Skocz do zawartości
serek

Słabe hamulce w B5 mimo swapu na 312mm

Rekomendowane odpowiedzi

hmm, patrząc w katalog to w FL jest połączenie - większej pompy (25mm) z mniejszym serwo ale podwójnym.

Też myślę nad nową pompą ale jak mam wymieniać serwo z pompą od FL'a to muszę się wstrzymać - moja pompa jest mniejsza (23mm).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem jeszcze coś innego - przeglądając katalog - np. Octavia RS - im większa moc tym pompa z mniejszym tłoczkiem. O co chodzi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałem dziś serwo w okazyjnej cenie, z możliwością zwrotu. Co prawda używane, ale dokładnie je obejrzę przed montażem. Dam znać co i jak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie to serwo ? Już po lifcie czy to stare ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie było na nim napisane passat FL i dlatego je wziąłem. A wizualnie identyczne z moim. Za 100 złotych z możliwością zwrotu. Nowe w sklepie 470 kosztuje. Sprawdzę to używane i dam znać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czy serwo jest podwójne i mniejsze, czy pojedyncze i większe ?

 

---------- Dodano o 20:22 ---------- Poprzednia wiadomość o 19:23 ----------

 

Kurcze, w FL'u były przynajmniej 4 różne serwa :swirus. Było pojedyncze 10", były 3 podwójne 7/8", 8/9" i 11". Masakra. Chyba najlepsze było by to podwójne 11", montowane w S4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie jest to 7/8"

Takie też kupiłem.

Wizualnie wygląda w środku dobrze - brak korozji.

Może dam radę jutro to zrobić, choć raczej będzie to w sobotę.

W każdym razie napiszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy taki temat był ale może przyda się innym poszukującym - jak to jest z tą zamiennością serw i pomp hamulcowych ?

1. czy można do serwa od FL'a gdzie ori pompa ma tłok 25,4 przykręcić pompę z tłokiem 23,8 od B5 ?

2. Na przestrzeni kilku lat VW w modelu FL testował kilka serw - różniących się budową i rozmiarem (od pojedynczych w rozmiarze 10 cali do podwójnych, od 7/8, 8/9 do 11 cali - które z nich są najefektywniejsze do SWAPu ?

 

Ogólnie mówi się, że im mniejsza pompa tym siła nacisku na tłoczek jest większa. Tak np. zrobili w Octavii RS schodząc z 23 do 22mm w tłoku. Z kolei przy większym serwie nacisk na pedał hamulca jest mniejszy przy zachowaniu tej samej siły na tłoczku, czy tak ?

Wnioskować by można, że wstawienie dużego serwa (11") i mniejszej pompki (np.23,8) przyniesie rezultat w postaci hamowania bardzo mocnego/nagłego czyli z bardzo delikatnym pedałem hamulca.

 

Wiem, że problemem w B5 jest podciśnienie które steruje również pracą turbosprężarki wobec czego nie cała jego moc dostarczana jest do serwa. Czy w FL'u te dwukomorowe serwa służą za magazyn podciśnienia czy raczej sumują się ich powierzchnie membran dając tym samym zwiększoną siłę nacisku przy tym samym podciśnieniu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawe.... niech sie madre glowy wypowiedza...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co Etka mówi o serwie od wersji W8? może to coś podpowie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów!

Dziś wymieniłem serwo w swoim aucie i dziele się spostrzeżeniami. Udało mi się dokonać wymiany bez całkowitego demontażu pompy hamulcowej czyli nie ma konieczności odkręcana przewodów i zapowietrzania układu przy tej operacji. W starym serwo nie miałem grama wody. Po wymianie i kilku testach moje subtelne odczucia to sprawniejsze wspomaganie hamowania. Mniej siły wymaga zablokowanie hamulców (do włączenia ABS) i pedał chodzi trochę lżej. Objaw twardnienia hamulca nie ustał całkowicie tz. przy zabawie hamulcem, małych obrotach silnika i częstym pulsowaniu da się wyczuć twardnienie pedału co po chwili ustaje. Wniosek - moje problemy związane były z nieszczelnym serwo (pewnie jakaś dziurka w membranie). Mam nadzieje, że już "stwardniały pedał" mnie nie zaskoczy chociażby przed skrzyżowaniem ;). Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do szczęścia jeszcze przydała by się wymiana pompy hamulcowej i sprawdzenie pompy vacuum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ja mam podobny problem do Was...

 

Z tą różnicą, że mi jeszcze krzywi tarcze (już chyba 3 para). Dopatrzyłem się przy trzeciej parze, że niestety, ale po nagrzaniu hamulców nie zawsze odbiją - podjeżdzając pod skrzyżowanie gdzie jezdnia jest pochyła moje auto stoi w miejscu, a inne powoli się toczą.

 

Do tego mam dość twardy pedał i słabe hamulce - porównując z kolegi VW Borą, to jego staje w miejscu, a ja musiałbym się chyba o kierownicę zaprzeć. Zanim jednak zmienie tarcze z klockami na nowe, chciałbym wyeliminować inne elementy układu.

 

Moje spostrzeżenia:

- pedał hamulca zachowuję się inaczej po deszczu lub po myciu auta,

- hamulce nie odbijają,

- sterowanie podciśnieniem turbo działa,

- po wymianie płynu i odpowietrzeniu hamulców nic się nie zmieniło.

 

Pytanie czym teraz najlepiej się zająć (sprawdzić/wymienić) aby hamowanie było odpowiednie...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zajrzeć do zacisków, a dokładniej obejrzeć gumki na tłoczkach czy nie uszkodzone i sprawdzić czy zaciski chodzą w prowadnicach czy się przypadkiem nie zapiekły, potem możesz wymieniać serwo i pompę jeżeli nie jesteś w stanie stwierdzić czy jedno z tych urządzeń jest uszkodzone.

 

P.S. Ja po zmianie serwa i pompy z B5 FL zauważyłem poprawę ale na krótkim odcinku, niestety uszkodziłem przewód podciśnienia do serwa i musiałem na szybko zastąpić go zwykłym przewodem igelitowym, niestety ten zrobił się płaski jak hamburger jak tylko zadziałało podciśnienie z vacuum i teraz szukam odpowiedniego kawałka węża.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj mam zamiar rozebrać zaciski i jeszcze raz wszystko wyczyścić.

 

Co do wymiany poszczególnych elementów - w takiej kolejności jak sugerujesz (serwo, pompa)?

 

Przewód uszkodziłeś przez przypadek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do kolejności to raczej proponuję kupić cały komplet używany i wymienić niż kupować osobno nowe elementy - pompa ok. 300 zl, serwo ponad 400. Za 150 masz używkę od kolegów z forum.

Przewód uszkodziłem na własną prośbę - ori był za długi więc uciąłem. Jednak ten plastik nie formuje się już tak po podgrzaniu jak fabrycznie i się połamał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś założyłem sztywniejszy przewód, paliwowy fi 10mm od serwa do trójnika i już się nie ściska od podciśnienia. Co do wrażeń po zmianie serwa i pompy hamulcowej, a napiszę że zestaw jest z 2.8 4motion, to przyznam, że nie ma rewelacji. Jedyna zmiana na plus - serwo jest mocne i naciskanie na pedał hamulca nie wymaga wysiłku. Niestety nadal hamowanie wygląda tak - pedał wciśnięty +/- do połowy i auto zwalnia, natomiast pedał prawie w podłodze i auto hamuje mocno. Mowa tu o poruszaniu się po drodze z prędkościami pow. 60km/h. Jadąc powoli bez trudu zahamuje w miejscu. Nie udało mi się uruchomić ABS na lapciach 225. Hmm, pozostaje sam ABS tylko czy on ma na to taki wpływ ? Jak zrobić z hamulców żyletki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serek, coś jest nie tak. Nie potrafię wskazać Ci przyczyny, ale u kumpla (Bora) po założeniu kapci 225 nie było problemu aby zatrzymać koła (wcześniej były 205).

 

Co ciekawe, u siebie kiedyś też miałem 225 i też nie udało mi się ich zblokować na czystej drodze.

 

Porównując moje hamulce jeszcze do paru innych produktów spod znaku VW to moje są najsłabsze. Nie wiem czego to jest wina i nikt z mechaników nie potrafi mi nic sensownego zasugerować - jedynie wymieniać poszczególne elementy układu.

 

P.S.

Jak sprawdzałeś czy Vacum jest dobre?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im szersze kapcie tym gorzej uruchomić ABS ma suchym, to oczywiste. Jednak w B5 to wina układu hamulcowego gdzie nieliczni mogą się poszczycić ich skutecznością a większość ma te hamulce jakie ma.

Jak sprawdzić ? Wystarczy podłączyć vacuometr lub po prostu wskaźnik doładowania ze skalą do -1 bar i zobaczysz co pokaże. U mnie po sekundzie poleciało na max. czyli - 1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy nieszczelne serwo może powodować większego laga z dołu?

 

Turbo późno mi wstaje (tak przy ok. 2000 tys.) Pomierzyłem podciśnienia i jest tak:

na pompie -0,9

zaraz za serwem -0,5

na wężyku od gruszki turbo -0,5 i wydaje mi się że zbyt wolno narasta

 

Kiedy ominąłem serwo (odpinając od niego węża i zaślepiając go) podciśnienie na wężyku gruszki poszło na -0,7 i wyraźnie szybciej narastało.

 

Z hamulcami mam ten sam problem co kolega serek, są kiepskie i to bardzo (tępe) a mam porównanie bo tata jeździ AWX-em właśnie z podwójnym serwem i tam ABS się nie nudzi. Z małych prędkości auto staje 'dęba'.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności