Skocz do zawartości
januszbi

[Instrukcja] Podświetlany nawiew tyłu z Passata B7

Rekomendowane odpowiedzi

Jest instrukcja.

Postanowiłem ją zrobić na świeżo. Miałem dług w stosunku do forum. W końcu z kilku wątków poruszanych na forum skorzystałem z dobrymi efektami. Tak więc musiałem się podzielić doświadczeniem przy montażu podświetlanego pokrętła. Czy ta instrukcja tu zostanie , czy będzie przeniesiona do warsztatu, zostawiam to Moderatorom. Pozdrawiam.

 

Potrzebne części:

 

Obudowa wtyczki 1J0973119 sztuk 1

2 piny do tej wtyczki

 

dafota.2.feu1351265221z.jpg.sm1.jpg&th=2635

 

Podświetlany nawiew z Passata B7

 

Narzędzie i materiały:

 

klej do plastiku (baza i utwardzacz), klej szybki ( u mnie klej z pistoletu ), małe wiertło – 1 – 1,5 mm , coś do wycięcia i szlifowania – u mnie szlifierka kątowa, i inne, jak nóż, wkrętak itd.

 

Kilka uwag wstępnych.

Pomijam rozbieranie panelu z tyłu podłokietnika i wyciąganie nawiewów. Z tym sobie każdy poradzi, a pewnie też było już na forum przy okazji innych instrukcji, np. Auto-Hold.

 

Kiedy mamy wyjęty nawiew stary, z pokrętłem bez podświetlenia, widzimy że jest on złączony trzema łącznikami, 2 po jednej stronie, 1 po drugiej. Delikatnie poważamy łącznik pojedynczy, potem z tyłu w kanałach wlotowych namierzamy prostokątny zatrzask który naciskamy np. wkrętakiem i z jednej strony mamy odchylone nawiewy od siebie, następnie delikatnie luzujemy dwa łączniki po drugiej stronie i mamy nawiewy rozłączone.

 

Ściągamy dźwigienkę w kształcie litery S z dwóch przeciwległych zaczepów i zabieramy się za kółko. W prowadnicy na obwodzie kółka zauważymy wystający czarny pionowy prowadnik, zakończony haczykiem, lekko go naciskamy i kółko bez problemy zejdzie z prowadnika.

 

Teraz kilka uwag. Po rozłączeniu nawiewów zauważymy że różnica w mocowaniu kółek w nawiewach jest zasadnicza. W starym nawiewie – bez podświetlenia, kółko jest osadzone na lewym nawiewie, natomiast na prawym jest dodatkowy cienki prowadnik.

W nowym nawiewie – podświetlanym, kółko jest osadzone tylko na jednym nawiewie.

Oczywiście prowadnice kółek są różnej średnicy.

 

Bierzemy do ręki nawiew na którym będziemy mocować prowadzenie nowego kółka i małym wiertłem nawiercamy mały otwór w środku prowadnika. Przyda się na potem.

Bierzemy ostry nożyk i zarówno na lewym jak i prawym nawiewie ścinamy wszystkie elementy prowadzenia i mocowania starego kółka.

Nawiewy po tej operacji powinny wyglądać tak jak na zdjęciu poniżej.

 

dafota.2.a9v1351265221l.jpg.sm2.jpg&th=3210

 

 

Generalnie im dokładniej usuniemy wszystkie wystające elementy, tym lepiej dla późniejszego montażu.

 

Przyjąłem następujące założenie. Przekładam do starego nawiewu nowe kółko wraz z prowadnikiem, co za jednym zamachem załatwia mi sprawę skrajnych położeń kółka oraz mocowanie diody podświetlającej, co jest głównym powodem całej operacji.

 

Zabieramy się za nowy nawiew.

Jedna uwaga. Generalnie nie ma znaczenia który podświetlany nawiew kupimy, jednakże trzeba pamiętać, że kółko z prawego nawiewu montujemy na prawym starym nawiewie, a z lewego na lewym. W starym nawiewie oznaczony jest kierunek zamykania i otwierania – ludzik i 0, dobrze byłoby aby się to zgadzało.

 

Ściągamy ramkę nawiewu.

 

 

dafota.2.9ul1351265221r.jpg.sm3.jpg&th=2147

 

 

 

 

Ściągamy dźwignię podłużną i zabieramy się za kółko. Kółko wystarczy podważyć delikatnie z dwóch stron i mamy je w ręku. Obchodźmy się z nim delikatnie, bo to najważniejszy element z nowego nawiewu który wykorzystamy w modzie.

 

 

dafota.2.c461351265221t.jpg.sm4.jpg&th=2658

 

 

Wyciągamy ze środka płytkę z diodą która to daje ten jakże pożądany przez nas efekt o który cała ta operacja. Odkładamy wszystko na bok i zabieramy się prowadnik kółka w podświetlanym nawiewie. Ja przy pomocy szlifierki kątowej z cienką tarczą do metalu kilkoma nacięciami w odległości kilku milimetrów od prowadnicy, wyciąłem cały prowadnik.

 

Nawiew po wycięciu prowadnika poniżej.

 

 

dafota.2.kcp1351265221i.jpg.sm5.jpg&th=3250

 

 

Praktycznie nawiew po wycięciu wyrzucamy.

 

 

Teraz mamy na stole części jak na zdjęciu poniżej.

 

dafota.2.35x1351265221t.jpg.sm6.jpg&th=9617

 

 

Miniaturowy bolec prowadnika ze sprężynką z nowego kółka wyrzucamy, gdyż nie będzie miał się po czym ślizgać w nowej konstrukcji.

 

Teraz sprawa najważniejsza. Zabieramy się za prowadnik. Prowadnik jest wycięty wraz z podstawą o grubości około 1 – 1,2 mm. Proste zamontowanie takiego prowadnika w naszym nawiewie, spowoduje przesunięcie osi pokrętła o grubość podstawy, mniej więcej.

Jak przyjrzycie się prowadnikowi, ma on przerwy na obwodzie, co skutecznie uniemożliwia proste zeszlifowanie podstawy.

 

Ja zrobiłem tak. Rozrobiłem biały klej dwuskładnikowy ( baza plus utwardzacz ), najlepiej kupić klej , który ma trochę dłuższy czas wiązania. Mam czasami wrażenie, że szybko wcale nie znaczy trwale. Dlaczego biały, może być np. popielaty itd., chodzi o kontrast.

Rozrobiłem odrobinę tego kleju i nałożyłem do środka prowadnika, tak około 1 – 1,5 mm.

Odstawiłem do wyschnięcia.

Po wyschnięciu, nawierciłem dokładnie w środku prowadnika wiertłem otwór, a potem delikatnie, nie spiesząc się zeszlifowałem spód prowadnika, do momentu aż w dwóch czy trzech miejscach podstawy nie ukazał mi się biały zaschnięty klej.

 

Teraz możemy ustawiać prowadnik na nawiewie. Przypominam, kółko z lewego na lewym, z prawego na prawym.

Ja robiłem w ten sposób:

wkładałem wiertło w otwór prowadnika, przy użyciu kleju z pistoletu, który szybko skleja i łatwo można odkleić, nanosimy kropelkę kleju na miejsce, gdzie ma być zainstalowany prowadnik, wkładamy koniec wiertła w otwór, który wcześniej zaznaczyliśmy w nawiewie i dociskamy prowadnik do nawiewu. Ustawiamy go w taki sposób aby światło emitowane przez diodę było skierowane do przodu nawiewu.

Przypominam prawidłowe usytuowanie prowadnika.

 

 

 

dafota.2.9jy1351265221p.jpg.sm7.jpg&th=3307

 

 

 

 

Po zadziałaniu kleju zakładamy kółko, przykładamy do obudowy podłokietnika i sprawdzamy jak kółko widać w otworze obudowy w skrajnych położeniach. Sprawdzamy tez czy jest centralnie w otworze obudowy. Zaznaczamy sobie położenie prowadnika po zdjęciu kółka, usuwamy klej i powtarzamy operację , aż uzyskamy pożądany efekt. Dzięki prowadzeniu po wiertle, ja uzyskałam pożądane położenie w drugiej próbie. Tzn maksymalne otwarcie – widać wszystkie paski i górną strzałkę na pokrętle, wloty zamknięte – widać tylko strzałkę na dole.

Jedna uwaga o dużym znaczeniu. Szczelina która jest w obudowie podłokietnika, w której widzimy kółko, jest takiej samej, mniej więcej szerokości jak szczelina w ramce nawiewu podświetlanego. Natomiast długość tej szczeliny w podświetlanym jest o około 2 mm większa. Biorąc to pod uwagę, jak już miałem poprawnie ustawiony prowadnik na nawiewie, a chcąc uniknąć hipotetycznie, blokowania się kółka w tej odrobinę krótszej szczelinie, odsunąłem je do tyłu o jakieś 0,5 mm.

Odstawiłem nawiew do wyschnięcia.

 

Tak wygląda po finalnym montażu. Jak widać ja miałem kółko z lewego nawiewu i montowałem do lewego.

 

 

dafota.2.exy1351265221f.jpg.sm8.jpg&th=9298

 

Teraz kolej na kółko i dźwignie.

Ponieważ nowe kółko jest zasadniczo umocowane w miejscu gdzie znajdowało się stare kółko, wykorzystamy oryginalną dźwignię z niepodświetlanego, czyli tę pokrzywioną.

 

dafota.2.rg11351265221u.jpg.sm9.jpg&th=5178

 

Prostą dźwignię od nawiewu z podświetleniem wyrzucamy. Nie musimy sobie nic zaznaczać który koniec dźwigni idzie w którą stronę, ani który trzpień jest do której klapy nawiewu.

VW zadbał o to aby nie można się pomylić.

 

Teraz kółka. Jest z nim trochę pracy.

Nowe podświetlane kółko jest dużo grubsze od starego kółka. Między nawiewami nie ma za dużo miejsca i dlatego też już wcześniej szlifowaliśmy podstawę prowadnika kółka.

 

Nowe kółko poniżej.

 

dafota.2.wn61351265221l.jpg.sm10.jpg&th=2415

 

Druga strona

 

dafota.2.jh81351265597g.jpg.sm11.jpg&th=2812

 

 

Na drugim zdjęciu widać wyraźnie „beret „ na środku kółka. Ja go całkowicie zeszlifowałem i dodatkowo jeszcze około 0,5 mm następnej nazwijmy to pokrywy. Piszę to oczywiście w skrócie, bo wszystkie te decyzje, szlifować czy nie poparłem kilkudziesięcioma przymiarkami do obudowy podłokietnika.

 

Na zdjęciu poniżej 1 to beret, 2 to pokrywą, którą zeszlifowałem o połowę mniej więcej.

 

dafota.2.9k11351265597a.jpg.sm12.jpg&th=3560

 

 

 

Teraz stare kółko bierzemy do ręki.

Stare kółko wygląda tak.

 

dafota.2.18d1351265597j.jpg.sm13.jpg&th=5789

 

 

Widzimy miejsce w którym jest mocowana dźwignia sterowania klapami, oraz wycięcie na obwodzie. Ja w miejscu mocowania dźwigni w nowym podświetlanym kółku, wywierciłem otwór wiertłem 3 mm i po obwodzie wyszlifowałem mniej więcej taki kształt jaki widać w starym kółku. Musimy to wycięcie na obwodzie zrobić, gdyż w krajnym położeniu dźwignia blokowałby się przez wystający brzeg kółka.

Poniżej zaznaczyłem miejsca na kółku.

 

 

 

dafota.2.h8c1351265597i.jpg.sm14.jpg&th=9253

 

 

Dźwignię złączyłem z kółkiem przy pomocy nita. Doradzam delikatne ściskanie z uwagi luz, który powinien tam pozostać, a jednocześnie połączenie winno być pewne.

Zakładamy kółko z dźwignią na nawiew i mocujemy drugi koniec dźwigni do trzpienia obracającego klapę nawiewu.

Powinniśmy otrzymać taki widok.

 

 

dafota.2.m9r1351265597a.jpg.sm15.jpg&th=2518

 

Oczywiście nie muszę pisać, że na każdym etapie montażu sprawdzamy działanie mechaniczne kółka wraz z dźwignią.

Jeżeli wszystko działa i przymiarka do obudowy podłokietnika wypada pozytywnie, rozbieramy: ściągamy kółko i dźwignię i zabieramy się za montaż ostateczny.

 

Bierzemy do reki płytkę z diodą i przewodem zasilającym i wkładamy do środka prowadnika.

Jako, że dołożyliśmy trochę kleju zwróćmy uwagę, czy płytka nie wystaje ponad prowadnik. U mnie około 0.3 mm wystawała. Delikatnie ją od góry zeszlifowałem i zamontowałem.

Delikatnie posmarowałem smarem prowadnik po obwodzie i założyłem kółko i połączyłem dźwignię. Połączyłem z drugim nawiewem.

 

Powinniśmy otrzymać taki widok.

 

 

 

dafota.2.rz61351265597q.jpg.sm16.jpg&th=8753

 

 

 

Przed zamontowaniem nawiewów z nowym kółkiem pozostaje nam tylko jedna rzecz do zrobienia. Długo się na tym zastanawiałem i wielokroć przymierzałem, kombinowałem ze smarowaniem itd. Ostatecznie zdecydowałem się na usunięcie.

Ale do rzeczy.

Jeżeli spojrzymy na obudowę podłokietnika od wewnątrz, to po obydwu stronach szczeliny w którą wchodzi kółko, zobaczymy wystające małe uszy , które trafiają na wypusty w nawiewach. Niestety , ponieważ nowe kółko jest szersze i dodatkowo ma większą powierzchnię boczną oblaną powłoką gumową, akurat te wypust z obudowy, pracują podczas obrotu kółkiem, ocierając się o gumowy jego bok , skutecznie je hamując. Jak pisałem, po wielu próbach, zdecydowałem się je usunąć. Bez problemu można je delikatnie wyciąć ostrym nożem.

 

Żeby nie było nieporozumień, poniżej zdjęcie wyciętego elementu.

 

dafota.2.dem1351265597q.jpg.sm17.jpg&th=8374

 

 

Wycinamy dwa takie elementy.

Od razu uprzedzam, nie ma to żadnego znaczenia odnośnie zamocowania nawiewów w panelu tylnym podłokietnika. Obydwa nawiewy są mocno połączone i bardzo sztywno trzema łącznikami i zatrzaskiem wewnątrz tylnych wlotów. Po połączeniu ich razem stanowią sztywną całość. Osadzamy je w dwóch górnych zaczepach i przykręcamy na dole na dwie śruby. Moim zdaniem jest ok.

 

 

Wkładamy nawiewy i przykręcamy.

Mamy taki widok.

 

 

dafota.2.ml51351265597z.jpg.sm18.jpg&th=2751

 

 

O podłączeniu elektrycznym nie będę się rozpisywał. Generalnie udało się sztywnym drutem przeciągnąć dwa kable z okolic lewarka zmiany biegów. Na jednym z przycisków podłączyłem się pod przewody podświetlenia: brąz minus, popielaty plus. Sprawdzone podświetlenie przed finalnym założeniem. Dodatkowe po podłączeniu wtyczki do gniazda zasilania nawiewu, umocowałem opaską plastikową przewód do jednej z odnóg nawiewu przykręcanych na śrubę. Chodziło mi o to, aby naciągnąć kabel zasilający podświetlenie, z uwagi na to, że szczelina pomiędzy kółkiem a obudowa jest nie za duża i lepiej, żeby przewody które tamtędy biegną były wyciągnięte a nie pofałdowane, bo będą ocierać o kółko.

Oczywiście sprawdzamy czy świeci przed montażem.

 

 

dafota.2.25l1351265597g.jpg.sm19.jpg&th=5349

 

 

 

Po zamontowaniu wygląda tak.

 

dafota.2.gme1351265597e.jpg.sm20.jpg&th=1972

 

 

I to byłoby na tyle. Jest to niewątpliwie improwizacja, ale nie aż tak duża. W każdym razie temat jest do ogarnięcia. Efekt rekompensuje trudy. W razie pytań, chętnie pomogę. Jeżeli komuś się ta instrukcja przyda, bardzo mnie to ucieszy. Proszę dorzucić fotkę. Będzie to potwierdzenie, że ktoś poszedł moim śladem.

Życzę powodzenia w modzie.

Ps. Prowadząc auto, nie widzimy tej modyfikacji, bo mamy ją za plecami, ale zaręczam Wam, ze jeżdżący z tyłu, to docenią. U mnie zauważyli. Co mnie osobiście ucieszyło.

Instrukcja podświetlenia nawiewu z tyłu podłokietnika.pdf

Edytowane przez Blop
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja przerobiona z pliku PDF i dołączona do działu WARSZTAT b6.

Blop.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś nie wiedzę chętnych na tego moda :-) Albo zrobiłem taką instrukcję, że nie ma żadnych pytań :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo jest czytelna :) i wszystko z niej wiadomo krok po kroku :D to nikt nic się nie pyta :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem Bartek, ze zamierzasz podświetlić to pokrętło :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rozumiem Bartek, ze zamierzasz podświetlić to pokrętło :-)

 

Ja też dziabnę sobie takie podświetlanie, mam już kratkę ale trochę brak czasu :-(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr, czekam na fotkę końcową :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rozumiem Bartek, ze zamierzasz podświetlić to pokrętło :-)

 

Dokładnie :) podświetlana krateczka dziś mi doszła :) więc w wolnej chwili działamy :D ale pierw trzeba podświetlić klamki i drzwi.

Bo pogoda jeszcze jest w miarę oka to trzeba działać z tym co trzeba montować siedząc na zewnątrz a potem zrobimy tył :) (tylko czasu mało zawsze)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Janusz za instrukcje, u mnie jest tak

 

podswietlanepokretlotyl.jpg

 

to co jestem 2? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ekstra :-)

Też myślałem, żeby dołożyć te pokrętła od podgrzewanych siedzeń z tyłu, ale ponieważ nie mam grzanej kanapy z tyły, to byłby tylko taki bajer z podświetleniem.

Ale po Twojej fotce, pomyślę :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny mod na liście ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten podświetlony nawiew z tyłu to w B7 występuje w standardzie? W jakiej wersji?

Czy kółko jest brane z przodu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A ten podświetlony nawiew z tyłu to w B7 występuje w standardzie?

nie

 

W jakiej wersji?

raczej w żadnej

 

 

Czy kółko jest brane z przodu?

tak z przedniego nawiewu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do kolegów posiadających b7 lub kupujący panel z nawiewami do b7:

wczoraj sprawdzałem w moim służbowym b7, pokrętło od tylnych nawiewow, pomimo że wygląda na takie, które może być podświetlone, takim nie jest. Biała podziałka jest z nieprzezroczystego tworzywa. Do modyfikacji trzeba więc je wymienić na pokrętło z deski rozdzielczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To póki co występuje tylko w dwóch modelach: Bimbasza i moim :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda:D

Mam nadzieję, że ja wkrótce dołączę do tego elitarnego grona:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam nadzieję, że ja wkrótce dołączę do tego elitarnego grona

 

Wojtek, jakby miało być inaczej :)

Jak będziesz miał chwilkę zerkniesz na nr panelu w B7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Którego panelu?

 

panelu/ nawiewu na tył w tylnej części tunelu środkowego.

Tego o którym rozmawiamy w tym wątku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności