Skocz do zawartości
marek29

Wymiana sterownika 018x (80 pin) ,na 012x (121pin)

Rekomendowane odpowiedzi

1.Tak jak pisałem ,sterownik musi być z końcówką ....012x

wszystkie opcje zmieniasz programem

2.Jeżeli chodzi o przeróbkę.Przejściówkę robisz na gnieździe z ...018x ,lub z benzyny ...06a 906 019x (gniazda pasują) ceny od 15pln.

Jeżeli lutujesz kable to:

Zasilających (tych najgrubszych NIE PRZECINASZ - PASUJĄ WSÓWKI !!!) ,resztę lutujesz w różnych odległościach !! Nie wszystkie w jednym miejscu!

Na kolory ,jak masz z innego auta nie zwracaj uwagi.Patrz na numery pinów.

Wtyczki pasują z benzyny ,z passata PD na EDC 15 ,z Opla itd. Wszystkie nowsze EDC15 Boscha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne Marku za pomoc! Dzisiaj doszedł mi ładniutki 012AF z wtyczkami:) Wygląda to dobrze. Te wtyczki da się elegancko rozbierać i jest tam pełno wolnych pinów. Może faktycznie warto spróbować pozarabiać te wolne piny na kablach tak żeby to zrobić bez lutowania z tym że dałoby się na pewno to zrobić gdyby kable były na tyle długie, a jak znam życie to część sięgnie a część z racji tego, że w starych wtyczkach jest inaczej rozlokowana będzie za krótka:( To może część tak część tak. Teraz szukam ECU 018 w celu zaadoptowania gniazda do drugiego końca przejściówki.

Jak to jest z tym Immo w moim roczniku? Ponoć nie trzeba żadnych pinów tylko się go wyłącza w zegarach i ma pójś na innym ECU. Prawda to? Jeśli tak to skoro zmienię ECU i ruszy to z innym ECU, to co trzeba zrobić żeby IMMO zaczęło działać z nowym ECU? Wystarczy go wtedy włączyć?

Kolejna sprawa - mapy. Wgrywam soft w moim przypadku ze 110tki do 90tki i jak porównywałem to różni się tam bardzo dużo map? Zmieniać je wszystkie na takie jak są w sofcie do mojego silnika, czy tylko te związane z paliwem? W sumie to te same silniki różniące się tylko pompami i wtryskami. Turbo to samo - w sumie i tak mam założone od AWX'a i mapę będę robił adekwatną.

 

Będę pisał o postępach aczkolwiek może to być wolne tempo, bo do ciepła raczej nie idzie, garażu nie mam:(, a jeszcze dwa tygodnie temu urodziła mi się druga córeczka:)

 

Pozdrawiam!

 

PS. Dzisiaj udało mi się bez najmniejszego problemu przerobić osadzenie pinów we wtyczkach benzynowych tak aby zgadzały się z rozpiską Marka. Czekają gotowe z 20cm kabelkami na zakup ECU 018, jakimś cudem wydobywam gniazdo z niego i będę to jakoś lutował.

Mam również ori wtyczki od diesla (AHU) i z przykrością stwierdziłem, że osadzenie również nieznacznie się różni od rozpiski Marka:( Jest tam kilka dodatkowych przewodów, a kilka w innych miejscach. Mam nadzieję, że wynika to ze specyfiki silnika AHU (brak VNT). Mam nadzieję, że to ECU ruszy u mnie po wgraniu odpowiedniego softu.

Edytowane przez Maraj75

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marek

Zagadaj do polonez15 ,on przerabiał wiązkę na AHU (90 ps).

Nic do mnie nie pisał ,że są różnice w pinach.

Mogłem zrobić pomyłkę do automatu (bo nie miałem kwestii porównawczej) ,ale nie sądzę żeby były znaczne zmiany...

 

Odnośnie immo.

...012. były w immo 2 i immo 3.

Immo 3 było ładowane do ostatnich SDI Seata i skody.

Sterownik niczym się nie różnił.

Immo 3 od Immo 2 odróżnisz tym że w immo 3 w eeprom jest zapisany VIN (Immo 2 ma tylko zapis przebiegu).

Immo 3 komunikuje się z zegarami przez CAN ,Immo 2 przez linię K (zwaną W).

Linia W to to samo co linia K ,tylko prócz diagnostyki przesyła dane o immo pomiędzy zegarami i ECU .

Nawet jak kupisz sterownik ...012.. w wersji immo3 ,to zmieniasz soft na odpowiedni dla Twojego silnika i zmieniasz EEPROM na taki ze sterownika pod immo2.

To wszystko.

Soft ,czyli Flash zmieniasz Galetto ,KWP ,lub MPPS (ten ostatni jest najbardziej praktyczny bo robi IMMO-ByPASS).

EEprom zmieniasz VagCanCommander,lub wylut pamieci I2C 24c04.Tam masz zapisany przebieg.

 

W immo2 ,w ecu nie masz żadnego pinu.

Wchodzisz w ecu ,potem zegary.Kasujesz błędy.Potem w zegary ,adaptacja ,grupa 0 ,odczyt ,zapis i zegary z kluczami dopasowujesz do ECU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Marku za kolejne wskazówki. Na razie zapoluję na ECU 018x, zrobię przejściówkę i popróbuję coś zadziałać, może faktycznie są tam tylko jakieś dodatkowe niepotrzebne kable. Jak nie ruszy to zawsze mogę wsadzić swoje ori ECU i doktoryzować się dalej. Dzisiaj kolega z forum zapropnował mi ECU 018P za 120zł, ale chyba na zepsucie go to trochę za drogo;)

Co do Immo to ECU 012 mam z A4 z 2000r, więc chyba nie ma możliwości żeby było tam coś innego niż IMMO 2. Celowo szukałem z tych lat, poza tym w Audikach i Paskach są ładnie opakowane w samochodzie dzieki temu po 15 latach ciągle wygląda jak nowe.

Z informacji jakie wyszykałem wynika, że mój licznik 822A obsługuje już CAN'a więc chyba również nie powinno być z nim problemu.

Jako ciekawostkę mogę dodać również, że moje kostki wiązki silnika wpinane w kostki pod ECU wiązki deski są już nowego typu dlatego więc zależało mi tak na znalezieniu ori wiązki z lat 99-00 AHH A4, AVG A4, A6 i z tego co ETKA mówi to AFN'y w Audi również wychodziły na 012, ale niestety daremny trud.

 

Jeśli uda mi się to odpalić to później przerobię wtyczki w mojej wiązce i będę miał do sprzedania przejściówkę no i moje ECU 018FS (ponoć ma CAN) z wlutowanymi podstawkami i możliwością zrobienia softu pod dowolne auto. Pewnie też zostanie mi trochę wolnych pinów jakby ktoś potrzebował bo mam dwa komplety wtyczek i więcej tam wolnych niż zajętych. Ile można wziąć za takie rzeczy?

Edytowane przez Maraj75

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez urazy ,ale kwota mocno przesadzona.

Tu masz 018

http://allegro.pl/audi-vw-skoda-seat-1-9-tdi-0281001728-038906018-i5680780321.html

A tutaj benzyna 1,6SR.Takie same wtyczki.

http://allegro.pl/listing/listing.php?string=06a906019&bmatch=engagement-v6-promo-sm-sqm-dyn-v2-aut-1-1-0907&price_to=40

Tu masz nawet wtyczki w gratisie

http://allegro.pl/06a906019-d-komputer-sterownik-audi-a3-1-6-97r-i5698730490.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No też mu tak napisałem, że jak na cel do jakiego chcę go użyć to jest około 100zł za drogi:) Pewnie niewiele drożej będę chciał za mój z wlutowanymi podstawkami. Wczoraj znalazłem gdzieś koło Skawiny za 25zeta, także właśnie niedługo się po niego wybieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Któremu oryginalnemu softowi do sterowników 012 jest najbliżej do AFN poprzecznego? Uruchomiłem AFN z Toledo1 z seryjnym MSA15 68pin na 012 i póki co na sztukę na sofcie z Skody Ovtavia1 012H.

 

Edytowane przez DarekS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek ,musisz wgrać program dedykowany dla silnika AHF ponieważ ma wtryski 190Bar tak jak AFN.

Program dla ASV jest dla wtrysków 220bar.

Dla golfa 4 z AHF wychodzi 038906012L

http://www.partsbase.org/vw/golf-variant-4motion-golf-eu-2000-90600-engine-control-unit-fasteners-pressure-sensor-impulse-sender-speed-sender-knock-sensor-lambda-probe-switch-for-clutch-pedal/

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Darek ,musisz wgrać program dedykowany dla silnika AHF ponieważ ma wtryski 190Bar tak jak AFN.

Program dla ASV jest dla wtrysków 220bar.

Dla golfa 4 z AHF wychodzi 038906012L

http://www.partsbase.org/vw/golf-variant-4motion-golf-eu-2000-90600-engine-control-unit-fasteners-pressure-sensor-impulse-sender-speed-sender-knock-sensor-lambda-probe-switch-for-clutch-pedal/

Pozdrawiam

Marek29 myślisz, że to robi jakąś robotę, że wtryski 190 czy 220? Ja mam AHH, czyli oryginalnie wtryski 220/300. Już jeździłem na różnorakich wtryskach, a obenie mam założone od AHU czyli 190/300, bo jakoś chyba najbardziej mi odpowiadają i niczego negatywnego nie zauważyłem poza tym że bardziej miękko pracuje na wolnych. Myślę, że mogą być różnice delikatne w faktycznym kącie i ilości paliwa, ale chyba nie na tyle aby to na coś wpływało.

PS. Jestem w trakcie lutowania przejściówki:) Przewody od dużej kostki połączone, jeszcze tylko mała i może na dniach będziemy testować jeśli pogoda jeszcze pozwoli:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marek ,nie wiem jakie są zmiany w sofcie pomiędzy 190/220.

@Darek zadał konkretne pytanie "co jest najbardziej zbliżone" ,więc odpisałem odnośnie softu pod podobny osprzęt silnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DarekS, masz scemat lub coś przejściówki z msa? Bo mam takie cudo do ogarnięcia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem w zeszły wekkend passata z 021 na 018GA z CAN

Poszła wiązka ,rury IC bo są inne + czujnik doładowania

Inna przepływka ,w 021 jest pierburg.

W skrócie:

Wiązka

Przepływomierz

Rura dolotu z czujnikiem + guma

Wtyczki w podszybiu pasują.

Można zrobić adaptację ECU do zielonych zegarów z immo1

Po zmianie zegarów na immo 2 (niebieskie) konieczna zmiana transponderów w kluczyku,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
DarekS, masz scemat lub coś przejściówki z msa? Bo mam takie cudo do ogarnięcia...

Na razie mam roboczy schemat i jak się ogarnę, to ci go udostępnię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłbym ogromnie wdzięczny za jakąkolwiek pomoc, u mnie z czasem krucho i temu to tak...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc Panowie jestem po próbie generalnej. Po podpięciu ECU 012 z AHU do Paska AHH jedyne błędy jakie mi się pojawiły to nieszczęsna "17931 - Crash Signal from Airbag Controller" oraz w liczniku błąd o komunikacji z ECU, ale to na razie nieistotne. Istotniejsze jest to, że auto odpaliło od strzała na sofcie AHU i chodzi trochę kulawo, kąt się nie zgadza, dawka się nie zgadza, ale ciekawi mnie jakim cudem zapaliło bez adaptacji Immo i sobie chodzi jak gdyby nigdy nic?!

Teraz co mnie najbardziej wkurzyło - od razu chciałem wgrać soft z A4 AHH i po 16% wywaliło mi jakiś błąd. Pomyślałem - no to teraz zostaje wgrywanie na stole, ale o dziwo ciągle zgłasza, że ma soft 012AF i auto normalnie odpala. Też dziwna sprawa bo zawsze myślałem, że on najpierw kasuje istniejący soft, a później wgrywa nowy i jeśli próba się nie powiedzie to do widzenia, zostaje stół, a tutaj jakoś inaczej się to zachowuje - po pierwsze nie ma komunikatu na początku o kasowaniu softu, a później dzieje się to co się dzieje.

Próbowałem kilka razy, różne softy i zawsze to samo. Wgrałem ludziom kupę softów bezproblemowo, a pierwszy raz próbuję u siebie i się nie da - załamka. Teraz pytanie o co chodzi? Może z racji, że on nie kasuje wcześniej tej pamięci, to nie ma miejsca na nowy i tutaj jest problem. Tylko dlaczego nie kasuje? Może mam MPPS'a z licznikiem uruchomień i z moim szczęściem wypadło mi 129 uruchomienie na moim nowym ECU 012 (wcale by mnie to nie zdziwiło). Wie ktoś o co chodzi z tymi 128 uruchomieniami? Jak to się później zachowuje?

Ktoś z Was miał podobne problemy z MPPS'em?

Edytowane przez Maraj75

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marek

wszystkie china klony MPPS-a mają licznik ,ale nie jest uwzględniany przy uruchomieniu.

Sam mam taki wynalazek ,zgłasza licznik ,ale cały czas działa.

Nie ukrywam że z EDC15 nigdy nie miałem żadnego problemu.

Może spróbuj wymusić "powolny" zapis w opcjach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Marku! Taki właśnie miałem zamiar - jutro pokombinuję jeszcze. W najgorszym wypadku będę szukał innego ECU. Kiedy będziesz w Krakowie? Może byś spróbował Twoim MPPS'em wgrać, albo u Ciebie w aucie?

 

PS. Kolejne ciekawostki - odczyt z tego nowego ECU odbył się bez żadnego problemu, przy wgrywaniu softu z A4 AHH 012AJ wywala się przy 70%, przy wgrywaniu softu z A6 AVG 012BN (ESP) wywala się już przy 16%. Dziwna sprawa. Jutro będę eksperymentował jeszcze z innymi. Wkurzę się jeśli wgra mi inną wersję softu AHU, bo to może oznaczać, że sterownik AHU nie obsługuje innych softów, albo trzeba coś mądrzejszego do zaprogramowania tego. Może spróbuję z jakiegoś poprzeczniaka.. Czym one się w ogóle różnią?

Edytowane przez Maraj75

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś masz nie tak.

Przy wgrywaniu pamięć jest czyszczona ,potem następuje zapis.

Gdyby wywaliło zapis przy iluś % ,to sterownik by nie wstał.

Nie działa nawet diagnoza przez Vag-a.

Oczywiście uwalony EDC15 można postawić w 99% MPPS-em tylko "na stole" czyli bez zegarów.

W EDC16 program nadpisuje tylko te sektory które są inne.

Czasem wywala program gdy jest za niskie napięcie zasilania.

Jeżeli robisz to w aucie warto podłączyć prostownik.

Jeżeli w złączu do radia masz linię K (nie wszystkie auta miały) i założone nie orginalne radio to spróbuj go wypiąć.

Czasem radio blokuje-fałszuje działanie linii diagnostycznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odinstaluj i ponowne zainstaluj program wraz z sterownikami. Podaj email, to wyśle ci moje stery i instalke.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności