Skocz do zawartości
Kurzyn

Strojenie CB

Rekomendowane odpowiedzi

(26,960 + 27,400) / 2 = 27,180 MHz czyli #19 podstawowej "40" więc nie wiem skąd wyszło Ci to #18 czyli 27,170 MHz

 

 

 

Powinieneś jeszcze dodać sposób ułożenia kabla, zainstalowane wyposażenie dodatkowe, ilość bagażu itp. :-D Tak naprawdę przy tej częśtotliwości te wszystkie rzeczy nie mają większego znaczenia, wahania VSWR będą na poziomie drugiej cyfry po przecinku co zwykłą SWR-miarką nie jesteśmy w stanie stwierdzić, więc po co zawracać sobie tym głowę :?:

 

 

Hi hi... Nooo, ktoś dal się "podpuścić"...:D Tak, z obliczeń słuszie wychodzi, że #19 to środek pasma - ja nie napisałem, że #18 nim jest. Ale... Jak już pisałem, ja stroję antenki przyjmując #20 jako środek pasma. Wielu CB-stów znających się na rzeczy tak robi (żeby nie przeszkadzać na #19 mobilom). Słowo "klucz" do odpowiedzi to "dziury". Częstotliwość 27,170 MHz to istotnie #18, #19 to 27,180MHz, a #20 to 27,200 MHz. A gdzie podziało sie 27,190 MHz? A no dokładnie miedzy #19 a #20. Na 27,190 jest tzw. "dziura" - jedna z pięciu na paśmie CB. Jeśli jesteś tak dobry z matematyki, to powiedz do którego kanału (w częstotliwości) jest bliżej od srodka pasma czyli #19 , do #18, czy #20?

 

Co do drugiej sprawy... Oj, mlodość... Czy w ojej wypowiedzi nie wyczułeś nutki ironi...? Przecież to kolega motomouse rozpoczął rozmowę na temat grubości szpachli ale on też ironizował. Nikt nie zamierzał wnikać w takie pierdoły! :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałeś o paraboli więc myślałem że chodzi Ci o strojenie na analizatorze a tam ustawiamy na 27,180 :D Faktycznie #18 jest bliżej środka niż #20, ale tak jakoś się przyjęło że sprawdzamy na #20 ;-)

 

Jeżeli chodzi o drugą część to nikt faktycznie nie wnika w takie pierdoły, ale miałem kiedyś przypadek że antena magnesowa ciągle spadała z dachu, jak się później okazało przyczyną była blisko centymetrowa warstwa szpachli :D A ironię wyczułem i chciałem co nieco do tego jeszcze dorzucić :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,no to chłopie masz baiecznie dopasowaną antenę,i zostaw ją w spokoju.

Jeszcze pytanie:czy to jest antena magnetyczna czy mocowana na uchwycie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy prosze o pomoc.Radio Alan 19 ,antena Sirio ML 145.

Podobno spokojnie mozna rozmawiac przy tej antenie z mobilem 15 km oddalonym, na razie osiagnalem maks 9 km rezultat z kolega ktory ma wieksza antene.

Przy strojeniu mam takie wyniiki

kanal 1 swr 1.5

kanal 20 swr 1.3

kanal 40 swr 1.1

Wynika z tego ze powinienem podniesc bat ale juz nie mam jak, juz jest na maksa.

Czy jest sens, aby poprawic osiagi dokupic bat 175 cm i go skracac ? Macie jakies rady co zrobic aby byl SWR poprawny, sprawdzalem w rozne miejsca na dachu i to jest minimum jakie udalo sie osiagnac.

 

I jescze druga sprawa, na reflektometrze jest tez pomiar Watt.

Czy na kazdym kanale wksazowka powinnia sie wychylic tak samo? U mnie jest od 3 do 6 wattow w zaleznosi od kanalu.

Edytowane przez Koćko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ten SWR jest jak najbardziej poprawny ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1,3 To super! Co Ty chcesz poprawiać?

Kumpel miał w otworze w dachu Sirio Performer 5000 i miał 1,7 - 1,8 i żył i to mu grało ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, mam pytanie jaka swr miarke kupic? czy takie za 50 zl okolo sa ok czy lepiej jakies za 100 zl ? a moze macie jakies konkretne modele?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SUNKER chociażby taki :

http://nowyelektronik.pl/searchsklep.php?mode=opis&nr=69851

a tak BTW to zależy jakie ma mieć funkcje(czy mam mieć pomiar mocy i modulacji dodatkowo), ale do domowego użytku tylko SWR styka według mnie, zresztą...

Wybór należy do Ciebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście mam taką "za 50 zł" ale nie żadnego Sunkera czy innego Faruna tylko starego Kaisera (na podzespołach Pan'a). Co do wspomnianego wcześniej SUNKERA to zależy na jaką partię trafisz, ale często pokazują one wszystko tylko nie to co potrzeba.

 

Moim skromnym zdaniem lepiej poszukać jakiegoś sprawdzonego Pan'a, Mass'a (nie mówiąc już np. o Zetagi) niż nowego Sunkera czy Faruna (Faruna osobiście spaliłem podając na niego 10W mocy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czym mi kumpel sprawdzał ale wyszło 1.0..... Wcześniej było 1.6 ale bata skrócił i wyszło prawie na zero :) Sprzęt jak w podpisie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanko mam.Radyjko sobi9e zalozylem wczoraj (Uniden 520 XL) i antenke (Lemm AT-106 na uchwycie). Facety ktory mi sprzedawal radio mowil ze moge jezdzic na "odsluchu" dopoki go nie zestroje i nic sie nie powinno stac z radiem. Potwierdzacie? Radio bede stroil jutro ale sie pytam z ciekawosci.

Z tego co tu p[iszecioe to tak bo strojenie jest do nadawania jak top ktos napisal wczesniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
moge jezdzic na "odsluchu" dopoki go nie zestroje i nic sie nie powinno stac z radiem.

 

Dopóki nie zaczniesz nadawać wszystko będzie OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki kolego !!!

 

Szerokosci !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra rada, nie podpinaj mikrofonu :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dobra rada, nie podpinaj mikrofonu

 

A jeszcze lepsza to bez podpiętego nic nie usłyszy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a po co ma słyszeć ważne że ma CB- Radio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupilem juz drugie bo to pierwsze mi ukradli.

Kupilem nie dlatego zeby sie pochwalic jak najdluzszym batem podjezdzajac po wiejska dyskoteke w remizie,ale dlatego bo przejezdzam prawie 50 tys.km w roku. No i9 mi sie spac chce jak jezdze w nocy :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej kupiłem cb od kolesia z anteną i mówił że wcześniej on jes stroił i że ja nie muszę. zanim zamontowałem dałem taką gumową podkładkę już sprawdzałem czy działa wszystko ok nadawać nadaje i odbiera czy powinienem stroić radio czy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
powinienem stroić radio czy nie.

 

Powinieneś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wcześniej on jes stroił i że ja nie muszę

 

Musze Cie rozczarować. Antenę stroi się do konkretnego miejsca montażu , w tym wypadku miejsca mocowania w konkretnym, Twoim samochodzie.

To radyjka można przenosić bezkarnie miedzy samochodami, anteny nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności