz się jaka jest trwałość zregenerowanego odblysnika czy jego powłoka jest czymś zabezpieczona zastanawiam się czy po naprawie odblyśnik nie zmatowiejie bardzo szybko czy soczewka była też matowa taka mleczna?

Z własnego doświadczenia podpowiem ci, regenerowałem odbłyśniki w swoim poprzednim pasku B5 FL właśnie u Pana Huberta Cugiera i jak dla mnie robota pełna profeska. Latałem tym autem jeszcze 2 lata po wymianie odbłyśników i soczewki na CLEAR i powiem tylko tyle, takich świateł nie mam w obecnej B6. Tak więc regeneracja odbłyśnika u RC jak najbardziej polecana nic ci nie zmatowieje itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy orientujesz się jaka jest trwałość zregenerowanego odblysnika czy jego powłoka jest czymś zabezpieczona zastanawiam się czy po naprawie odblyśnik nie zmatowiejie bardzo szybko czy soczewka była też matowa taka mleczna?

 

Ja również skusiłem się na regeneracje odbłyśników u pana HC. Pacjentem były bixenony z Lupa. Operacja wykonana 1.5 roku temu

i jak na razie brak jakichkolwiek objawów zużycia. U mnie też efekt był powalający. Odbłyśniki które przyszły wyglądały jak z fabryki.

W passacie tez chciałem to zrobić ale zniechęciło mnie to cięcie i klejenie lamp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem na stronie HC ze zostaje napylone aluminium nic nie pisze zabezpieczeniu nowej powłoki są firmy które zabezpieczają ta powloke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też nie wydaje mi się żeby było czymś zabezpieczone, po prostu naparowane aluminium, jedno ze zdjęć pokazuje różnicę między zużytym a zregenerowanym. Swoją drogą niestety jedna lampa mi zaparowała a następnie zamarzła, więc gdzieś niestety jest nieszczelność. Macie jakiś patent na usunięcie zaparowania? Myślę o włożeniu lampy do piekarnika na 50st i pochłaniacza wilgoci do środka, a potem wypatrzeniu nieszczelności i poprawę silikonem. Niestety jeśli będą smugi, to czeka mnie ponowne rozklejanie jednej z lamp...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam przeczytałem twoją przygodę z lampami było roboty przy tym.

też narzekam na mało światła przed samochodem kupiłem nowe żarówki bardzo dobrej firmy i jest jeszcze gorzej. :dolamam

masz jakiś fotki filmik tak świecą światła po regeneracji i przed nią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz filmik porównujący siłę światła w lampie z wypalonym odbłyśnikiem z lampą ze zregenerowanym odbłyśnikiem. Fakt faktem lampy od Audi A4 B5 z przebiegiem ~250tyś.:

Różnica masakryczna, ciekawe czy jest możliwość sprawdzenia ile w danym modelu auta, jaki nastąpił spadek siły światła, bo mniemam, że rożne typy lamp w danych typach modeli aut będą się różnić miedzy sobą.

Po takim porównaniu można by było określić czy lampę należy już oddać do regeneracji czy wymienić. Czy są gdzieś też informacje odnośnie przebiegów aut i wypaleniu odbłyśników? To też by dało jakiś orientacyjny pogląd dla każdego czy warto pomyśleć o zajęciu się problemem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

udało mi się rozebrać lampę z godnie wskazówkami kolego Kajko i wysłałem do regeneracji prawy odbłyśnik.

zrobie taki mały test jedna lampa będzie zregenerowana a druga oryginalna porównamy moc światła.

dodam że odbłyśnik był tylko obdymiony i troche matowy obdymienie zeszło jak go umyłem ale nie miał lustrzanego odbicia lekko matowy no i go podrapałem podczas mycia :)

teraz brak żarówki dobrać do tych lamp, dobrać jakie? osram, philips, +20 % +70% czy aż 150% więcej światła. :niewiem tyle rodzaji

 

- - - - - aktualizacja - - - - -

 

 

w poprzednim pasacie b6 z 2006 r. odbłyśniki wypaliły się już po 220tyś km była taka dziwna sprawa,

pierwszy raz miałem auto z bi-xenon mijania były w miarę było widać ale świateł drogowych jak by nie istniały w tym samochodzie!

auto miało kolizje przodem zostały wymienione lampy na używane bardzo ładne, pierwsza jazda nocą po paru dniach szok i niedowierzanie są światła drogowe widać coś więcej w oddali po włączeniu drogowych. dodam że na tych samych żarówkach i przetwornicach.

jak wrócę do domu to postaram się dodać zdjęcie tych odbłyśników z mojego pierwszego passata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DSC_0280.jpg oto soczewka po przebiegu 220tyś w pasacie przed liftem wypalona niesamowicie

DSC_0270.jpg a to soczewka po przebiegu 280tyś w pasacie po lifcie, nie było już w nim chromowego odbicia poszedł do regeneracji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.kto ma instrukcje lub filmik jak wymienić żarówkę xenonową w B7. Chodzi mi czy trzeba ściągnąć zderzak,czy inny jest na to sposób?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdejmujesz klapke i wymieniasz zarowke, zderzak zostaje na miejscu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc i ja jestem po wymianie odbłyśników. Robota dość trudna, składająca się z wielu procesów, samochód udupiony na ponad tydzień w moim przypadku bo nie mieli odbłyśników na podmianę więc musiałem czekać na swoje. Różnica przed i po, po 10 latach Schowek02.jpg.552a25fb199e421f73812fcfc1dc377d.jpg

Operację robiłem na podstawie opisu Kajko, jedyne co, to zmieniłem trochę linie cięcia (wydaje mi się, że łatwiejsze), klejenie robiłem znów lutownicą łącząc ze sobą plastiki a na szwy naciągnąłem później masę uszczelniającą na bazie bitumu i poliuretanu, reflektor uszczelnił się bardzo dobrze. Nie miałem pod ręką kleju do szyb bo moim zdaniem byłby do tego idealny.

Powiem krótko, odzyskałem światła w samochodzie, świecą jak nowe. Jestem w szoku jaka różnica wynikała jedynie z zamglonych odbłyśników. Mnóstwo pracy ale efekt warty każdej minuty i złotówki.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.10.2018 o 13:59, czmiel_t napisał:

No więc i ja jestem po wymianie odbłyśników. Robota dość trudna, składająca się z wielu procesów, samochód udupiony na ponad tydzień w moim przypadku bo nie mieli odbłyśników na podmianę więc musiałem czekać na swoje. Różnica przed i po, po 10 latach imageproxy.php?img=&key=4ac350283c2c00a8imageproxy.php?img=&key=4ac350283c2c00a8Schowek02.jpg.552a25fb199e421f73812fcfc1dc377d.jpg

Operację robiłem na podstawie opisu Kajko, jedyne co, to zmieniłem trochę linie cięcia (wydaje mi się, że łatwiejsze), klejenie robiłem znów lutownicą łącząc ze sobą plastiki a na szwy naciągnąłem później masę uszczelniającą na bazie bitumu i poliuretanu, reflektor uszczelnił się bardzo dobrze. Nie miałem pod ręką kleju do szyb bo moim zdaniem byłby do tego idealny.

Powiem krótko, odzyskałem światła w samochodzie, świecą jak nowe. Jestem w szoku jaka różnica wynikała jedynie z zamglonych odbłyśników. Mnóstwo pracy ale efekt warty każdej minuty i złotówki.

Jestem przed całą operacją, czy mógł byś pokazać jak u Ciebie wyglądała linia cięcia ? Będzie to bardzo pomocne. Jaką dokładnie dałeś masę uszczelniająca? Prześlesz jakiś link do niej? Dzięki z góry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie robiłem dokumentacji zdjęciowej, mam tylko kilka zdjęć, ale na upartego możesz przeanalizować po linii klejenia na czwartym zdjęciu. Moje cięcie jest cały czas po wierzchu przez co późniejsze klejenie jest łatwiejsze. Jeśli będziesz ciął lutownicą, zwróć uwagę aby w miejscach newralgicznych (xenon) nie zatapiać grotu zbyt głęboko aby nie przetopić obudowy xenona. Do klejenia użyłem jakiejś masy uszczelniającej na bazie bitumu i jest ok ale tak jak już pisałem lepszy byłby klej do szyb. Polecam ten z ostatniego zdjęcia, łatwo się nakłada, bardzo mocno uszczelnia i przylega a zaczyna się tworzyć na nim osłonka już po kwadransie więc teoretycznie po godzinie można już śmiało montować reflektory bez obawy o uszkodzenie uszczelnienia. Moje uszczelnienie potrzebowało doby aby można było je dotknąć. Ważne aby przed uszczelnieniem dokładnie odtłuścić całą powierzchnię lampy i dość szeroko zamazać łączenie plastików. Nie musisz przykładać się do estetyki bo klejenie jest niewidoczne po zamontowaniu reflektorów.

 

IMG_0562.jpg

IMG_0563.jpg

IMG_0587.jpg

IMG_0588.jpg

IMG_0699.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podbijam :)

Orientuje się ktoś czy to cięcie to faktycznie jedyna metoda, bo na wielu stronach jednak widać że klosz jest zdemontowany więc się da tylko jak?

Myślę nad wymiana tych odbłyśników, a póki co na samym wyczyszczeniu soczewek. Ewentualnie może ktoś w pomorskim zna warsztat, który się tym zajmuje i ma doświadczenie z lampami z B6?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jak się bardzo uprzesz to je rozkleisz ale czy bez uszczerbku to już nie jestem pewien ;)

Ja przed robotą naprawdę sporo czytałem i szukałem na temat tych lamp i jakoś nie rzuciło mi się w oczy aby ktoś je rozklejał. Nawet firmy zajmujące się regeneracją piszą, że te konkretne lampy trzeba rozcinać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nasze krajowe tak. Na ruskich firmy rozklejają, właściciele tną.

Kiepski wygląda tylko górna krawędź z tego co widziałem ale to i tak chyba lepiej niż rozbabrana cała obudowa, która jednak traci sztywność (przegrzany raz roztopiony plastik pęka).

Przykład: http://www.b6club.ru/viewtopic.php?f=54&t=22444&start=50#p540619

Do tego moduł przeróbki na (podobno) dużo lepsze soczewki Hella 3: https://www.galogenu.net/gallery/passat-b6-2005-2008/zamena-linz-na-volkswagen-passat-b6-dorestayl-s-adaptivnymi-farami-ustanovka-biksenona-na-volkswagen/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności